تماس با ما درباره ما
طراح طب

بهترین فصل برای عمل بینی

یک سوال رایج که متقاضیان عمل بینی از مشاوران می‌پرسند این است که بهترین زمان برای عمل بینی چه موقع است؟ در فصل سرما احتمال سرماخوردگی بیشتر است و عفونت ناشی از آن ممکن است برای عمل بینی مناسب نباشد. در فصل گرما نیز ممکن است آفتاب تاثیر منفی بر سرعت بهبودی بعد از عمل داشته باشد.

در این مقاله به شرایط فصل‌های مختلف در ارتباط با جراحی بینی پرداخته شده است.

آلرژی فصلی

در پی تحقیقاتی که درباره افراد مبتلا به آلرژی فصلی، انجام شده است، می‌توان گفت که 20 درصد از افراد اقشار مختلف دنیا دارای آلرژی فصلی هستند. این افرد با تغییر فصل زمستان به بهار و تابستان به پاییز، دچار اختلالاتی مانند آبریزش بینی، خارش چشم، خارش بینی، گاهاً خلط رقیق گلو، عطسه و ... میشوند. محققین دلیل این مسائل را گرد افشانی گلها و تنه درختان مینامند. برای افراد مبتلا به آلرژی فصلی نمی‌توان گفت که چه فصلی برای جراحی بینی مناسب است، اما امروزه برای این گونه افراد قبل از جراحی بینی داروهایی تجویز می‌شود که مشکلات آن‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد و متقاضیان دیگر نیازی نیست که در این خصوص نگرانی داشته باشند.

عمل بینی در تعطیلات نوروز

برخی از متقاضیان عمل بینی، به دلیل مشغله کاری و عدم دریافت مرخصی استعلاجی برای دوره نقاهت بعد از جراحی، خواهان عمل بینی در تعطیلات نوروز هستند. این مسئله برای متقاضی هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد و جراح نیز با توجه به اینکه فرد می‌تواند مدت زمان بیشتری استراحت کند، موافق عمل بینی در تعطیلات نوروز است. از طرفی دیگر برای متقاضیان عمل بینی، یک تغییر چشمگیر در شروع سال جدید خواهد بود.

عمل بینی در فصل بهار

همان‌طور که بیان شد، عده ای از افراد از آلرژی بهاری رنج می برند. این افراد می‌توانند با اطلاع و مشورت با متخصص مربوطه قبل از عمل بینی، بدون هیچ‌گونه مشکل احتمالی، درمان دارویی را شروع کنند تا آلرژی آن‌ها کنترل شود و بعد از جراحی برای آن‌ها مشکلی ایجاد نشود.

عمل بینی در فصل تابستان

گرمای زیاد تابستان، یکی از دغدغه‌های متقاضیان عمل بینی در این فصل است. برخی از افراد بر این باورند که در این فصل گرمای زیاد، باعث جلوگیری از پیوند استخوان با غضروف بینی می‌شود که در نتیجه کند شدن روند بهبود بینی را به دنبال خواهد داشت، اما اگر بیمار در این مدت کوتاه، به صورت کامل نکات قبل و بعد از عمل بینی را رعایت فرماید و کمتر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد، هیچ‌گونه مشکلی برای او به وجود نخواهد آمد.

عمل بینی در فصل پاییز

همان‌طور که قبلاً بیان شد، برخی از افراد در اواخر شهریور و با شروع فصل پاییز دچار آلرژی فصلی می‌شوند. این افراد می‌توانند با اطلاع و مشورت با متخصص مربوطه قبل از عمل بینی، بدون هیچ‌گونه مشکل احتمالی، درمان دارویی را شروع کنند تا آلرژی آن‌ها کنترل شود و بعد از جراحی برای آن‌ها مشکلی ایجاد نشود. همچنین برخی از افراد، به دلیل تغییر ناگهانی آب و هوای پاییز، ترس از سرما خوردگی دارند. این افراد می‌توانند با متخصص مربوطه در این خصوص صحبت کنند و پزشک داروهای پیشگیری از سرما خوردگی احتمالی را برای آن‌ها تجویز کند و به این ترتیب فرد بدون هیچ‌گونه مشکلی با خیالی آسوده، عمل بینی خود را انجام دهد.

عمل بینی در فصل زمستان

عمل بینی در فصل سرما یکی از بزرگ‌ترین دغدغه افرادی است که قصد جراحی بینی دارند. این افراد عموما نگران عفونت‌های ناشی از سرما خوردگی احتمالی در فصل زمستان و تاثیر آن بر نتیجه جراحی هستند. این نکته قابل ذکر است که اگر چه برخی از افراد در فصل زمستان دچار عارضه سرما خوردگی و یا خشکی بینی می‌شوند، اما این مسئله با مشورت قبل از جراحی بینی و مصرف داروهای پیشگیری از سرما خوردگی و همچنین رعایت یکسری نکات جلوگیری از سرما خوردگی مانند هم غذا نشدن با فرد بیمار و یا رعایت نکات بهداشتی مانند شستن مکرر دست‌ها، می‌توانند با خیالی آسوده عمل بینی خود را انجام دهند.