مشاهده نسخه کامل این صفحه

برداشتن قوز بینی

وقتی استخوان و غضروف بینی دچار بدشکلی باشند و به‌صورت صاف قرار نگرفته باشند باعث ایجاد قوز بینی می‌شود. در بیشتر موارد برجستگی و قوز بینی خطری برای سلامتی و تنفس فرد ایجاد نمی‌کند، اما افرادی که قوز بینی دارند معمولاً از ظاهر خود راضی نیستند و از نوع نگاه دیگران احساس بدی پیدا می‌کنند. برداشتن قوز بینی یکی از رایج‌ترین دلایلی است که افراد به خاطر آن تصمیم به عمل بینی می‌گیرند. در این مقاله در مورد برداشتن قوز بینی و انتظاراتی که بعد از عمل برداشتن قوز بینی می‌توانید داشته باشید صحبت می‌کنیم.

دلایل ایجاد قوز بینی

قسمت بالایی بینی که به آن پل بینی می‌گویند از جنس استخوان و غضروف است. قوز بینی به دلایل مختلفی ممکن است روی پل بینی ایجاد شود. ژنتیک یکی از عوامل ایجاد قوز بینی است. قوز بینی که از طریق ژنتیکی به ارث می‌رسد، همیشه در کودکی ظاهر نمی‌شود، اما ممکن است در دوران بلوغ زمانی که بینی هنوز در حال رشد است، ظاهر شود. یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن قوز بینی ضربه به بینی و آسیب‌دیدگی آن است. درصورتی‌که ضربه باعث شکستگی یا ترک خوردن استخوان و غضروف بینی شود، ممکن است در حین ترمیم آن، ناهمواری‌هایی در استخوان بینی ایجاد شود و درنهایت منجر به قوز بینی شود.

تأثیر برداشتن قوز بینی بر تنفس

برخلاف انحراف تیغه‌ی بینی که هم یک مشکل پزشکی است و هم می‌تواند باعث کج شدن ظاهر بینی شود، قوز بینی به‌طورمعمول بر تنفس تأثیر نمی‌گذارد و تنها یک ایراد ظاهری محسوب می‌شود. درصورتی‌که قوز بینی در اثر ضربه به وجود آمده باشد و این ضربه باعث انحراف تیغه‌ی بینی نیز شده باشد، برداشتن قوز بینی باعث تنفس بهتر نمی‌شود و برای برطرف کردن این مشکل نیاز به عمل تیغه‌ی بینی است. درواقع برداشتن قوز بینی یک ضرورت پزشکی نیست بلکه تصمیمی است که فرد برای بهبود ظاهر خود می‌گیرد.

راه‌های برداشتن قوز بینی

برداشتن دائمی قوز بینی از طریق جراحی زیبایی بینی استخوانی ممکن است. همچنین راه‌های غیرتهاجمی مانند استفاده از فیلرها نیز وجود دارد.

برداشتن قوز بینی با جراحی زیبایی بینی باز

یکی از روش‌های جراحی زیبایی بینی که به آن جراحی زیبایی بینی باز گفته می‌شود، متداول‌ترین روش برای برداشتن قوز بینی به‌صورت دائمی است. این جراحی به بیهوشی عمومی نیاز دارد، در طی آن جراح یک برش کوچک ایجاد می‌کند که به او دید کاملی از استخوان و غضروف‌های زیر پوست شما می‌دهد. سپس جراح، خط بینی را سمباده می‌زند و تغییر شکل می‌دهد که ممکن است شامل شکستن و تنظیم مجدد استخوان‌های بینی برای بهبود شکل آن باشد. بعد از جراحی زیبایی تا یک هفته روی بینی یک آتل یا گچ قرار داده می‌شود. بهبودی کلی به‌طور متوسط ۳ هفته طول می‌کشد.

برداشتن قوز بینی با جراحی زیبایی بینی بسته

در جراحی زیبایی بینی بسته، جراح به‌جای ایجاد یک برش قابل‌مشاهده روی بینی، از طریق سوراخ‌های بینی عمل جراحی را انجام می‌دهد. این روش نیز به بیهوشی عمومی نیاز دارد. جراح از طریق سوراخ‌های بینی کار می‌کند تا استخوان و غضروف بالای مجاری بینی را اصلاح کند. این نوع جراحی زیبایی بینی معمولاً به زمان بهبودی کمتری احتیاج دارد و انتظار می‌رود بهبودی حدوداً ۲ هفته طول بکشد.

برداشتن قوز بینی با روش‌های غیر از جراحی زیبایی

در این روش نتایج دائمی نیست و حدود ۶ ماه الی یک سال ماندگاری دارد. این روش با استفاده از فیلر انجام می‌شود. پزشک سعی می‌کند با تزریق فیلر در قسمت پل بینی، سطح بینی را یکدست کرده و قوز بینی را حذف کند. این روش ارزان‌تر از عمل زیبایی بینی است و دوران بهبودی خاصی ندارد، اما نتیجه‌ی آن ماندگار نیست و نیاز به تکرار دارد.

هزینه‌ی برداشتن قوز بینی

برداشتن قوز بینی یک درمان پزشکی نیست و تنها جنبه‌ی زیبایی دارد؛ بنابراین تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد و تمام هزینه‌های آن باید توسط خود متقاضی پرداخت شود. هزینه‌ی برداشتن قوز بینی متغیر است و به عواملی مانند شهرت و تجربه‌ی جراح، محل جراحی و شرایط بینی شما بستگی دارد.

بهترین زمان برداشتن قوز بینی

شکل و اندازه‌ی صورت در زمان بلوغ و حتی اواخر نوجوانی تغییرات زیادی می‌کند؛ بنابراین قبل از اتمام رشد و نمو صورت، هیچ نوع جراحی زیبایی بینی نباید انجام شود. یک جراح خوب قادر است تشخیص دهد که آیا شکل صورت شما ممکن است هنوز تغییر کند یا خیر و به شما توصیه می‌کند تا پایان بلوغ صورت به‌صورت کامل، صبر کنید.

آیا ممکن است قوز بینی بعد از برداشته شدن دوباره برگردد؟

قوز بینی پس از برداشته شدن نمی‌تواند دوباره رشد کند. بعد از جراحی زیبایی بینی، برخی افراد در ناحیه‌ی برداشتن استخوان و غضروف‌ها دچار پینه می‌شوند. این پینه‌ها می‌توانند شبیه قوز بینی باشند، اما قوز بینی نیستند و به‌مرور برطرف می‌شوند. در حین بهبودی، ممکن است متوجه شوید قسمت قوز بینی شما که برداشته شده است، دچار ورم و برآمدگی شده است. این تورم به این معنی نیست که قوز بینی برداشته شده دوباره رشد کرده است. ورم بعد از عمل بینی بسیار طبیعی است و طی یک هفته به‌مرور کاهش می‌یابد، اما برطرف شدن کامل آن ممکن است تا ماه‌ها طول بکشد.

انتخاب جراح مناسب برای برداشتن قوز بینی

یافتن یک جراح متخصص و باتجربه برای برداشتن قوز بینی مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به عوارض انجام دهید. قبل از تصمیم قطعی برای برداشتن قوز بینی، حتماً یک جلسه مشاوره با جراح خود برای تعیین روش و بیان انتظارات خود داشته باشید. یک جراح خوب در مورد میزان تغییر ظاهرتان با شما صادق خواهد بود و در مورد مسائل واقع‌بینانه با شما صحبت می‌کند. بهتر است عکس‌های قبل و بعد افراد دیگری را که عمل کرده‌اند ببینید و نظرات آن‌ها را بخوانید.

جراحی را انتخاب کنید که از تکنولوژی روز دنیا استفاده کند و از چهره‌ی بعد از عمل شما تصاویر سه بعدی ارائه دهد. اسکن سه بعدی صورت، طراحی بینی و مشاهده‌ی نتیجه‌ی عمل به‌صورت سه بعدی به میزان زیادی احتمال ناراضی بودن شما از نتیجه‌ی عمل را کاهش می‌دهد. با استفاده از این روش شما می‌توانید انتظارات خود را کاملاً با جراح در میان بگذارید و جراح نیز روی تصاویر سه بعدی نتیجه‌ی درخواست شما را نشان دهد و شما قبل از جراحی نتیجه‌ی آن را از تمام زوایا خواهید دید و بعد به‌صورت قطعی در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کنید.


نکات مرتبط با برداشتن قوز بینی

قوز بینی استخوانی

یک دلیل رایج برای جراحی زیبایی بینی استخوانی، برداشتن قوز بینی است. قوز بینی استخوانی ممکن است ژنتیکی یا در اثر ضربه به وجود آمده باشد. برداشتن قوز با جراحی زیبایی بینی باعث می‌شود بینی هم از زاویه نیم‌رخ و هم از مقابل تغییرات چشم‌گیری داشته باشد و بسیار متناسب‌تر شود. قوز بینی می‌تواند از استخوان، غضروف یا هر دو تشکیل‌شده باشد که مورد آخر بسیار شایع‌تر است. در طی جراحی زیبایی بینی استخوانی، بافت اضافی به روش‌های مختلفی بسته به غضروفی یا استخوانی بودن آن برداشته می‌شود. درست مثل هر عمل جراحی زیبایی بینی، اصلاح قوز بینی به این معنا نیست که فقط این جنبه از بینی تغییر کند، بلکه باید این تغییرات در کل بینی انجام شود تا با سایر قسمت‌های صورت در تعادل و هماهنگی باشد.

نتیجه‌ی عمل بینی استخوانی

جراحی زیبایی بینی استخوانی نسبت به بینی گوشتی با چالش‌های کمتری همراه است و در صورت انتخاب جراح مناسب معمولاً متقاضیان از نتیجه راضی خواهند بود. همان‌طور که گفته شد، عمل زیبایی بینی استخوانی به دلیل استحکام ساختار غضروفی و داشتن پوست نازک غالباً موفقیت‌آمیز است. در برخی موارد فرد احساس می‌کند پس از جراحی همچنان روی پل بینی دارای قوز است این مسئله ممکن است صرفاً به دلیل تورم در آن ناحیه باشد که با گذشت زمان کاملاً بهبود می‌یابد.

انواع قالب بینی

قالب Transverse: به عنوان یک راهنما برای بررسی صحت محل اسکلت بینی طراحی شده است.

قالب Axial: برای چک کردن قوس (پل) بینی، نوک بینی، زاویه ی نوک و کلوملا مورد استفاده قرار میگیرد.

قالب Basal: برای چک کردن نهایی آلار مورد استفاده قرار می گیرد.

قالب final: بررسی شکل کلی بینی استفاده می شود.

جراحی بینی به کمک قالب بینی نه تنها دقت عمل جراحی و میزان رضایت بیمار را افزایش می دهد، بلکه موجب صرفه جویی در زمان و کاهش عوارض و خطاهای این جراحی نیز خواهد شد.

عمل بینی گوشتی

در گذشته گاها پیش می‌آمد که افرادی که بینی گوشتی داشتند بعد از عمل تغییرات بینی‌شان بعد از مدتی به حالت اولیه باز می‌گشت و به همین دلیل بسیاری از کسانی که بینی گوشتی داشتند از جراحی بینی خود منصرف می‌شدند. اما امروزه با استفاده از تکنیک‌های جدید، امکان بازگشت فرم بینی به حداقل رسیده است.

در اغلب بینی‌های گوشتی، بینی دارای افتادگی است زیرا بافت غضروفی ضعیف است و توانایی حمایت بافت‌ها را به میزان کافی ندارد. برای عمل این نوع بینی جراح باید بافت غضروفی فرد را تقویت کند تا بعد از جراحی بینی دوباره دچار افتادگی نشود. خوشبختانه با استفاده از تکنیک‌های جدید امکان این کار برای جراحان فراهم شده است و جراحی بینی گوشتی بدون هیچ مشکلی قابل انجام است.

جراحی مجازی بینی

جدیدترین روش جراحی زیبایی بینی که با بهره مندی از تکنولوژی اسکن و شبیه سازی سه بعدی انجام می‌شود، توانسته است گامی بزرگ در راستای افزایش رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی، بردارد. جراحی مجازی بینی، تا حد بسیار زیادی به متقاضی که قصد عمل بینی دارد، کمک می‌کند تا نتیجه جراحی بینی خود را پیش از انجام جراحی ببینید. طبیعی است که بیشترین استرس برای متقاضیان جراحی بینی، مربوط به نتیجه جراحی است، زیرا متقاضی جز تصور ذهنی، هیچ تصویر دقیقی از چهره بعد از جراحی خود ندارد.

ولی در دنیای امروز که روز به روز در حال پیشرفت است، متقاضی جراحی زیبایی می‌تواند با توجه به اسکن سه بعدی و طراحی سه بعدی صورت و بینی خود، از زوایای مختلف، نتیجه عمل خود را به صورت مجازی و سه بعدی مشاهده کند و نظرات خود را ترسیم شده به جراح خود اعلام کند و در خصوص هر نقطه از بینی خود، نتیجه حاصله از عمل بینی را به صورت مجازی مشاهده کند. به طور مثال متقاضی می تواند قوس بینی خود را تغییر دهد تا حدی که مشاهده کند کدام حالت، موجب می‌شود اجزای بینی و چهره با یکدیگر تناسب بیشتری داشته باشند. در ادامه با مراحل جدیدترین روش جراحی بینی که در آن متقاضی جراحی، می تواند پیش از جراحی، چهره خود را مشاهده کند و با ابزار دقیق مهندسی به آن فرم طراحی شده برسد، آشنا خواهید شد.

 
مشاوره تلفنی