سؤالات متداول در مورد عمل بینی (قسمت اول)

سؤالات متداول عمل بینی

اگر به انجام عمل بینی علاقه‌مندید و قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرید به دنبال پاسخ سؤال‌هایتان هستید، ما در این مقاله به سؤالات پرتکرار متقاضیان عمل بینی پاسخ داده‌ایم.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

۱- آیا عمل بینی در زمان سرماخوردگی امکان‌پذیر است؟

اگر قبل از عمل بینی دچار سرماخوردگی شدید، بهتر است زمان عمل بینی خود را به تعویق بیندازید و تا زمان بهبودی کامل صبر کنید. ورم داخل بینی، عفونت ریه و یا مشکلات معمول دیگری که هنگام بیماری‌های تنفسی ایجاد می‌شود می‌توانند باعث بروز عوارض زیادی بعد از عمل بینی شوند.

۲- شرایط عمل بینی برای افراد باردار چگونه است؟

عمل بینی در دوران بارداری ممنوع می‌باشد. اگر باردار هستید در این دوران نباید تحت هیچ عملی قرار بگیرید. هر دکتر قابل اطمینانی، فرد باردار را از انجام عمل بینی منع می‌کند.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580

۳- آیا راهی وجود دارد که بعد از عمل بینی هیچ‌گونه جای زخمی باقی نماند؟

در روش جراحی بینی باز، ممکن است جای زخم کوچکی در پایین بینی ایجاد شود. اما در جراحی بینی بسته چون شکاف‌ها در داخل سوراخ بینی ایجاد می‌شود هیچ جای زخمی خارج از بینی وجود ندارد. جراحی بسته یک روش بدون جای زخم است اما ممکن است در مورد شما برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه، انجام این روش امکان‌پذیر نباشد. درهرحال جای زخم ایجاد شده در عمل بینی به روش باز بسیار جزئی و ناپیدا خواهد بود و این موضوع دلیلی برای نگرانی شما نخواهد شد.

پیرسینگ و عمل بینی

۴- اگر سوراخ بینی (پیرسینگ) داشته باشم می‌توانم عمل بینی انجام دهم؟

داشتن سوراخ یا پیرسینگ بینی هیچ تأثیری در عمل بینی نخواهد داشت. اما برای انجام عمل بینی باید جواهرات خود را خارج کنید. شما حداقل تا زمانی که اسپلینت بر روی بینی‌تان قرار داشته باشد نمی‌توانید از جواهرات برای سوراخ بینی استفاده کنید. معمولاً اسپلینت یک هفته پس از عمل بینی برداشته می‌شود و این به این معناست که احتمالا سوراخ بینی شما به دلیل عدم وجود زیورآلات در آن بسته خواهد شد.

۵- آیا با انجام عمل بینی، جذاب‌تر خواهم شد؟

عمل بینی به صورت اساسی باعث تغییر چهره‌ی شما خواهد شد. با انتخاب یک جراح مناسب، جراحی زیبایی بینی می‌تواند هماهنگی اجزای چهره را بیشتر کند و نتیجه‌ی آن جذابیت بیشتر خواهد بود. اگر تصور نامناسب بودن نتیجه‌ی عمل بینی شما را نگران می‌کند، بهتر است بدانید در حال حاضر با وجود تکنیک طراحی سه‌بعدی صورت این نگرانی بی‌مورد است. با استفاده از اسکن سه‌بعدی و در نهایت تولید قالب‌های کنترلی بر اساس سلیقه‌ی متقاضی و نظر پزشک، تغییر شکل بینی ایده‌آل خواهد بود و در نتیجه نارضایتی متقاضی از نتیجه‌ی عمل کاهش می‌یابد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال
فیلر بینی

۶- بهتر نیست به جای عمل بینی، با استفاده از فیلر، بینی خود را اصلاح کنم؟

استفاده از فیلر در برخی موارد محدود، می‌تواند تغییرات کمی در بینی ایجاد کند. مثلاً در مورد وجود فرورفتگی در پل بینی با استفاده از فیلر می‌توان این فرورفتگی‌ها را پر کرد. اما بهتر است بدانید که اثر این روش موقتی است و یک درمان کامل و دائمی نیست. با استفاده از فیلر نمی‌توان تغییری در ساختار کلی بینی ایجاد کرد، همچنین نمی‌توان اندازه‌ی بینی را کاهش داد یا قوز استخوانی را از بین برد. مسئله‌ی دیگر این است که استفاده از فیلر در بینی، خطرات بیشتری نسبت به استفاده‌ی آن در نقاط دیگر صورت دارد. برای به‌دست‌آوردن نتایج دائمی و تأثیرگذار، عمل بینی تنها روش موجود است.

۷- چه مدت بعد از عمل بینی به حالت طبیعی برمی‌گردم؟

معمولاً کبودی‌های بینی و زیر چشم‌ها تا دوهفته پس از عمل بینی از بین می‌روند. همچنین ورم شدید اولیه نیز طی همین مدت، بسیار کاهش می‌یابد. در نتیجه شما دوهفته بعد از عمل بینی، طبیعی به نظر خواهید رسید. اما ازبین‌رفتن ورم به صورت کامل و رسیدن به نتیجه‌ی نهایی ممکن است تا یک سال نیز طول بکشد.

۸- چه مدت پس از عمل بینی می‌توانم عینک بزنم؟

به صورت کلی شما برای چند هفته پس از عمل بینی نمی‌توانید از عینک استفاده کنید، بخصوص اگر بر روی بینی شما استئوتومی صورت‌گرفته باشد. چند هفته طول می‌کشد تا استخوان‌های بینی استحکام خود را به دست بیاورند. در این مدت می‌توانید از لنز استفاده کنید یا برای استفاده از عینک آن را با چسب به پیشانی خود بچسبانید.

۹- چه مدت بعد از عمل بینی می‌توانم فین کنم؟

بیشتر پزشکان معتقدند که ۳-۴ هفته پس از عمل بینی نباید فین کرد. فین کردن باعث ایجاد فشار بر روی بافت‌های بینی می‌شود و حتی می‌تواند باعث آسیب‌دیدن بخیه‌های بینی شود.

۱۰- چه مدت بعد از عمل بینی می‌توانم دوش بگیرم؟

شما می‌توانید روز بعد از عمل دوش بگیرید به شرطی که بینی و اسپلینت روی بینی خیس نشود. زمانی که می‌خواهید موهایتان را آبکشی کنید مواظب باشید که آب روی بینی نریزد. به جای آب داغ از آب ولرم استفاده کنید، چون بخار آب می‌تواند باعث افزایش تورم شود.

۱۱- چه مدت پس از جراحی بینی ورزش‌کردن را شروع کنم؟

بهتر است برای شروع ورزش حداقل ۳-۶ هفته بعد از عمل بینی صبر کنید. همچنین در هفته‌های اول در زمان بهبودی، از ورزش‌هایی که ممکن است به بینی آسیب برساند خودداری کنید.

۱۲- چه مدت پس از عمل بینی می‌توانم شنا کنم؟

برای شناکردن حداقل ۳-۶ هفته باید از عمل بینی بگذرد. فشار آب باعث می‌شود بافت بینی که هنوز استحکام خود را به دست نیاورده است، جابه‌جا شود و این موضوع روند بهبودی را مختل می‌کند.

سیگار و عمل بینی

۱۳- آیا سیگارکشیدن در روند عمل بینی تأثیر دارد؟

سیگارکشیدن نتیجه‌ی جراحی بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در عمل بینی پوست از روی استخوان جدا شده و در دوران بهبودی باید دوباره به استخوان بچسبد؛ در افراد سیگاری ترمیم زخم به کندی صورت می‌گیرد و در نتیجه احتمال بروز عوارض افزایش می‌یابد؛ بنابراین ترک کردن سیگار، حداقل چهار هفته قبل از عمل بینی و در ادامه چهار هفته بعد از آن یکی از مسائل مهم در جراحی بینی است.

۱۴- چه مدت بعد از عمل بینی می‌توانم از راه بینی تنفس کنم؟

تنفس از راه بینی یک هفته بعد از عمل بینی کم‌کم آسان‌تر شده و بعد از ۱-۲ ماه به حالت طبیعی برمی‌گردد. در افرادی که تحت عمل سپتوپلاستی و یا سپتورینوپلاستی قرار گرفته‌اند بعد از گذشت این مدت تنفس از راه بینی به نسبت قبل از جراحی بسیار راحت‌تر می‌شود.


نکات مرتبط با سؤالات متداول در مورد عمل بینی (قسمت اول)

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی