تفاوت آناتومی بینی خانم ها و آقایان

بینی مردم مختلف

آناتومی بدن خانم ها و آقایان مانند آناتومی بینی از نظر ساختار در بخش عضلانی و استخوان ها بسیار متفاوت می باشند و این تفاوت ها از بدو تولد نمایان و مشخص است .البته بدن خانم ها و آقایان از نظر تعداد استخوان با هم برابر و هر کدام دارای 206 استخوان می باشند و رشد استخوان در خانم ها تا هجده سالگی و در آقایان تا بیست و یک سالگی ادامه دارد. همچنین عضلات خانم ها و آقایان نیز با یکدیگر برابر می باشد و فقط از نظر سایز استخوان ها با هم متفاوت می باشند . اما ما در این مطلب می خواهیم به تفاوت آناتومی بینی خانم ها و آقایان بپردازیم که در بخش های سخت و استخوانی و بخش نرم آن قابل بررسی خواهد بود. در تعریف آناتومی به اختصار باید گفت که این علم توصیف یا تشریح یک ساختار است، از راه جدا کردن تکه‌های مختلفی که بر هم سوار شده و آن ساختار را ساخته‌اند و می توان گفت آناتومی همان کالبد شناسی می باشد . خب پس از این مقدمه کوتاه به اصل تفاوت آناتومی بینی خانم ها و آقایان بپردازیم

سوال این است که تفاوت آناتومی بینی در مردان و زنان شامل کدام موارد می باشد؟

  • آناتومی بینی در ناحیه پوست در آقایان بر اساس طبیعت فیزیکی و تفاوت با خانم ها نسبت به آن ها ضخیم تر می باشد. که این مسئله را می توان با لمس کردن بینی خانم ها و آقایان با دست به صورت فیزیکی در قیاس با هم حس کرد. البته این تفاوت در ضخامت پوست بینی دلیل اصلی برای ضمختر بودن بینی آقایان نمی باشد هر چند که بی تاثیر نیز نیست ولی دلیل اصلی و عمده این قضیه تفاوت در اسکلت بینی خانم ها و آقایان می باشد.
  • اسکلت بینی در آقایان همان طور که از ظاهر بینی نیز پیداست در قیاس با خانم ها قوی تر و محکم ترمی باشد و این ارتباط مستقیم با سیستم هورمونی بدن آنها دارد. به این صورت که ما این تفاوت را علاوه بر استخوان بینی در کل استخوان های بدن آقایان نسبت به خانم ها می بینیم و بینی نیز از این مسئله مستثنا نیست و همان طور که در پاراگراف قبلی بیان شد این تفاوت آناتومی بینی در استخوان خانم ها نسبت به آقایان دلیل ظریف تر دیده شدن بینی خانم ها می باشد. ضمن این که از دلایل دیگر تفاوت آناتومی بینی خانم ها و آقایان می توان به شکل استخوان های بینی نیز اشاره کرد که به آن خواهیم پرداخت.
  • آناتومی بینی خانم ها نسبت به آقایان در بخش استخوان دارای برجستگی های کمتر می باشد و از هارمونی و ظرافت بیشتری برخوردار است و از نظر طول استخوان ها بینی خانم ها کوتاهتر از آقایان می باشد و در بیان بیشتر این تفاوت ها باید به تفاوت زاویه استخوان بینی با پیشانی در آقایان نسبت به همین زاویه در بینی خانم ها نیز اشاره نمود.
  • از دیگر تفاوت های آناتومی بینی می توان به تفاوت آناتومی بینی گوشتی و استخوانی نیز اشاره نمود که در خانم ها و آقایان مشترک می باشد به این صورت که در هر دو جنسیت این مسئله وجود دارد در هر صورت در مورد بینی های گوشتی می توان گفت که دارای پوست ضخیم و اسکلت ضعیف است و همچنین قابل ذکر است این نوع بینی در اطراف سوراخ های بینی دارای غدد چربی بیشتری بوده و نوک بینی گرد می باشد ولی بینی استخوانی به بینی گفته می شود که دارای پوست نازک و اسکلت و غضروف محکم باشد. به افرادی که بینی گوشتی دارند توصیه می شود که در جراحی بینی مدل طبیعی بینی را انتخاب کنند اما افرادی که دارای بینی استخوانی هستند می توانند هر مدل بینی را انتخاب کنند و نتیجه ایده آلی را از آن به دست آورند.
آناتومی بینی آقایان و خانم ها 1

دلیل اصلی بزرگی آناتومی بینی آقایان نسبت به خانم ها

یک مطالعه جدید از دانشگاه آیووا نشان می دهد که بینی آقایان حدود ۱۰ درصد بزرگتر از بینی خانم ها می باشد، محققان ذکر می کنند که مردان به طور کلی، نیاز به اکسیژن بیشتری برای رشد و نگهداری بافت های بدن دارند.بینی بزرگتر به معنای اکسیژن بیشتر است.این یکی از تفاوت های مهم در آناتومی بینی خانم ها و آقایان می باشد

دانش پژوهان دانشگاه آیووا بیان می کنند که مردان به طور کلی دارای توده عضلانی بی چربی بیشتری هستند که برای رشد و حفظ و نگهداری بافت عضلانی به اکسیژن بیشتری نیازمند هستند.

همانطور که اندازه بدن مردان و زنان در طول دوره رشد افزایش می یابد، مردان در ناحیه تنفسی، رشد بیشتری دارند به گفته دانشمندان تفاوت زنان و مردان در اندازه بینی از سن ۱۱ سالگی یعنی از زمان آغاز بلوغ شروع خواهد شد.

از نظر فیزیولوژیکی باید گفت مردان از آغاز دوران بلوغ رشد بیشتری را در توده ماهیچه ای بدون چربی خود آغاز می کنند این در حالی است که زنان هم زمان توده چربی بیشتری را رشد می دهند. دانشمندان معتقد هستند همین الگو در متغیرهای پر انرژی مانند مصرف اکسیژن، نرخ سوخت و ساز پایه و نیاز روزانه به انرژی در طول روز نیز وجود دارد.

این یافته همچنین توضیح می دهد چرا آناتومی بینی ما کوچک تر از اجدادمان است چرا که آنها توده عضلانی بیشتری داشته و برای حفظ عضلات خود به انرژی بیشتر و درنتیجه بینی بزرگ تری نیاز داشته اند.

این پژوهشگران می گویند در انسانهای امروزی بینی کوچک شده است چرا که بدن ما نسبت به اجدادمان به اکسیژن کمتری نیاز دارد. به گفته آنها، قفسه سینه و ریه ها نیز در انسانهای مدرن کوچک تر شده اند امری که تقویت کننده این ایده است که انسان امروز به اکسیژن بیشتری نسبت به انسانهای اولیه نیاز ندارد. در پایان باید گفت تفاوت آناتومی بینی در خانم ها و آقایان یک بحث مفصل و تخصصی بوده و در این نوشتار سعی شد گزیده هایی از آن بیان شود.


نکات مرتبط با تفاوت آناتومی بینی خانم ها و آقایان

متدهای جراحی بینی

برای انجام عمل زیبایی بینی دو تکنیک یا روش وجود دارد:

رینوپلاستی بسته

در این متد از جراحی زیبایی عملیات جراحی از داخل سوراخ های بینی انجام می شود و روی سطح پوست برشی اتفاق نمی افتد و همچنین دیواره ی بین دو سوراخ بینی که به آن کلوملا گفته می شود دست نمی خورد ونیازی به برش آن نمی باشد این متد از جراحی زیبایی بیشتر مناسب بینی هایی است که گوشتی هستند و یا بینی هایی که تغییرات زیادی برایشان پیش بینی نمی شود.

رینوپلاستی باز

در این روش بر روی پوست کلوملا یک برش ایجاد می شود، در صورت لزوم این برش در قسمت پایین پره های بینی یعنی زیر بینی نیز انجام می شود و پوست بینی بالا داده می شود و جراح می تواند تغییرات لازم را بر روی اسکلت بینی اعمال کند سپس پوست روی بینی سر جای خود برگردانده و بخیه می شود.


کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب تراست. بعضی پزشک ها در روش رینو پلاستی بسته تبهر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس، از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه ای باشد که یک روش برای شما مناسب تر از روش دیگر باشد اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبهر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد اما می توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.


قالب کنترلی

در گام بعدی مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و آنالیز تغییرات بینی، ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی، به عنوان قالب کنترلی را طراحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی آن را می سازند.

این ابزار به جراح این امکان را می دهد تا در حین جراحی، فرم بینی را با آن چک کند. اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود، جراح باید تغییراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده، دست یابد. به عبارت دیگر، پایان زمان جراحی، زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل بر روی بینی قرار بگیرد.

بنابراین با استفاده از این ابزار (قالب های کنترلی)، نگرانی متقاضی جراحی بینی بر طرف خواهد شد که جراح چگونه می تواند به فرم ایده آل و طراحی شده برسد.

قالب کنترلی در حین جراحی

قالب های کنترلی برای انواع بینی ها (گوشتی، استخوانی، ترمیم بینی، انحراف بینی و ...) کاربرد دارد و هر قالب مختص به فرم طراحی شده همان فرد می باشد و برای فرد دیگری کاربرد ندارد.

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراحی شده متقاضی ساخته می شود، در روز جراحی به همراه اطلاعات جراحی و عکس های دو بعدی فرد، به کلینیک جراحی ارسال می گردد؛ از آن رو عکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همراه آنالیز دقیق تغییرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می گردد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی، جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و سلیقه متقاضی ساخته شده است، جراحی خود را انجام می دهد. این امر توانسته است خطای جراحی را به حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین با افزایش دقت جراحی، رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است.


قالب کنترلی؛ طراحی مهندسی

زمانی که طراحی سه بعدی توسط جراح و متقاضی جراحی بینی انجام می شود، فایل طراحی توسط واحد طراحی و مهندسی طراح طب مورد بررسی دقیق مهندسی قرار می گیرد. مهندسان خبره طراح طب با استفاده از دقیق ترین نرم افزارهای طراحی مهندسی با دقت بسیار بالایی در حد صدم میلی-متر، قالب های بینی را طراحی می کنند.

مرکز طراح طب

برای کنترل فرم بینی سه نوع قالب بینی طراحی و ساخته می شود که در ادامه کاربرد هریک از آن ها ذکر شده است. اما قالب های کنترلی یا ماکت های پیش ساخته بینی چگونه و با چه دقتی ساخته می شوند؟

قالب بینی یا همان قالب کنترلی بعد از طراحی توسط تیم فنی، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی پرینترهای سه بعدی با بالاترین دقت ممکن ساخته می شوند. بنابراین طراحی و ساخت قالب های کنترلی به صورت منحصر به فرد برای هر مراجعه کننده انجام می شود.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر