مشاهده نسخه کامل این صفحه

عمل بینی ترمیمی

اینکه عمل بینی انتظارات موردنظر شما را تأمین نکند می‌تواند بسیار دلسردکننده باشد. اگر پس از صرف هزینه، زمان و طی کردن دوران نقاهت تغییرات بینی مطابق با سلیقه و انتظار شما نباشد احساسات ناراحت‌کننده‌ای را تجربه می‌کنید؛ اما باید بدانید که شما تنها نیستید و افراد دیگری نیز این اتفاق را تجربه می‌کنند. در این حالت اکثر افراد به دنبال عمل بینی ترمیمی خواهند بود. خبر خوب این است که هنوز هم می‌توانید با عمل بینی ترمیمی به ظاهری که دوست داشتید برسید؛ اما مهم است که قبل از تصمیم‌گیری برای عمل بینی ترمیمی، به‌دقت برنامه‌ریزی کنید و بدانید دقیقاً چه انتظاری از عمل بینی ترمیمی دارید.

قبل از عمل بینی ترمیمی اطمینان حاصل کنید که بینی شما کاملاً بهبود یافته است.

اولین و مهم‌ترین مورد قبل از عمل بینی ترمیمی این است که مطمئن باشید بینی کاملاً بهبود یافته است. وقتی صحبت از رینوپلاستی (عمل بینی) به میان میاید، کبودی و ورم بینی یک بخش عادی از عمل است. میزان کبودی و ورمی که هر فرد تجربه می‌کند به عوامل متعددی بستگی دارد. میزان ورم بعد از عمل بینی به نوع پوست و کارهایی که جراح در حین جراحی برای رسیدن به شکل دلخواه بینی انجام داده است، بستگی دارد. بهبود ورم اولیه حدوداً دو هفته طول می‌کشد و به‌صورت کلی معمولاً این ورم در شش ماه اول بعد از جراحی بسیار کم‌تر می‌شود؛ اما بهبودی کامل معمولاً یک سال طول می‌کشد و حتی این زمان در برخی افراد ممکن است طولانی‌تر باشد. ایراداتی که شما را نگران کرده است ممکن است بعد از بهبودی کامل و از بین رفتن کامل ورم از بین بروند. پزشکان توصیه می‌کنند برای عمل بینی ترمیمی حداقل یک سال بعد از عمل اولیه‌ی بینی منتظر بمانید. پس از آن یک جراح مجرب می‌تواند به شما بگوید که آیا برای عمل بینی ترمیمی آماده هستید یا نه.

جراح عمل بینی ترمیمی خود را با دقت انتخاب کنید.

بعدازاینکه ورم بینی کاملاً رفع شد و شما هنوز از شکل جدید بینی راضی نیستید و قصد دارید عمل بینی ترمیمی انجام دهید، یکی از مهم‌ترین مسائل انتخاب یک جراح مناسب برای عمل بینی ترمیمی است. برای انتخاب جراح به‌اندازه‌ی کافی وقت بگذارید و عجله نکنید. از افرادی که به آن‌ها اطمینان دارید مشورت بگیرید. اگر فردی معتمدی در اطرافتان عمل بینی ترمیمی انجام داده و راضی است در مورد جراح و روند کار از او سؤال بپرسید. در غیر این صورت با جستجو در اینترنت و فضای مجازی در مورد جراح‌های مجرب اطلاعات کسب کنید. برای مشاوره به مطب چند نفر از آن‌ها بروید و سؤالات و نگرانی‌های خود را عنوان کنید. علاوه عکس‌های قبل و بعد از عمل بینی ترمیمی جراح موردنظرتان را ببینید. خواندن نظرات افراد دیگر در فضای مجازی نیز می‌تواند کمک کند تا تصمیم بهتری بگیرید. انتخاب یک جراح با دانش و تجربه‌ی کافی در مورد عمل بینی ترمیمی بسیار مهم است.

قبل از عمل بینی ترمیمی با جراحتان یک جلسه‌ی مشاوره داشته باشید.

عمل بینی ترمیمی می‌تواند ساده یا بسیار پیچیده باشد. همه‌چیز به موارد زیر بستگی دارد:
• میزان اختلالات ایجادشده در عمل بینی اولیه
• تغییراتی که طی جراحی اول در تیغه‌ی بینی انجام شده است.
• خصوصیات پوست
• کیفیت راه‌های هوایی بینی
تنها راه برای دانستن همه‌ی موارد بالا شرکت در یک جلسه‌ی مشاوره با جراح متخصص است. در حین معاینه فیزیکی، جراح می‌تواند تشخیص دهد که آیا در طی جراحی زیبایی بینی اولیه بینی دچار ایراد ساختاری شده است یا نه. درصورتی‌که ساختار و چهارچوب بینی دچار اشکال شده باشد، اغلب لازم است در عمل بینی ترمیمی برای تقویت ساختار بینی پیوند غضروف انجام شود. غضروف موردنیاز برای پیوند ممکن است از تیغه‌ی بینی برداشته شود. اغلب جراحان بینی تیغه‌ی بینی را بهترین منبع برای برداشت غضروف می‌دانند. در این صورت نیازی به جراحی دیگری برای برداشت غضروف نیست. اگر غضروف تیغه‌ی بینی قبلاً برداشته‌شده یا آسیب‌دیده باشد، ممکن است لازم باشد غضروف را از گوش یا دنده برداشت کنند.

علاوه بر مواردی که جراح در معاینه به آن‌ها پی می‌برد، مسئله‌ی مهم انتظار شما از عمل بینی ترمیمی است. برای اینکه از نتیجه‌ی عمل بینی ترمیمی رضایت داشته باشید، باید شما و جراحتان به درک مشترکی ازآنچه مورد انتظار شما و آنچه قابل‌اجراست برسید. بسیاری از نارضایتی‌ها به دلیل همین عدم درک مشترک بین متقاضی و جراح ایجاد می‌شود. امروزه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید این امکان برای متقاضیان وجود دارد که قبل از عمل جراحی زیبایی نتیجه را ببینند و در مورد چگونگی آن تصمیم‌گیری کنند. در مجموعه‌ی طراح طب با استفاده از دستگاه اسکن سه بعدی یک تصویر سه بعدی از چهره‌ی متقاضی تهیه می‌شود و در روز مشاوره متقاضی و جراح می‌توانند تغییرات موردنظر را روی تصویر اعمال کنند و نتیجه را به‌صورت سه بعدی از تمام زوایا ببینند. به این صورت جراح و متقاضی هر دو می‌دانند قرار است نتیجه‌ی عمل بینی ترمیمی چگونه باشد. برای اطمینان از اجرای آنچه در روز مشاوره طراحی شده است، مهندسین طراح طب قالب‌های کنترلی منحصر به هر فرد می‌سازند تا جراح در حین جراحی با استفاده از آن‌ها نتیجه را دقیقاً مطابق با طراحی کند.

برای عمل بینی ترمیمی اطلاعات جراحی اولیه خود را از پزشکتان بگیرید.

جراحی که برای عمل بینی ترمیمی انتخاب می‌کنید فقط با دیدن و معاینه‌ی بینی می‌تواند خیلی چیزها را تشخیص دهد؛ اما برای اینکه بیشترین اطلاعات را در هنگام مشاوره به دست آورید، بهتر است بتوانید عکس‌های قبل از عمل خود و خلاصه‌ای از عمل جراحی قبلی خود را تهیه‌کرده و به جراح جدید ارائه دهید. اگر برای انجام این کار احساس ناراحتی می‌کنید باید این را بدانید دسترسی به پرونده‌ی پزشکی‌تان حق شماست و به‌راحتی می‌توانید این درخواست را از پزشکتان داشته باشید.

بعد از عمل بینی ترمیمی

عمل بینی ترمیمی به‌طورکلی از ۵-۲ ساعت به طول می‌انجامد و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. شش هفته بعد از عمل بینی ترمیمی نیاز است که فعالیت بدنی کم‌تری داشته باشید. تا یک هفته بعد از عمل بینی ترمیمی آتل روی بینی شما خواهد بود و باید مواظب باشی خیس نشود؛ مانند عمل بینی اولیه تا مدتی درجاتی از گرفتگی بینی و تورم وجود دارد.

ازآنجاکه پیچیدگی و زمان جراحی ترمیمی بینی از جراحی اولیه بیشتر است معمولاً هزینه‌ی این جراحی از عمل بینی اولیه بالاتر است.


نکات مرتبط با عمل بینی ترمیمی

نسبت‌های طلایی بین اجزای صورت

در صورت‌های زیبا، یک نسبت طلایی بین اجزای مختلف چهره وجود دارد که دانشمندان این نسبت را در بسیاری از اجزای زیبای طبیعت مانند گلبرگ‌های گل‌ها، بدن پرندگان، اجزای بدن حشرات و حتی استخوان بندی انگشتان دست کشف کرده‌اند. این عدد 1/618 است. بر این اساس در چهره‌های زیبا و ایده‌آل این نسبت طلایی در بین خطوط طولی، عرضی و عمودی صورت وجود دارد.

در خطوط عمودی، این نسبت بین فاصله خط رویش موها تا قاعده بینی به فاصله قاعده بینی تا زیر چانه دیده می‌شود. همچنین فاصله خط اتصال دهنده دو مردمک تا خط بین دو لب به فاصله خط بین دو لب تا زیر چانه نیز از این نسبت پیروی می‌کند. در اجزای افقی صورت‌های متناسب هم این نسبت می‌درخشد. مثلا اگر شما چهره‌ای ایده آل داشته باشید نسبت عرض لب‌های شما به عرض بینی شما به همین مقدار است. برای بررسی این نسبت‌ها می‌توانید یک عکس تمام رخ از خودتان بگیرید و سپس این خطوط را روی آن بکشید و با یک خط کش آنها را اندازه گیری کرده و با هم مقایسه کنید.

ترمیم بینی

عمل دوباره بینی یا رینوپلاستی به منظور اصلاح مشکلاتی که در عمل اول برطرف نشده یا بعد از عمل به وجود آمده، انجام می‌شود.

دلایل نیاز فرد به ترمیم بینی شامل:

- عدم تقارن بین دو طرف بینی
- افتادگی نوک بینی و بازگشت آن به حالت اولیه قبل از عمل
- عدم تقارن سوراخهای بینی
- چسبندگیهای داخل بینی
- دو تیکه شدن تیغه بینی
- رشد غضروف بینی
- فرورفتگیهای ناشی از دستکاریهای غیر استاندارد در جراحی ثانویه بینی
- پهن بودن بینی از رو به رو
- انحراف تیغه بینی
- کجی بینی
- تغییر شکل ناخواسته بینی

طراحی سه بعدی بینی

پس از آنکه اسکن سه بعدی از چهره فرد انجام شد، مراجعه کننده جراحی بینی طی یک جلسه مشاوره، به همراه جراح می‌تواند تصورات ذهنی خود را به صورت سه بعدی و مجازی بر روی چهره اعمال کند.

در درجه اول با استفاده از طراحی سه بعدی، جراح از دیدگاه و سلیقه بیمار خود آگاهی کامل پیدا می‌کند و در درجه دوم متقاضی می تواند تمامی تصورهای ذهنی خود را مشاهده کند و بتواند پیش از جراحی بینی، چهره ایده‌آل خود را مشاهده کند. اما این سوال مطرح خواهد شد که جراح چگونه می‌تواند در حین جراحی به قول خود عمل کند و بینی را مطابق با طراحی سه بعدی انجام شده، جراحی کند. تکنولوژی اسکن سه بعدی نقطه عطفی محسوب می‌شود که جراح با استفاده از آن می‌تواند بینی را مطابق با خواسته متقاضی، جراحی کند.

 
مشاوره تلفنی