تماس با ما درباره ما
طراح طب

تبخال قبل از عمل بینی

برخی از افراد هنگامی که دچار استرس، ناراحتی و یا تب می‌شوند، زخم کوچکی بر روی لبهایشان به وجود می‌آید که به اصطلاح به آن تبخال می‌گویند. تبخال یک عفونت ویروسی است که هر چند وقت یک بار عود کرده و فرد مبتلا شده را درگیر می‌کند.

هدف از نگارش این مقاله بررسی علت ایجاد تب‌خال و راه‌های پیشگیری از آن در ارتباط با عمل بینی می‌باشد.

عامل ایجاد تبخال

تبخال در ناحیه لب و دهان، در نتیجه عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس نوع یک ایجاد می‌شود. انواع دیگر این ویروس می‌توانند در سایر نواحی بدن تب‌خال ایجاد کنند. لازم به ذکر است که این ویروس ممکن است در بدن بسیاری از افراد به شکل پنهان وجود داشته باشد، اما تنها در بعضی افراد می‌تواند عارضه ایجاد کند.

این ویروس به صورت فعال در اشخاصی که زخم تبخال دارند، وجود دارد و می‌تواند به وسیله تماس به فرد دیگری منتقل شود. معمولا در اولین تماس فرد علائمی نظیر سرماخوردگی و گلودرد را تجربه می‌کند و ممکن است زخم‌هایی بر گونه و لثه او ایجاد شود. تبخال اولیه معمولا بعد از دو هفته به صورت خودبه‌خودی برطرف می‌شود، اما ویروس تبخال در گره‌های عصبی پنهان شده و اگر سیستم ایمنی بنا به هر دلیلی ضعیف شود، دوباره می‌تواند وارد عمل شده و زخم‌هایی در ناحیه دهان ایجاد نماید.

درمان تبخال قبل از عمل بینی

بهتر است که در مرحله اول از ابتلا به این ویروس جلوگیری کرد؛ به این منظور لازم است که افراد بهداشت فردی را رعایت کرده، از تماس مستقیم صورت با هر کسی خودداری نمایند و از لوازم شخصی خود استفاده کنند.

در صورتی که افراد به هر دلیلی دچار این بیماری شدند، روش‌های درمانی خانگی و دارویی بسیاری موجود است که ویروس را به صورت موقت می‌تواند متوقف کند. از درمان‌های دارویی رایج می‌توان به آسیکلوویر اشاره کرد.

فردی که قصد عمل بینی خود را دارد و به دلیل استرس و ترس از اتاق عمل دچار تبخال می‌شود، بهتر است که قبل از هرگونه اقدام و یا مصرف دارو با پزشک خود تماس گرفته و از داروهای تجویزی وی استفاده نماید. در اکثر موارد پزشک عمل جراحی فرد را یک الی دو هفته عقب می‌اندازد تا زخم وی بهبود پیدا کند.