تفاوت رینوپلاستی (راینوپلاستی) با جراحی بینی چیست؟

به دلیل پیشرفت‌های پزشکی و زیبایی‌شناسی، فرآیندهای جراحی به منظور تغییرات بر روی بخش‌های مختلف بدن، هم اکنون با استقبال زیادی روبرو شده است. در این بین، دو فرآیند مهم و پر کاربرد به نام رینوپلاستی و جراحی بینی، موضوع توجه بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند. قصد داریم در این مقاله به مقایسه تفصیلی اهداف درمانی و زیبایی در دو فرآیند جراحی رینوپلاستی و جراحی بینی بپردازیم.

رینوپلاستی و جراحی بینی: مقایسه هدف‌های درمانی و زیبایی، نتایج و عوارض آن

تمایز های بین رینوپلاستی و جراحی بینی موضوعی است که افراد زیادی با آن آشنا نیستند. رینوپلاستی به منظور اصلاح ظاهر و تاثیرات زیبایی بر چهره انجام می‌شود، در حالی که جراحی بینی علاوه بر اصلاح ظاهر، به بهبود مشکلات تنفسی تمرکز دارد.

رینوپلاستی (Rhinoplasty):

رینوپلاستی به وسیله تغییراتی در اندازه، شکل و زاویه بینی، بهبود ظاهر چهره و افزایش توازن میان ویژگی‌های چهره را هدف قرار می‌دهد. در این فرآیند، تمایل به داشتن یک بینی هماهنگ با سایر ویژگی‌های چهره و زیبایی بصری از اهمیت بالایی برخوردار است. به عبارت دیگر، رینوپلاستی اصلاحاتی در ظاهری انجام می‌دهد که می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک کند.

تاریخچه: رینوپلاستی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین جراحی های زیبایی شناخته می‌شود. ابتدایی‌ترین روش‌ها به قدمت حدود 2500 سال پیش بازمیگردد. در طول تاریخ، تکنیک ‌ها و روش ‌های مختلفی برای اصلاح بینی و بهبود ظاهر آن توسعه یافته است.

روش‌ها: رینوپلاستی می‌تواند به دو روش باز (Open) و بسته (Closed) انجام شود. در روش باز، بخشی از پوست در ناحیه بینی برای دسترسی به ساختارهای داخلی برداشته می‌شود. در روش بسته، بدون برش پوست، تغییرات انجام می ‌شوند. از ابزارهایی مانند بریووئر، ابزار های الکتروکاتری و لیزر برای تراشه زنی و تغییرات شکلی استفاده می‌ شود.

مواد استفاده شده: در رینوپلاستی، مواد مختلفی مانند ایمپلنت های پلیمری، آبکسی، سیلیکون و گاهی اوقات استخوان و غضروف از بخش‌ های دیگر بدن می ‌توانند برای اصلاح شکل و ظاهر بینی به کار روند.

نتایج و عوارض: بعد از انجام رینوپلاستی، بیشتر بیماران تغییرات مثبتی در ظاهر خود مشاهده می‌کنند. طی مدت بازیابی، تورم و ورم کاهش می‌یابد و نتیجه نهایی تا چند هفته ظاهر می‌شود. افراد می‌توانند از یک بینی با تطابق بیشتر با سایر ویژگی‌های صورت خود لذت ببرند. از جمله عوارض احتمالی ممکن در رینوپلاستی می‌توان به خونریزی، ترشحات بینی اضافی و درد موقت پس از عمل اشاره کرد. همچنین، در برخی موارد نتایج نهایی ممکن است با تغییرات زمانی تا حدی تغییر کنند.

جراحی بینی (Nose Surgery):

جراحی بینی علاوه بر اصلاح ظاهری، در بهبود وظایف بینی نیز نقش مهمی بر عهده دارد. به عنوان مثال، در مواردی که تنفس مشکل ساز است و باعث ناراحتی فرد می‌ شود، جراحی بینی بهبود قابل توجهی در عملکرد تنفسی به همراه دارد.

در جراحی بینی برای بهبود تنفس و اصلاح شکل وفرم بینی، معمولاً دو روش اصلی وجود دارد. جراحی تغییر شکل بینی به روش باز و بسته مانند رینوپلاستی انجام می‌ شود. جراحی تصحیح تنفس معمولاً با بازکردن مسیرهای تنفسی و اصلاح غضروف ها و استخوان‌های بینی انجام می‌شود. در جراحی بینی تصحیح تنفس، موادی مانند غضروف ها و استخوان‌های خود بدن برای بهبود ساختار بینی به کار می‌روند. در جراحی تغییر شکل نیز از مواد مشابه رینوپلاستی می‌ توان استفاده کرد. نتایج جراحی بینی ممکن است به مرور زمان و بر اساس اهداف اصلاحی و بهبودی که انجام می‌شود، متفاوت باشد. افرادی که به جراحی بینی به منظور بهبود تنفس مراجعه می ‌کنند، می‌توانند بهبودی محسوس در کیفیت تنفس را تجربه کنند. از طرف دیگر، در برخی موارد نتایج بعد از جراحی بینی ممکن است نیاز به مدت طولانی ‌تری برای بهبود نهایی داشته باشد. از جمله عوارض ممکن در جراحی بینی می ‌توان به ترشحات بینی اضافی، درد موقت، خونریزی و در برخی موارد ناهماهنگی نتایج اشاره کرد.

سخن پایانی

رینوپلاستی و جراحی بینی، دو فرآیند جراحی مهم هستند که هر یک با هدف‌ ها و اهداف خاص خود انجام می‌ شوند. رینوپلاستی بیشتر به جلب توجه به زیبایی و بهبود ظاهر چهره اختصاص دارد، در حالی که جراحی بینی به تصحیح مشکلات تنفسی توجه دارد. انتخاب بین این دو گزینه بستگی به اهداف و نیازهای شخصی دارد و باید با دقت و با مشاوره با متخصصین پزشکی انجام شود.


نکات مرتبط با تفاوت رینوپلاستی (راینوپلاستی) با جراحی بینی چیست؟

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
عنوان های مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی