نقش بیمه های درمانی در عمل بینی

نقش بیمه های درمانی در جراحی بینی

نقش بیمه های درمانی در عمل بینی

اغلب افراد جامعه بر این باورند که غالب بیمه برای خسارات وارد شده به جسم انسان و یا دارایی انسان می باشد؛ بیمه، به قول مادر بزرگ ، پدر بزرگهایمان مزایای زیادی برای روز مبادا دارد.

با توجه به تنوع و گسترش خدمات پزشکی و افزایش هزینه های آن ، به منظور بر طرف کردن نگرانی های خانواده ها ساختار بیمه های تکمیلی شکل گرفت.

هدف ازنگارش این مقاله آشنایی کلی با انواع بیمه های درمانی و تعهداتی که شرکت های بیمه در قبال زیان احتمالی بیمه گذار به وی ارائه می کنند.

بیمه چیست؟

بیمه یک قراداد ( به طور کلی قرارداد فرم استاندارد ) بین بیمه شونده و بیمه شناخته شده، که در مقابل پرداخت اولیه، که به عنوان حق بیمه شناخته می شود، بیمه گزار وعده پرداخت هزینه های ناشی از خطرات تحت پوشش بیمه را پرداخت می کند.

چه بینی هایی شامل بیمه می شوند؟

بیمه های درمانی معمولاً فقط هزینه انجام عمل جراحی بینی به خاطر اصلاح عملکرد بینی را پوشش می دهند. برخی بیماران می توانند با پرداخت هزینه ماهانه بیمه از این خدمات استفاده کنند. معولاً عمل جراحی بینی تحت پوشش بیمه برای بهبود عملکرد تنفسی بیمار انجام می شود. شرایطی که در این نوع عمل جراحی اصلاح می شوند شامل موارد زیر هستند:

تنگ شدن دهلیز بینی

دهلیز بینی

که در آن دیواره های جانبی بینی شروع به حرکت به سمت داخل می کنند و به این ترتیب راه تنفس فرد مسدود می شود. در این حالت جراحی اصلاح عملکرد بینی می تواند موقعیت این دیواره های جانبی را در محل مناسب آنها تثبیت کند و به این ترتیب امکان تنفس راحت را در اختیار بیمار قرار دهد.

مخروط داخلی بزرگ در بینی

مخروط بزرگ در بینی

که نیازمند حذف بخشی از بافت داخلی این مخروط است و می تواند در هر یک از دو طرف سوراخ های بینی قرار داشته باشد. این مخروط ها وظیفه تمیز کردن هوا در زمان عبور آن از بینی را بر عهده دارند. زمانی که این مخروط ها بسیار بزرگ باشند، می توانند از عبور هوا جلوگیری و ممانعت کنند. به این ترتیب جراح می تواند اندازه این مخروط ها را کوچک کند تا به این ترتیب امکان تنفس مناسب برای فرد بیمار ایجاد شود.

شکسته شدن استخوان بینی

شکسته شدن استخوان بینی

انحراف جداره جدا کننده منافذ بینی که در این وضعیت جداره بینی به یک طرف متمایل می شود و به این ترتیب جلوی تنفس صحیح فرد را می گیرد.

برای استفاده از خدمات بیمه به منظور عمل جراحی اصلاحی بینی، جراح شما می تواند مدارک مورد نیاز را با استفاده از چند روش خاص در اختیار شما قرار دهد. برای مثال سی تی اسکن ناهنجاری های موجود در بینی شما که برای دیگران قابل مشاهده نیست را نشان می دهد. با استفاده از روش آکوستیک رینومتری می توان از وضعیت داخل بینی بیمار یک تصویر تهیه کرد. از روش رینومانومتری می توان برای تعیین سطح و میزان عبور هوا از سوراخ های بینی استفاده کرد. در برخی موارد، شرکت های ارائه دهنده بیمه خدمات درمانی، بیماران را ملزم می کنند که نشان دهند سعی در بهبود مشکلات عملکرد بینی خود با استفاده از سایر روش های درمانی داشته اند. این روش ها می توانند شامل استفاده از آنتی هیستامین ها، تزریق ضد آلرژی ها، و نیز استفاده از اسپری استروئید باشند.

خدمات برخی از بیمه های درمانی جهت عمل بینی

خدمات بیمه های درمانی جهت عمل بینی

بیمه سامان:

بستگی به نوع مشکل بیمار دارد؛ طبق تعرفه SOS ( کمک رسان ایران )، بیماران با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک معالج به پزشک بیمه سامان مراجعه می فرمایند و با ارائه معرفی نامه به مراکز طرف قرارداد بیمه سامان می توانند از این تعرفه که مابین مبلغ 15.000.000 ريال تا 20.000.000 ریال می باشد استفاده فرمایند.

تامین اجتماعی:

سازمان بیمه تامین اجتماعی هزینه عمل زیبایی را پرداخت نمی کند؛ اگر شکستگی بینی ساده بود، که در آن بینی جا به جا نشده بود و با تشخیص پزشک بتواند با استفاده از دارو و عمل های سرپایی حل شود، مراحل درمان انجام میپذیرد، ولی اگر شکستگی عمیق باشد و نیاز به عمل جراحی داشته باشد با معرفی پزشک به مراکز طرف قرارداد بیمه تامین اجتماعی، قبل از دو هفته که استخوان بینی هنوز قابلیت تغییر پذیری دارد تحت نظر پزشک معالج تا 60 % از هزینه ها پرداخت می گردد؛ برای مابقی مشکلات بینی اعم از پولیپ، انحراف بینی و یا سینوس و ... بعد از عمل با ارائه شرح درمان و تصویر سیتی اسکن با مراجعه به پزشک تامین اجتماعی، درصدی از هزینه ها پرداخت می گردد.

پیشنهاد مطلب : هزینه جراحی بینی

بیمه نیروهای مصلح:

بیمه نیروی های مصلح هزینه عمل زیبایی را پرداخت نمی کند؛ با دستور پزشک و MRI، اگر محدودیت سقف هزینه نداشته باشید و به طور مثال اگرهزینه انحراف بینی 4 ملیون تومان باشد 30 % را بیمه پایه و 70 % الباقی را بیمه تکمیلی باید پرداخت کند، در صورت داشتن سقف هزینه این مبالغ میتواند متغیر باشد.

بیمه پاسارگاد:

بیمه پاسارگاد (آتیه سازان) هزینه عمل زیبایی را پرداخت نمی کند؛ با دستور پزشک و MRI (هزینه MRI را بیمه پرداخت می کند) پس از تشخیص مشکل به طور مثال انحراف بینی، در صورتی که همزمان با عمل انحراف بینی، عمل زیبایی هم داشته باشید ولی پزشک در گزارش خود چیزی ثبت نکند، میتوان درصد توافق شده در قرارداد را در مبلغ پرداختی نهایی محاسبه نمود.

بیمه پارسیان:

بیمه پارسیان هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ اسکن به روز شده مشکل بینی که نیاز به عمل جراحی دارد را به همراه دستور پزشک معتمد به کارشناسان محترم بیمه ارائه می دهید و در صورت تایید کارشناسان مبنی بر جراحی سیتوپلاستی (Septoplasty) طبق تعرفه، معادل هزینه توافق شده قرارداد بیمه، به شما پرداخت می گردد.

بیمه ایران:

بیمه ایران هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ با به همراه داشتن دستور پزشک و سی تی اسکن داخل بینی و تایید پزشک قبل از جراحی، 70 % از هزینه جراحی را پرداخت می کنند.

بیمه سینا:

بیمه سینا هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک معمولا 30% از هزینه ها پرداخت می گردد اما بسته به نوع قرارداد با شرکت های طرف قرار داد، این میزان ممکن است متغیر باشد.

بیمه ما:

بیمه ما هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک معمولا 30% از هزینه ها پرداخت می گردد اما بسته به نوع قرارداد با شرکت های طرف قرار داد، این میزان ممکن است متغیر باشد.

بیمه رازی:

بیمه رازی هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک معمولا 30% از هزینه ها پرداخت می گردد اما بسته به نوع قرارداد با شرکت های طرف قرار داد، این میزان ممکن است متغیر باشد.

پیشنهاد مطلب : انواع روش جراحی بینی

بیمه آسیا:

بیمه آسیا هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ بیمار تحت نظر کارشناسان محترم بیمه آسیا قرار می گیرند و در صورتی که انحراف بینی با داروهای مصرفی (آنتی هیستامین و ...) بر طرف نشود، دستور معرفی نامه جهت عمل بینی به مراکز طرف قرار داد بیمه آسیا صادر می گردد و بیمه آسیا 30% از هزینه عمل بینی را پرداخت می نمایند. البته باید تلاش دکتر برای برطرفی مشکل با دارو ثابت گردد.

بیمه کارآفرین:

بیمه کارآفرین هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ انحراف بینی را با ارائه گزارش رادیولوژی نیم رخ صورت یا سی تی اسکن بینی از رو به رو و دستور پزشک معتمد، به همراه معرفی نامه پزشکی به بیمارستان های طرف قرارداد برده و بنا به سقف قرداد تعیین شده هزینه عمل بینی را پس از جراحی دریافت می نمایید.

بیمه ملت:

بیمه ملت هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ فقط هزینه انحراف و سینوس قابل پرداخت می باشد، با مراجعه به مراکز طرف قرارداد بیمه ملت، بعد از عمل با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک و گزارش عمل، طبق تعرفه SOS هزینه های انجام شده عمل بینی پرداخت می گردد.

بیمه البرز:

بیمه البرز هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ هزینه های مرتبط با بررسی های اولیه جراحی مانند آندوسکوپی و MRI را پرداخت می نماید، با ارائه دستور پزشک و سی تی اسکن و مدراک مورد نیازی که در قرارداد ذکر شده است، به شما معرفی نامه جهت انجام جراحی و برطرف کردن مشکل ارائه می گردد و تا 30 % از هزینه جراحی به شما پرداخت می شود.

بیمه دی:

بیمه دی هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک معمولا 30% از هزینه ها پرداخت می گردد اما بسته به نوع قرارداد با شرکت های طرف قرار داد، این میزان ممکن است متغیر باشد.

بیمه دانا:

بیمه دانا هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک طرف قرارداد بیمه دانا می توانید معرفی نامه پزشکی بگیرید و عمل جراحی خود را انجام دهید و طبق تعرفه‌های مصوب و آیین‌نامه‌های بیمه مرکزی و مقرراتهای تعیین شده مبلغ مورد توافق خود را دریافت کنید.

بیمه فرهنگیان:

بیمه فرهنگیان هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک معمولا 20% از هزینه ها پرداخت می گردد اما بسته به نوع قرارداد با شرکت های طرف قرار داد، این میزان ممکن است متغیر باشد.

بیمه آسماری:

بیمه آسماری هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک معمولا 30% از هزینه ها پرداخت می گردد اما بسته به نوع قرارداد با شرکت های طرف قرار داد، این میزان ممکن است متغیر باشد.

بیمه آرمان:

بیمه آرمان هزینه جراحی زیبایی بینی را پرداخت نمی کند؛ با ارائه سی تی اسکن و دستور پزشک معمولا تا مبلغ 50.000.000 ريال از هزینه ها پرداخت می گردد اما بسته به نوع قرارداد با شرکت های طرف قرار داد، این میزان ممکن است متغیر باشد.

پیشنهاد مطلب : جراحی بینی

بیمارستان هایی که انحراف بینی و یا پلیپ را جراحی می کنند

لیست تعدادی از بیمارستان هایی که انحراف بینی و یا پلیپ را جراحی می کنند به شرح ذیل می باشد

 • بیمارستان چمران : تهران، خیابان پاسداران، میدان نوبنیاد، خیابان شهید لنگری، خیابان صنایع
 • بیمارستان خاتم النبیاء : تهران، خيابان وليعصر، بالاتر از بلوار ميرداماد، خيابان رشيد ياسمي
 • بیمارستان گلستان : تهران، چهار راه پاسداران، اتوبان صیاد شیرازی
 • بیمارستان هاجر : تهران، خیابان ولیعصر، تقاطع شهید بهشتی
 • بیمارستان بعثت : تهران ، بزرگراه بسیج، سه راه تختی، خیابان هجرت
 • بیمارستان لبافی نژاد: تهران، خیابان پاسداران، خیابان بوستان نهم
 • بیمارستان مدرس: تهران، انتهاي خيابان سعادت آباد ـ تقاطع بزرگراه يادگار امام و سعادت آباد
 • بیمارستان آیت الله طالقانی : تهران، بزرگراه شهید چمران-خیابان یمن -خیابان شهید اعرابی
 • بیمارستان شهدای تجریش : تهران، میدان تجریش- حد فاصل میدان تجریش و میدان قدس
 • بیمارستان امام حسین (ع): تهران، خیابان شهید مدنی
 • بیمارستان امام خمینی : تهران، تقاطع طالقانی، خیابان ایتالیا
 • بیمارستان شریعتی : تهران، خیابان کارگر شمالی، سه راه جلال آل احمد
 • بیمارستان بقیه الله : تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا بعد از شیخ بهایی

نکات مرتبط با نقش بیمه های درمانی در عمل بینی

متدهای جراحی بینی

برای انجام عمل زیبایی بینی دو تکنیک یا روش وجود دارد:

رینوپلاستی بسته

در این متد از جراحی زیبایی عملیات جراحی از داخل سوراخ های بینی انجام می شود و روی سطح پوست برشی اتفاق نمی افتد و همچنین دیواره ی بین دو سوراخ بینی که به آن کلوملا گفته می شود دست نمی خورد ونیازی به برش آن نمی باشد این متد از جراحی زیبایی بیشتر مناسب بینی هایی است که گوشتی هستند و یا بینی هایی که تغییرات زیادی برایشان پیش بینی نمی شود.

رینوپلاستی باز

در این روش بر روی پوست کلوملا یک برش ایجاد می شود، در صورت لزوم این برش در قسمت پایین پره های بینی یعنی زیر بینی نیز انجام می شود و پوست بینی بالا داده می شود و جراح می تواند تغییرات لازم را بر روی اسکلت بینی اعمال کند سپس پوست روی بینی سر جای خود برگردانده و بخیه می شود.


کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب تراست. بعضی پزشک ها در روش رینو پلاستی بسته تبهر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس، از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه ای باشد که یک روش برای شما مناسب تر از روش دیگر باشد اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبهر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد اما می توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر