تماس با ما درباره ما
طراح طب

عمل بینی با لیزر

امروزه لیزر در زمینه‌های مختلف از جمله پزشکی کاربرد فراوان دارد و کار پزشکان را به خصوص در حیطه چشم پزشکی و پوست بسیار راحت کرده است. عمل بینی با لیزر اصطلاحی است که امروزه زیاد می‌شنویم و بسیاری از سایت‌ها صرفا به منظور تبلیغات، اطلاعات غلط در این زمینه در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

در این نوشته سعی بر این است که در خصوص عمل بینی با لیزر اطلاعات درست در اختیار افرادی که می‌خواهند از این روش برای زیبایی بینی خود استفاده، قرار داده شود تا این افراد به دلیل مطالب مختلف در وب سایت‌ها دچار سردرگمی نشوند و بتوانند تصمیم گیری درستی داشته باشند.

عمل بینی با لیزر، درست یا غلط؟

در جراحی بینی، به منظور این که فرم ایده‌آل بینی متقاضی پیاده‌سازی شود، بر همه ساختارهای بینی از جمله استخوان، غضروف و پوست بینی تغییرات لازم اعمال می‌شود. تا کنون امکان تغییر استخوان و غضروف با استفاده از لیزر فراهم نشده است پس می‌توان گفت که استفاده از عبارت جراحی بینی با لیزر صحیح نیست و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد. با استفاده از لیزر تنها می‌توان در شرایط خاص بر پوست بینی افراد تغییراتی اعمال کرد که به سبب آن بینی اندکی زیباتر خواهد شد.

کاربرد لیزر در زیبایی بینی

حال سوالی که پیش می‌آید این است که ایجاد تغییرات بر پوست بینی در چه مواردی کاربرد دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که استفاده از لیزر در کاهش ضخامت پوست، برطرف کردن جای جوش و زخم، از بین بردن پوست و بافت اضافه و رفع چین و چروک پوست کاربرد دارد. در نتیجه از این روش به منظور رفع مشکلاتی که بیماری‌هایی نظیر روزاسه و رینوفیما نیز ایجاد می‌کند، می‌توان استفاده کرد.

بیماری روزاسه

روزاسه یا آکنه بزرگسالان یک بیماری التهابی است که به صورت غالب بر بینی و گونه‌ها ایجاد می‌شود. از علائم این بیماری می‌توان به قرمزی، جوش‌، خارش، التهاب و نمایان شدن رگ‌ها در کنار بینی اشاره کرد. علت ایجاد این بیماری هنوز به طور کامل مشخص نیست اما فرضیاتی در این زمینه مطرح شده که شامل ناهنجاری در رگ‌های خونی صورت، دلایل ارثی، روشن بودن پوست، عفونت با هلیکوباکتر پیلوری و تراکم بالای انگل‌های دمودکس در صورت می‌باشد. با استفاده از لیزر می‌توان قرمزی ناشی از این بیماری را بر پوست بینی و اطراف آن به میزان زیادی کاهش داد.

بیماری رینوفیما

رینوفیما به بیماری گفته می‌شود که در آن بینی قرمز و متورم شده و بافت‌های زخم مانند بر آن تشکیل می‌شود. همچنین در این بیماری بافت چربی بینی نیز افزایش پیدا می‌کند. علت ایجاد این بیماری هنوز مشخص نیست اما گفته می‌شود که رینوفیما آخرین مرحله بیماری روزاسه است.

یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان رینوفیما استفاده از لیزر است که به کمک آن بافت‌های اضافه بینی حذف شده و بینی به شکل طبیعی خود باز می‌گردد.

مکانیسم عمل لیزر برای زیبایی بینی

معمولا برای زیبایی بینی به کمک لیزر از لیزر co2 فرکشنال استفاده می‌شود. لیزر فرکشنال با استفاده از ماده فعال خود که همان دی اکسید کربن است، به سلول‌های پوستی در لایه‌های اپیدرم و درم نفوذ کرده و سبب تبخیر آب موجود در این سلول‌ها می‌شود. با استفاده از این تکنولوژی حفره‌هایی بسیار ظریف با عمق مشخص در پوست بینی ایجاد می‌شود که سبب تحریک کلاژن سازی و بازسازی بافت‌های منطقه مورد نظر می‌شود.

قبل از به کار گیری لیزر، پوست متقاضی به صورت موضعی بی حس می‌شود و فرد تنها به میزان کمی حرارت ناشی از لیزر را احساس می‌کند.

مراقبت‌های قبل از انجام لیزر

قبل از انجام لیزر بیمار باید توسط پزشک متخصص در این زمینه مشاوره شود و سوابق پزشکی و داروهایی را که مصرف می‌کند در اختیار او قرار دهد. کسانی که مبتلا به بیماری‌های خاص نظیر دیابت هستند نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. همچنین مصرف بعضی از داروها لازم است که قبل از انجام لیزر متوقف شود.

از چهار هفته قبل از انجام لیزر از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید و گرفتن حمام آفتاب و استفاده از دستگاه‌های برنزه کننده پرهیز کنید.

مراقبت‌های بعد از انجام لیزر

طول مدت انجام لیزر معمولا 30 دقیقه است که بعد از آن پوست بینی قرمز و ملتهب می‌شود. به منظور کاهش التهاب غالبا از کمپرس یخ در این ناحیه استفاده می‌شود.

بعد از انجام لیزر نیاز به پانسمان کردن بینی نیست و فقط به منظور تسریع روند بهبود بینی بهتر است که از پمادهای ترمیم کننده نظیر زینک اکساید استفاده شود.

بعد از انجام لیزر تا یک هفته اول در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و از کرم‌های ضد آفتاب مرغوب به این منظور استفاده کنید. همچنین در این یک هفته از مواد آرایشی بر بینی خود استفاده نکنید.

عوارض لیزر co2 فرکشنال

به طور کلی انجام لیزر عوارض دائمی بر جای نمی‌گذارد. بعد از لیزر ممکن است پوست شما آفتاب سوخته و تیره به نظر برسد که بعد از دو الی سه هفته برطرف می‌شود. همچنین دیگر عوارض لیزر نظیر تورم و قرمزی بینی نیز در طی این مدت از بین می‌رود.

هزینه زیبایی بینی با استفاده از لیزر

هزینه استفاده از لیزر برای زیبایی پوست بینی در مراکز مختلف ممکن است متفاوت باشد اما نکته حائز اهمیت این است که با توجه به این که استفاده از این روش به منظور زیبایی است، شرکت‌های بیمه هزینه آن را پرداخت نخواهند کرد.

پیشنهاد مطلب : مشاوره عمل بینی

بهترین روش زیبایی بینی

با توجه به این که عمل بینی با لیزر صحت ندارد، همچنان بهترین روش زیبایی بینی، جراحی پلاستیک بینی است. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی عمل زیبایی بینی نیز راحت‌تر انجام می‌شود و دیگر مانند قبل عوارض جانبی و مشکلات تنفسی برای متقاضیان ایجاد نمی‌کند. در گذشته به منظور اصلاح بینی، بافت‌های آن حذف شده و فرد به دلیل کوچک شدن حفره بینی دچار مشکلات تنفسی می‌شد. اما در حال حاضر برای اصلاح شکل ظاهری بینی، بافت‌های آن حذف نمی‌شود، بلکه تقویت و اصلاح می‌شود.

همچنین استفاده از روش‌های مکمل اسکن سه بعدی و قالب‌های کنترلی نیز تحولی عظیم در زمینه جراحی بینی ایجاد کرده است. استفاده از این روش‌های مکمل سبب می‌شود که سلیقه متقاضی به میزان بیشتری در حین جراحی لحاظ شود که در نتیجه آن رضایت متقاضی نیز بعد از جراحی بیشتر خواهد بود.