مشاهده نسخه کامل این صفحه

تغییر شکل مناسب بینی

تنوع اشکال بینی در بین افراد مختلف بسیار زیاد و جذاب است؛ بنابراین فردی که به جراحی زیبایی بینی علاقه‌مند ‌است چگونه باید تصمیم بگیرد چه شکلی برای او بهتر است و چگونه می‌توانید به یک جراح پلاستیک اعتماد کنید تا نتیجه‌ای ایجاد کند که از آن راضی باشید؟ ویزیت با یک جراح متخصص و یک تیم حرفه‌ای مهم‌ترین قدم برای شروع است. بسیاری از متقاضیان از اینکه بعد از عمل، بینی آن‌ها تغییرات بیش از حدی داشته باشد نگران می‌شوند. تغییراتی مانند کوچک شدن بیش از حد بینی، سربالا شدن بینی یا غیرطبیعی شدن آن برای برخی افراد نگران‌کننده است. برخلاف این دسته، عده‌ای دیگر خواهان تغییرات چشمگیرتری هستند و احساس می‌کنند بینی آن‌ها بیش از حد برای صورتشان بزرگ است و باید بسیار کوچک شود. برخی نیز ممکن است بخواهند بینی بسیار باریک و صافی داشته باشند.

برای تصمیم‌گیری در مورد اندازه و تغییر شکل بینی هر فرد، یک جراح ماهر باید تعیین کند که چه مقدار از تغییراتی را که متقاضی می‌خواهد می‌توان با اطمینان و دقت انجام داد. تغییرات حاصل از جراحی زیبایی بینی به اندازه، شکل و ویژگی‌های اولیه‌ی بینی فرد بستگی دارد. هنگام تفکر و تصمیم‌گیری در مورد جراحی زیبایی و تغییر شکل بینی، پنج قسمت از بینی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. در این مطلب این قسمت‌ها را ارزیابی و در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

تغییر شکل بینی در قسمت فوقانی

قسمت بالای بینی از استخوان‌های بینی تشکیل شده است. متداول‌ترین تغییر شکل بینی که می‌تواند در این قسمت ایجاد شود کاهش برآمدگی یا قوز و باریک کردن پهنای بینی است. ایجاد زاویه‌ی مناسب بین قسمت بالایی بینی و پیشانی باعث صاف و متناسب‌تر شدن بینی می‌شود و این تغییر شکل بینی از نظر بیشتر متقاضیان مطلوب است. کاهش بیش از حد استخوان ممکن است باعث ایجاد فرورفتگی روی بینی شود و همچنین باعث می‌شود بینی غیرطبیعی به نظر برسد و قسمت پایینی بینی نیز بزرگ‌تر دیده شود. برداشتن و تغییرات بیش ز حد استخوان ممکن است باعث باریک شدن مسیرهای هوایی و در نتیجه ایجاد مشکل در تنفس شود؛ بنابراین هدف از تغییر شکل قسمت فوقانی و استخوانی بینی صاف کردن و باریک‌تر کردن آن بدون ایجاد آسیب در ساختار بینی می‌باشد.

تغییر شکل بینی در قسمت میانی

این قسمت از بینی از غضروف‌های منعطف ساخته‌شده است که از سمت استخوان‌های بینی تا نوک بینی ادامه دارد. قسمت مرکزی آن تیغه‌ی بینی یا سپتوم است که یک تیغه‌ی نازک استخوانی است که روی آن غضروف قرار دارد. این تیغه حفره‌ی بینی را به دو قسمت تقسیم می‌کند. در هر طرف سپتوم یک منحنی کوچک غضروفی وجود دارد که غضروف جانبی فوقانی نام دارد و به باز نگه داشتن راه هوایی بینی کمک می‌کند. معمولاً متقاضیان جراحی زیبایی بینی می‌خواهند قسمت میانی بینی از زاویه‌ی روبه‌رو صاف باشد همچنین نه پهن باشد و نه خیلی باریک دیده شود. در برخی افراد قسمت میانی بینی دارای انحراف و پیچ‌خوردگی است و یا تیغه‌ی بینی دچار انحراف است. از زاویه‌ی جانبی اگر ارتفاع قسمت میانی بینی با قسمت استخوانی بینی برابر باشد بینی متناسب و صاف خواهد بود. برای تغییر شکل بینی در این ناحیه جراح نباید غضروف‌های بینی را بیش از حد کاهش دهد در غیر این صورت ممکن است تنفس دچار اشکال شود و بینی به صورت گرد دربیاید و نوک بینی بزرگ‌تر به نظر برسد. هدف از تغییر شکل بینی در این قسمت ایجاد ظرافت و صاف کردن بینی است. گاهی ممکن است برای باز نگه‌داشتن مسیرهای هوایی و صاف‌تر شدن بینی، جراح از پیوند غضروف در این ناحیه استفاده کند.

تغییر شکل بینی در قسمت نوک

نوک بینی توسط دو غضروف C شکل و حلقه‌ای، شکل می‌گیرد. بیشتر تناسب و زیبایی بینی به شکل، اندازه و زاویه‌ی نوک بینی بستگی دارد. در برخی افراد نوک بینی کاملاً متناسب است و نیاز به تغییر ندارد. در هر حال شما می‌توانید با مشورت جراح برای تغییر نوک بینی تصمیم‌گیری کنید. هدف از تغییر شکل بینی در قسمت نوک آن ایجاد ارتفاع و زاویه‌ی مناسب در نوک بینی است. اگر نوک بینی افتاده باشد فرم بینی زیبا نخواهد بود. اگر غضروف‌های نوک بینی بیش از حد کم شوند نوک بینی خیلی به سمت بالا خواهد بود و غیرطبیعی و نامتناسب به نظر می‌رسد.

