تماس با ما درباره ما
طراح طب

علائم و درمان سینوزیت

سینوس ها سوراخ های کوچک مملو از هوا در پشت گونه ها و ناحیه پیشانی می باشند و سینوزیت یک وضعیت شایع است که در آن پوشش سینوس ها ملتهب می شود. این بیماری معمولا توسط عفونت ویروسی ایجاد می شود و اغلب در عرض دو یا سه هفته بهبود می یابد. در صورت پیشرفت این عارضه، درمان سینوزیت به کمک جراحی می تواند در میزان بهبودی موثر باشد.

مخاطی که از طریق سینوس تولید و ترشح می شوند به واسطه کانال های کوچکی به بینی انتقال می یابند. در سینوزیت، کانال های ذکر شده بسته خواهند شد، زیرا پوشش های سینوسی دچار التهاب شده اند.

علائم و نشانه های سینوزیت

به طور معمول سینوزیت با عفونت دستگاه تنفسی فوقانی بدن انسان از جمله بیماری سرماخوردگی بروز خواهد کرد. اگر هنگام سرما خوردگی علائم ذکر شده در زیر را مشاهده کردید، احتمالا سینوزیت دارید.

علائم سینوزیت عبارتند از:

کودکان مبتلا به سینوزیت ممکن است تحریک پذیر باشند، از طریق دهان نفس بکشند و مشکل تغذیه ای داشته باشند. صحبت کردن آن ها ممکن است به صورت تو دماغی باشد.

علائم بیماری سینوزیت در بیشتر مواقع طی چندین هفته (سینوزیت حاد) به پایان خواهد رسید، هر چند در برخی مواقع می تواند حدودا سه ماه و یا بیشتر از آن (سینوزیت مزمن) به طول بینجامد.

در سینوزیت حاد فرد از طریق بینی نفس می كشید. ناحیه اطراف چشمان و صورت ممکن است تورم داشته باشد و فرد دچار درد شدید یا سردرد شود.

در صورت داشتن علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

علت ایجاد سینوزیت

سینوزیت حاد اغلب از بابت سرماخوردگی است که یک عفونت ویروسی می باشد. در برخی موارد نیز به دلیل عفونت باکتریایی ایجاد می شود.

تشخیص سینوزیت

روش های دیگری که ممکن است برای تشخیص سینوزیت حاد استفاده شوند عبارتند از:

1. آندوسکوپی بینی

لوله نازک و انعطاف پذیر (آندوسکوپ) با یک فیبر نوری که از طریق بینی شما وارد می شود، این فرصت را ایجاد می کند تا پزشک شما به صورت بصری داخل سینوس های شما را بررسی کند.

2. مطالعات تصویربرداری

یک سی تی اسکن یا MRI امکان نمایش جزئیات سینوس ها و ناحیه بینی را دارد. در حالیکه برای سینوزیت حاد غیرطبیعی توصیه نمی شود، مطالعات تصویربرداری ممکن است به تشخیص غیرطبیعی یا مشکوک بودن عوارض کمک کند.

3. کشت میکروب در آزمایشگاه

آزمایشات آزمایشگاهی برای تشخیص سینوزیت حاد ضروری نیستند. با این حال، هنگامی که این وضعیت نتواند به درمان پاسخ دهد یا بدتر شود، این امر ممکن است به تعیین علت، مانند عفونت باکتری کمک کند.

4. تست آلرژی

اگر پزشک شما متقاعد شود که آلرژی باعث سینوزیت شده است، یک آزمایش پوستی آلرژیک توصیه می شود. این تست بسیار مطمئن است و به شناسایی آلرژن های مربوطه کمک خواهد کرد.

روش های درمان سینوزیت

در اغلب موارد سینوزیت حاد، مواردی که از طریق عفونت ویروسی ایجاد می شوند، خودشان بهبود پیدا می کنند. تکنیک های مراقبت در منزل نیز برای تسکین علائم بسیار مفید است. در برخی موارد نیاز به درمان سینوزیت به کمک جراحی احساس خواهد شد.

پزشک شما ممکن است درمان هایی برای کمک به کاهش علائم سینوزیت توصیه کند، از جمله:

1. اسپری سالین

اسپری بینی چندین بار در روز برای باز شدن بینی اسپری می شود. اگر علائم پایدار سینوزیت دارید، ممکن است قطره های استروئیدی بینی یا اسپری برای کاهش تورم سینوسی تجویز شود. این قطره ها ممکن است برای چندین ماه استفاده شوند.

عوارض جانبی احتمالی شامل سوزش بینی، گلودرد و خونریزی بینی است.

2. کورتیکواستروئید های بینی

کورتیکواستروئید ها که به عنوان استروئید ها شناخته می شوند، یک گروه از دارو هایی هستند که می توانند به پیشگیری، درمان و کاهش التهاب کمک کنند. نمونه هایی از آن عبارتند از: فلوتیکازون، بودزوناید، ممتازون و بکلومتازون.

3. دارو های ضد درد

مانند آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن

هنگام مصرف آسپرین به کودکان یا نوجوانان، احتیاط کنید. افراد در این سن اگر از آبله مرغان یا علائم آنفلوانزا رنج می برند، هرگز نباید آسپرین استفاده نمایند. این امر به این دلیل است که مصرف آسپرین با سندرم ری که یک وضعیت خطرناک و بالقوه در زندگی است، ارتباط دارد.

4. آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک تشخیص دهد که سینوس بیمار ممکن است با باکتری آلوده شده باشد، قرص یا کپسول آنتی بیوتیک را برای درمان عفونت تجویز خواهد کرد. معمولا این کار را برای یک هفته انجام دهید، هر چند گاهی اوقات در دوره طولانی تر تجویز می شود.

توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک ها معمولا تنها برای درمان سینوزیت حاد نیستند. گاهی سینوزیت حاد شما باکتریایی می باشد، در اینصورت پزشک شما ممکن است منتظر بماند تا ببیند آیا سینوزیت حاد باکتریایی بدتر می شود یا خیر.

با این حال، علائم شدید، پیشرفته یا مداوم ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشد. اگر پزشک شما یک آنتی بیوتیک را تجویز کند، حتما کل دوره را حتی بعد از اینکه علائم شما بهبود می یابد، ادامه دهید. چرا که در صورت بی توجهی و یا اهمیت ندادن به این موضوع علائم شما ممکن است دوباره تکرار شود.

عوارض جانبی احتمالی آنتی بیوتیک عبارتند از اسهال و درد شکمی (شکم).

5. ایمونوتراپی

اگر آلرژی به شدت یافتن سینوزیت شما کمک می کند، ایمنوتراپی باعث کاهش واکنش بدن به آلرژن های خاص می شود که ممکن است در درمان علائم شما نقش قابل توجهی داشته باشد.

اگر علائم شما شدید باشد، این اتفاق طبیعیست که در طول 7 تا 10 روز بهبودی پیدا نکنید یا بدتر شوید. پزشک در اینصورت روند درمانی بیشتری با قطره های کورتیکواستروییدی یا اسپری ها و آنتی بیوتیک ها توصیه می کند.

اگر این درمان ها به شما کمک نکند، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص گوش، بینی و گلو ارجاع دهد و برای بحث در مورد اینکه گزینه جراحی مناسب است یا خیر وارد تصمیم گیری شود.

درمان سینوزیت به کمک جراحی

اگر علائم بیمار با راه های پیشنهادی توسط پزشک تغییر و بهبودی پیدا نکند، از جراحی سینوس آندوسکوپیک (FESS) بهره برده خواهد شد. این یک روش برای بهبود تخلیه مخاط از سینوس ها است که به عنوان درمان سینوزیت به کمک جراحی شناخته می شود.

درمان سینوزیت به کمک جراحی با انجام روند بیهوشی عمومی انجام می پذیرد. طبق مراحل این شیوه درمانی، جراح آندوسکوپ را در داخل بینی قرار خواهد داد. این لوله نازک دارای یک لنز در یک طرف خود است که داخل بینی شما را بزرگتر نشان می دهد و همچنین فرصتی جهت اینکه سینوس ها را باز کند تا ابزار جراحی کوچک را وارد آن کند.

هنگامی که حفره های درونی سینوس ها مسدود شده و مسیر ها بسته می شوند، باکتری ها این امکان را دارند تا در داخل آن ها رشد کنند و موجب ایجاد عفونت شوند.

در درمان سینوزیت به کمک جراحی جراح سپس هر گونه بافتی مانند پولیپ بینی را که سینوس تحت تأثیر قرار گرفته را مسدود کرده یا به آن لطمه وارد کرده، حذف خواهد کرد.

وی یک بادکنك كوچك را در مسیر سينوس ها باد می کند تا آن ها را وسیع تر کند و قبل از اینکه بادش خالی شود آن را برمی دارد.

عوارض جانبی بالقوه و خطرات درمان سینوزیت به کمک جراحی عبارتند از: آزردگی آنی و پوسته پوسته شدن داخل بینی، خونریزی و عفونت. اطمینان حاصل کنید که پیش از آن با جراحتان درباره خطرات درمان سینوزیت به کمک جراحی صحبت کنید.

کمک جراحی بینی در درمان سینوزیت

در حالیکه رینوپلاستی معمولا هیچ تغییری در سینوس ها ایجاد نمی کند، اما زمان هایی هم وجود دارد که می تواند به موارد سینوزیت مزمن کمک کند. این ها همه بستگی به علت اصلی سینوزیت تکراری دارد. اگر سینوزیت از یک انسداد ناشی از انحراف سپتوم باشد، رینوپلاستی می تواند راه حل مناسبی باشد و اینجاست که درمان سینوزیت به کمک جراحی حاصل خواهد شد.

سپتوم بینی بین بخشی از بینی شما است که دو راه هوایی از بینی های شما را تقسیم می کند. در بعضی از مردم، سپتوم در مرکز قرار ندارد گاهی اوقات این بی ضرر است، اما گاهی اوقات می تواند تنفس را مختل کند یا باعث انسداد سینوس شود.

از آنجا که رینوپلاستی می تواند یک سپتوم منحرف را تصحیح کند، به رفع عفونت های مزمن سینوسی کمک خواهد کرد.

ایده خوبی است که قبل از زمان برای تشخیص علت خاصی از سینوزیت، با دکتر اولیه و جراح رینوپلاستی خود مشورت کنید. اگر واقعا یک سپتوم منحرف و مسدود شده باشد، پس می توانید با استفاده از برنامه ریزی رینوپلاستی و درمان سینوزیت به کمک جراحی ادامه دهید. اگر از یک منبع متفاوت باشد، علاوه بر رینوپلاستی، به درمان بیشتر نیاز خواهید داشت.