توصیه های مهم قبل و بعد از عمل جراحی بینی

توصیه های مهم قبل و بعد از عمل جراحی بینی

نکات مهم قبل از جراحی زیبایی بینی

1- چنان چه از داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتما قبل از جراحی، ما را در جریان قرار دهید. حتی استفاده از داروهای گیاهی، ویتامینها و قرصهای پیشگیری از بارداری می‌تواند مهم باشد. بسیاری از این داروها با رقیق کردن خون سبب افرایش خونریزی حین و بعد از عمل بینی میشوند. همچنین قرصهای ضد بارداری سبب افزایش ریسک ایجاد لخته خون در رگها یا ترومبوز وریدی (DVT) خواهند شد.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

2- حتما باید ما را در جریان بیماری‌های قبلی که داشته‌اید قرار دهید. حتی یک سرماخوردگی ساده قبل از عمل بینی ممکن است سبب ایجاد عوارض جراحی یا بیهوشی شود. سابقه بیماری‌های خانوادگی و ارثی نیز برای ما مهم است. ممکن است قبل از عمل بتوان وجود یک بیماری خانوادگی را تشخیص داد و به این ترتیب احتمال عوارض بیهوشی را کمتر کرد.

3- مصرف سیگار و قلیان، هم در افزایش عوارض بیهوشی موثر است و هم در گرفتن نتیجه مطلوب پس از عمل بینی. در صورتی که قادر به ترک دخانیات نیستید باید مصرف آن‌ها را از 3 هفته قبل از عمل تا یک ماه پس از آن قطع کنید، این حداقل کاری است که باید انجام دهید.

پیشنهاد مطلب : جراحی بینی

4- لازم است بیماران گرامی صبح رأس ساعت مقرر به کلینیک مراجعه نمایند و حتما حداقل 6 ساعت قبل از مراجعه به کلینیک به طور کامل ناشتا باشند.

5- همراه داشتن کارت شناسایی، مدارک بستری و یک نفر همراه برای بیماران گرامی الزامی است.

6- لازم است خانمها بدون آرایش، زیور‌آلات و لاک ناخن بوده و آقایان بدون ریش و سبیل باشند و موی بینی خود را اصلاح کرده باشند.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580

7- خانم‌ها در هر مرحله از عادت ماهیانه که باشند باید سریعا ما را مطلع کنند تا نسبت به تغییر تاریخ عمل آن‌ها حداقل به مدت یک هفته اقدام لازم صورت گیرد. چون در مرحله آغازین عادت ماهانه امکان جراحی وجود ندارد.

نکات مهم بعد از جراحی زیبایی بینی

1- پس از اتمام عمل زیبایی بینی، به ریکاوری و پس از هوشیاری به بخش منتقل می‌شوید و تا حدود شش ساعت بعد از عمل می‌توانید مرخص شوید.

2- بالا نگه داشتن زیر سر، گذاشتن کمپرس سرد کنار بینی و زیر چشم تا حداقل 48 ساعت بعد از عمل جراحی، صحبت نکردن و عدم تحرک زیاد، از عوامل مهمی هستند که در صورت رعایت، تورم بعد از عمل را کاهش می‌دهند.

3- ورزش، فعالیت جنسی و بلند کردن اجسام سنگین تا چهار هفته پس از عمل ممنوع است، پس از جراحی بینی از شیرجه زدن به مدت یک سال اجتناب ورزید.

4- پس از جراحی زیبایی بینی از انجام فعالیتهای سنگین ورزشی اجتناب نمایید زیرا ممکن است به بینی شما آسیب وارد شود.

5- خوردن شیر و آب میوه در 24 ساعت اول پس از عمل، توصیه میشود و بعد از آن به تدریج غذای میکس شده و سپس غذاهای معمولی میل کنید و از مصرف خوراکی های سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند به مدت یک هفته پرهیز نمایید. همچنین مصرف میوه‌هایی نظیر آناناس باعث کاهش تورم، کبودی و بهبود سریع زخم میگردد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

6- مصرف داروهای تجویز شده برای شما از شب بعد از عمل الزامی است. مراقب باشید داروها را با شکم خالی میل نکنید.

7- در یکی دو هفته اول به دلیل داشتن ورم و ترشحات داخل بینی، ممکن است تنفس از راه بینی کمی مشکل باشد که با شستشو و انجام ساکشن بهتر می‌شود.

8- تا یک ماه پس از عمل ترشحات بینی خود را با فشار خارج نکنید. ترشحات بینی را می‌توانید پس از شستشوی بینی با یک گوش پاک کن از دهانه بینی پاک کنید ولی گوش پاک کن را وارد بینی نکنید، این کار ممکن است سبب آسیب به مخاط بینی و خونریزی شود.

پیشنهاد مطلب : انواع روش جراحی بینی

9- روی زخم خود را کاملا تمیز نگاه دارید و ترشح و لخته را از روی آن پاک کنید.

10- زمان مراجعه بیمار به مطب جهت باز کردن گچ بینی بین 6 تا 7 روز بعد از عمل می‌باشد و در این مدت نباید به گچ خود آب بزنید. اما قبل از مراجعه به مطب جهت باز کردن پانسمان بینی حتما دوش بگیرید تا گچ روی بینی شما کاملا شل شود. در صورت افتادن گچ زیر دوش، نگران نشوید و به مطب مراجعه کنید.

11- لطفا قبل از مراجعه به مطب، وقت ویزیت را با منشی هماهنگ کنید.

12- ترشحات خونی اندک و خونابه تا چند روز بعد از عمل طبیعی است. شما میتوانید در مواقعی که ترشح خونی دارید، پنج قطره از قطره بینی فنیل آفرین یا نفازولین را روی یک تکه کوچک پنبه بریزید، پنبه را لوله کرده، به آرامی وارد سوراخ بینی کنید و پس از پنج دقیقه پنبه را خارج کنید.

13- احتمال خونریزی زیاد برای بیماران ما بسیار کم است ولی به هر حال، در صورتی که به هر دلیلی خونریزی نگران کننده داشتید، با ما تماس بگیرید، یا به اورژانس کلینینک که 24 ساعته باز است مراجعه فرمایید.

14- همچنین ممکن است در صورتی که به خود فشار وارد کنید، از کمپرس سرد به حد کافی استفاده نکنید یا زیاد حرف بزنید، در دو سه روز بعد عمل، کنار بینی و اطراف چشمتان کمی کبود شود که جای نگرانی نیست.

15- به هیچ عنوان نیاز به استراحت مطلق در بستر نیست و شما می‌توانید بنشینید و راه بروید.

16- در صورتی که در خانه دستگاه بخور سرد دارید استفاده از آن به خصوص هنگام خواب به راحتی تنفس شما کمک می‌کند.

17- لازم به ذکر است هر بینی بعد از جراحی متورم می‌شود و جهت برطرف شدن این تورم لازم به گذشت زمان است. بسته به نوع پوست و میزان رعایت توصیه‌های ما، این مدت زمان می‌تواند از شش ماه تا دو سال متغیر باشد. دو تا سه هفته اول پس از عمل، تورم بینی در بیشترین حد خود می‌باشد. تورم در قسمت نوک بینی از سایر قسمت‌ها بیشتر است که برای رفع آن به زمان بیشتری نیاز است.

18- تعویض چسب به روش صحیح و به موقع به کاهش تورم کمک می‌کند، اما تاثیری در فرم نهایی بینی ندارد.

19- ممکن است در روزهای اولیه بعد از عمل، گچ روی بینی کمی کج به نظر برسد که جای نگرانی ندارد.

20- بسیار احتیاط کنید که به خصوص در هفته‌های اول پس از عمل جراحی، هیچ‌گونه ضربه‌ای به بینی شما وارد نشود.

21- سعی کنید در دو هفته اول پس از عمل طاق باز بخوابید و زیر سرتان بالا باشد.

22- با توجه به آن که ساختار بینی و تکنیک جراحی به کار گرفته شده برای هر فرد توسط جراح متفاوت است، لذا خواهشمند است حدالامکان در مورد مصرف دارو، چسب زدن، ماساژ بینی و ... از تجربیات دوستان و آشنایان و یا مطالب موجود در صفحات مجازی استفاده نکرده و صرفا مطابق با نظر جراح خود، برخورد نمایید.

روش مصرف داروها

1- از کپسول سفالکسین هر شش ساعت، کپسول نوافن هر 8 ساعت (در صورت داشتن درد مصرف شود) و اگر به جای نوافن برای شما قرص سرما خوردگی تجویز شده آن را هر شش ساعت استفاده کنید.

2- قطره فنیل افرین هر 8 ساعت به مدت سه روز استفاده شود، شستشوی داخل بینی با سرم حداقل هر 8 ساعت انجام شود. هر شب روی زخم ها و داخل بینی را با پماد سیکالیفت کمی چرب کنید.

3- توجه داشته باشید اگر جراح شما هر گونه دارو اعم از قرص، پماد و قطره تجویز کرده است، مطابق با همان دستورالعمل مصرف کنید.


نکات مرتبط با توصیه های مهم قبل و بعد از عمل جراحی بینی

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی