مشاهده نسخه کامل این صفحه

استرس قبل از عمل بینی

امروزه به کمک جراحی‌های زیبایی، هر فردی می‌تواند به ظاهری جذاب‌تر و بی‌نقص‌تر دست پیدا کند. به همین دلیل هرساله به تعداد متقاضیان این جراحی‌ها افزوده می‌شود. یکی از جراحی‌های زیبایی پرطرف‌دار، عمل بینی است که در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری از نظر فناوری و پزشکی داشته است. برخی افراد باوجوداینکه تصمیم دارند این عمل را انجام دهند و کاندید مناسبی هم برای جراحی بینی هستند، به دلیل ترس از عمل بینی انجام آن را به تعویق می‌اندازند. استرس قبل از عمل بینی می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

استرس جراحی

هرسال تعداد زیادی بیمار در جهان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. عمل جراحی موقعیتی است که می‌تواند برای هر فردی اضطراب ایجاد کند. این اضطراب امری شایع و عادی می‌باشد که علل مختلفی دارد. بیمار ممکن است به میزان خفیف، متوسط یا شدید مضطرب شود و عمل جراحی از هر نوعی که باشد، برای فرد تجربه‌ای اضطراب‌آور خواهد بود. فرایندهای قبل از عمل، روز عمل و استرس درمورد نتیجه آن همگی باعث می‌شوند که فرد دچار اضطراب و ترس شود. اگر این ترس به حدی زیاد باشد که علائم شدیدی در بیمار ایجاد شود، به آن توموفوبیا می‌گویند. علائم شامل این موارد می‌باشد:

• احساس خفگی
• افزایش تعریق
• حالت غش
• احساس ناراحتی در دستگاه گوارش
• لرزش بدن
• بی‌حسی دست‌ها و پاها

دلایل استرس قبل از عمل بینی

۱.ترس از نتیجه نامناسب

همه ما داستان‌هایی درمورد خطاهای عمل‌های زیبایی و نتایج بدی که از آن‌ها حاصل شده است شنیده‌ایم. وقتی تصمیم می‌گیرید عمل زیبایی بینی انجام دهید، سؤال‌های بسیاری در ذهن شما ایجاد می‌شود. اینکه آیا نتیجه عمل مورد رضایت شما خواهد بود یا خیر؟ یکی از سؤالاتی است که باعث ایجاد استرس قبل از عمل بینی می‌شود. چطور می‌توانید مطمئن باشید که نتیجه عمل مطابق با انتظار شما خواهد بود؟ دو موضوع می‌تواند در این زمینه تأثیرگذار باشد، اول انتظاری است که شما از جراحی بینی دارید. شما باید بدانید که دقیقاً چه چیزی می‌خواهید و سعی کنید هدفی واقع‌بینانه داشته باشید. مورد دوم جراح شماست، جراح متبحر برای هر فرد عملی را طراحی می‌کند که متناسب با نیازهای آن فرد باشد. امروزه با استفاده از اسکن سه‌بعدی چهره، جراح می‌تواند تغییرات موردنظر متقاضی را لحاظ کرده و در روز جراحی با استفاده از قالب کنترلی که بر اساس طراحی سه‌بعدی ساخته شده است، تمام آن تغییرات را اجرا کند. بنابراین فرد می‌تواند قبل از عمل بینی با استفاده از این شیوه، تغییرات بعد از عمل بینی خود را مشاهده کند و اطمینان داشته باشد که جراح به کمک قالب بینی آنچه که خواست متقاضی بوده است را اجرا می‌کند. این فرایند باعث کاهش استرس قبل از عمل بینی می‌شود.

۲.ترس از عوارض عمل بینی

عمل بینی نیز مانند همه عمل‌های دیگر می‌تواند عوارض ناخوشایندی برای فرد ایجاد کند. بی‌اطلاعی درمورد علل ایجاد این عوارض می‌تواند فرد را دچار استرس قبل از عمل بینی کند. داشتن اطلاعات کافی و صحیح و عمل به توصیه‌های پزشک برای قبل و بعد از جراحی می‌تواند ریسک ایجاد این عوارض را کاهش دهد. همچنین انتخاب یک جراح قابل‌اطمینان فاکتور مهمی در یک عمل موفقیت‌آمیز می‌باشد.

۳. ترس از بیهوشی

وقتی فرد فکر می‌کند نمی‌تواند کنترلی بر بدن خود داشته باشد، مضطرب می‌شود. نگرانی‌هایی مانند اینکه آیا بعد از عمل به هوش می‌آیم؟ آیا عوارض بیهوشی باعث بیماری و ناتوانی من خواهد شد؟ آیا ممکن است در حین عمل به هوش بیایم؟ ممکن است برای هر فردی اضطراب ایجاد کند. در گذشته از داروهای بیهوشی با خطر و عوارض بیشتری استفاده می‌شد. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی و استفاده از داروهای جدید، بیهوشی عملی بی‌خطر و ایمن است.

در حین بیهوشی، علائم حیاتی بیمار توسط نمایشگر نشان داده می‌شود و پزشک فرد را کاملاً تحت‌نظر خواهد داشت. داروهای بیهوشی به مرور با دستگاه به فرد تزریق می‌شوند، به همین دلیل مدت‌زمان بیهوشی تحت کنترل تیم پزشکی است. درواقع ترس از بیهوشی که باعث ایجاد استرس قبل از عمل بینی می‌شود بی‌اساس است زیرا اگر فرد بیماری و مشکل سلامتی نداشته باشد، بیهوشی عمومی هیچ خطری نخواهد داشت.

۴.ترس از درد

یکی دیگر از ترس‌های بزرگ متقاضیان عمل‌های زیبایی، ترس از درد است که حتی در پروسه‌های غیرتهاجمی مثل تزریق بوتاکس هم پیش می‌آید. این نگرانی تاحدودی طبیعی است اما باید یادآور شویم که پیشرفت‌هایی که در حوزه کنترل درد اتفاق افتاده است، حتی دردهای شدید را نیز قابل‌کنترل کرده است. ترس و استرس قبل از عمل بینی کاهش می‌یابد وقتی بدانید، دردی که بعد از عمل تجربه خواهید کرد کم و قابل‌کنترل است.

۵.ترس از قضاوت شدن

گاهی افراد از اینکه به دلیل انتخاب عمل زیبایی مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند، هراس دارند. این ترس باعث ایجاد استرس قبل از عمل بینی نیز می‌شود. شاید در گذشته این نوع عمل‌ها بیهوده به نظر می‌رسید اما امروزه هر فردی علاقه دارد زیبا و جذاب باشد و این خواسته و نیاز از طرف دیگران نیز پذیرفته شده است.

رهایی از استرس قبل از عمل بینی

به‌دست‌آوردن آمادگی ذهنی قبل از عمل زیبایی بینی یکی از مراحل مهم قبل از جراحی است. عمل بینی علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری باعث افزایش روحیه و اعتمادبه‌نفس فرد می‌شود. اما گاهی به دلیل ترس و اضطراب، فرد از نظر روحی آمادگی لازم را ندارد. برای ایجاد این آمادگی، راه‌های زیر کمک‌کننده هستند.

استفاده از روش‌های کنترل ذهن

گاهی ترس و استرس باعث بی‌خوابی و عدم تمرکز می‌شود و اثرات روحی و جسمی متعددی برای فرد دارد؛ بنابراین پیداکردن راهی برای رهایی از استرس قبل از عمل بینی موضوعی مهم است. تمرین‌های زیر می‌تواند مؤثر باشد:

• تمرین تنفس عمیق و دیافراگمی
• یوگا
• مراقبه و مدیتیشن
• ماساژ

اطلاع از روند جراحی و بهبودی بعد از آن

برخورد با مسائل ناشناخته همیشه برای انسان استرس‌زا بوده است. اگر متقاضی در مورد روند جراحی اطلاعات کامل و درستی نداشته باشد این امر منجر به بیشتر شدن استرس قبل از عمل بینی خواهد شد. با پزشک خود درمورد نگرانی‌هایی که دارید صحبت کنید و از وی بخواهید مراحل عمل و بهبودی بعد از آن را برایتان توضیح دهد. برای در میان گذاشتن سؤالاتتان با پزشک، تردید نکنید. همچنین می‌توانید با مطالعه منابع معتبر اطلاعات خود را افزایش دهید.

مثبت‌نگر باشید

در نهایت شما باتوجه‌به شرایط خود تصمیم به عمل بینی گرفته‌اید، نسبت به این تصمیم و نتیجه آن مثبت فکر کنید و به پزشک خود اطمینان کنید. خود را پس از جراحی بینی در بهترین حالت تصور کنید و به این فکر کنید که این عمل چه مزایایی برای شما خواهد داشت.


نکات مرتبط با استرس قبل از عمل بینی

قالب کنترلی

مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و آنالیز تغییرات بینی، ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی، به عنوان قالب کنترلی، طراحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی آن را می‌سازند.

این ابزار به جراح این امکان را می‌دهد تا در حین جراحی، فرم بینی را با آن چک کند. اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود، جراح باید تغییراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده، دست یابد. به عبارت دیگر، پایان زمان جراحی، زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل بر روی بینی قرار بگیرد.

بنابراین با استفاده از این ابزار (قالب‌های کنترلی)، نگرانی متقاضی جراحی بینی بر طرف خواهد شد که جراح چگونه می‌تواند به فرم ایده آل و طراحی شده برسد.

قالب‌های کنترلی برای انواع بینی‌ها (گوشتی، استخوانی، ترمیم بینی، انحراف بینی و ...) کاربرد دارد و هر قالب مختص به فرم طراحی شده همان فرد می‌باشد و برای فرد دیگری کاربرد ندارد.

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراحی شده متقاضی ساخته می‌شود، در روز جراحی به همراه اطلاعات جراحی و عکس‌های دو بعدی فرد، به کلینیک جراحی ارسال می‌گردد؛ از آن رو عکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همراه آنالیز دقیق تغییرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می‌‌گردد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی، جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و سلیقه متقاضی ساخته شده است، جراحی خود را انجام می دهد. این امر توانسته است خطای جراحی را به حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین با افزایش دقت جراحی، رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

اسکن سه بعدی بینی

اسکن سه بعدی صورت از تمامی زوایای چهره بدون استفاده از هیچگونه اشعه ای، انجام می شود. تصویر برداری سه بعدی موجب می شود، جراح و متقاضی جراحی بینی بتوانند تمامی تغییرات مورد نظر را به صورت مجازی بر روی چهره، اعمال نمایند.

 
مشاوره تلفنی