توصیه های مهم قبل و بعد از عمل جراحی بینی

توصیه های مهم قبل و بعد از عمل جراحی بینی

نکات مورد توجه برای دوره قبل از عمل بینی

چنانکه قبل از عمل از دارو استفاده میکنید حتما ما را در جریان قرار دهید، حتی استفاده ازداروهای گیاهی و ویتامین ها و قرص های پیشگیری از بارداری برای ما مهم است. بسیاری از این دارو ها با رقیق کردن خون سبب افرایش خونریزی حین و بعد عمل بینی میشوند.

قرص های ضد بارداری سبب افزایش ریسک ایجاد لخته خون در رگها یا ترومبوز وریدی (DVT) میشوند.

حتما باید ما را در جریان بیماری های قبلی که داشته اید قرار دهید. حتی یک سرما خوردگی ساده در دوره قبل از عمل بینی ممکن است سبب ایجاد عوارض جراحی یا بی هوشی شود.

پیشنهاد مطلب : جراحی بینی

سابقه بیماری های خانوادگی و ارثی را هم باید به ما بگویید. ممکن است قبل از عمل بتوان وجود یک بیماری خانوادگی را تشخیص داد و به این ترتیب احتمال عوارض بیهوشی را کم کرد.

مصرف سیگار و قلیان، هم در افزایش عوارض بیهوشی موثر است و هم در کاهش نتیجه نهایی پس از عمل بینی، در صورتی که قادر به ترک دخانیات نیستید باید مصرف آن را از 3 هفته قبل از عمل تا یک ماه پس از آن قطع کنید، این حداقل کاری است که باید انجام دهید.

پس از جراحی زیبایی بینی باید در یک هفته اول غذا ها را با نی میل نمایید. تا حد ممکن از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن دارد پرهیز نمایید، بهتر است از غذا های نرم استفاده نمایید. تا یک ماه پس از عمل ترشحات بینی خود را با فشار خارج نکنید. ترشحات بینی را میتوانید پس از شستشوی بینی با یک گوش پاک کن از دهانه بینی پاک کنید ولی گوش پاک کن را وارد بینی نکنید، این کار ممکن است سبب آسیب به مخاط بینی و خونریزی شود.

لازم است بیماران گرامی صبح راس ساعت مقرر به کلینیک مراجعه نمایند و حتما، حداقل 6 ساعت قبل از مراجعه به کلینیک به طور کامل ناشتا باشند.

همراه داشتن کارت شناسایی، مدارک بستری و یک نفر همراه برای بیماران گرامی الزامیست.

لازم است خانم ها بدون آرایش، زیور آلات و لاک ناخن بوده و آقایان بدون ریش و سبیل باشند و موی بینی خود را اصلاح کرده باشند.

در هر مرحله از عادت ماهیانه اتان که هستید سریعا مارا مطلع کنید تا نسبت به تغییر تاریخ عمل شما حداقل به مدت یکهفته اقدام لازم صورت گیرد. چون در مرحله آغازین عادت ماهانه امکان جراحی وجود ندارد.

نکات مورد توجه برای دوره بعد از عمل جراحی

در جراحی زیبایی بینی، پس از اتمام عمل به ریکاوری و پس از هوشیاری به بخش منتقل می شوید و تا حدود شش ساعت بعد از عمل مرخص می شوید.

بالا نگه داشتن زیر سر، گذاشتن کمپرس سرد کنار بینی و زیرچشم تا حداقل 48 ساعت بعد از عمل جراحی، صحبت نکردن زیاد و عدم انجام حرکت سنگین، از عوامل مهمی هستند که در صورت رعایت، تورم بعد از عمل را کاهش می دهند بویژه مصرف آناناس باعث کاهش تورم، کمبودی و بهبود سریع زخم میگردد.

ورزش، فعالیت جنسی و بلند کردن اجسام سنگین تا چهار هفته پس از عمل ممنوع است، پس ازجراحی بینی از شیرجه زدن به مدت یکسال اجتناب ورزید.

پس از جراحی زیبایی بینی از انجام فعالیت های سنگین ورزشی اجتناب نمایید، انجام فعالیت های سنگین ورزشی ممکن است به بینی آسیب بزند در نتیجه در جراحی بینی نیز تاثیر میگذارد.

خوردن شیر و آب میوه در 24 ساعت اول پس از عمل، توصیه میشود و بعد از آن به تدریج غذای میکس شده و سپس غذاهای معمولی میل کنید و از مصرف خوراکی های سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند به مدت یک هفته پرهیز نمایید.

نوشیدن آب میوه های طبیعی توصیه میشود و مصرف دارو های تجویز شده برای شما از شب بعد از عمل الزامی است. مراقب باشید داروها را با شکم خالی میل نکنید.

در یکی دو هفته اول به دلیل داشتن ورم و ترشحات داخل بینی، ممکن است تنفس از راه بینی کمی مشکل باشد که با شستشو و انجام ساکشن بهتر میشود.

