تماس با ما درباره ما
طراح طب

جراحی بینی

وقتی صحبـت از زیبــایی میشود، شاید ذهن در ابتدا به سمت طبیـعت و زیبـایی‌های آن برود اما مطمئنا در وهله بعد زیبایی ظاهری خود یا افراد دیگر ذهن را درگیر خواهد کرد.

این مطلب را نمی‌توان انکار کرد که زیبایی ظاهری برای همه افراد حتی اگر مهم نباشد دلپذیر است و از آنجایی که انسان فطرتا زیبا پسند است، بازار داغی در این حوزه ایجاد شده است. جراحی‌های زیبایی بینی، در طیف‌های مختلف و با متد‌های جدید به این بازار آب رنگ بیشتری داده که بعضی از این روش‌ها می‌تواند دردسرساز و بعضی دیگر مطلوب باشد.

حتی با یک پرس و جوی سرسری به راحتی می‌توان پی برد که در ایران بیشترین جراحی زیـبایی بینی انجام می‌شود. از جمله دلایل این موضوع شامل دلایل فرهنگی، روان‌شناختی و نژادی می‌باشد. لازم به توضیح است که منظور از دلایل نژادی این است که به طور مثال در منطقه ایران بینی‌ها کمی بزرگ‌تر از اروپا است و این مطلب سبب رشد آمار جراحی بینی در ایران شده است.

آشنایی با متدهای مختلف جراحی بینی و متدهای جدید جراحی بینی، می‌تواند به افرادی که قصد انجام این عمل زیبایی را دارند گزینه‌های موجود را معرفی کند و به آن‌ها برای یک انتخاب مناسب‌تر کمک کند.

در این مبحث به متدهای مختلف جراحی بینی و همچنین جدیدترین متدهای جراحی بینی خواهیم پرداخت.

عمل زیبایی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.

متدهای جراحی بینی

رینوپلاستی بسته: در این متد از جراحی زیبایی عملیات جراحی از داخل سوراخ‌های بینی انجام می‌شود و روی سطح پوست برشی انجام نمی‌شود. همچنین در این روش دیواره‌ی بین دو سوراخ بینی که به آن کلوملا گفته می‌شود، دست نمی خورد و نیازی به برش آن نمی باشد. این متد از جراحی زیبایی بیشتر مناسب بینی‌هایی است که گوشتی هستند و یا بینی‌هایی که تغییرات زیادی برایشان پیش‌بینی نمی‌شود.

رینوپلاستی باز: در این روش بر روی پوست کلوملا یک برش ایجاد می‌شود که در صورت لزوم این برش در قسمت پایین پره‌های بینی یعنی زیر بینی نیز انجام می‌شود و پوست بینی بالا داده می‌شود تا جراح بتواند تغییرات لازم را بر روی اسکلت بینی اعمال کند. در آخر پوست روی بینی سر جای خود برگردانده شده و بخیه می‌شود. این برش این امکان را فراهم می‌کند که بتوان پوست بینی را بلند کرد و تمامی ساختمان‌های اصلی بینی که شامل قسمت استخوانی، قسمت غضروفی و بافت نرم است را دقیقا مشاهده کرد و طبیعتا در این حالت دست جراح بازتر و تسلط او بیشتر است.

به این نکته توجه داشته باشید که برش خوردن پره‌های بینی ارتباطی به روش باز یا بسته ندارد، بلکه به اندازه سوراخ‌های بینی و پره‌های بینی بستگی دارد؛ یعنی اگر سوراخ‌های بینی بزرگ باشند و لازم باشد که کوچک‌تر و جمع‌تر شوند، هیچ راهی به جز برش خوردن کناره‌های بینی نیست حتی اگر جراحی به طریقه بسته باشد.

مزایا و معایب هر یک از متدهای جراحی بینی

در روش رینو پلاستی بسته این امتیاز وجود دارد که پوست بینی برش نمی‌خورد و به طبع دوره بازگشت بینی به حالت طبیعی کم‌تر خواهد بود. همچنین تورم بینی در این متد جراحی کم‌تر است و طول زمان جراحی نیز کمتر از جراحی به روش باز است، اما ایرادی که به این روش گرفته می‌شود بسته بودن دست جراح به نسبت روش باز برای اعمال تغییرات است.

در روش رینوپلاستی باز این امتیاز وجود دارد که جراح می‌تواند به دلیل برش دادن پوست تسلط بیشتری بر اسکلت و لایه‌های زیر پوست داشته باشد؛ البته در این روش همان‌طور که ذکر شد مدت جراحی و تورم کمی بیشتر است. امتیاز دیگر این روش این است که در این متد جراحی بینی، معمولا مشکل عدم قرینگی دو طرف بینی کم‌تر است.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای این‌که بپرسیم کدام روش بهتر است، بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. به صورت کلی می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

زمان مناسب برای جراحی بینی

زمان مناسب برای جراحی بینی بعد از کامل شدن رشد استخوانی در بدن است که استخوان بینی شکل نهایی خود را پیدا کرده باشد و قطعا قبل از 18 سالگی سن مناسبی نخواهد بود.

طول مدت درمان پس از جراحی

در مورد جراحی بینی حداقل زمان بستری در بیمارستان 24 ساعت است که این زمان با توجه به شرایط جراحی و نظر پزشک معمولا بیشتر خواهد بود.

معمولا بین 7 تا 14 روز روی بینی با آتل بسته می‌شود و هر هفته باید پانسمان بینی عوض و بینی توسط پزشک یا پرستار شست و شو داده شود. تورم بینی معمولا بین 6 تا 8 ماه بعد از بین خواهد رفت و شکل نهایی بینی قابل مشاهده خواهد بود.

توجه داشته باشید که بینی پس از جراحی آسیب‌پذیرتر است و احتمال شکستگی، کج شدن و انحراف در آن بالاتر است؛ پس باید بعد از جراحی بینی بیشتر مراقب صورت خود باشید، به خصوص در ماه‌های اولیه پس از جراحی زیرا کوچک‌ترین انحراف در بینی کاملا به چشم می‌آید. حتما توصیه های پزشک پس از جراحی را جدی بگیرید.

جدیدترین متد جراحی بینی در دنیا

با توجه به بازار گرم جراحی بینی در جهان و به خصوص ایران، بازار تبلیغات دروغ نیز گرم شده است و هر روز راجع به متدهای جدیدتر در حوزه جراحی بینی صحبت می‌شود، اما این ادعاها هیچ یک منبع واقعی ندارد و همچنان تنها دو متد جراحی بینی در دنیا وجود دارد که پیش از این راجع به آن توضیحاتی دادیم. اما در مورد روش جراحی باز، آیتم‌ها به‌روزتر و حرفه‌ای‌تر شده است.

جراحی بینی با قالب کنترلی

با پیشرفت جراحی زیبایی امکاناتی نیز در جهت نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر یک جراحی به ایده‌آل فراهم شده است. از جمله این تغییرات می‌توان به تهیه تصاویر سه بعدی از بیمار و ساخت قالب‌های کنترلی اشاره کرد.

مراحل جراحی بینی با قالب کنترلی

در وهله اول یک تصویر سه بعدی از چهره و بینی شما تهیه می‌شود. سپس با الگو قرار دادن این تصویر سه بعدی، یک قالب از جنس پلاستیک تهیه می‌شود که این قالب در زمان جراحی همراه جراح خواهد بود.

در مرحله بعد جراح با استفاده از قالب تهیه شده در حین جراحی فرم بینی را با قالب چک می‌کند و با توجه به شکل قالب، تغییرات اعمال می‌شود. این قالب در واقع وسیله‌ای برای کنترل فرایند جراحی می‌باشد و جراحی تا رسیدن به فرم مطلوب متقاضی ادامه می‌یابد تا اینکه فرم بینی به طور کامل با قالب مچ شود.

مرحله بعد، دوره‌ی پس از جراحی است و در واقع تا زمانی که کبودی و تورم از بین رود باید منتظر ماند تا فرم واقعی بینی مشاهده شود؛ این دوره معمولا بین 6 تا 12 ماه است. هر چه بیشتر زمان بگذرد، از تورم بینی کاسته شده و بینی حالتی طبیعی‌تر پیدا می‌کند.

جراحی بینی با لیزر

حتما شما هم در مورد جراحی بینی با لیزر شنیده‌اید، اما باید بدانید که تا امروز چنین امکانی وجود ندارد و آنچه که تحت عنوان جراحی بینی با لیزر مطرح می‌شود، در واقع تراش ملایمی روی پوست بینی برای صاف کردن آن در صورت بودن جای زخم یا جوش و هر عارضه‌ی مشابه است.