مشاهده نسخه کامل این صفحه

جراحی بینی بدون بیهوشی

به صورت کلی جراحی فرآیندی دردناک است و باید به نحوی این درد از بین برود. کشف داروهای بیهوشی کمک بسیاری در عرصه پزشکی کرده است و دیگر نیازی به تحمل درد در فرایند جراحی نمی‌باشد.

جراحی بینی به دو صورت بیهوشی عمومی و بی‌حسی موضعی قابل انجام است. بعضی از افراد تصور می‌کنند که اگر به صورت عمومی بیهوش شوند، ممکن است دیگر به هوش نیایند که این موضوع باعث ترس آن‌ها شده و از دکتر خود می‌خواهند که از بیهوشی موضعی برای آن‌ها استفاده کند.

در این مقاله در خصوص جراحی بینی بدون بیهوشی عمومی و موارد مرتبط با آن صحبت شده است.

جراحی بینی بدون بیهوشی عمومی چگونه انجام می‌شود؟

در جراحی بینی با بیهوشی عمومی، ماده بیهوشی در رگ تزریق می‌شود و فرد متقاضی به خواب رفته و دیگر چیزی احساس نمی‌کند. اما در جراحی با بی‌حسی موضعی ماده بی‌حسی به زیر پوست تزریق شده و بینی و اطراف آن بی حس می‌شود. لازم به ذکر است که در عمل بینی بدون بیهوشی کامل از داروهای مسکن نیز استفاده می‌شود تا فرد دچار استرس نشود و در طول جراحی آرامش داشته باشد.

عوارض بیهوشی عمومی

بیهوشی کامل با عوارضی همراه است که البته با گذشت زمان و استفاده از داروهای جدید بسیار کمتر شده است. عوارض بیهوشی در افراد سالم خفیف است و با گذشت زمان از بین می‌رود اما در بعضی از افراد که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای هستند ممکن است مشکلات حادتری از جمله واکنش‌های آلرژیک ایجاد شود. عوارض عمومی بیهوشی شامل تهوع، استفراغ و گلودرد است. همچنین بیمار ممکن است احساس گیجی داشته باشد که به علت کاهش فشار خون ایجاد می‌شود.

در چه مواردی جراحی بینی بدون بیهوشی انجام می‌شود؟

اکثر جراحان از بیهوشی عمومی برای عمل زیبایی بینی استفاده می‌کنند. اما بعضی از جراحان بسته به شرایط بیمار ممکن است جراحی بینی را با بیهوشی موضعی انجام دهند. همان طور که گفته شد بعضی افراد از بیهوشی عمومی می‌ترسند و تصور می‌کنند ممکن است بعد از عمل دیگر هوشیار نشوند. در پاسخ به این افراد باید گفت این احتمال بسیار پایین است و معمولا در افرادی رخ می‌دهد که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات ریه و مغزی باشند. اما اگر بازهم فرد استرس داشته باشد می‌تواند جراحی را پیدا کند که رینوپلاستی را با استفاده از بیهوشی موضعی انجام دهد.

اما چرا جراحی بینی بدون بیهوشی در شرایط نرمال پیشنهاد نمی‌شود؟ در شرایطی که تغییرات مد نظر برای بینی اندک باشد ممکن است یک جراح از بی‌حسی موضعی برای اعمال تغییرات استفاده کند. اما اگر تغییرات عمده بوده و نیاز به تغییر تهاجمی استخوان و غضروف باشد، اکثر جراحان فرآیند زیباسازی بینی را با بیهوشی عمومی انجام می‌دهند.

در جراحی بینی با بیهوشی موضعی، اگرچه بیمار دردی احساس نمی‌کند، اما همه چیز را دیده و می‌شنود. همچنین او فشار‌های وارد شده به بینی و لرزش آن را حس می‌کند. این تجربیات ممکن است برای یک فرد عادی که حتی با دیدن خون حالش بد می‌شود بسیار ناخوشایند باشد و بر روحیه او تاثیر بگذارد. علاوه بر آن لازم است که دکتر عمل بینی در حین جراحی راحت باشد و بر فرآیند جراحی تمرکز کند. اما در صورتی که بیمار هوشیار باشد جراح ممکن است به راحت بودن بیمار نیز توجه داشته که در این صورت نمی‌تواند به طور کامل بر فرایند جراحی تمرکز کند. همچنین در جراحی بینی با بیهوشی کامل علائم حیاتی بیمار در اتاق عمل راحت‌تر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بنابراین با توجه به موارد ذکر شده عمل بینی بدون بیهوشی تنها در موارد خاص که فرد متقاضی مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای است توصیه می‌شود. امروزه با استفاده از داروهای بیهوشی جدید که عوارض کمتری ایجاد می‌کند دیگر جای نگرانی نیست. علاوه بر آن در تمام طول عمل دکتر بیهوشی علائم حیاتی متقاضی را بررسی می‌کند و در صورت وجود کوچک‌ترین مشکل اقدامات لازم انجام می‌شود.

تنها میخواهم که نوک بینی من‌ اندکی بالاتر رود

بعضی از افراد می‌گویند که بینی آن‌ها نیاز به تغییرات کمی دارد؛ به طور مثال تنها لازم است که نوک آن اندکی بالاتر رود. بنابراین از جراح خود می‌خواهند که عمل آن‌ها را بدون بیهوشی کامل انجام دهد. این افراد باید به این موضوع توجه داشته باشند که شاید با بالا بردن نوک بینی، زاویه نوک بینی نسبت به لب درست شود اما شکل کلی بینی یا شکل بینی در ارتباط با سایر اجزای صورت مناسب نباشد. در نتیجه در بسیاری از موارد توصیه می‌شود که رینوپلاستی به صورت کامل انجام شود و تنها Tip plasty مد نظر قرار نگیرد.

هزینه عمل بینی بدون بیهوشی

قسمتی از هزینه‌های عمل بینی مربوط به هزینه دستمزد دکتر بیهوشی است. در صورتی که جراحی بینی بدون بیهوشی کامل انجام شود، به طبع هزینه عمل اندکی کمتر می‌شود. سایر عواملی که بر هزینه عمل بینی تاثیر می‌گذارد شامل تغییرات مورد نیاز بینی است. همان طور که گفته شد بعضی از جراحان در صورتی که بینی نیاز به تغییرات زیادی نداشته باشد از بی‌حسی موضعی برای انجام جراحی استفاده می‌کنند. در نتیجه هم به دلیل عدم نیاز به بیهوشی کامل و هم به این دلیل که جراح زمان کمتری برای عمل بینی اختصاص می‌دهد، به طبع هزینه کمتری نیز دریافت می‌شود.

البته یکی از عواملی که بیش از هر چیز در قیمت جراحی بینی تاثیرگذار است، مهارت و شهرت جراح می‌باشد. هر جراح بسته به سابقه و تجربه خود دستمزد خاصی برای عمل بینی در نظر می‌گیرد. البته این بدان معنی نیست که اگر یک جراح هزینه زیاد گرفت، کارش از دکتری که دستمزد کمتر می‌گیرد بهتر است.


نکات مرتبط با جراحی بینی بدون بیهوشی

نسبت‌های طلایی بین اجزای صورت

در صورت‌های زیبا، یک نسبت طلایی بین اجزای مختلف چهره وجود دارد که دانشمندان این نسبت را در بسیاری از اجزای زیبای طبیعت مانند گلبرگ‌های گل‌ها، بدن پرندگان، اجزای بدن حشرات و حتی استخوان بندی انگشتان دست کشف کرده‌اند. این عدد 1/618 است. بر این اساس در چهره‌های زیبا و ایده‌آل این نسبت طلایی در بین خطوط طولی، عرضی و عمودی صورت وجود دارد.

در خطوط عمودی، این نسبت بین فاصله خط رویش موها تا قاعده بینی به فاصله قاعده بینی تا زیر چانه دیده می‌شود. همچنین فاصله خط اتصال دهنده دو مردمک تا خط بین دو لب به فاصله خط بین دو لب تا زیر چانه نیز از این نسبت پیروی می‌کند. در اجزای افقی صورت‌های متناسب هم این نسبت می‌درخشد. مثلا اگر شما چهره‌ای ایده آل داشته باشید نسبت عرض لب‌های شما به عرض بینی شما به همین مقدار است. برای بررسی این نسبت‌ها می‌توانید یک عکس تمام رخ از خودتان بگیرید و سپس این خطوط را روی آن بکشید و با یک خط کش آنها را اندازه گیری کرده و با هم مقایسه کنید.

 
مشاوره تلفنی