طراحی سه بعدی صورت بر اساس نسبت های طلایی

طراحی سه بعدی صورت بر اساس نسبت های طلایی

آنالیز صورت

چهره انسان بر اساس نسبت طلایی صورت خلق شده است.

چهره انسان خصوصیاتی دارد که میتوان آنها را در نسبت طلایی صورت مشاهده کرد که به تعبیری بخش طلایی و یا تناسب الهی نیز نامیده میشود. ما از این نسبت استفاده میکنیم تا خط کشی طراحی کنیم که بتوانیم نسبتهای صورت را درک کنیم.

سر با چشمها در ناحیه وسط یک مستطیل طلایی را میسازد. دهان و بینی در بخشهای طلایی مستطیل و در حد فاصل بین چشمها و قسمت پایینی چانه قرار دارد.

حتی اگر از کنار نگاه کنیم سر انسان این نسبت را به خوبی نشان میدهد. اولین سطح طلایی از جلوی سر (قسمت آبی) نشاندهنده موقعیت گوشها میباشد. خطوط ممتد قسمت طلایی نشاندهنده گردن است (قسمت زرد). پشت چشم (قسمت سبز) قسمت جلوی چشم و پشت بینی و دهان (مسی). ابعاد صورت از بالا به پایین همچنین نشاندهنده این نسبت طلایی در ابرو، بینی و دهان قابل مشاهده است.

زیبایی انسان بر نشات گرفته از زیبایی الهی است.

لطفا به تصویر پایین دقت کنید که نشان دهنده نسبت طلایی در صورت انسان است.

مرکز مردمک : زیر دندانها : زیر چانه

لبه بیرونی و داخلی چشم: مرکز بینی

گوشه های بیرونی لبها : قسمت فوقانی لبها

عرض دندان وسط : عرض دندان دوم

عرض چشم : عرض عنبیه

عکس زیر بر گرفته از یک تحقیق دانشگاهی در مورد درک جذابیت است و همچنین نشاندهنده نسبتهای طلایی گوناگون در عکسهای انتخابی به عنوان افراد جذاب برای این روند مورد مطالعه قرار گرفته اند.

در شکل زیر به قسمتهای طلایی توجه فرمایید که در تمام صورت فرد با استفاده از خط کش ذکر شده اندازه گیری میشود.

در شکل زیر به قسمتهای طلایی توجه فرمایید که در تمام صورت فرد با استفاده از خط کش ذکر شده اندازه گیری میشود.

خطوط آبی نشان دهنده یک مربع کامل مردمک و گوشه های بیرونی دهان میشود.

قسمت طلایی این چهار خط آبی نشانگر بینی، نوک بینی، قسمت داخلی سوراخهای بینی، قسمتهای بالایی لب بالا و نقاط داخلی گوش را شامل میشود.

خط آبی همچنین نشاندهنده فاصله از لب بالا تا پایین چانه میباشد.

رخط زرد قسمت طلایی خط آبی است، که نشاندهنده عرض بینی، فاصله بین چشمها و ابروها و فاصله از مردمک تا نوک بینی است.

خط سبز قسمت طلایی خط زرد است که نشاندهنده عرض چشم است، فاصله بین مردمک و سوراخهای بینی است.


نکات مرتبط با طراحی سه بعدی صورت بر اساس نسبت های طلایی

هزینه های جراحی بینی

هزینه های عمل بینی به بخش های زیر تقسیم می شود:

1. هزینه های قبل از عمل

 • سی تی اسکن
 • آزمایش خون
 • عکس آتلیه
 • قالب کنترلی

2. هزینه دستمزد جراح

 • هزینه جراحی زیبایی بینی استخوانی
 • هزینه جراحی زیبایی بینی ترمیمی
 • پرداخت هزینه عمل بینی توسط بیمه
 • تنگ شدن دهلیز بینی
 • مخروط داخلی بزرگ در بینی
 • شکسته شدن استخوان بینی

3. هزینه متخصص بیهوشی

برخی از افراد تصور می کنند که بی حسی موضعی برای عمل بینی مناسب تر باشد. اما بیشتر متخصصین گوش و حلق و بینی روش بیهوشی کامل را تجویز می کنند؛ به دلیل اینکه بی حسی موضعی بار روانی زیادی برای بیمار دارد و به احتمال زیاد بعد از بین رفتن بی حسی موضعی درد زیادی در بینی خود احساس می کند ولی در بیهوشی کامل بیمار هیچگونه دردی در هنگام عمل احساس نمی کند و با بی حرکت بودن بیمار، جراح تسلط بیشتری بر روی بینی فرد دارد.

هزینه متخصص بیهوشی برای عمل بینی تعرفه تعریفی متخصص شما برای عمل بینی می باشد.