روی زخم خود را کاملا تمیز نگاه دارید و ترشح و لخته روی زخم را پاک کنید.

زمان مراجعه بیمار به مطب جهت بازکردن گچ بینی بین 6 تا 7 روز بعد از عمل می باشد. که در این مدت به گچ بینی نباید آب بزنید.

پیشنهاد مطلب : هزینه جراحی بینی

قبل از مراجعه به مطب جهت بازکردن پانسمان بینی حتما دوش بگیرید تا گچ روی بینی کاملا شل شود.

در صورت افتادن گچ زیر دوش، نگران نشوید وسپس به مطب مراجعه فرمایید.

لطفا قبل از مراجعه به مطب وقت ویزیت را بامنشی هماهنگ بفرمایید.

ترشحات خونی اندک و خونابه تا چند روز بعد از عمل طبیعی است. شما میتوانید در مواقعی که ترشح خونی دارید پنج قطره از قطره بینی فنیل آفرین یا نفازولین را روی یک تکه کوچک پنبه بریزید، پنبه را لوله کرده، به آرامی وارد سوراخ بینی کنید و پس از پنج دقیقه پنبه را خارج کنید.

احتمال خونریزی قابل ملاحظه برای بیماران ما بسیار کم است ولی به هرحال، در صورتی که به هر دلیلی خونریزی نگران کننده داشتید، با ما تماس بگیرید، یا به اورژانس کلینینک که 24 ساعته باز است مراجعه فرمایید.

همچنین ممکن است در صورتی که زور بزنید، از کمپرس سرد به حد کافی استفاده نکنید یا زیاد حرف بزنید، در دو سه روز بعد عمل کنار بینی و اطراف چشم کمی کبود شود که جای نگرانی نسیت.

به هیچ عنوان نیاز به استراحت مطلق در بستر نیست و شما میتوانید بنشینید و راه بروید.

در صورتی که در خانه دستگاه بخور سرد دارید استفاده از آن بخصوص هنگام خواب به راحتی تنفس شما کمک میکند.

لازم به ذکر است هر بینی بعد از جراحی متورم می شود و بسته به نوع پوست و میزان رعایت توصیه های ما، مدت زمانی جهت برطرف شدن کامل تورم نیاز است که از شش ماه تا دو سال متغیر است. دو تا سه هفته اول پس از عمل تورم در بیشترین حدود است، نوک بینی همیشه بیشتر متورم میشود و زمان بیشتری برای کاهش تورم نیاز دارد.

تعویض چسب به روش صحیح و به موقع به کاهش تورم کمک میکند اما تاثیری در فرم نهایی بینی ندارد.

ممکن است در روزهای اولیه بعد از عمل، گچ روی بینی کمی کج به نظر برسد، نگران نباشید.

بسیار احتیاط کنید هیچگونه ضربه ای به بینی نخورد، مخصوصا در هفته های اول پس از عمل جراحی.

در دو هفته اول پس از عمل طاق باز بخوابید و زیر سر بالا باشد.

در صورتیکه سیگاری هستید باید حداقل تا یک ماه بعد از عمل سیگار نکشید.

روش مصرف داروها

وش استفاده از کپسول سفالکسین هر شش ساعت، کپسول نوافن هر8 ساعت (در صورت داشتن درد صرف شود)، در صورتی که به جای نوافن برای شما قرص سرما خوردگی تجویز شده آن را هر شش ساعت استفاده کنید.

قطره فنیل افرین هر 8 ساعت به مدت سه روز استفاده شود، شستشوی داخل بینی با سرم حداقل هر 8 ساعت انجام شود. هر شب روی زخم ها و داخل بینی را با پماد سیکالیفت کمی چرب کنید.


نکات مرتبط با توصیه های مهم قبل و بعد از عمل جراحی بینی

متدهای جراحی بینی

برای انجام عمل زیبایی بینی دو تکنیک یا روش وجود دارد:

رینوپلاستی بسته

در این متد از جراحی زیبایی عملیات جراحی از داخل سوراخ های بینی انجام می شود و روی سطح پوست برشی اتفاق نمی افتد و همچنین دیواره ی بین دو سوراخ بینی که به آن کلوملا گفته می شود دست نمی خورد ونیازی به برش آن نمی باشد این متد از جراحی زیبایی بیشتر مناسب بینی هایی است که گوشتی هستند و یا بینی هایی که تغییرات زیادی برایشان پیش بینی نمی شود.

رینوپلاستی باز

در این روش بر روی پوست کلوملا یک برش ایجاد می شود، در صورت لزوم این برش در قسمت پایین پره های بینی یعنی زیر بینی نیز انجام می شود و پوست بینی بالا داده می شود و جراح می تواند تغییرات لازم را بر روی اسکلت بینی اعمال کند سپس پوست روی بینی سر جای خود برگردانده و بخیه می شود.


کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب تراست. بعضی پزشک ها در روش رینو پلاستی بسته تبهر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس، از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه ای باشد که یک روش برای شما مناسب تر از روش دیگر باشد اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبهر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد اما می توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر