جراحی بینی با قالب بینی

رینوپلاستی یک هنر است. این روش جراحی می تواند تغییراتی را در ظاهر، ساختار و عملکرد بینی ایجاد کند. با وجود اینکه این جراحی ممکن است خطر نارضایتی بیمار و درخواست برای تجدید نظر داشته باشد، برای جلوگیری از این خطر، جراح باید یک دانش عمیق از آناتومی سه بعدی بینی، فیزیولوژی و ترفند های زیبایی شناسی داشته و همچنین به تکنیک های جراحی بینی آشنایی کامل داشته باشد. همینطور بهره مندی از روش های جدید جراحی بینی به کمک قالب بینی بینی می تواند تأثیر شگرفی در این امر داشته باشد.

جراحی بینی به کمک قالب بینی

علل اصلی جراحی بینی به کمک قالب بینی

با توجه به اینکه در رینوپلاستی سطح موفقیت جراحی هم برای بیمار و هم برای جراح بسیار مهم است، درصد آن کاملا وابسته به ارزیابی قبل از عمل است که بر اساس تجزیه و تحلیل ساختار بینی و بافت های اطراف آن انجام می پذیرد.

در اکثر موارد رینوپلاستی، جراح باید کنترل کند که آیا بخش های مختلف بینی به خوبی شکل می گیرد و تصحیح خطا ها به درستی انجام می گیرد یا خیر. از آنجا که جراحان هیچ وسیله ای برای اندازه گیری تغییرات در طول عمل جراحی ندارند، باید از چشمان خود برای تصمیم گیری در مورد تغییر بخش های مختلف استفاده کنند که نتایج این امر می تواند متفاوت با خواسته متقاضی باشد.

جراح باید شکل بینی را در طول عمل لحظه به لحظه بررسی کند. بنابراین می توان گفت که بازرسی چشمی در تمام مراحل جراحی بسیار مهم است. لذا نتیجه نهایی به طور کامل وابسته به تصمیم جراح است. جراحان با دو مشکل عمده در رینوپلاستی مواجه اند:

1- بررسی صحت تمام مراحل جراحی توسط بازرسی چشمی. (به همین دلیل است که ممکن است در حین جراحی تصمیم گیری های اشتباه رخ دهد.)

2- نتیجه نهایی رینوپلاستی با توجه به عملکرد جراح ممکن است با خواسته بیمار یکسان نباشد. در نتیجه از روش بکارگیری قالب بینی استفاده می شود چرا که جراحی بینی به کمک قالب بینی کار را بسیار آسان تر خواهد کرد.

بینی جراحی شده به کمک قالب بینی

اهمیت جراحی بینی به کمک قالب بینی

سه قالب بینی سفارشی جهت کنترل صحت مراحل مختلف عملیات در طول عمل جراحی برای کم کردن خطای جراح طراحی شده است. با استفاده از این قالب بینی، جراح باید تصمیم بگیرد که برای ایجاد بهترین تغییرات در قسمت های مختلف بینی چگونه عمل کند.

قالب بینی برای استفاده در مراحل مختلف رینوپلاستی به عنوان یک راهنما برای جراح ، طراحی می شود. در واقع جراحی بینی به کمک قالب بینی جراح را قادر می سازد تا اختلاف بین شکل بینی متقاضی و شکل بینی ایده آل پیش بینی شده در هر مرحله را کنترل کند و تصمیم بگیرد آیا نیاز است که قسمت هایی از بینی تغییر کند یا خیر. بنابراین جراح و بیمار هر دو یک شکل یکسان از فرم ایده آل بینی را بعد از عمل جراحی مشاهده خواهند کرد.

پزشکان می توانند قالب بینی را روی بینی بیمار قرار دهند و تفاوت بین قطعات بینی و قالب بینی را در طول عملیات ببینند. در نتیجه قالب بینی دقت عمل جراحی را افزایش می دهند و جراح می تواند توسط آن ها دقیق تر تصمیم بگیرد.

پیشنهاد مطلب : هزینه جراحی بینی

تولید قالب های کنترل بینی برای جراحی بینی

امروزه پیشرفت های چشمگیری در زمینه ی پزشکی مشاهده می شود. یکی از این پیشرفت ها اسکن سه بعدی (3D) است، که بر کمبود های متعارف عکاسی و خطای دید جراح غلبه می کند. اولین گام رینوپلاستی از طریق قالب بینی این است که یک مدل 3D با دقت بالا ایجاد شود.

در جراحی بینی به کمک قالب بینی، پس از مشورت با جراح، فرم ایده آل بینی توسط نرم افزار گرافیکی و مهندسی طراحی خواهد شد. در واقع داده های اسکنر توسط نرم افزارهای مهندسی تجزیه و تحلیل می شوند و سپس یک مدل سه بعدی توسط نرم افزار گرافیکی از صورت بیمار ساخته خواهد شد به این ترتیب بیمار و جراح می توانند تفاوت بین قبل و بعد از عمل رینوپلاستی را در نماهای مختلف مشاهده کنند.

مدل سه بعدی توسط دستگاه اسکنر سه بعدی تهیه می شود و سپس فرم ایده آل بینی متقاضی بر روی مدل سه بعدی متقاضی طراحی می شود. این امر در نهایت منجر به طراحی و تولید قالب های کنترل بینی می شود که در چند مرحله از عمل زیبایی رینوپلاستی استفاده می شود. پزشک می تواند 3 قالب بینی بینی را برای کنترل در هر مرحله از جراحی بکار برد.

تولید قالب های کنترل بینی برای جراحی بینی

استفاده از قالب های کنترل بینی در جراحی بینی

جراح این امکان را دارد در جراحی بینی به کمک قالب بینی فرم صحیح بینی را در انتهای هر مرحله با قالب بینی بسنجد، زیرا این قالب ها قبل از عمل ساخته می شوند و از آنجایی که بر اساس فرم استاندارد بینی طراحی شده اند، باعث می شوند که عملیات بسیار دقیق انجام شود.

قالب های آماده شده توسط محلول Cidex استریل شده و در حین جراحی در اختیار جراح قرار می گیرند و پس از هر مرحله، تطابق قالب ها با بینی کنترل می شود.

جراح بوسیله فالب های کنترلی می تواند به راحتی تفاوت بین شکل عادی بینی و نمونه ایده آل آن را ببیند و در هر مرحله تصمیم بگیرد که چه قسمت هایی را بهبود ببخشد. معمولا این قالب ها را با مقیاس بزرگتر تولید می کنند چون در طول جراحی بینی با تورم و التهاب مواجه هست.

انواع قالب بینی عبارتند از:

قالب Transverse: به عنوان یک راهنما برای بررسی صحت محل اسکلت بینی طراحی شده است.

قالب Axial: برای چک کردن قوس(پل) بینی، نوک بینی، زاویه ی نوک و کلوملا مورد استفاده قرار میگیرد.

قالب Basal: برای چک کردن نهایی آلار مورد استفاده قرار می گیرد.

قالب final: بررسی شکل کلی بینی استفاده می شود.

جراحی بینی به کمک قالب بینی نه تنها دقت عمل جراحی و میزان رضایت بیمار را افزایش می دهد بلکه همچنین موجب صرفه جویی در زمان و کاهش عوارض و خطاهای این جراحی نیز خواهد شد.


نکات مرتبط با جراحی بینی با قالب بینی

انواع قالب بینی

قالب Transverse: به عنوان یک راهنما برای بررسی صحت محل اسکلت بینی طراحی شده است.

قالب Axial: برای چک کردن قوس(پل) بینی، نوک بینی، زاویه ی نوک و کلوملا مورد استفاده قرار میگیرد.

قالب Basal: برای چک کردن نهایی آلار مورد استفاده قرار می گیرد.

قالب final: بررسی شکل کلی بینی استفاده می شود.

جراحی بینی به کمک قالب بینی نه تنها دقت عمل جراحی و میزان رضایت بیمار را افزایش می دهد بلکه همچنین موجب صرفه جویی در زمان و کاهش عوارض و خطاهای این جراحی نیز خواهد شد.


قالب کنترلی

در گام بعدی مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و آنالیز تغییرات بینی، ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی، به عنوان قالب کنترلی را طراحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی آن را می سازند.

این ابزار به جراح این امکان را می دهد تا در حین جراحی، فرم بینی را با آن چک کند. اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود، جراح باید تغییراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده، دست یابد. به عبارت دیگر، پایان زمان جراحی، زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل بر روی بینی قرار بگیرد.

بنابراین با استفاده از این ابزار (قالب های کنترلی)، نگرانی متقاضی جراحی بینی بر طرف خواهد شد که جراح چگونه می تواند به فرم ایده آل و طراحی شده برسد.

قالب کنترلی در حین جراحی

قالب های کنترلی برای انواع بینی ها (گوشتی، استخوانی، ترمیم بینی، انحراف بینی و ...) کاربرد دارد و هر قالب مختص به فرم طراحی شده همان فرد می باشد و برای فرد دیگری کاربرد ندارد.

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراحی شده متقاضی ساخته می شود، در روز جراحی به همراه اطلاعات جراحی و عکس های دو بعدی فرد، به کلینیک جراحی ارسال می گردد؛ از آن رو عکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همراه آنالیز دقیق تغییرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می گردد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی، جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و سلیقه متقاضی ساخته شده است، جراحی خود را انجام می دهد. این امر توانسته است خطای جراحی را به حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین با افزایش دقت جراحی، رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است.


قالب کنترلی؛ طراحی مهندسی

زمانی که طراحی سه بعدی توسط جراح و متقاضی جراحی بینی انجام می شود، فایل طراحی توسط واحد طراحی و مهندسی طراح طب مورد بررسی دقیق مهندسی قرار می گیرد. مهندسان خبره طراح طب با استفاده از دقیق ترین نرم افزارهای طراحی مهندسی با دقت بسیار بالایی در حد صدم میلی-متر، قالب های بینی را طراحی می کنند.

مرکز طراح طب

برای کنترل فرم بینی سه نوع قالب بینی طراحی و ساخته می شود که در ادامه کاربرد هریک از آن ها ذکر شده است. اما قالب های کنترلی یا ماکت های پیش ساخته بینی چگونه و با چه دقتی ساخته می شوند؟

قالب بینی یا همان قالب کنترلی بعد از طراحی توسط تیم فنی، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی پرینترهای سه بعدی با بالاترین دقت ممکن ساخته می شوند. بنابراین طراحی و ساخت قالب های کنترلی به صورت منحصر به فرد برای هر مراجعه کننده انجام می شود.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر