تماس با ما درباره ما
طراح طب

جراحی بینی با قالب بینی

رینوپلاستی یک هنر است. این روش جراحی می‌تواند تغییراتی را در ظاهر، ساختار و عملکرد بینی ایجاد کند. این جراحی ممکن است خطر نارضایتی بیمار و درخواست برای تجدید نظر داشته باشد. برای جلوگیری از این خطر، جراح باید یک دانش عمیق از آناتومی سه بعدی بینی، فیزیولوژی و ترفندهای زیبایی شناسی داشته و همچنین با تکنیکهای جراحی بینی آشنا باشد. همینطور بهره‌مندی از روشهای جدید جراحی بینی به کمک قالب کنترلی بینی از تأثیر شگرفی در این امر برخوردار است.

علل اصلی جراحی بینی با قالب بینی

با توجه به اینکه در رینوپلاستی سطح موفقیت جراحی هم برای بیمار و هم برای جراح بسیار مهم است، درصد آن کاملا وابسته به ارزیابی قبل از عمل است که بر اساس تجزیه و تحلیل ساختار بینی و بافت‌های اطراف آن انجام می‌پذیرد.

در اکثر موارد رینوپلاستی، جراح باید کنترل کند که آیا بخش‌های مختلف بینی به خوبی شکل می‌گیرد و تصحیح خطاها به درستی انجام می‌گیرد یا خیر. از آنجا که جراحان هیچ وسیله‌ای برای اندازه‌گیری تغییرات در طول عمل جراحی ندارند، باید از چشمان خود برای تصمیم گیری در مورد تغییر بخش‌های مختلف استفاده کنند که نتایج این امر می‌تواند متفاوت با خواسته متقاضی باشد.

جراح باید شکل بینی را در طول عمل لحظه به لحظه بررسی کند. بنابراین می‌توان گفت که بازرسی چشمی در تمام مراحل جراحی بسیار مهم است. لذا نتیجه نهایی به طور کامل وابسته به تصمیم جراح است. جراحان با دو مشکل عمده در رینوپلاستی مواجه‌اند:

1- بررسی صحت تمام مراحل جراحی توسط بازرسی چشمی باید انجام شود زیرا ممکن است در حین جراحی تصمیم‌گیری‌های اشتباه رخ دهد.

2- نتیجه نهایی رینوپلاستی با توجه به عملکرد جراح ممکن است با خواسته بیمار یکسان نباشد.

در نتیجه از روش به‌کارگیری قالب‌های کنترلی بینی استفاده می‌شود چرا که جراحی بینی به کمک قالب بینی کار را بسیار آسان‌تر خواهد کرد.

اهمیت جراحی بینی با قالب بینی

سه قالب کنترلی سفارشی جهت کنترل صحت مراحل مختلف عملیات در طول عمل جراحی برای کم کردن خطای جراح طراحی شده است. با استفاده از این قالب‌های کنترلی بینی، جراح باید تصمیم بگیرد که برای ایجاد بهترین تغییرات در قسمت‌های مختلف بینی چگونه عمل کند.

قالب‌های کنترلی بینی برای استفاده در مراحل مختلف رینوپلاستی به عنوان یک راهنما برای جراح، طراحی می‌شود. در واقع جراحی بینی به کمک قالب کنترلی جراح را قادر می‌سازد تا اختلاف بین شکل بینی متقاضی و شکل بینی ایده‌آل پیش‌بینی شده در هر مرحله را کنترل کند و تصمیم بگیرد آیا نیاز است که قسمت‌هایی از بینی تغییر کند یا خیر. بنابراین جراح و بیمار هر دو یک شکل یکسان از فرم ایده‌آل بینی را بعد از عمل جراحی مشاهده خواهند کرد.

پزشکان می‌توانند قالب‌های کنترلی بینی را روی بینی بیمار قرار دهند و تفاوت بین قطعات بینی و قالب‌های کنترلی را در طول عملیات ببینند. در نتیجه قالب‌های کنترلی بینی دقت عمل جراحی را افزایش می‌دهند و جراح می تواند توسط آن‌ها دقیق‌تر تصمیم بگیرد.

تولید قالب‌های کنترل بینی برای جراحی بینی

امروزه پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌ی پزشکی مشاهده می‌شود. یکی از این پیشرفت‌ها اسکن سه بعدی (3D) است که بر کمبودهای متعارف عکاسی و خطای دید جراح غلبه می‌کند. اولین گام رینوپلاستی از طریق قالب‌های کنترلی این است که یک مدل 3D با دقت بالا ایجاد شود.

در جراحی بینی به کمک قالب کنترلی، پس از مشورت با جراح، فرم ایده‌آل بینی توسط نرم افزار گرافیکی و مهندسی طراحی خواهد شد. در واقع داده‌های اسکنر توسط نرم‌افزارهای مهندسی تجزیه و تحلیل می‌شوند و سپس یک مدل سه بعدی توسط نرم‌افزار گرافیکی از صورت بیمار ساخته خواهد شد؛ به این ترتیب بیمار و جراح می‌توانند تفاوت بین قبل و بعد از عمل رینوپلاستی را در نماهای مختلف مشاهده کنند.

مدل سه بعدی توسط دستگاه اسکنر سه بعدی تهیه شده و سپس فرم ایده آل بینی متقاضی بر روی مدل سه بعدی متقاضی طراحی می‌شود. این امر در نهایت منجر به طراحی و تولید قالب‌های کنترل بینی خواهد شد که در چند مرحله از عمل زیبایی رینوپلاستی استفاده می‌شود. پزشک می‌تواند 3 قالب کنترلی بینی را برای کنترل در هر مرحله از جراحی به‌کار برد.

استفاده از قالب‌های کنترل بینی در جراحی بینی

پزشک این امکان را دارد که در جراحی بینی به کمک قالب کنترلی فرم صحیح بینی را در انتهای هر مرحله با قالب‌های کنترلی بینی بسنجد، زیرا این قالب‌ها قبل از عمل ساخته می‌شوند و از آنجایی که بر اساس فرم استاندارد بینی طراحی شده‌اند، باعث می‌شوند که عملیات بسیار دقیق انجام شود.

قالب‌های آماده شده توسط محلول Cidex استریل شده و در حین جراحی در اختیار جراح قرار می‌گیرند و پس از هر مرحله، تطابق قالب‌ها با بینی کنترل می‌شود.

جراح به وسیله قالب‌های کنترلی می‌تواند به راحتی تفاوت بین شکل عادی بینی و نمونه ایده‌آل آن را ببیند و در هر مرحله تصمیم بگیرد که چه قسمت‌هایی را بهبود ببخشد. معمولا این قالب‌ها را با مقیاس بزرگ‌تر تولید می‎کنند چون در طول جراحی، بینی با تورم و التهاب مواجه هست.

پیشنهاد مطلب : انواع بینی

قالب‌های بینی عبارت‌اند از:

قالب Transverse: به عنوان یک راهنما برای بررسی صحت محل اسکلت بینی طراحی شده است.

قالب Axial: برای چک کردن قوس (پل) بینی، نوک بینی، زاویه ی نوک و کلوملا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قالب Basal: برای چک کردن نهایی آلار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قالب final: بررسی شکل کلی بینی استفاده می‌شود.

جراحی بینی به کمک قالب کنترلی نه تنها دقت عمل جراحی و میزان رضایت بیمار را افزایش می‌دهد، بلکه موجب صرفه‌جویی در زمان و کاهش عوارض و خطاهای این جراحی نیز خواهد شد.