مشاهده نسخه کامل این صفحه

تغییر شکل بینی بدون جراحی

با توجه به این که بینی در مرکز صورت قرار گرفته است، فرم و اندازه آن تاثیر به سزایی بر چهره و همچنین سایر اجزای صورت دارد. یکی از روش‌های اصلی به منظور تغییر شکل بینی، جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی است. این نوع جراحی در سال‌های اخیر رواج بسیاری پیدا کرده و در نتیجه با توجه به تجاربی که در این زمینه به دست آمده، عوارض ناشی از آن به حداقل رسیده است. امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی روش‌های جدیدی برای تغییر شکل بینی بدون نیاز به جراحی استفاده می‌شود که در این مقاله به شرح آن‌ها پرداخته شده است.

زیبایی بینی بدون جراحی

در مواردی که بینی نیاز به تغییرات عمده ندارد، می‌توان از روش‌های بدون جراحی برای تغییر شکل بینی استفاده کرد. این روش‌ها شامل تزریق فیلر، استفاده از نخ لیفت و فرم دهی بینی با استفاده از دستگاه پلاسماجت است.

تغییراتی که با استفاده از این روش‌ها می‌توان ایجاد کرد شامل موارد زیر است:

1- برطرف کردن عدم قرینگی دو طرف بینی
2- کج بودن بینی
3- صاف نبودن سطح بینی (فرورفتگی یا برآمدگی)
4- اصلاح جزئی قوز بینی
5- اصلاح جزئی افتادگی بینی

تزریق فیلر

این روش در مطب پزشک با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. به این منظور فیلر مناسب (ژل یا چربی با توجه به صلاح دید پزشک) در نقاط مورد نظر بینی با استفاده از سوزن‌های خاص تزریق می‌شود. این فرایند معمولا کمتر از نیم ساعت به طول می‌انجامد و بعد از آن متقاضی می‌تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد.

در روش تزریق ژل لازم به ذکر است که ژل استفاده شده با بافت بدن سازگاری دارد و بعد از مدتی (معمولا یک سال) جذب بدن می‌شود. در هر زمان هم که فرد از تغییرات خود رضایت نداشته باشد، پزشک می‌تواند با استفاده از حلال، ژل تزریق شده را حل نماید و تغییرات اعمال شده را به حالت قبل باز گرداند.

استفاده از نخ لیفت

برای این کار نیز پزشک ابتدا ناحیه مورد نظر را به صورت موضعی بی حس می‌کند و سپس سوراخ‌های کوچکی روی بینی ایجاد کرده و از طریق آن نخ لیفت را وارد بافت بینی می‌کند. لازم به ذکر است که استفاده از این نخ‌ها مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند و بعد از مدت تقریبا 2 سال نخ قرار داده شده جذب بافت بینی می‌شود. معمولا از این روش برای اصلاح افتادگی بینی استفاده می‌شود. کبودی حاصل از این روش ظرف مدت کوتاهی برطرف خواهد شد.

فرم دهی بینی با استفاده از پلاسما جت

استفاده از دستگاه پلاسماجت یکی از روش‌های نوین در عرصه پزشکی است. از این دستگاه بیشتر به منظور جوانسازی و رفع چین و چروک پوست استفاده می‌شود، اما استفاده از آن در فرم دهی بینی نیز اخیرا مورد توجه قرار گرفته است. این دستگاه سبب یونیزه شدن هوای بین اپلیکاتور و پوست متقاضی می‌شود که در نتیجه آن بافت سطحی پوست از حالت جامد به گاز تبدیل شده و سلول‌های پوستی تحریک می‌شوند.

در این روش ابتدا بینی پاکسازی شده و روی آن پماد ضد عفونی زده می‌شود. در مرحله بعد نقاط مختلف بینی با استفاده از دستگاه سوزانده می‌شود که با اندکی درد و احساس گرما همراه است. سوختگی ناشی از پلاسما جت معمولا بعد از یک هفته برطرف خواهد شد. غالبا استفاده از این روش نیاز به جلسات متعدد دارد که با توجه به صلاح دید پزشک تعداد جلسات مشخص می‌شود.

پیشنهاد مطلب : مشاوره عمل بینی

مزایا و معایب روش‌های بدون جراحی

همان طور که قبلا نیز عنوان شد با استفاده از روش‌های بدون جراحی تغییرات اندکی می‌توان بر بینی اعمال کرد و مواردی نظیر تغییر سایز بینی یا پره‌های آن و افتادگی در ساختار بینی قابل اصلاح نیست. علاوه بر آن با استفاده از این روش‌ها مشکلات تنفسی نظیر انحراف یا پولیپ بینی نیز درمان نمی‌شود.

هزینه روش‌های بدون جراحی کمتر از هزینه رینوپلاستی است و همینطور سختی فرایند و مدت زمان بهبود نیز در این روش‌ها کمتر است. اما لازم به ذکر است که تغییرات اعمال شده در روش‌های بدون جراحی دائمی نیست و بعد از مدتی فرم بینی به حالت اولیه بازمی‌گردد.

استفاده از روش‌های بدون جراحی برای کسانی که یک بار جراحی کرده‌اند و دیگر نمی‌خواهند زیر تیغ جراحی بروند، مناسب‌تر است زیرا معمولا این گونه افراد نیاز به تغییرات زیادی ندارند.

استفاده از تکنولوژی اسکن سه بعدی

استفاده از اسکنرهای سه بعدی به متقاضیانی که قصد تغییر فرم بینی خود را دارند، این امکان را می‌دهد که قبل از اعمال هر گونه تغییرات و صرف هزینه بتوانند نتیجه تغییرات مد نظر خود را به صورت سه بعدی و از همه زوایا مشاهده کنند و در نتیجه با آگاهی بیشتری اقدام به تصمیم‌گیری کنند.

همچنین استفاده از این روش به متقاضیان کمک می‌کند که بتوانند خواسته و نظر خود را به صورت شهودی به پزشک مورد نظر خود انتقال دهند. معمولا بیشتر نارضایتی‌هایی که بعد از عمل‌های زیبایی بینی ایجاد می‌شود به این دلیل است که قبل از عمل فرم بینی که در ذهن پزشک است و فرمی که زیباجو در نظر دارد، از یکدیگر متفاوت است و درک متقابل میان پزشک و زیباجو ایجاد نمی‌شود. با استفاده از اسکنرهای سه بعدی مشکلات مذکور و نارضایتی بعد از جراحی به حداقل خواهد رسید.

روش‌های نوین جراحی بینی

همان طور که روش‌‌های نوین به منظور تغییر شکل بینی بدون جراحی معرفی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش‌های جدید برای جراحی بینی نیز ارائه شده است تا نتایج بهتری در این زمینه به دست آید و رضایت متقاضیان جراحی بینی بعد از عمل افزایش پیدا کند.

یکی از این روش‌های جدید استفاده از اسکن سه بعدی و قالب‌های کنترلی است. در این روش بعد از طراحی نتیجه جراحی در حضور پزشک و متقاضی، قالب‌های کنترلی بر اساس طراحی انجام شده مختص متقاضی، ساخته می‌شود و در حین جراحی به جراح در پیشبرد جراحی و اعمال خواسته‌های متقاضی کمک می‌کند.

همچنین در روش‌های نوین جراحی بینی به جای حذف بافت‌های بینی، ساختار بینی تقویت و اصلاح می‌شود و حفظ سلامت تنفسی فرد در اولویت قرار می‌گیرد.

انتخاب روش مناسب اصلاح بینی

اگر نمی‌دانید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید. در جلسه مشاوره با پزشک نیازها و خواسته‌های خود را مطرح کنید. پزشک با توجه به تجربه‌ای که در این زمینه دارد، بهتر می‌تواند شما را راهنمایی کند. علاوه بر آن در جلسه مشاوره با پزشک در مجموعه طراح طب شما می‌توانید نتیجه روش‌های مختلف را به صورت سه بعدی مشاهده کنید و با آگاهی بیشتری برای هر کدام از روش‌ها اقدام کنید.


نکات مرتبط با تغییر شکل بینی بدون جراحی

اسکن سه بعدی بینی

اسکن سه بعدی صورت از تمامی زوایای چهره بدون استفاده از هیچگونه اشعه ای، انجام می شود. تصویر برداری سه بعدی موجب می شود، جراح و متقاضی جراحی بینی بتوانند تمامی تغییرات مورد نظر را به صورت مجازی بر روی چهره، اعمال نمایند.

قالب کنترلی

مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و آنالیز تغییرات بینی، ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی، به عنوان قالب کنترلی، طراحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی آن را می‌سازند.

این ابزار به جراح این امکان را می‌دهد تا در حین جراحی، فرم بینی را با آن چک کند. اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود، جراح باید تغییراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده، دست یابد. به عبارت دیگر، پایان زمان جراحی، زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل بر روی بینی قرار بگیرد.

بنابراین با استفاده از این ابزار (قالب‌های کنترلی)، نگرانی متقاضی جراحی بینی بر طرف خواهد شد که جراح چگونه می‌تواند به فرم ایده آل و طراحی شده برسد.

قالب‌های کنترلی برای انواع بینی‌ها (گوشتی، استخوانی، ترمیم بینی، انحراف بینی و ...) کاربرد دارد و هر قالب مختص به فرم طراحی شده همان فرد می‌باشد و برای فرد دیگری کاربرد ندارد.

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراحی شده متقاضی ساخته می‌شود، در روز جراحی به همراه اطلاعات جراحی و عکس‌های دو بعدی فرد، به کلینیک جراحی ارسال می‌گردد؛ از آن رو عکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همراه آنالیز دقیق تغییرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می‌‌گردد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی، جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و سلیقه متقاضی ساخته شده است، جراحی خود را انجام می دهد. این امر توانسته است خطای جراحی را به حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین با افزایش دقت جراحی، رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

طراحی سه بعدی بینی برای تزریق ژل و بوتاکس

استفاده از اسکن و طراحی سه بعدی نقطه عطفی در امر پزشکی و مهندسی است که توانسته با ایجاد تعامل فکری بین پزشک و متقاضی و نمایش تغییرات فرم ایده آل چهره متناسب با نظر متقاضی، رضایت مراجعه کنندگان تزریق ژل را افزایش دهد.

با استفاده از این روش، مراجعه کننده پیش از تزریق ژل می‌تواند مدل سه بعدی چهره پس از تزریق خود را مشاهده کند و تمامی تصورات ذهنی خود را به صورت سه بعدی و مجازی عملی سازد. همچنین او می‌تواند مناسب‌ترین فرم چهره که حداکثر جذابیت را به همراه دارد، متناسب با نسبت‌های طلایی چهره، مشاهده کند. به طور مثال فرد متقاضی با تصور تزریق ژل لب اقدام به تزریق ژل می‌نماید، اما با استفاده از طراحی سه بعدی متوجه می‌شود که با تزریق و فرم دهی چانه نتیجه مطلوب‌تری خواهد گرفت. بنابراین به جای تزریق ژل لب می‌تواند با انتخاب صحیح، برای چانه اقدام به تزریق ژل نماید.

 
مشاوره تلفنی