مشاهده نسخه کامل این صفحه

موفقیت عمل جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی، با توجه به این که بینی در مرکزیت صورت قرار دارد و عملکرد تنفسی آن برای افراد ضروری است، از حساسیت بالاتری نسبت به سایر عمل‌های جراحی زیبایی برخوردار است.

موفقیت عمل بینی را می‌توان این گونه تعریف کرد که زیبایی ظاهری بینی بهتر شده و سلامت راه تنفسی حفظ شود. لازم به ذکر است که موفقیت جراحی زیبایی بینی در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به نوع بینی فرد و سایر اجزای صورت او دارد. به طبع اگر فردی اجزای صورت متناسبی داشته باشد، بعد از عمل بینی، زیبایی او بیشتر احساس خواهد شد. در حالت دیگر اگر فردی بینی گوشتی داشته باشد و پوست ضخیم بینی‌اش امکان دست کاری زیادی به جراح ندهد، تغییرات کمتری را بعد از عمل بینی مشاهده می‌کند.

یکی از مواردی که سبب کاهش نارضایتی بیمار بعد از عمل بینی خواهد شد، شفاف سازی پزشک در جلسه مشاوره است. در صورتی که پزشک توضیحات لازم را در خصوص میزان و نوع تغییرات بینی به متقاضی بدهد، بعد از عمل نارضایتی کمتری به وجود می‌آید، زیرا متقاضی با آگاهی لازم اقدام به عمل بینی کرده است.

در ادامه به سایر ملاک‌های موفقیت جراحی زیبایی بینی پرداخته شده است.

موفقیت عمل بینی را می‌توان بهبود شکل ظاهری بینی و حفظ سلامت راه تنفسی، تعریف کرد.

ملاک‌های موفقیت عمل جراحی زیبایی بینی

• یکی از ملاک‌های موفقیت عمل بینی، تناسب بینی با سایر اجزای صورت است. الزاما بینی که کوچک باشد زیبا نیست بلکه اندازه بینی باید در تناسب با سایر قسمت‌های صورت باشد.
• امروزه بر خلاف روش‌های قدیمی، بیشتر سعی بر این است که بافت‌های بینی در صورت امکان حذف نشود و ترجیحا تقویت یا اصلاح شود. قوز یا افتادگی بینی در بیشتر موارد به دلیل عدم حمایت بافت استخوانی بینی ایجاد می‌شود و تقویت استخوان بینی در اکثر موارد مشکلات ظاهری بینی را برطرف خواهد کرد. حذف بافت‌های بینی به مرور زمان سبب تغییر شکل، افتادگی و چروکیده شدن بینی می‌شود.
• طبیعی بودن بینی از دیگر ملاک‌های موفقیت عمل بینی است. عروسکی کردن و زاویه دار کردن بینی در جوامعی با فرهنگ بالاتر دیگر زیبا نیست و زشت و مصنوعی تلقی می‌شود. علاوه بر آن بینی نباید به شکلی باشد که در نگاه اول، نظر افراد را به خود جلب کند، بلکه فردی زیباست که در نگاه اول چشم‌هایش توجه افراد را به خود جلب کند.
• به حداقل رساندن برش‌ها و زخم‌ها در جراحی بسیار حائز اهمیت است و بهتر است از تامپون استفاده نشود تا بعد از جراحی درد و مشکلات بیمار به حداقل برسد.
• بهتر است که در جراحی زیبایی بینی سوراخ‌های بینی دستکاری و کوچک‌تر نشوند چرا که ممکن است فرد دچار مشکلات تنفسی شود. همچنین این تغییرات معمولا دیر ترمیم می‌شوند و غیر قابل برگشت هستند.

راه کار افزایش موفقیت عمل جراحی زیبایی بینی

همان طور که گفته شد در صورتی که بیمار قبل از جراحی از میزان تغییرات بینی خود آگاهی داشته باشد، بعد از جراحی دچار نارضایتی کمتری می‌شود. به همین منظور تیم طراح‌طب با بهره گیری از تکنولوژی روز علم پزشکی و مهندسی به کمک دستگاه اسکن سه بعدی و نرم افزارهای پیشرفته توانسته مشکلات عمل بینی را تا حد بسیاری حل کند.

در این روش، قبل از جلسه مشاوره با پزشک، از چهره بیمار عکس برداری سه بعدی انجام می‌شود. در مرحله بعد در جلسه مشاوره به کمک متخصص طراحی، تغییرات بعد از عمل بیمار به صورت سه بعدی به او نشان داده می‌شود و او به راحتی می‌تواند نظرات خود را در صورت تایید پزشک بر طراحی چهره خود اعمال نماید. در مرحله بعد با توجه به طراحی انجام شده قالب‌های کنترلی طراحی می‌شود که حین عمل به پزشک کمک می‌کند که خواسته‌های بیمار به طور کامل به اجرا در آید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این روش می‌توانید مقاله مراحل جراحی بینی با قالب کنترلی را مطالعه نمایید.


نکات مرتبط با موفقیت عمل جراحی زیبایی بینی

نسبت‌های طلایی بین اجزای صورت

در صورت‌های زیبا، یک نسبت طلایی بین اجزای مختلف چهره وجود دارد که دانشمندان این نسبت را در بسیاری از اجزای زیبای طبیعت مانند گلبرگ‌های گل‌ها، بدن پرندگان، اجزای بدن حشرات و حتی استخوان بندی انگشتان دست کشف کرده‌اند. این عدد 1/618 است. بر این اساس در چهره‌های زیبا و ایده‌آل این نسبت طلایی در بین خطوط طولی، عرضی و عمودی صورت وجود دارد.

در خطوط عمودی، این نسبت بین فاصله خط رویش موها تا قاعده بینی به فاصله قاعده بینی تا زیر چانه دیده می‌شود. همچنین فاصله خط اتصال دهنده دو مردمک تا خط بین دو لب به فاصله خط بین دو لب تا زیر چانه نیز از این نسبت پیروی می‌کند. در اجزای افقی صورت‌های متناسب هم این نسبت می‌درخشد. مثلا اگر شما چهره‌ای ایده آل داشته باشید نسبت عرض لب‌های شما به عرض بینی شما به همین مقدار است. برای بررسی این نسبت‌ها می‌توانید یک عکس تمام رخ از خودتان بگیرید و سپس این خطوط را روی آن بکشید و با یک خط کش آنها را اندازه گیری کرده و با هم مقایسه کنید.

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

 
مشاوره تلفنی