تغییر شکل بینی که توسط یک جراح ماهر در نوک بینی ایجاد می‌شود می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• بالا بردن نوک بینی با بخیه یا پیوند غضروف
• متناسب کردن زاویه‌ی نوک بینی با لب بالا وقتی که بینی بیش از حد سربالا است.
• باریک‌تر کردن پهنای نوک بینی
• متقارن کردن دو طرف نوک بینی

پوست بینی

پوست بینی در افراد مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد. پوست بینی به‌عنوان پوشاننده‌ی بینی در تعیین تغییر شکل بینی در حین جراحی بسیار مهم است. در بعضی افراد پوست بینی بسیار ضخیم و چرب است. این امر دستیابی به تغییرات چشمگیر در شکل بینی، خصوصاً تغییر در نوک آن را بسیار دشوار می‌کند. سایر افراد پوست بسیار نازکی دارند که در آن هر تغییر جزئی دیده می‌شود. در جراحی زیبایی بینی پوست بینی به‌هیچ‌وجه کاهش نمی‌یابد زیرا اگر این اتفاق بیفتد ممکن است خون‌رسانی در این ناحیه مختل شده و به ساختار آن آسیب شدیدی وارد شود. همچنین باقی ماندن جای زخم نیز بسیار محتمل خواهد بود؛ بنابراین جراح، پوست بینی را بدون تغییر باقی ‌می‌گذارد و اجازه می‌دهد تا به‌مرور جمع شود و بهبود یابد. این یک روند تدریجی است، به همین دلیل بیش از چند هفته طول می‌کشد تا بینی کاملاً بهبود یابد. اگرچه ممکن است طی سه یا چهار هفته بعد از عمل بینی بسیار متفاوت و بهتر به نظر برسید، اما بینی شما طی ماه‌ها تا یک سال یا حتی طولانی‌تر، متناسب‌تر، باریک‌تر و طبیعی‌تر خواهد شد. جراح می‌تواند ویژگی‌های پوستی شما را با شما در میان بگذارد تا در مورد انواع تغییراتی که می‌توان به طور واقعی به دست آورد، به شما مشاوره دهد.

تصمیم‌گیری برای تغییر شکل بینی

همان‌طور که در بالا گفته شد تغییرات بسیاری در حین جراحی زیبایی روی بینی اعمال می‌شود و از آن جایی که این تغییرات دائمی هستند ممکن است فرد را در تصمیم‌گیری دچار نگرانی کند؛ اما بهتر است بدانید در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی شما می‌توانید قبل از عمل زیبایی بینی تغییرات بعد از عمل خود را ببینید و با دید بازتری در مورد آن تصمیم‌گیری کنید. در مجموعه طراح طب این امکان برای متقاضیان وجود دارد که قبل از عمل بینی با اسکن سه بعدی که از چهره‌ی آن‌ها تهیه می‌شود تغییر شکل بینی و چهره‌ی خود را از تمام زوایا ببینند. همچنین با ساخت قالب‌های کنترلی برای هر متقاضی می‌توان مطمئن بود که جراح در حین عمل تغییرات مورد نظر فرد را با دقت اعمال می‌کند.


نکات مرتبط با تغییر شکل مناسب بینی

اسکن سه بعدی بینی

اسکن سه بعدی صورت از تمامی زوایای چهره بدون استفاده از هیچگونه اشعه ای، انجام می شود. تصویر برداری سه بعدی موجب می شود، جراح و متقاضی جراحی بینی بتوانند تمامی تغییرات مورد نظر را به صورت مجازی بر روی چهره، اعمال نمایند.

قالب کنترلی

مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و آنالیز تغییرات بینی، ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی، به عنوان قالب کنترلی، طراحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی آن را می‌سازند.

این ابزار به جراح این امکان را می‌دهد تا در حین جراحی، فرم بینی را با آن چک کند. اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود، جراح باید تغییراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده، دست یابد. به عبارت دیگر، پایان زمان جراحی، زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل بر روی بینی قرار بگیرد.

بنابراین با استفاده از این ابزار (قالب‌های کنترلی)، نگرانی متقاضی جراحی بینی بر طرف خواهد شد که جراح چگونه می‌تواند به فرم ایده آل و طراحی شده برسد.

قالب‌های کنترلی برای انواع بینی‌ها (گوشتی، استخوانی، ترمیم بینی، انحراف بینی و ...) کاربرد دارد و هر قالب مختص به فرم طراحی شده همان فرد می‌باشد و برای فرد دیگری کاربرد ندارد.

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراحی شده متقاضی ساخته می‌شود، در روز جراحی به همراه اطلاعات جراحی و عکس‌های دو بعدی فرد، به کلینیک جراحی ارسال می‌گردد؛ از آن رو عکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همراه آنالیز دقیق تغییرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می‌‌گردد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی، جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و سلیقه متقاضی ساخته شده است، جراحی خود را انجام می دهد. این امر توانسته است خطای جراحی را به حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین با افزایش دقت جراحی، رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

 
مشاوره تلفنی