انواع روش جراحی بینی

انواع روش های عمل بینی

انواع روش عمل بینی

بینی شما یکی از متمایز ترین ویژگی های ظاهری شما می باشد و عملکردی ضروری در بدن انسان دارد؛ وقتی شما با نگاه کردن به بینی خود از آن ناراضی هستید و یا عوارض عملکردی دارد که باعث اختلال در نفس کشیدن شما می شود، علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت می باشد و شما می توانید با استفاده از علم روز دنیا کیفیت زندگی خود را تغییر دهید، با تحقیق و با مراجعه به متخصصین مربوطه، با توجه به شناسایی مشکل شما و با استفاده از روش های مختلف عمل بینی اقدامات لازم را پس از بررسی اولیه مشکل شما، انجام خواهند داد.

هدف از نگارش این مقاله آشنایی با انواع روش های مختلف عمل بینی می باشد.

عمل بینی شامل هر نوع جراحی انجام شده در داخل و یا خارج بینی می باشد که با توجه به نیاز فرد که معمولاً یا برای بهبود تنفس، زیبایی و یا جراحات بینی (شکستگی، ضرب دیدگی و ...) انجام می پذیرد.

روش های عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش باز جراحی بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می سازند، در این روش می توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه که در درون بینی وجود دارد را دید؛ این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می شود.

روش جراحی بسته بینی

روش بسته جراحی بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ های بینی در داخل بینی انجام می شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می کنند که اصطلاحاً به آن جراحی سرپایی می گویند.

تفاوت جراحی بینی "باز" و "بسته"

تفاوت عمل بینی باز و بسته

رینوپلاستی می تواند به روش "باز" و یا "بسته" انجام شود؛ رینوپلاستی "باز" برای بهبود تنفس بیمار و یا ترمیم شکل ظاهری و یا زیابی بینی انجام شود، در حالی که رینوپلاستی "بسته" عمدتاً برای قوز بینی می باشد و مشروط بر اینکه پولیپ و یا افتادگی بینی و یا کجی استخوان بینی در بیمار وجود نداشته باشد؛ در جراحی "بسته" بینی پوست کولوملا برداشته نمی شود، اما در صورت آسیب شدید، یا هنگامی که محل درمان در حفره بینی قرار دارد، ممکن است رینوپلاستی باز انجام پذیرد. ولی به صورت مطلق نمی توان تعیین کرد که کدام نسبت به آن یکی برتری دارد.

 • در روش "باز" عمل بینی جراح دید باز تری نسبت به طرف کردن مشکل داخلی بینی بیمار دارد و تغییرات چشم گیر تری بر روی بینی ایجاد می کند و تسلط بیشتری بر روی ساختمان استخوان بینی، مخصوصاً قسمت نوک بینی دارد؛ در این روش بخیه ها مشاهده می شوند.
 • جراحی "بسته" بینی را در صورتی جراحان انجام می دهند که بینی بیمار مشکل چندانی نداشته باشد، به خصوص در نوک بینی.
 • در جراحی "باز" بینی التهاب و کبودی پوست بیشتر می باشد؛ دلیل این مسئله این است که پوست به طور کامل از بینی جدا می شود.
 • در جراحی "بسته" بینی برشی روی پوست ایجاد نمی شود و برش ایجاد شده در پره های بینی هیچگونه ارتباطی به روش جراحی بینی "باز" یا جراحی "بسته" بینی ندارد؛ به این صورت که برش ایجاد شده بر روی پره های بینی برای قرینه سازی سوراخ های بینی انجام می پذیرد.
 • در جراحی "باز" بینی جراح در بیشتر موارد درصد خطای کمتری نسبت به قرینه بودن سوراخ های بینی دارد.
 • در جراحی "بسته" بینی ممکن است سوراخ های بینی قرینه نباشد و فرم کوچکتری نسبت به ظاهر بینی و چهره بیمار داشته باشد.
 • در جراحی "باز" بینی جراح می تواند به طور مستقیم غضروف بینی را مشاهده و تغییر شکل بینی را با کنترل و دقت بیشتری انجام دهد؛ به طور مثال بیمارانی که تیغه بینی (سپتوم) S شکل دارند اغلب بهتر است با عمل بینی "باز" انجام شود.
 • در جراحی "بسته" بینی زمان جراحی 15 الی 30 دقیقه می باشد. (بستگی به تجربه و مهارت بسیار بالای دکتر دارد.)
 • در جراحی " باز" بینی زمان جراحی عمدتاً بین 1 تا 2 ساعت می باشد.
 • در جراحی "بسته" بینی مدت زمان بهبود 1 الی 2 روز می باشد.
 • در جراحی "باز" بینی مدت زمان بهبود 1 هفته الی 10 روز می باشد.
 • در جراحی"بسته" بینی عمدتاً از بیهوشی موضعی استفاده می گردد. ( *به دلیل اینکه بیمار در بیشتر مواقع هم صدای لوازم جراحی را می شنود و هم فعالیت های انجام شده بر روی بینی را مشاهده می کند، فشار عصبی و استرس بیش از اندازه ای را متحمل می شود، به همین دلیل گاهاً بیمار دچار اختلالات روانی می شود و عمدتاً پس از بین رفتن بی حسی موضعی در ناحیه بینی درد احساس می کند.)
 • * "بی حس کننده موضعی «Local anesthesia»: داروهایی (لیدوکائین) هستند که به صورت موقت از حس درد جلوگیری می ‌کنند. معمولاً این دارو بر روی عصب تزریق می شود و تاثیر مستقیم بر روی عصب دارد و به خوبی فلج عضلانی ایجاد کند."
 • در جراحی "باز" بینی عمدتاً از بیهوشی کامل استفاده می شود. در این روش بیمار، بعد از جراحی بینی چیزی به خاطر نمی آورد و احساس درد نسبتاً کمتری دارد. (شایان ذکر است در عمل بینی "باز" بیمار پس از هوشیار شدن دردی را احساس نخواهد کرد.)
 • * " بیهوشی در پزشکی حالت القاء شده‌ای است که در آن، فرد به‌صورت ارادی و غیرارادی کنترلی بر قسمتی از جسم یا تمام جسم و محیط فیزیکی خود ندارد و می‌تواند موجب بی ‌دردی، حتی فراموشی شود. این روند موجب تضعیف یا سرکوب برگشت‌پذیر دستگاه عصبی مرکزی شده که باعث از بین رفتن احساس و واکنش به محرک‌های بیرونی می‌شود و فراموشی از بین بردن هوشیاری دو جنبهء مهم حالت بیهوشی هستند حالتی است که فرد توانایی نگه داشتن آگاهی نسبت به خود و محیط اطراف خود را از دست می‌دهد. این حالت ممکن است کامل بوده یا به صورت نسبی اتفاق بیافتاد یعنی بیمار نسبت به مردم و محرکهای محیطی پاسخ نداشته باشد."

با توجه به پرسشنامه هایی که محققان در رابطه با رضایت سنجی افراد مختلف جامعه در دنیا از عمل "باز" و "بسته" بینی انجام داده اند؛ اکثر مردم دنیا از عمل بینی "باز" رضایت بیشتری داشته اند.

دلیل آن را متخصصین عمل بینی به شرح ذیل عنوان می کنند:

پل بینی ( dorsum یا عقب بینی )

جراح استخوان و غضروفی را که در پل بینی و یا عقب بینی، باعث قوس بینی می شود را حذف می کند، در نتیجه میتواند استخوان بینی را به هم نزدیک کند و منجر به کوچکتر شدن پهنای بینی می شود.

طول بینی

یک جراح می تواند ساختار مرکزی بینی را که به عنوان سپتوم شناخته می شود تنظیم کند و آن را کاهش دهد، به کمک کاهش نوک و کاهش طول کلی بینی کمک می کند. تنظیم غضروف های نوک نیز به تنظیم طول بینی کمک می کند.

عرض بینی

با شکستن و تغییر موقعیت استخوان سمت بینی، جراح نیز می تواند عرض بینی را کاهش دهد و به ظاهر باریک تر برسد.

رینوپلاستی اضافه

جراحان می توانند به نوک بینی غضروف اضافه شده ای به اصطلاح ایمپلنت سیلیکون برای قوس نوک بینی استفاده کنند، این نوع عملیات معمولاً برای ساخت پل یا نوک "صاف" بینی و برای جراحی های عروسکی بینی استفاده می شود.

البته متخصصین عمل بینی بنا به درخواست و تصمیم گیری بیمار قطعاً عمل خواهند کرد و به تصمیم نوع عمل انتخابی بیمار احترام خواهند گذاشت.


نکات مرتبط با انواع روش جراحی بینی

متدهای جراحی بینی

برای انجام عمل زیبایی بینی دو تکنیک یا روش وجود دارد:

رینوپلاستی بسته

در این متد از جراحی زیبایی عملیات جراحی از داخل سوراخ های بینی انجام می شود و روی سطح پوست برشی اتفاق نمی افتد و همچنین دیواره ی بین دو سوراخ بینی که به آن کلوملا گفته می شود دست نمی خورد ونیازی به برش آن نمی باشد این متد از جراحی زیبایی بیشتر مناسب بینی هایی است که گوشتی هستند و یا بینی هایی که تغییرات زیادی برایشان پیش بینی نمی شود.

رینوپلاستی باز

در این روش بر روی پوست کلوملا یک برش ایجاد می شود، در صورت لزوم این برش در قسمت پایین پره های بینی یعنی زیر بینی نیز انجام می شود و پوست بینی بالا داده می شود و جراح می تواند تغییرات لازم را بر روی اسکلت بینی اعمال کند سپس پوست روی بینی سر جای خود برگردانده و بخیه می شود.


کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب تراست. بعضی پزشک ها در روش رینو پلاستی بسته تبهر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس، از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه ای باشد که یک روش برای شما مناسب تر از روش دیگر باشد اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبهر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد اما می توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر