جراحی بینی

توضیحات کامل جراحی بینی

وقتی صحبـت از زیبــایی می شود، شاید ذهن درابتدا به سمت طبیـعت و زیبـای های آن برود اما مطمئنا در وهله بعد زیبایی ظاهری خود یا افراد دیگر ذهن را درگیر خواهد کرد.

این مطلب را نمی توان انکار کرد که زیبایی ظاهری برای همه افراد حتی اگرمهم نباشد دلپذیراست و ازآنجایی که انسان فطرتا زیبا پسند است بازار داغی دراین حوزه ایجاد شده است، جراحی های زیبایی بینی، درطیف های مختلف و متد های جدید به این بازار آب رنگ بیشتری داده که بعضی از این روش ها می تواند درد سرساز و بعضی دیگر مطلوب باشد.

حتی با یک پرس و جوی سرسری به راحتی می توان پی برد که در ایران بیشترین جراحی زیـبایی در مورد بینی است، البته دلیل این حجم بالای جراحی بینی در ایران را چند دلیل فرهنگی ،روانشناختی و نژادی عنوان کرده اند.

لازم به توضیح است که منظور از دلیل نژادی این است که به طور مثال در منطقه ایران بینی ها کمی بزرگتر از اروپا است و این مطلب سبب رشد آمار جراحی بینی در ایران شده است.

آشنایی با متدهای مختلف جراحی بینی و متد های جدید جراحی بینی، می تواند به افرادی که قصد انجام این عمل زیبایی را دارند گزینه های موجود را معرفی کند وبه آنها برای یک انتخاب مناسب تر کمک کند.

در این مبحث به متدهای مختلف جراحی بینی و همچنین جدید ترین متدهای جراحی بینی خواهیم پرداخت.

عمل زیبایی بینی به 2 روش کلی عمل باز و عمل بسته تقسیم بندی می شود.

متدهای جراحی بینی

برای انجام عمل زیبایی بینی دو تکنیک یا روش وجود دارد:

رینوپلاستی بسته

در این متد از جراحی زیبایی عملیات جراحی از داخل سوراخ های بینی انجام می شود و روی سطح پوست برشی اتفاق نمی افتد و همچنین دیواره ی بین دو سوراخ بینی که به آن کلوملا گفته می شود دست نمی خورد ونیازی به برش آن نمی باشد این متد از جراحی زیبایی بیشتر مناسب بینی هایی است که گوشتی هستند و یا بینی هایی که تغییرات زیادی برایشان پیش بینی نمی شود.

رینوپلاستی باز

در این روش بر روی پوست کلوملا یک برش ایجاد می شود، در صورت لزوم این برش در قسمت پایین پره های بینی یعنی زیر بینی نیز انجام می شود و پوست بینی بالا داده می شود و جراح می تواند تغییرات لازم را بر روی اسکلت بینی اعمال کند سپس پوست روی بینی سر جای خود برگردانده و بخیه می شود.

این برش این امکان را فراهم می کند که بتوان پوست بینی را بلند کرد و تمامی ساختمان های اصلی بینی که شامل قسمت استخوانی، قسمت غضروفی و بافت نرم است را دقیقا مشاهده کرد وطبیعتا در این حالت دست جراح بازتر و تسلط او بیشتر است.

به این نکته توجه داشته باشید که برش خوردن اصطلاحا پره های بینی ارتباطی به روش باز یا بسته ندارد؛ بلکه به اندازه سوراخ های بینی و پره های بینی بستگی دارد یعنی اینکه اگر سوراخهای بینی بزرگ باشند ولازم باشد که کوچک تر و جمع تر شوند، هیچ راهی به جز برش خوردن کناره های بینی نیست حتی اگر جراحی به طریقه بسته باشد.

مزایا و معایب هر یک از متد های جراحی بینی

مزایا و معایب هر یک از متد های جراحی بینی

در روش رینو پلاستی بسته این امتیاز وجود دارد که پوست بینی برش نمی خورد و به طبع دوره بازگشت بینی به حالت طبیعی کمتر خواهد بود همچنین تورم بینی در این متد جراحی کمتر است و طول زمان جراحی نیز کمتر از جراحی به روش باز است؛ اما ایرادی که به این روش گرفته می شود بسته بودن دست جراح به نسبت روش باز برای اعمال تغییرات است.

در روش رینو پلاستی باز این امتیاز وجود دارد که جراح می تواند به دلیل برش دادن پوست تسلط بیشتری بر اسکلت و لایه های زیر پوست داشته باشد البته در این روش همانطور که ذکر شد مدت جراحی و تورم کمی بیشتر است؛ امتیاز دیگر این روش این است که در این متد جراحی بینی، معمولا مشکل عدم قرینگی دو طرف بینی کمتر است.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب تراست. بعضی پزشک ها در روش رینو پلاستی بسته تبهر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس، از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه ای باشد که یک روش برای شما مناسب تر از روش دیگر باشد اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبهر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد اما می توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

زمان مناسب برای جراحی بینی

زمان مناسب برای جراحی بینی بعد از کامل شدن رشد استخوانی در بدن است که استخوان بینی شکل نهایی خود را پیدا کرده است و قطعا قبل از 18 سالگی سن مناسبی نخواهد بود.

طول مدت درمان پس از جراحی

در مورد جراحی بینی حداقل زمان بستری در بیمارستان 24 ساعت است که این زمان با توجه به شرایط جراحی و نظر پزشک معمولا بیشتر خواهد بود.

معمولا بین 7 تا 14 روز روی بینی با آتل بسته می شود و هر هفته باید پانسمان بینی عوض وبینی توسط پزشک یا پرستار شست و شو داده شود، تورم بینی معمولا بین 6 تا 8 ماه بعد از بین خواهد رفت و شکل نهایی بینی قابل مشاهده خواهد بود.

توجه داشته باشید که بینی پس از جراحی آسیب پذیرتراست و احتمال شکستگی و کج شدن و انحراف در آن بالاتر است، پس باید بعد از جراحی بینی بیشتر مراقب صورت خود باشید به خصوص در ماه های اولیه پس از جراحی،از آنجا که کوچکترین انحراف در بینی کاملا به چشم می آید حتما توصیه های پزشک پس از جراحی را جدی بگیرید.

جدید ترین متد جراحی بینی در دنیا

با توجه به بازار گرم جراحی بینی در جهان و به خصوص ایران، بازار تبلیغات دروغ نیز گرم شده است وهر روز راجع به متد های جدید تر در حوزه جراحی بینی صحبت می شود اما این ادعا ها هیچ یک منبع واقعی ندارد؛ وهمچنان تنها دو متد جراحی بینی در دنیا وجود دارد که پیش از این راجع به آن توضیحاتی دادیم؛ اما در مورد روش جراحی باز آیتم ها به روز تر و حرفه ای تر شده است ...

قالب بینی با همان قالب کنترلی

با پیشرفت جراحی زیبایی امکاناتی نیز در جهت نزدیکتر شدن هرچه بیشتریک جراحی به ایده آل ها فراهم شده است از آن جمله تهیه تصاویر سه بعدی از بیمار و طراحی بینی به شکل دلخواه است، البته دلخواه تا حدی که به تنفس سالم و عملکرد سالم بینی آسیب نرساند در مرحله بعد با استفاده از این تصاویرسه بعدی قالب بینی طراحی می شود؛ سپس در هنگام جراحی با استفاده از این قالب، بینی شکل پیش بینی شده را پیدا خواهد کرد مزیت این روش، قابل پیش بینی بودن بینی تا حد زیادی بعد از جراحی است.

جراحی بینی با قالب کنترلی

تهیه قالب کنترلی با عکس سه بعدی

از آنجا که بینی تنها عضو سه بعدی صورت می باشد بهتر است قبل ازهراقدامی تغییرات بینی را به صورت سه بعدی روی چهره ی خود ببینید تا متوجه شوید چه فرم بینی با چهره شما تناسب بیشتری دارد. مزیت دیگر این کار این است که جراح به درک درستی از سلیقه و خواسته ی شما می رسد ممکن است فرمی که شما می خواهید یا تغییراتی که مد نظر شماست از نظر جراح امکان پذیر نباشد و یا سلامت عملکرد بینی شما را به خطر بیاندازد دراین صورت جراح آگاهی لازم را به شما خواهد داد و شما با دیدی واقع بینانه تر،برای جراحی بینی خود آماده خواهید شد.

مراحل جراحی بینی با قالب کنترلی

همانطور که گفته شد در وهله اول یک تصویر سه بعدی از چهره و بینی شما تهیه می شود سپس با الگو قرار دادن این تصویرسه بعدی یک قالب از جنس پلاستیک تهیه می شود، این قالب درزمان جراحی همراه جراح خواهد بود.

در مرحله بعد جراح با استفاده از قالب تهیه شده در حین جراحی فرم بینی را با قالب چک می کند و با توجه به شکل قالب تغییرات اعمال می شود. این قالب در واقع وسیله ای برای کنترل فرایند جراحی می باشد، جراحی تا رسیدن به فرم مطلوب متقاضی ادامه می یابد تا اینکه فرم بینی به طور کامل با قالب مچ شود.

مرحله بعد دوره ی پس از جراحی است و در واقع تا زمانی که کبودی و تورم از بین رود باید منتظر ماند تا فرم واقعی بینی مشاهده شود؛ این دوره معمولا بین 6 تا 12 ماه است هر چه بیشتر زمان بگذرد از تورم بینی کاسته شده و بینی حالتی طبیعی تر پیدا می کند.

جراحی بینی با لیزر

حتما شما هم در مورد جراحی بینی با لیزر شنیده اید اما باید بدانید که تا امروز چنین امکانی وجود ندارد و آنچه که تحت عنوان جراحی بینی با لیزر مطرح می شود در واقع تراش ملایمی روی پوست بینی برای صاف کردن آن در صورت بودن جای زخم یا جوش و هر عارضه ی مشابهی است.


نکات مرتبط با جراحی بینی

قالب کنترلی

در گام بعدی مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و آنالیز تغییرات بینی، ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی، به عنوان قالب کنترلی را طراحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی آن را می سازند.

این ابزار به جراح این امکان را می دهد تا در حین جراحی، فرم بینی را با آن چک کند. اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود، جراح باید تغییراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده، دست یابد. به عبارت دیگر، پایان زمان جراحی، زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل بر روی بینی قرار بگیرد.

بنابراین با استفاده از این ابزار (قالب های کنترلی)، نگرانی متقاضی جراحی بینی بر طرف خواهد شد که جراح چگونه می تواند به فرم ایده آل و طراحی شده برسد.

قالب کنترلی در حین جراحی

قالب های کنترلی برای انواع بینی ها (گوشتی، استخوانی، ترمیم بینی، انحراف بینی و ...) کاربرد دارد و هر قالب مختص به فرم طراحی شده همان فرد می باشد و برای فرد دیگری کاربرد ندارد.

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراحی شده متقاضی ساخته می شود، در روز جراحی به همراه اطلاعات جراحی و عکس های دو بعدی فرد، به کلینیک جراحی ارسال می گردد؛ از آن رو عکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همراه آنالیز دقیق تغییرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می گردد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی، جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و سلیقه متقاضی ساخته شده است، جراحی خود را انجام می دهد. این امر توانسته است خطای جراحی را به حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین با افزایش دقت جراحی، رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است.


قالب کنترلی؛ طراحی مهندسی

زمانی که طراحی سه بعدی توسط جراح و متقاضی جراحی بینی انجام می شود، فایل طراحی توسط واحد طراحی و مهندسی طراح طب مورد بررسی دقیق مهندسی قرار می گیرد. مهندسان خبره طراح طب با استفاده از دقیق ترین نرم افزارهای طراحی مهندسی با دقت بسیار بالایی در حد صدم میلی-متر، قالب های بینی را طراحی می کنند.

مرکز طراح طب

برای کنترل فرم بینی سه نوع قالب بینی طراحی و ساخته می شود که در ادامه کاربرد هریک از آن ها ذکر شده است. اما قالب های کنترلی یا ماکت های پیش ساخته بینی چگونه و با چه دقتی ساخته می شوند؟

قالب بینی یا همان قالب کنترلی بعد از طراحی توسط تیم فنی، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی پرینترهای سه بعدی با بالاترین دقت ممکن ساخته می شوند. بنابراین طراحی و ساخت قالب های کنترلی به صورت منحصر به فرد برای هر مراجعه کننده انجام می شود.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر