کلوئید یا گوشت اضافه بعد از عمل بینی

کلوئید یا گوشت اضافه بعد از عمل بینی

کلوئید یا گوشت اضافه بعد از عمل بینی چیست؟ آیا همه افراد بعد از عمل بینی در معرض کلوئید قرار دارند؟ کلوئید یا گوشت اضافی عارضه نادری است که پس از عمل جراحی بینی رخ می‌دهد و اغلب دلایل مختلفی نیز دارد و زمانی رخ می‌دهد که برش دادن جراحی از قسمت کناره پره‌ های بینی انجام شده باشد و هدف از آن کاهش دادن پهنای بینی است. با وجودی که این عارضه بسیار نادر است، اما به هر حال ممکن است برخی از افراد پس از جراحی بینی با آن مواجه شوند. در این مقاله موضوع کلوئید، علائم آن و دلایل به وجود آمدن و غیره را بررسی می‌کنیم.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

کلوئید یا گوشت اضافه چیست؟

گفتیم که کلوئید یا گوشت اضافه یک عارضه نادر است که پس از عمل جراحی بینی رخ می‌دهد و دلایل مختلفی نیز ممکن است داشته باشد. معمولا نیز زمانی به وجود می‌آید که جراح برای کاهش دادن پهنای بینی از کناره پره‌ های بینی برش ایجاد می‌کند که احتمال ایجاد شدن چنین مشکلی با وجود جراحی حرفه‌ای و با تجربه و همچنین استفاده کردن از برخی پمادهای مخصوص به حداقل خود می‌رسد. به این عارضه اسکار کلوئیدی بینی هم می‌گویند و اغلب به علت تکثیر یافتن بی‌رویه کلاژن در قسمت سطحی پوست به وجود می‌آید. در حالت کلی پس از هرگونه آسیب پوستی بدن انسان ترشح کلاژن و تکثیر سلولی را آغاز می‌کند تا به این ترتیب بتواند قسمت آسیب دیده در پوست را بهبود ببخشد.

حال اگر نحوه تکثیر سلولی و تولید کلاژن بیش از حد باشد، موجب ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه خواهد شد. این عارضه به صورت یک برجستگی و ناهمواری دیده می‌شود که حتی اندازه آن ممکن است از برش اصلی نیز بیشتر باشد. گاهی به جز کناره‌ های بینی حتی ممکن است در داخل آن نیز گوشت اضافه به وجود بیاید. البته کلوئیدی که پس از عمل جراحی بینی به وجود می‌آید با توده ‌های مخاطی در داخل بینی که به آن پولیپ می‌گویند، تفاوت دارد. چون کلوئید در اثر تکثیر بی‌رویه سلولی ایجاد شده است، اما پولیپ بینی به علت ترشح بی‌رویه و تورم بالای مخاط بینی ایجاد می‌شود.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580
کلوئید یا گوشت اضافه بعد از عمل بینی

دلایل ایجاد کلوئید

هنوز به درستی مشخص نیست که چرا کلوئید به وجود می‌آید. اما معمولاً در افرادی که دارای پوست تیره هستند، رواج بیشتری دارد. از طرفی گاهی برخی از افراد مستعد کلوئید هستند، بنابراین در صورت بروز هرگونه آسیب پوستی مانند جوش صورت، سوختگی، بریدگی، خالکوبی، گزش حشرات و غیره نیز به وجود می‌آیند. دقت کنید تا هنگامی که برش از کنار پره‌ های بینی انجام نشده باشد، احتمال ایجاد کلوئید نیز وجود ندارد. با این حال عوامل زیر جهت به وجود آمدن کلوئید در بینی موثر هستند:

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

•نژاد و قومیت: ایجاد کلوئید معمولاً در برخی از نژادهای آسیای شرقی و آفریقایی بیشتر از مکان ‌های دیگر است.

•رنگ پوست: افرادی که پوست ضخیم و تیره دارند بیشتر از دیگر افراد در معرض اسکار کلوئیدی قرار می‌گیرند.

•عدم مهارت جراح: در صورت نداشتن مهارت و تجربه کافی پزشک و همچنین ایجاد برش یا بخیه به صورت غیرحرفه‌ای احتمال به وجود آمدن گوشت اضافی افزایش پیدا می‌کند.

•عدم مراقبت پس از جراحی: اگر پس از جراحی به توصیه ‌های پزشکی توجه نکنید، به ویژه اگر پزشک شما توصیه کرده باشد که از کرم‌ها و پمادهای ویژه استفاده کنید، در این حالت احتمال بروز کلوئید برای شما افزایش پیدا می‌کند. بنابراین سعی کنید به همان شیوه‌ای که پزشک توصیه کرده است، عمل کنید.

•سابقه کلوئید: برخی از افراد مستعد کلوئید هستند و سیستم بدنی و شرایط ژنتیکی خاصی دارند که آن ها را بیشتر در معرض ایجاد کلوئید قرار می‌دهد. به همین دلیل اگر چنین ویژگی را در بدن خود سراغ دارید، پیش از آنکه عمل جراحی بینی را انجام دهید، موضوع را با پزشک خودتان مطرح کنید.

کلوئید یا گوشت اضافه بعد از عمل بینی

کلام آخر

در این مقاله کلوئید یا گوشت اضافی پس از جراحی بینی را بررسی کردیم. به دلایل مختلفی ممکن است کلوئید یا گوشت اضافه پس از عمل جراحی به وجود بیاید که این دلایل را بیان کردیم. البته تمامی این دلایل بسیار نادر هستند و تنها در برخی از افراد ممکن است بروز کند. در سایت طراح طب بیشتر با کلوئید یا گوشت اضافی پس از جراحی بینی، دلایل به وجود آمدن آن، راه‌ های پیشگیری از آن و غیره آشنا شوید.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
عنوان های مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی