تماس با ما درباره ما
طراح طب

تفاوت آناتومی بینی خانم ها و آقایان

آناتومی بدن خانم ها و آقایان مانند آناتومی بینی از نظر ساختار در بخش عضلانی و استخوان‌ها بسیار متفاوت است و این تفاوت‌ها از بدو تولد نمایان و مشخص می‌شود. البته بدن خانمها و آقایان از نظر تعداد استخوان با هم برابر و هر کدام دارای 206 استخوان می‌باشد. رشد استخوان در خانمها تا هجده سالگی و در آقایان تا بیست و یک سالگی ادامه دارد. همچنین عضلات خانم‌ها و آقایان با یکدیگر برابر است و فقط از نظر سایز استخوان‌ها با هم تفاوت دارند.

در این مقاله به تفاوت آناتومی بینی خانم ها و آقایان پرداخته شده که در بخش‌های سخت و استخوانی و بخش نرم بینی قابل بررسی خواهد بود. در تعریف آناتومی به اختصار باید گفت که این علم توصیف یا تشریح یک ساختار است، از راه جدا کردن تکه‌های مختلفی که بر هم سوار شده و آن ساختار را ساخته‌؛ در واقع می‌توان گفت آناتومی همان کالبد شناسی است.

پیشنهاد مطلب : عمل بینی مردان

حال سوالی که مطرح می‌شود این است که تفاوت آناتومی بینی در مردان و زنان شامل کدام موارد است؟

دلیل اصلی تفاوت آناتومی بینی خانم ها و آقایان

یک مطالعه جدید از دانشگاه آیووا نشان می‌دهد که بینی آقایان حدود ۱۰ درصد بزرگ‌تر از بینی خانم‌ها است. محققان ذکر می‌کنند که مردان به طور کلی نیاز به اکسیژن بیشتری برای رشد و نگهداری بافت‌های بدنشان دارند و بینی بزرگ‌تر به معنای اکسیژن بیشتر است. این یکی از تفاوت‌‌های مهم در آناتومی بینی خانم‌ ها و آقایان می‌باشد.

دانش‌پژوهان دانشگاه آیووا بیان می‌کنند که مردان به طور کلی دارای توده عضلانی بدون چربی بیشتری هستند که برای رشد، حفظ و نگهداری آن به اکسیژن بیشتری نیاز است.

اندازه بدن خانم‌ها و آقایان در دوران رشد افزایش پیدا می‌کند، اما بر اساس شواهد ناحیه تنفسی در آقایان رشد بیشتری خواهد داشت. به گفته دانشمندان تفاوت اندازه بینی زنان و مردان از سن ۱۱ سالگی یعنی از زمان آغاز بلوغ شروع خواهد شد.

از نظر فیزیولوژیکی باید گفت مردان از آغاز دوران بلوغ رشد بیشتری را در توده ماهیچه‌ای بدون چربی خود تجربه می‌کنند، این در حالی است که در زنان هم زمان توده چربی بیشتری رشد می‌کند. دانشمندان معتقدند این الگو سبب تغییر در متغیرهای پر انرژی مانند میزان مصرف اکسیژن، نرخ سوخت و ساز پایه و نیاز روزانه به انرژی در طول روز خواهد شد.

این پژوهشگران می‌گویند در انسان‌های امروزی بینی کوچک شده است زیرا بدن ما نسبت به اجدادمان به اکسیژن کم‌تری نیاز دارد. همچنین به این دلیل قفسه سینه و ریه‌ها نیز در انسان‌های مدرن کوچک‎تر شده است. در پایان باید گفت تفاوت آناتومی بینی در خانم ها و آقایان یک بحث مفصل و تخصصی بوده و در این نوشتار سعی شد گزیده‌هایی از آن بیان شود.