تماس با ما درباره ما
طراح طب

ترمیم بینی

افراد به دلایل مختلفی ممکن است برای جراحی بینی اقدام کنند. گاهی اوقات متقاضی از شکل ظاهری بینی خود رضایت ندارد که در این صورت با مشاوره با متخصص گوش، حلق و بینی قبل از عمل جراحی، درخواست‌های خود را به او انتقال می‌دهد و پزشک با بررسی بینی بیمار به او خواهد گفت که تا چه میزان می‌تواند نیازهای وی را برآورده کند. در سایر موارد بیمار ممکن است به دلیل مشکلات تنفسی مانند خرخر شبانه و تنگی نفس که در اثر انحراف بینی ایجاد می‌شود، برای عمل جراحی اقدام کند. همچنین ممکن است بیمار بعد از انجام جراحی بینی از نتیجه آن رضایت نداشته و مشکلات وی به طور کامل برطرف نشده باشد که در این صورت می‌تواند برای رینوپلاستی ثانویه اقدام کند.

ترمیم بینی عمل شده یا رینوپلاستی ثانویه

رینوپلاستی ثانویه (Nose Reshaping) به عمل جراحی گفته می‌شود که به منظور رفع نواقصی که بعد از عمل اولیه بینی برطرف نشده و یا به وجود آمده، انجام می‌شود.

دلایل نیاز فرد به ترمیم بینی

- عدم تقارن بین دو طرف بینی
- غیر طبیعی و پایین بودن نوک بینی
- فواصل زیاد بین سوراخ‌های بینی
- چسبندگی‌های داخل بینی
- دو تیکه شدن تیغه بینی
- رشد غضروف بینی
- فرورفتگی‌های ناشی از دستکاری‌های غیر استاندارد در جراحی ثانویه بینی
- پهن بودن بینی از رو به رو
- انحراف تیغه بینی
- کجی بینی
- تغییر شکل ناخواسته بینی

زمان مناسب برای ترمیم بینی

از نظر علمی زمان مناسب ترمیم بینی یک سال بعد از جراحی اولیه است تا ترمیم بافت‌های بینی و تورم آن به ثبات نسبی برسد. با وجود تورم نمی‌توان تمام مشکلات بینی را تشخیص داد. همچنین در صورتی که عمل بینی زودتر از زمان گفته شده انجام شود، ممکن است زخم‌های داخل بینی ترمیم نشده و با دست‌کاری مجدد در خون‌رسانی پوست مشکلاتی ایجاد شود و ترمیم پوست مختل شود. درنتیجه اگر عمل جراحی بینی در زمان مناسبی انجام نشود، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به بینی و مخصوصا به پوست آن وارد کند. به همین منظور فرد برای کسب نتیجه مطلوب، نباید برای جراحی زودتر از یک سال پافشاری نماید.

راه‌کاری برای پیشگیری از نارضایتی بیمار از عمل بینی

به منظور کاهش نارضایتی بیمار بعد از عمل، تکنولوژی جدید اسکن سه بعدی و قالب‌های کنترلی ارائه شده است. در این روش بیمار قبل از عمل جراحی نیازهای خود را به پزشک مربوطه انتقال می‌دهد و پزشک با بررسی بینی بیمار و امکان سنجی خواسته‌های او، نتیجه نهایی عمل جراحی را به او نشان خواهد داد تا بیمار با دید بهتر و واقع‌بینانه‌تری عمل جراحی خود را انجام دهد. از مزایای دیگر این تکنولوژی استفاده از قالب‌های کنترلی است که بر اساس شکل نهایی که بیمار و پزشک به تفاهم رسیده‌اند، طراحی می‌شود و به پزشک این امکان را می‌دهد که در حین عمل خواسته‌های بیمار را به طور کامل برآورده سازد.