انواع روش جراحی بینی

انواع روش های عمل بینی

بینی یکی از متمایزترین ویژگی‌های ظاهری انسان است و عملکردی ضروری در بدن دارد. اگر از ظاهر بینی خود رضایت ندارید و یا در عملکرد آن اختلالی وجود دارد که سبب می‌شود به سختی نفس بکشید، با توجه به این که علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت است، می‌توانید با مراجعه به متخصص مربوطه و با استفاده از روش‌‌های مختلف عمل بینی، مشکل خود را برطرف نمایید.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

عمل بینی شامل هر نوع جراحی انجام شده در داخل و یا خارج بینی است که با توجه به نیاز فرد معمولاً برای بهبود تنفس، زیبایی و یا جراحات بینی (شکستگی، ضرب دیدگی و ...) انجام می‌پذیرد. هدف از نگارش این مقاله آشنایی با انواع روش‌های مختلف عمل بینی می‌باشد.

انواع روش جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز


جراحی بینی باز

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می‌باشد، استفاده می‌گردد. این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند و می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580

جراحی بینی به روش بسته


جراحی بینی بسته

جراحی بینی به روش بسته از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود و جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی یک سوراخ ایجاد می‌کند. به این روش جراحی، اصطلاحا جراحی بسته بینی گفته می‌شود.

تفاوت جراحی بینی "باز" و "بسته"

تفاوت عمل بینی باز و بسته
 • رینوپلاستی "باز" برای بهبود تنفس بیمار، ترمیم شکل ظاهری و یا زیبایی بینی انجام می‌شود، در حالی که رینوپلاستی "بسته" عمدتاً برای بهبود قوز بینی می‌باشد و مشروط بر این است که پولیپ، افتادگی بینی و یا کجی استخوان بینی در بیمار وجود نداشته باشد. در جراحی "بسته" بینی پوست کولوملا برداشته نمی‌شود. در صورت آسیب شدید یا هنگامی که محل درمان در حفره بینی قرار دارد، ممکن است رینوپلاستی باز انجام پذیرد. به صورت مطلق نمی‌توان تعیین کرد که کدام روش نسبت به آن یکی برتری دارد.
 • در روش "باز" عمل بینی، جراح دسترسی بیشتری به منظور برطرف کردن مشکل داخلی بینی بیمار دارد و تغییرات چشم‌گیرتری بر روی بینی ایجاد می‌کند. همچنین در این روش جراح تسلط بیشتری بر روی ساختمان استخوان بینی، مخصوصاً قسمت نوک بینی دارد. لازم به ذکر است که در این روش بخیه‌ها مشاهده خواهند شد.
 • جراحی "بسته" بینی را در صورتی جراحان انجام می‌دهند که بینی بیمار مشکل چندانی، به خصوص در نوک بینی، نداشته باشد.
 • در جراحی "باز" بینی، التهاب و کبودی پوست بیشتر است زیرا پوست به طور کامل از بینی جدا می‌شود.
 • در جراحی "بسته" بینی برشی روی پوست ایجاد نمی‌شود. برش ایجاد شده در پره‌های بینی هیچ‌گونه ارتباطی به روش جراحی بینی "باز" یا جراحی "بسته" بینی ندارد و این برش به منظور قرینه سازی سوراخ‌های بینی انجام می‌پذیرد.
 • در جراحی "باز" بینی، جراح در بیشتر موارد درصد خطای کمتری در قرینه سازی سوراخ‌های بینی دارد.
 • در جراحی "بسته" بینی ممکن است سوراخ‌های بینی قرینه نباشد و اندازه کوچکی نسبت به ظاهر بینی و چهره بیمار پیدا کند.
 • در جراحی "باز" بینی جراح می‌تواند به طور مستقیم غضروف بینی را مشاهده کند و تغییر شکل بینی را با کنترل و دقت بیشتری انجام دهد؛ به طور مثال بیمارانی که تیغه بینی (سپتوم) S شکل دارند اغلب با عمل بینی "باز" بهتر جواب می‌گیرند.
 • در جراحی "بسته" بینی زمان جراحی 15 الی 30 دقیقه است که بسته به تجربه و مهارت جراح مربوطه ممکن است متغیر باشد.
 • در جراحی "باز" بینی زمان جراحی عمدتاً بین 1 تا 2 ساعت است.
 • در جراحی "بسته" بینی مدت زمان بهبود 1 الی 2 روز است.
 • در جراحی "باز" بینی مدت زمان بهبود 1 هفته الی 10 روز می باشد.
 • در جراحی"بسته" بینی عمدتاً از بیهوشی موضعی استفاده می‌گردد. در این روش بیمار در بیشتر مواقع هم صدای لوازم جراحی را می‌شنود و هم فعالیت‌های انجام شده بر روی بینی را مشاهده می‌کند، در نتیجه فشار عصبی و استرس بیش از اندازه‌ای را متحمل می‌شود و ممکن است بعد از عمل دچار اختلالات روانی شود. همچنین پس از از بین رفتن بی‌حسی موضعی، بیمار عمدتا احساس درد در ناحیه بینی دارد.
 • بی حس کننده موضعی «Local anesthesia»: داروهایی لیدوکائینی هستند که به صورت موقت از حس درد جلوگیری می‌کنند. معمولاً این داروها بر روی عصب تزریق می‌شوند و تاثیر مستقیم آن‌ها بر روی عصب به خوبی می‌تواند فلج عضلانی ایجاد کند.
 • در جراحی "باز" بینی عمدتاً از بیهوشی کامل استفاده می‌شود. در این روش بیمار بعد از جراحی بینی چیزی به خاطر نمی‌آورد و دردی احساس نمی‌کند.
 • بیهوشی در پزشکی حالت القاء شده‌ای است که در آن، فرد به ‌صورت غیرارادی کنترلی بر قسمتی از جسم یا تمام جسم و محیط فیزیکی خود ندارد که می‌تواند موجب بی‌دردی و حتی فراموشی شود. این روند موجب تضعیف یا سرکوب برگشت‌پذیر دستگاه عصبی مرکزی شده که باعث از بین رفتن احساس و واکنش به محرک‌های بیرونی می‌شود. فراموشی و از بین رفتن هوشیاری دو جنبه‌ی مهم حالت بیهوشی هستند. در این حالت فرد توانایی نگه داشتن آگاهی نسبت به خود و محیط اطراف خود را از دست می‌دهد. بیهوشی ممکن است کامل بوده یا به صورت نسبی اتفاق بیافتاد.

با توجه به پرسشنامه‌هایی که محققان در رابطه با رضایت سنجی افراد مختلف جامعه در دنیا از عمل "باز" و "بسته" بینی انجام داده‌اند؛ اکثر مردم دنیا از عمل بینی "باز" رضایت بیشتری داشته‌اند. دلیل آن را متخصصین عمل بینی به شرح ذیل عنوان می‌کنند:

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

پل بینی (dorsum یا عقب بینی)

جراح، استخوان و غضروفی را که در پل بینی و یا عقب بینی باعث قوس بینی می‌شود، حذف می‌کند، در نتیجه می‌تواند استخوان بینی را به هم نزدیک کند و منجر به کوچک‌تر شدن پهنای بینی شود.

نوک بینی

جراح هنگامی که نوک بینی را عمل می‌کند، تا حدودی غضروف پشت بینی را حذف می‌کند، برای دید بهتر استخوان نوک بینی کولوملا را برش می‌دهد، در نتیجه نوک بینی کوچک‌تر می‌شود.

طول بینی

یک جراح می‌تواند ساختار مرکزی بینی را که به عنوان سپتوم شناخته می‌شود تنظیم کند و آن را کاهش دهد. تنظیم غضروف‌های نوک بینی و کاهش آن‌ها به کاهش طول بینی کمک می‌کند.

عرض بینی

با شکستن و تغییر موقعیت استخوان سمت بینی، جراح می‌تواند عرض بینی را نیز کاهش دهد و سبب شود بینی باریک‌تر به نظر بیاید.

رینوپلاستی اضافه

جراحان می‌توانند غضروف اضافه شده‌ای به اصطلاح ایمپلنت سیلیکون برای قوس نوک بینی استفاده کنند، این نوع عملیات معمولاً برای ساخت پل یا نوک "صاف" بینی و برای جراحی‌های عروسکی بینی استفاده می‌شود.

البته متخصصین عمل بینی بنا به درخواست و تصمیم گیری بیمار قطعاً عمل خواهند کرد و به تصمیم نوع عمل انتخابی بیمار احترام خواهند گذاشت.


نکات مرتبط با انواع روش جراحی بینی

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی