مشاهده نسخه کامل این صفحه

درد عمل بینی

تجربه ی ایجاد تغییر در چهره و به دست آوردن شکل ایده آل بینی بسیار هیجان انگیز است. جراحی زیبایی بینی و رسیدن به یک بینی متناسب و زیبا می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، چهره را متناسب تر کند و به آن ظرافت ببخشد. با این وجود بیشتر افراد از درد بعد از جراحی بینی می ترسند و یکی از سوالات پرتکرار آن ها این است که آیا عمل بینی درد دارد؟ این نگرانی در افرادی که برای عمل زیبایی بینی آماده می شوند طبیعی است، از این گذشته اگر شما قبلاً جراحی بینی نداشته اید، تصوری از اینکه بعد از عمل با چه مسائلی مواجه می شوید ندارید؛ بنابراین ممکن است که دچار اضطراب شوید. این موضوع یکی از دلایلی است که اهمیت مشاوره ی قبل از عمل بینی را نشان می دهد. شما باید جراحی انتخاب کنید که به مقدار لازم برای پاسخ دادن به سوالات و ارائه ی خلاصه ایی از روند جراحی و بهبودی وقت بگذارد. یکی از متداول ترین سؤالاتی که در مورد عمل بینی وجود دارد، مربوط به درد است. به عبارت دیگر دردعمل بینی چقدر است؟ در این مقاله به پاسخ این سوال می پردازیم.

جراحی زیبایی بینی و درد

قبل از اینکه به این سوال پاسخ بدهیم که آیا عمل بینی درد دارد یا خیر بهتر است اطلاعاتی در مورد جراحی زیبایی بینی داشته باشید. روش های مختلفی برای انجام جراحی زیبایی بینی وجود دارد که یکی از رایج ترین آن ها روش جراحی باز بینی است. در این روش جراح برش هایی در پوست ایجاد می کند و آن را از ساختارهای زیرین جدا کرده و پس از انجام تغییرات لازم بر استخوان و غضروف بینی، پوست را در جای خود قرار می دهد. در حین عمل بینی فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد، بنابرایندر حین عمل بینی هیچ دردی احساس نمی شود. اما پس از آن چه؟ وقتی فرد می پرسد آیا عمل بینی درد دارد، منظور او فقط در حین جراحی نیست بلکه می خواهد بداند احساس او در ساعات، روزها و هفته های بعدی چه خواهد بود. مهم است که انتظارات درستی در مورد روند بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی داشته باشید، همچنین باید در مورد اقداماتی که می توانید برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی انجام دهید، اطلاعات لازم را کسب کنید.

میزان درد در طول دوره ی بهبودی بعد از عمل بینی

در دوران بهبودی بعد از عمل بینی، احساس تورم، کبودی و حتی خونریزی جزئی از بینی بسیار طبیعی است. اما درد بعد از عمل بینی در این دوران چگونه است؟ بیشتر افراد می گویند درد نسبتاً خفیفی را احساس کرده اند. برای صحبت در مورد دوران بهبودی استفاده از واژه ی ناراحتی نسبت به درد دقیق تر است. در واقع فرد بیشتر از اینکه احساس درد داشته باشد احساس ناراحتی خواهد داشت. موارد زیر چیزهایی هستند که فرد پس از بیدار شدن از بیهوشی باید انتظارشان را داشته باشد:

احساس می کنید بینی شما کاملاً بسته است و مجبورید از راه دهان تنفس کنید. این حالت برای چند روز باقی خواهد ماند. احساس بویایی شما در چند روز ابتدایی ضعیف خواهد بود و یا حتی ممکن است حس بویایی نداشته باشید. ممکن است روی بینی، در گوش ها و شقیقه احساس فشار کنید. این حالت مثل گرفتگی شدید بینی خواهد بود. لازم به ذکر است که وقتی در حین عمل بینی برای فرد تامپون گذاشته شود، پس از بیدار شدن از بیهوشی فرد احساس ناراحتی و گرفتگی بیشتری در بینی خواهد داشت، اما این پانسمان درون بینی معمولا ۲۴ساعت بعد برداشته می شود و به محض برداشته شدن فرد احساس راحتی بیشتری می کند.

چگونه ناراحتی و درد بعد از عمل بینی را کاهش دهیم؟

همانطور که گفته شد، جراحی زیبایی بینی معمولاً خیلی دردناک نیست، اگرچه ممکن است برخی افراد به دلیل احتقان، گرفتگی بینی و فشار بر سینوس ها، حساسیت یا درد خاصی را گزارش دهند. جراح شما می تواند از قبل در مورد برخی از گزینه های مدیریت درد با شما صحبت کند و نسخه ای را برای شما فراهم کند تا بتوانید هنگام درد برای تسکین آن، استفاده کنید. در جلسه ی مشاوره در مورد راه های کنترل درد بعد از عمل بینی با جراح خود صحبت کنید و مطمئن شوید پاسخ تمام سوالاتتان را گرفته اید. با تمام این اوصاف بیشتر افراد هرگز به داروهای مسکن قوی که باید توسط پزشک تجویز شوند نیاز پیدا نمی کنند و مسکن های بدون نیاز به نسخه درد اندکی که وجود دارد را از بین خواهد برد. مسئله ی مهم تر ممکن است مقابله با ناراحتی ناشی از گرفتگی بینی باشد. یک توصیه مهم این است که برای چند روز اول بعد از عمل بینی، هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از حالت معمول قرار دهید؛ با استفاده از دو بالشت می توانید این کار را انجام دهید. این کار می تواند به شما کمک کند سریعتر بتوانید به صورت طبیعی تنفس کنید. مورد دیگری که توصیه می شود، خرید یک دستگاه رطوبت ساز (بخور) کوچک است که می توانید هنگام استراحت، کنار تخت خود قرار دهید. وجود رطوبت نه تنها می تواند معابر بینی شما را تسکین دهد، بلکه می تواند خشکی گلوی شما را نیز کاهش دهد، در روزهای اول بعد از عمل بینی به علت تنفس دهانی، احتمال اینکه گلوی شما خشک شود وجود دارد. در روزهای اول که احساس ناراحتی و احتمالاً مقداری درد خواهید داشت، استراحت کردن می تواند در عبور سریع تر از این دوره کمک کننده باشد.

آیا عمل بینی درد دارد؟

صحبت کردن و مشورت گرفتن از یک جراح پلاستیک با تجربه قبل از عمل بینی بسیار مهم است. جراح شما می تواند بر اساس شرایط شما روند بهبودی و انتظاراتی را که باید داشته باشید، برای شما تشریح کند. همچنین می تواند راه حل های خاصی را برای بهبودی سریع تر به شما پیشنهاد کند. اگر همچنان در مورد اینکه آیا عمل بینی درد دارد یا خیر، سوال و نگرانی دارید، مراجعه به یک جراح ماهر می تواند به شما کمک کند. در نهایت، جراحی زیبایی بینی می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. وقتی به آن نزدیک می شوید، با بدست آوردن اطلاعات درست می توانید اضطراب و نگرانی خود را مدیریت کرده و با اشتیاق آماده ی تغییرات مثبت باشید. اجازه ندهید نگرانی در مورد درد و دوران بهبود، اشتیاق و حس مثبت شما را تحت تاثیر قرار دهد.


نکات مرتبط با درد عمل بینی

آیا کشیدن تامپون درد دارد؟

در گذشته از تامپون‌های بزرگ استفاده می‌شد که کشیدن آن‌ها با درد همراه بود. اما امروزه از مینی تامپون‌ها استفاده می‌شود که به هنگام کشیدن درد زیادی برای فرد ایجاد نمی‌کند. همچنین قبل از خارج کردن تامپون از قطره‌ی بی حس کننده در داخل بینی استفاده می شود که کمک می کند فرد درد نداشته باشد.

 
مشاوره تلفنی