تماس با ما درباره ما
طراح طب

انواع روش جراحی بینی

بینی یکی از متمایزترین ویژگی‌های ظاهری انسان است و عملکردی ضروری در بدن دارد. اگر از ظاهر بینی خود رضایت ندارید و یا در عملکرد آن اختلالی وجود دارد که سبب می‌شود به سختی نفس بکشید، با توجه به این که علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت است، می‌توانید با مراجعه به متخصص مربوطه و با استفاده از روش‌‌های مختلف عمل بینی، مشکل خود را برطرف نمایید.

عمل بینی شامل هر نوع جراحی انجام شده در داخل و یا خارج بینی است که با توجه به نیاز فرد معمولاً برای بهبود تنفس، زیبایی و یا جراحات بینی (شکستگی، ضرب دیدگی و ...) انجام می‌پذیرد. هدف از نگارش این مقاله آشنایی با انواع روش‌های مختلف عمل بینی می‌باشد.

انواع روش جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز


در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می‌باشد، استفاده می‌گردد. این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند و می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

جراحی بینی به روش بسته


جراحی بینی به روش بسته از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود و جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی یک سوراخ ایجاد می‌کند. به این روش جراحی، اصطلاحا جراحی بسته بینی گفته می‌شود.

تفاوت جراحی بینی "باز" و "بسته"

با توجه به پرسشنامه‌هایی که محققان در رابطه با رضایت سنجی افراد مختلف جامعه در دنیا از عمل "باز" و "بسته" بینی انجام داده‌اند؛ اکثر مردم دنیا از عمل بینی "باز" رضایت بیشتری داشته‌اند. دلیل آن را متخصصین عمل بینی به شرح ذیل عنوان می‌کنند:

پل بینی (dorsum یا عقب بینی)

جراح، استخوان و غضروفی را که در پل بینی و یا عقب بینی باعث قوس بینی می‌شود، حذف می‌کند، در نتیجه می‌تواند استخوان بینی را به هم نزدیک کند و منجر به کوچک‌تر شدن پهنای بینی شود.

نوک بینی

جراح هنگامی که نوک بینی را عمل می‌کند، تا حدودی غضروف پشت بینی را حذف می‌کند، برای دید بهتر استخوان نوک بینی کولوملا را برش می‌دهد، در نتیجه نوک بینی کوچک‌تر می‌شود.

طول بینی

یک جراح می‌تواند ساختار مرکزی بینی را که به عنوان سپتوم شناخته می‌شود تنظیم کند و آن را کاهش دهد. تنظیم غضروف‌های نوک بینی و کاهش آن‌ها به کاهش طول بینی کمک می‌کند.

عرض بینی

با شکستن و تغییر موقعیت استخوان سمت بینی، جراح می‌تواند عرض بینی را نیز کاهش دهد و سبب شود بینی باریک‌تر به نظر بیاید.

رینوپلاستی اضافه

جراحان می‌توانند غضروف اضافه شده‌ای به اصطلاح ایمپلنت سیلیکون برای قوس نوک بینی استفاده کنند، این نوع عملیات معمولاً برای ساخت پل یا نوک "صاف" بینی و برای جراحی‌های عروسکی بینی استفاده می‌شود.

البته متخصصین عمل بینی بنا به درخواست و تصمیم گیری بیمار قطعاً عمل خواهند کرد و به تصمیم نوع عمل انتخابی بیمار احترام خواهند گذاشت.