مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی

مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی

مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی چیست؟ از مشکلاتی که افراد در هنگام اقدام برای جراحی بینی به دنبال جواب آن هستند این است که آیا این عمل می تواند برای حس بویایی آن ها تاثیرگذار باشد؟ امروزه افراد زیادی جهت به دست آوردن زیبایی بیشتر یا گاهی اوقات نیز برخی از اختلالات و مشکلات تنفسی اقدام به عمل جراحی بینی می کنند که از جمله آن ها می‌توان به رینوپلاستی یا سپتوپلاستی اشاره کرد که البته کاندیدای این نوع عمل جراحی حتماً باید شرایط لازم برای آن را داشته باشند. در این مقاله به بررسی موضوع مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی می‌ پردازیم.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

بررسی مشکل بویایی بعد از عمل بینی

گفتیم که گاهی کاندیدا و داوطلبان عمل جراحی بینی به یک سوال می‌رسند و آن هم این است که آیا ممکن است این نوع جراحی بر روی بویایی آن ها اثر کند یا خیر؟ موضوع این است که احتمال دارد شما تا مدتی پس از انجام دادن جراحی بینی حس بویایی نداشته باشید. این حس نقش مهمی در حیات افراد دارد و واضح است که از دست دادن آن دردسرساز و آزار دهنده خواهد بود. به طوری که حتی ممکن است به علت ضعف در حس بویایی در حس چشایی نیز مشکل به وجود بیاید.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580

البته از بین رفتن حس بویایی از ۳ تا ۶ هفته طبیعی است که ممکن است شما در این مدت به طور کامل بویایی را از دست بدهید یا این حس شما تضعیف شود. اما پس از گذشت این مدت حس بویایی شما کم کم باز می‌گردد. ولی اگر پس از طی این مدت همچنان با مشکل عدم بویایی مواجه باشید، حتماً باید موضوع را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید. البته ممکن است این مدت در برخی از افراد بیشتر و در برخی از افراد کمتر باشد.

مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی

دلایل از بین رفتن حس بویایی پس از جراحی بینی

اثراتی که جراحی بینی بر روی حس بویایی دارد موقت و گذرا می‌باشد. در هنگام این نوع جراحی بینی شما با تورم و کبودی مواجه می‌شوید که این موضوع ممکن است تا چندین هفته و حتی تا چندین ماه ادامه داشته باشد و همین تورم و کبودی است که بر روی حس بویایی اثرگذار خواهد بود. موضوع دیگر در خصوص از دست دادن حس بویایی، خشک شدن بینی و ایجاد لخته ‌های خون در داخل آن می‌باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

چون شما تا دو هفته بعد از این نوع جراحی قادر به فین کردن نخواهید بود و قطعاً لخته‌ های خون به صورت خشک شده در داخل بینی باقی می‌مانند. بنابراین شما نمی‌توانید بوهای مختلف را به درستی تشخیص دهید. اما برای برطرف کردن چنین مشکلی می‌توانید به صورت دقیق و مرتب بینی خودتان را با سرم شستشو دهید. به این ترتیب خشکی داخل بینی برطرف شده و لخته ‌های آن نیز تخلیه می‌شوند و به آسانی حس بویایی شما به حالت طبیعی خودش برمی‌گردد.

از بین رفتن حس چشایی پس از جراحی بینی

به طور کلی باید گفت که طی مدت کوتاهی هم حس بویایی و چشایی در این نوع جراحی بینی کاهش پیدا می‌کند. چون تورم و التهاب در این قسمت به وجود می‌آید که از ورود جریان هوا نیز به داخل بینی پیشگیری خواهد کرد و حتی گاهی این تورم و التهاب موجب مسدود شدن سوراخ ‌های بینی می‌شود. به طبع آن حس چشایی نیز کاهش پیدا می‌کند. اما پس از بهبود یافتن جراحی و کاهش یافتن تورم در قسمت بینی کلیه این حس‌ها به حالت طبیعی خودشان برمی‌گردند. پس جای هیچگونه نگرانی نیست، چون تنها درصد بسیار اندک و نادری از افراد پس از انجام دادن جراحی بینی به صورت دائم بویایی خودشان را از دست داده‌اند.

موضوع از دست دادن بویایی پس از جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلاً ممکن است برخی از افراد پیش زمینه مشکلات تنفسی و بویایی داشته باشند. به همین دلیل با انجام دادن عمل جراحی این مشکل تشدید می‌شود. معمولا نیز در جراحی‌ هایی که بینی به صورت عروسکی و فانتزی در می‌آید، التهاب و تورم بیشتر است.

مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی

نتیجه‌ گیری

در این مقاله مشکل از دست دادن بویایی پس از جراحی بینی را بررسی کردیم. این مشکل در واقع یک عارضه طبیعی پس از جراحی بینی محسوب می‌شود که پس از گذشت مدت زمانی خود به خود برطرف خواهد شد و جای هیچ گونه نگرانی نیست. در سایت طراح طب بیشتر با موضوع از دست رفتن حس بویایی پس از عمل جراحی بینی آشنا شوید.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
عنوان های مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی