تماس با ما درباره ما
طراح طب

تاریخچه عمل بینی

تاریخچه عمل بینی برخلاف تصور خیلی‌ها به هزاران سال قبل باز می‌گردد؛ زمانی که تبهکاران اعضای بدن قربانیان خود را قطع می‌کردند یا افراد در جنگ‌ها زخمی می‌شدند و اعضای بدن خود را از دست می‌دادند. ترمیم بینی نیز مانند سایر روش‌های پزشکی سیر تکاملی خود را به تدریج طی کرده و در زمان‌های قدیم از روش‌های ساده و ابتدایی برای این کار استفاده می‌شده است. اگر بخواهیم مثال‌هایی از ترمیم بینی در زمان‌های قدیم بزنیم می‌توانیم به هزاران سال پیش در هند قدیم اشاره کنیم که Sushruta از پوست پیشانی برای ترمیم بینی استفاده می‌کرد. در قرن 16 میلادی شخصی به نام Gasparo Tagliacozzi روشی ابداع کرد که در آن برای مدتی پوست بازو به بینی متصل می‌شد تا خون‌رسانی جدید پیدا کند و بعد از آن بازو از بینی جدا می‌شد.

عمل زیبایی بینی به شکل مدرن برای اولین بار توسط John Orlando Roe (پدر عمل زیبایی بینی) در اواخر قرن 19 در نیویورک انجام گرفت. او متخصص گوش و حلق و بینی بود و جراحی بینی را برای اولین بار به شکل بسته انجام داد. بعدها Dacques Joseph از روش‌های مشابه برای ترمیم بینی فردی که به دلیل بزرگی بینی‌اش تمایل به حضور در اجتماع را از دست داده بود، استفاده کرد.

در ابتدا عمل زیبایی بینی در خیلی از مناطق برخلاف تعالیم مذهبی تلقی می‌شد و با مخالفت‌های اجتماعی و فرهنگی مواجه بود. بعد از مدتی با مشاهده تاثیر جراحی زیبایی بینی بر زیبایی و اعتماد به نفس اشخاص که بر عملکرد اجتماعی آن‌ها نیز تاثیر بسیاری داشت، این عمل در بین جوامع ترویج پیدا کرد و مورد استقبال عموم قرار گرفت. امروزه عمل بینی تنها نیازمند دانش پزشکی نیست و تلفیقی از پزشکی، نقاشی، مجسمه سازی، فیزیولوژی، آناتومی و فیزیک محسوب می‌شود.

تاریخچه عمل بینی در ایران

عمل بینی در ایران مانند سایر کشورها، قبل از آن که به عنوان شاخه‌ای جدا در نظر گرفته شود، به عنوان بخشی از جراحی عمومی مطالعه می‌شد. این عمل از سال 1321 تا به امروز با نام‌های متفاوتی وجود داشته است. دکتر سیروس آصانلو اولین جراح پلاستیک در ایران بوده است. او بعد از دریافت مدرک جراحی عمومی در سال 1315 به کشور انگلیس و بعد از آن آمریکا سفر کرد و با همکاری با جراحان خارجی آموزش‌های لازم را در زمینه جراحی پلاستیک مدرن به صورت تخصصی دریافت کرد. وی در سال 1319 به ایران بازگشت و بعد از دو سال یک مرکز جراحی ترمیمی برای اولین بار در یکی از بیمارستان‌های تهران تاسیس کرد. بعد از آن وی به عنوان استاد جراحی پلاستیک در دانشگاه تهران، آموزش‌های لازم را در اختیار سایر دانشجویان پزشکی قرار داد و به همین ترتیب جراحی پلاستیک در ایران توسعه یافت.

امروزه جراحی بینی در ایران رونق بسیاری پیدا کرده و به یکی از بهترین کشورها برای عمل زیبایی بینی تبدیل شده است. در جهان بعد از آمریکا و برزیل بیشترین عمل زیبایی بینی در ایران انجام می‌شود. یکی از دلایل این مسئله بزرگی استخوان و غضروف بینی در منطقه خاورمیانه است که سبب می‌شود اشخاص مسن تر به نظر آیند و خانم‌ها ظاهری مردانه پیدا کنند و در نتیجه تمایل بیشتری برای تغییر شکل ظاهری بینی خود داشته باشند.