4. هزینه مواد غذایی موثر در بهبودی بعد از عمل بینی

5. هزینه ویزیت های بعد از عمل بینی

 • ویزیت ماه اول ( چکاپ هر هفته )
 • ویزیت ماه اول ( چکاپ هر هفته )
 • ویزیت سال دوم ( چکاپ هر 6 ماه )

جراحی مجازی بینی

جدیدترین روش جراحی زیبایی بینی که با بهره مندی از تکنولوژی اسکن و شبیه سازی سه بعدی انجام می شود، توانسته است گامی بزرگ در راستای افزایش رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی، بردارد. جراحی مجازی بینی، تا حد بسیار زیادی به ذهن متقاضی که قصد عمل بینی دارد، کمک می کند تا نتیجه جراحی بینی خود را پیش از انجام جراحی ببینید. طبیعی است که بیشترین استرس برای متقاضیان جراحی بینی، مربوط به نتیجه جراحی است، زیرا متقاضی جز تصور ذهنی، هیچ تصویر دقیقی از چهره بعد از جراحی خود ندارد.

ولی در دنیای امروز که روز به روز در حال پیشرفت است، متقاضی جراحی زیبایی می تواند با توجه به اسکن سه بعدی و طراحی سه بعدی صورت و بینی خود، از زوایای مختلف نتیجه عمل خود را به صورت مجازی و سه بعدی مشاهده کند و نظرات خود را ترسیم شده به جراح خود اعلام کند و در خصوص هر نقطه از بینی خود، نتیجه حاصله از عمل بینی را به صورت مجازی مشاهده کند. به طور مثال متقاضی می تواند قوس بینی خود را تغییر دهد تا حدی که مشاهده کند کدام حالت، موجب می شود اجزای بینی و چهره با یکدیگر تناسب بیشتری داشته باشند. در ادامه با مراحل جدیدترین روش جراحی بینی که در آن متقاضی جراحی، می تواند پیش از جراحی، چهره خود را مشاهده کند و با ابزار دقیق مهندسی به آن فرم طراحی شده برسد، آشنا خواهید شد.


نکات مورد توجه برای دوره قبل از عمل بینی

چنانکه قبل از عمل از دارو استفاده میکنید حتما ما را در جریان قرار دهید، حتی استفاده ازداروهای گیاهی و ویتامین ها و قرص های پیشگیری از بارداری برای ما مهم است. بسیاری از این دارو ها با رقیق کردن خون سبب افرایش خونریزی حین و بعد عمل بینی میشوند.

قرص های ضد بارداری سبب افزایش ریسک ایجاد لخته خون در رگها یا ترومبوز وریدی (DVT) میشوند.

حتما باید ما را در جریان بیماری های قبلی که داشته اید قرار دهید. حتی یک سرما خوردگی ساده در دوره قبل از عمل بینی ممکن است سبب ایجاد عوارض جراحی یا بی هوشی شود.

سابقه بیماری های خانوادگی و ارثی را هم باید به ما بگویید. ممکن است قبل از عمل بتوان وجود یک بیماری خانوادگی را تشخیص داد و به این ترتیب احتمال عوارض بیهوشی را کم کرد.

مصرف سیگار و قلیان، هم در افزایش عوارض بیهوشی موثر است و هم در کاهش نتیجه نهایی پس از عمل بینی، در صورتی که قادر به ترک دخانیات نیستید باید مصرف آن را از 3 هفته قبل از عمل تا یک ماه پس از آن قطع کنید، این حداقل کاری است که باید انجام دهید.

پس از جراحی زیبایی بینی باید در یک هفته اول غذا ها را با نی میل نمایید. تا حد ممکن از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن دارد پرهیز نمایید، بهتر است از غذا های نرم استفاده نمایید. تا یک ماه پس از عمل ترشحات بینی خود را با فشار خارج نکنید. ترشحات بینی را میتوانید پس از شستشوی بینی با یک گوش پاک کن از دهانه بینی پاک کنید ولی گوش پاک کن را وارد بینی نکنید، این کار ممکن است سبب آسیب به مخاط بینی و خونریزی شود.

لازم است بیماران گرامی صبح راس ساعت مقرر به کلینیک مراجعه نمایند و حتما، حداقل 6 ساعت قبل از مراجعه به کلینیک به طور کامل ناشتا باشند.

همراه داشتن کارت شناسایی، مدارک بستری و یک نفر همراه برای بیماران گرامی الزامیست.

لازم است خانم ها بدون آرایش، زیور آلات و لاک ناخن بوده و آقایان بدون ریش و سبیل باشند و موی بینی خود را اصلاح کرده باشند.

در هر مرحله از عادت ماهیانه اتان که هستید سریعا مارا مطلع کنید تا نسبت به تغییر تاریخ عمل شما حداقل به مدت یکهفته اقدام لازم صورت گیرد. چون در مرحله آغازین عادت ماهانه امکان جراحی وجود ندارد.


تفاوت جراحی بینی "باز" و "بسته"

رینوپلاستی می تواند به روش "باز" و یا "بسته" انجام شود؛ رینوپلاستی "باز" برای بهبود تنفس بیمار و یا ترمیم شکل ظاهری و یا زیابی بینی انجام شود، در حالی که رینوپلاستی "بسته" عمدتاً برای قوز بینی می باشد و مشروط بر اینکه پولیپ و یا افتادگی بینی و یا کجی استخوان بینی در بیمار وجود نداشته باشد؛ در جراحی "بسته" بینی پوست کولوملا برداشته نمی شود، اما در صورت آسیب شدید، یا هنگامی که محل درمان در حفره بینی قرار دارد، ممکن است رینوپلاستی باز انجام پذیرد. ولی به صورت مطلق نمی توان تعیین کرد که کدام نسبت به آن یکی برتری دارد.

 • در روش "باز" عمل بینی جراح دید باز تری نسبت به طرف کردن مشکل داخلی بینی بیمار دارد و تغییرات چشم گیر تری بر روی بینی ایجاد می کند و تسلط بیشتری بر روی ساختمان استخوان بینی، مخصوصاً قسمت نوک بینی دارد؛ در این روش بخیه ها مشاهده می شوند.
 • جراحی "بسته" بینی را در صورتی جراحان انجام می دهند که بینی بیمار مشکل چندانی نداشته باشد، به خصوص در نوک بینی.
 • در جراحی "باز" بینی التهاب و کبودی پوست بیشتر می باشد؛ دلیل این مسئله این است که پوست به طور کامل از بینی جدا می شود.
 • در جراحی "بسته" بینی برشی روی پوست ایجاد نمی شود و برش ایجاد شده در پره های بینی هیچگونه ارتباطی به روش جراحی بینی "باز" یا جراحی "بسته" بینی ندارد؛ به این صورت که برش ایجاد شده بر روی پره های بینی برای قرینه سازی سوراخ های بینی انجام می پذیرد.
 • در جراحی "باز" بینی جراح در بیشتر موارد درصد خطای کمتری نسبت به قرینه بودن سوراخ های بینی دارد.
 • در جراحی "بسته" بینی ممکن است سوراخ های بینی قرینه نباشد و فرم کوچکتری نسبت به ظاهر بینی و چهره بیمار داشته باشد.
 • در جراحی "باز" بینی جراح می تواند به طور مستقیم غضروف بینی را مشاهده و تغییر شکل بینی را با کنترل و دقت بیشتری انجام دهد؛ به طور مثال بیمارانی که تیغه بینی (سپتوم) S شکل دارند اغلب بهتر است با عمل بینی "باز" انجام شود.
 • در جراحی "بسته" بینی زمان جراحی 15 الی 30 دقیقه می باشد. (بستگی به تجربه و مهارت بسیار بالای دکتر دارد.)
 • در جراحی " باز" بینی زمان جراحی عمدتاً بین 1 تا 2 ساعت می باشد.
 • در جراحی "بسته" بینی مدت زمان بهبود 1 الی 2 روز می باشد.
 • در جراحی "باز" بینی مدت زمان بهبود 1 هفته الی 10 روز می باشد.
 • در جراحی"بسته" بینی عمدتاً از بیهوشی موضعی استفاده می گردد. ( *به دلیل اینکه بیمار در بیشتر مواقع هم صدای لوازم جراحی را می شنود و هم فعالیت های انجام شده بر روی بینی را مشاهده می کند، فشار عصبی و استرس بیش از اندازه ای را متحمل می شود، به همین دلیل گاهاً بیمار دچار اختلالات روانی می شود و عمدتاً پس از بین رفتن بی حسی موضعی در ناحیه بینی درد احساس می کند.)
 • * "بی حس کننده موضعی «Local anesthesia»: داروهایی (لیدوکائین) هستند که به صورت موقت از حس درد جلوگیری می ‌کنند. معمولاً این دارو بر روی عصب تزریق می شود و تاثیر مستقیم بر روی عصب دارد و به خوبی فلج عضلانی ایجاد کند."
 • در جراحی "باز" بینی عمدتاً از بیهوشی کامل استفاده می شود. در این روش بیمار، بعد از جراحی بینی چیزی به خاطر نمی آورد و احساس درد نسبتاً کمتری دارد. (شایان ذکر است در عمل بینی "باز" بیمار پس از هوشیار شدن دردی را احساس نخواهد کرد.)
 • * " بیهوشی در پزشکی حالت القاء شده‌ای است که در آن، فرد به‌صورت ارادی و غیرارادی کنترلی بر قسمتی از جسم یا تمام جسم و محیط فیزیکی خود ندارد و می‌تواند موجب بی ‌دردی، حتی فراموشی شود. این روند موجب تضعیف یا سرکوب برگشت‌پذیر دستگاه عصبی مرکزی شده که باعث از بین رفتن احساس و واکنش به محرک‌های بیرونی می‌شود و فراموشی از بین بردن هوشیاری دو جنبهء مهم حالت بیهوشی هستند حالتی است که فرد توانایی نگه داشتن آگاهی نسبت به خود و محیط اطراف خود را از دست می‌دهد. این حالت ممکن است کامل بوده یا به صورت نسبی اتفاق بیافتاد یعنی بیمار نسبت به مردم و محرکهای محیطی پاسخ نداشته باشد."