مشاهده نسخه کامل این صفحه

عدم تقارن سوراخ های بینی

عدم تقارن سوراخ‌ های بینی یکی از مشکلاتی است که ممکن است زیبایی بینی را تحت الشعاع قرار دهد. اگر مشکل بینی تنها عدم تقارن سوراخ ‌های آن باشد معمولا از سمت روبرو مشخص نخواهد بود و تنها اگر از پایین به بینی نگاه شود یا فرد سر خود را بالا بگیرد، نمایان می‌شود. با این حال این موضوع بعضی افراد را درگیر می‌کند و آن‌ها می‌خواهند بدانند که این مشکل به چه دلیل ایجاد شده؟ و آیا راهی برای اصلاح آن وجود دارد؟ در این مقاله در خصوص عدم تقارن سوراخ ‌های بینی و روش‌های اصلاح آن توضیحاتی ارائه شده است.

دلایل عدم تقارن سوراخ‌های بینی

نیمه راست و چپ صورت اکثر افراد به طور طبیعی قرینه نیست که این موضوع در بینی نیز دیده شود. بنابراین مقداری عدم تقارن میان سوراخ‌های بینی غالبا طبیعی است. اما اگر عدم تقارن بیشتر از حالت طبیعی باشد ممکن است به دلایل ژنتیکی و عدم رشد متناسب اجزای بینی ایجاد شده باشد. همچنین وارد شدن ضربه به بینی می‌تواند سبب برهم زدن تقارن در این عضو چهره شود. دلایل عدم تقارن سوراخ‌های بینی شامل:

انحراف در سپتوم کادوال

سپتوم تیغه‌ای از جنس استخوان و غضروف است که روی آن را لایه مخاطی فرا می‌گیرد. این تیغه، حفره بینی را به دو قسمت تقسیم می‌کند تا جریان هوا در بینی متعادل شود. این تیغه در نزدیکی حفره سوراخ بینی، سپتوم کادوال نامیده می‌شود. در صورتی که این سپتوم جابه‌جا شود می‌تواند سبب عدم تقارن سوراخ‌های بینی شود.

نقص در مدیال کرورا

مدیال کرورا غضروفی در ناحیه کلوملا می‌باشد. کلوملا از جنس پوست و غضروف است و متصل کننده نوک بینی به پایه آن است. عدم قرارگیری کلوملا در جای مناسب خود می‌تواند سبب ایجاد عدم تقارن در سوراخ‌ های بینی شود.

جراحی زیبایی بینی

گاهی افراد به صورت طبیعی سوراخ‌های بینی‌شان متقارن است اما بعد از عمل زیبایی بینی دچار عدم تقارن در این ناحیه می‌شوند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که برای قضاوت در این خصوص نیاز به گذشت زمان یک سال است تا ورم بینی به طور کامل بخوابد. یکی از دغدغه‌های افرادی که تازه عمل کرده‌اند این است که سوراخ‌های بینی‌شان نامتقارن است. این افراد باید صبر کنند تا زمان گفته شده سپری شود و بعد از آن در صورتی که مشکل همچنان برقرار باشد، برای اصلاح آن اقدام کنند.

جراح حین عمل بینی تقارن بینی را از روبرو در اولویت خود قرار می‌دهد و تقارن از زیر در اولویت دوم قرار می‌گیرد. گاهی آناتومی بینی فرد این امکان را محیا نمی‌کند که تقارن از هر دو طرف برقرار شود. البته این موضوع تا حدی هم به مهارت جراح مربوط است. عوامل تاثیر گذار در برقراری تقارن سوراخ‌های بینی شامل:

• قدرت غضروف بینی
• مهارت جراح
• نوع پوست بینی

اصلاح عدم تقارن سوراخ‌های بینی به کمک جراحی

عدم تقارن سوراخ‌های بینی به هر دلیلی که ایجاد شده باشد تا حدی قابل اصلاح است. البته نمی‌توان تضمین کرد که به صورت 100 درصد تقارن برقرار می‌شود. در صورتی که جراحی فقط به منظور اصلاح عدم تقارن سوراخ‌های بینی انجام شود، نیاز به بیهوشی کامل نیست و با بیهوشی موضعی نیز جراحی قابل انجام است. مدت زمان این عمل غالبا کوتاه و کمتر از نیم ساعت است. بسته به علت عدم تقارن، پزشک در حین عمل یا سپتوم منحرف شده را سر جای خود قرار می‌دهد و غضروف این ناحیه را دست‌کاری می‌کند یا غضروف کرورا را جابه‌جا می‌کند.

گاهی به منظور برقراری تقارن میان سوراخ های بینی لازم است که یکی از پره‌ها یا سوراخ‌های بینی کوچک‌تر شود. به این منظور در ناحیه اتصال پره به گونه یا ناحیه اتصال پره به بالای لب برش زده شده و بافت اضافه خارج می‌شود.

حتی اگر مشکل عدم تقارن به دنبال جراحی زیبایی قبلی ایجاد شده باشد، این جراحی با عنوان عمل ترمیمی قابل انجام است و اشکالاتی که در جراحی اول اصلاح نشده، در طی جراحی ثانویه یا ترمیمی برطرف می‌شود.

بعد از انجام تغییرات مورد نظر، جراح پوست بینی را بخیه می‌زند و بینی را پانسمان می‌کند. پانسمان بینی بعد از یک هفته برداشته شده و زخم‌های ایجاد شده نیز بعد از تقریبا شش هفته برطرف می‌شوند.

قیمت عمل اصلاح سوراخ های بینی

بسیاری از پزشکان برای عمل ترمیمی هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند اما اگر متقاضی قبلا عمل زیبایی بینی انجام نداده‌ و یا برای اصلاح عدم تقارن سوراخ‌های بینی‌تان ترجیح می‌دهد که نزد پزشک دیگری برود، ملزوم به پرداخت هزینه است. فاکتورهایی که در قیمت عمل بینی تاثیر گذارند شامل مهارت جراح و هزینه کلینیک و مرکزی است که در آن جراحی انجام می‌‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی اصلاح سوراخ‌ های بینی

بعد از این جراحی از لمس و فشار دادن بینی‌تان اجتناب کنید. دارو و آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را طبق دستورالعمل پزشکتان مصرف کنید. فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های سخت تا چند هفته انجام ندهید.

جراحی زیبایی بینی

اصلاح عدم تقارن پره‌های بینی همزمان با عمل زیبایی نیز قابل انجام است. شما می‌توانید در جلسه مشاوره با پزشک تمامی خواسته‌ها و نیازهای خود را بگویید. دکتر بعد از معاینه بالینی بینی به شما می‌گوید که چه میزان از خواسته‌های شما قابل انجام است. گاهی آناتومی بینی به گونه‌ای است که برقراری تقارن میان پره‌های بینی به شکل ایده‌آل امکان پذیر نیست.

امروزه با استفاده از خدمات اسکن سه سه بعدی، پزشک به راحتی می‌تواند به شما نشان دهد که چه تغییراتی می‌تواند بر بینی‌تان اعمال کند و بینی شما بعد از عمل به چه شکل خواهد بود. با استفاده از این روش شما می‌توانید بینی بعد از عمل خود را به صورت سه بعدی و نزدیک به واقعیت مشاهده کنید.

شاید پرسیده شود که از کجا معلوم است بینی بعد از عمل مشابه طراحی انجام شده شود؟

ما برای این سوال شما هم چاره اندیشیده‌ایم. بعد از تایید طراحی سه بعدی بینی، براساس طراحی انجام شده قالب‌های کنترلی مختص متقاضی توسط پرینترهای سه بعدی ساخته می‌شود. قالب‌های کنترلی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها برای سنجش درستی تغییرات اعمال شده بر ناحیه خاصی از بینی کاربرد دارد. در جراحی بینی با استفاده از قالب کنترلی، جراحی تنها زمانی به پایان می‌رسد که قالب‌های مورد نظر به طور کامل بر بینی متقاضی بنشیند.


نکات مرتبط با عدم تقارن سوراخ های بینی

انحراف بینی

تیغه بینی، در حالت طبیعی حفره بینی را به دو راه مساوی تقسیم می‌کند. تقسیم فضای حفره بینی به این دلیل است که در صورت یکی بودن آن گردش هوای ایجاد شده ممکن است مانع از تنفس بهینه شود. همچنین دو قسمت بودن راه تنفسی از انتقال عفونت از یک سمت به سمت دیگر جلوگیری می‌کند.

زمانی که انحراف بینی ایجاد می‌شود، تیغه بینی منحرف شده و راه تنفسی در یک سمت بسته‌تر از سمت دیگر می‌شود که این موضوع در عملکرد بینی اختلال ایجاد کرده و سبب بروز مشکلات مربوطه می‌شود.

کوچک کردن بینی با روش های خانگی

با توجه به اینکه یکی از دلایل بزرگی بینی می‌تواند به علت حجیم بودن بافت چربی بینی باشد، با استفاده از روش‌هایی که بافت چربی را کمتر می‌کند، می‌توان اندازه بینی را کوچک‌تر کرد. این روش‌ها شامل استفاده موضعی از زنجبیل بر بینی، بخور دادن بینی و ماساژ بینی است. بعد از بخور دادن بهتر است که آب سرد روی بینی بریزید تا بینی دچار افتادگی نشود.

علاوه بر آن در بعضی منابع به کوچک کردن بینی با استفاده از یخ اشاره شده زیرا سرما و انجماد باعث کاهش اندک حجم خواهد شد. اما باید گفت که استفاده از این روش کارایی بالایی ندارد و بینی دوباره به حالت قبل باز می‌گردد. همچنین استفاده از دستگاه کوچک کننده بینی با توجه به این که سبب ایجاد لرزش در بینی خواهد شد، می‌تواند به کاهش بافت چربی بینی کمک کرده و در کوچک کردن اندک بینی نقش موثری داشته باشد.

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

 
مشاوره تلفنی