تغییرات بینی در بلوغ زنان و مردان

تغییرات ببینی و صورت خانم ها در گذر زمان

دوران بلوغ یکی از مهمترین دوران زندگی هر فرد به حساب می­آید، که سنین 9 الی 18 سالگی اتفاق می­افتد. بینی انسان هم مانند دیگر اعضای بدن که در سنین نونهالی بین 7 الی 9.5 سالگی و در نوجوانی بین 11 الی 13 سالگی، رشد می­کند؛ در زمان بلوغ به دلیل تغییراتی که در ترشح هورمونهای رشد ایجاد می شود تغییراتی در سطح بدن اتفاق می افتد که بینی زنان در سنین 11 الی 13 سالگی و در مردان 13 الی 15 بیشترین دوران رشد را دارد.

اکثر مردم دنیا با شاهد گرفتن پدر بزرگ ها و مادر بزرگ هایشان بر این باور هستند که روند رشد بینی و گوش با گذشت زمان بزرگ می­شود و به درستی این مسئله تاکید می­کنند؛ اما حقیقت این مسئله را نمی­دانند.

مهمترین عامل تعیین کننده تغییر چهره در انسان در زمان بلوغ، به چهره اجداد ما مربوط می­شود؛ محققین با بررسی دوران بلوغ در افراد مختلف مشخص کردند که وضعیت متابولیکی و میزان انرژی ذخیره ( بافت چربی ) در اندام های بدن نقش مهمی در زمابندی بلوغ ایفا میکنند.

هدف از نگارش این مقاله بررسی چگونگی تغییرات بینی در دوران بلوغ زنان و بلوغ مردان در سنین نوجوانی تا جوانی و از دوره میانسالی تا کهنسالی می باشد.

بلوغ چیست؟

بلوغ در دوران نوجوانی اتفاق می افتد که در فرهنگ فارسی به معنی « رسیدن » ، « رسید به سن رشد » ، « مرد شدن » ، « زن شدن » بیان می شود.

شکل گیری بینی هر فرد چگونه است؟

تغییرات پوست گوشت و چربی صورت در گذر زمان

طبق مطالعات جدیدی که در رابطه با تغییرات بینی در دوران بلوغ زنان و بلوغ مردان در دانشگاه UI انجام شده است، محققین دریافتند که، بینی مردان حدوداً 10درصد بزرگتر از بینی زنان است. دلیل اینکه مردان نسبت به زنان بینی بزرگتری دارند بر اساس این است که مردان به طور کلی توده عضلانی کمتری دارند و نیاز به اکسیژن بیشتر برای رشد و نگهداری بافت ماهیچه ای و عضلانی خود دارند؛ سن بلوغ زنان و بلوغ مردان ما بین 11 تا 13 می­باشد، مردان در زمان بلوغ رشد عضلانی کمتری نسبت به زنان دارند، در حالی که در این دوره زنان بافت چربی بیتری تولید می­کنند؛ در تحقیقات پیشین محققان ثابت کردند که در دوران بلوغ، مردان تقریباً 95 درصد از وزن بدون چربی برخوردار هستند، و زنان 85 درصد بدنشان چربی می باشد.

ناتان هولتون استادیار دانشگاه دندانپزشکی UIمی گوید تا حالا دقت کرده اید بینی ما از اجدادمان کوچکتر است؟ اکثرافراد از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و می خواهند شکل ظاهری آن را تغییر دهند، این در حالی است که این ظاهر بینی برگرفته از خصوصیات ژنتیکی اجداد آنها و بهترین فرم در صورت سالم بودن بینی برای زنده ماندن و حفظ بقای آنها در محیط زیست است. کارشناسان به تازگی دریافته اند مجموعه ای از ژن ها در ایجاد بینی با اشکال متمایز اثر گزار است؛ ژنهای به ارث رسیده از اجداد ما نقشی باور نکردنی در تغییر شکل بینی و ایجاد ظاهر مطلوب دارد و افراد با دقت در شجره نامه خانوادگی خود می توانند ظاهر بینی فرزندانشان را پیش بینی کنند. محققان معتقدند اجداد ما نسبت به انسان­های مدرن دارای توده عضلانی بیشتری بودند و میزان اکسیژن بیشتری از انسان های مدرن در بدنشان وجود داشت بنابراین بینی نسبتاً بزرگتری به نسل امروزی داشتند.

پیشنهاد مطلب : هزینه جراحی بینی

زیرا بدن ما دارای الزامات اکسیژن کمتری است که ما در انسان های باستان مشاهده می کنیم همچنین اشاره می کند که قفسه های ران و ریه ها در انسان های مدرن کوچکتر است.

هولتون و تیم او ردگیری اندازه بینی و رشد 38 فرداز نژاد اروپایی را در مطالعه رشد چهره ای آیووا از سه سالگی تا اواسط دهه ی 20 و اندازه گیری های خارجی و داخلی در فواصل منظم برای هر فرد ثبت کرد. محققان دریافتند که پسران و دختران در حدود 11 سالگی اندازه بینی مشابهی دارند. به طور کلی، از زمان تولد تا بلوغ ، حدود 11سالگی است وازآن زمان به بعد، تفاوت اندازه بیشتر نشان داده میشود.

این فقط یک دکوراسیون مرکزی در چهره ما نیست این یک پیشرفت با ارزش از ریه های ماست
هولتون می­گوید ما میتوانیم بینی را به عنوان عضوی مستقل از جمجه در صورت مشاهده کنیم.

هولتون می گوید این نتیجه باید برای سایر نژاد ها درست باشدف زیرا تفاوت فیزیکی مردان و زنان در فرهنگ ها و نژاد های مختلف تقریباً یکسان می باشد.

یکی دیگر از جنبه های جالب در این تحقیق، درباره چگونگی تفکر در مورد بینی می باشد.

آیا بینی شما با افزایش سن بزرگتر میشود؟

تغییرات بینی مرد در گذر زمان

در این بحث مقصر نیروی جاذبه زمین است. از آنجاییکه کلاژن ها و الاستین ها در بدن انسان ها شکسته میشود، پوست نرمی و کشیدگی و استحکاک خود را از دست میدهد و تنها دلیل این اتفاق جاذبه زمین است؛ جاذبه زمین باعث تخریب حالت های بدن می شود و سبب میشود، به عنوان مثال نوک بینی به سمت پایین متمایل می­شود، پلک ها دچار افتادگی می­شود، گوش ها کش بیایند و آرواره ها وسینه ها به خود حالت گیرند. جاذبه حتی باعث می شود تا رگ ها متورم و بنفش شوند ( یکی از علل های واریس پا ) در طول زمان که دیواره رگ ها ضعیف می شود، جاذبه سبب می شود رگها بخصوص در ناحیه ساق پا کش بیایند و متورم شوند.

محققان دریافته اند ما انسانها برای تطابق و غلبه بر جاذبه خلق شده ایم، گیرنده های مکانیکی در ماهیچه ها، تاندون ها و مفصل ها و قسمتهای مختلف گوش داخلی در بدن انسان تعبیه شده تا بتوانید درست جهت گیری کنید، تعادل خود را حفظ کنید و در محیط زیست چابک و فعال باشید. به همین شکل، فشار بدن شما طوری است که مایعات و پلاسمای خون با توجه به جاذبه محیط در بدن انسان توزیع شود. آناتومی و فیزیولوژی بدن ما برای این سیاره ساخته شده تا بتواند پروتئین ها و کربوهیدرات را هضم کند و ویتامین دی را از خورشید جذب کرده و بسوزاند.

از این بحث برداشت میشود که در طول عمر کوتاهمان، جاذبه ما را شکل می دهد و سپس باعث دفرمه شدن ما می شود. همینطور که ما بسوی پیری می رویم، روابط پیچیده ما با جاذبه که بنیادی ترین نیروی طبیعت است، این تغییرات را حاصل می کند و در این میان بینی ما نیز از شکل خود میفتد.


نکات مرتبط با تغییرات بینی در بلوغ زنان و مردان

انواع قالب بینی

قالب Transverse: به عنوان یک راهنما برای بررسی صحت محل اسکلت بینی طراحی شده است.

قالب Axial: برای چک کردن قوس(پل) بینی، نوک بینی، زاویه ی نوک و کلوملا مورد استفاده قرار میگیرد.

قالب Basal: برای چک کردن نهایی آلار مورد استفاده قرار می گیرد.

قالب final: بررسی شکل کلی بینی استفاده می شود.

جراحی بینی به کمک قالب بینی نه تنها دقت عمل جراحی و میزان رضایت بیمار را افزایش می دهد بلکه همچنین موجب صرفه جویی در زمان و کاهش عوارض و خطاهای این جراحی نیز خواهد شد.


متدهای جراحی بینی

برای انجام عمل زیبایی بینی دو تکنیک یا روش وجود دارد:

رینوپلاستی بسته

در این متد از جراحی زیبایی عملیات جراحی از داخل سوراخ های بینی انجام می شود و روی سطح پوست برشی اتفاق نمی افتد و همچنین دیواره ی بین دو سوراخ بینی که به آن کلوملا گفته می شود دست نمی خورد ونیازی به برش آن نمی باشد این متد از جراحی زیبایی بیشتر مناسب بینی هایی است که گوشتی هستند و یا بینی هایی که تغییرات زیادی برایشان پیش بینی نمی شود.

رینوپلاستی باز

در این روش بر روی پوست کلوملا یک برش ایجاد می شود، در صورت لزوم این برش در قسمت پایین پره های بینی یعنی زیر بینی نیز انجام می شود و پوست بینی بالا داده می شود و جراح می تواند تغییرات لازم را بر روی اسکلت بینی اعمال کند سپس پوست روی بینی سر جای خود برگردانده و بخیه می شود.


کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب تراست. بعضی پزشک ها در روش رینو پلاستی بسته تبهر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس، از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه ای باشد که یک روش برای شما مناسب تر از روش دیگر باشد اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبهر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد اما می توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر