هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی بینی

معمولاً بیشترین دغدغه ذهنی هر فردی که قصد عمل بینی دارد، هزینه های مرتبط با عمل بینی می باشد. به عنوان مثال فردی که دچار افسردگی شده است و می خواهد تغییری در صورت خود ایجاد کند، یا فردی که با عمل بینی خود می خواهد اعتماد به نفس از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورد، یا فردی که از خر و پف شبانه و یا گرفتگی بینی رنج می برد، قطعاً در گام اول، ترس از نتیجه عمل و بدتر شدن اوضاع کنونی خود دارد و در گام بعدی به هزینه های عمل بینی فکر می کند؛ اما این نکته وجود دارد که با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روز دنیا می توان نتیجه عمل بینی خود را قبل از عمل بینی به طور سه بعدی مشاهده کرد.

در خصوص هزینه های عمل بینی این نکته صادق می باشد که هزینه های مرتبط با عمل بینی بستگی به نوع مشکل فرد و دکتر منتخب دارد.

هدف از نگارش این مقاله آشنایی با بخش های مختلف هزینه های عمل بینی می باشد.

هزینه های جراحی بینی

هزینه های عمل بینی به بخش های زیر تقسیم می شود:

الف) هزینه های قبل از عمل
ب) هزینه دستمزد جراح
ج) هزینه متخصص بیهوشی
د) هزینه مواد غذایی موثر در بهبودی بعد از عمل بینی
هـ) هزینه ویزیت های بعد از عمل بینیالف) هزینه های قبل از عمل

 • 1. سی تی اسکن
 • 2. آزمایش خون
 • 3. عکس آتلیه
 • 4. قالب کنترلی

الف.1) سی تی اسکن

دستگاه سی تی اسکن در جراحی بینی

سی تی اسکن سینوس ها با استفاده از تجهیزات ویژه اشعه ایکس برای ارزیابی حفره های سینوسی پارانازال، فضاهای خالی و پر از هوا درون استخوان چهره اطراف حفره بینی می باشد. سی تی اسکن بدون درد، غیر تهاجمی و دقیق می باشد؛ همچنین قابل اطمینان ترین روش تصویربرداری برای بررسی سینوس های تحریک پذیر و بهترین روش تصویربرداری برای سینوزیت است

طبق تعرفه های سال 1397 هزینه سی تی اسکن صورت و سینوس بدون تزریق بین 1.950.000 تا 2.800.000 ریال می باشد.

شرکت های محترم بیمه حدوداً هزینه سی تی اسکن را ما بین 20% الی 50% پرداخت می کنند؛ البته بسته به نوع قرارداد با شرکت های طرف قرارداد این میزان ممکن است متغیر باشد.

لیست تعدادی از مراکز سی تی اسکن تهران به شرح زیر می باشد:

 • مرکز پزشکی تهران: تهران، میدان فاطمی، خیابان جویبار، کوچه میرهادی غربی، پلاک 33
 • مرکز گامانایف: تهران، خیابان ظفر، جنب بیمارستان حضرت علی اصغر
 • مرکز بابک: تهران، بلوار کشورز، خیابان دهکده، خیابان رستاک، پلاک 19
 • بنیاد خیریه کامرانی: تهران، میدان انقلاب، جنب شهر تماشا
 • بیمارستان دی: تهران، خیابان ولیعصر، نبش شهید عباسپور
 • مرکز توسکا: تهران، خیابان دولت، چهار راه دلبخواه، پلاک 490
 • مرکز جام جهانی: تهران، خیابان ولیعصر،بالاتر از ظفر، نبش خیابان ناصری
 • سایه ( نور سابق ): تهران، خیابان آیت اله کاشانی، خیابان نور
 • مرکز کوثر: تهران، خیابان پاسداران، نبش گلستان چهارم
 • مرکز تصویر برداری پزشکی ملاصدرا: تهران، خیابان ملاصدرا، رسیده به چهارراه شیخ بهائی، جنب اتش نشانی، پلاک 154
 • مرکز نصرنبوی: تهران، اسلامشهر

الف.2) آزمایش خون

آزمایش خون قبل از جراحی بینی PTT PT CBC

آزمایش خون به دلیل کنترل کمبود آهن، قند خون، کم خونی، HIV و ... انجام می گردد.

هزینه آزمایش خون به شرح زیر می باشد:

طبق تعرفه سال 1397 آزمایشهای PTT، PT، CBT، HIV و هپاتیت بین 1.000.000 ریال الی 1.500.000 ریال می باشد.

الف.3) عکس آتلیه

عکس آتلیه ای با عکس سی تی اسکن صورت و سینوس متفاوت می باشد؛ به هیچ عنوان روتوش روی آن انجام نمی گردد تا دکتر معالج بتواند با استفاده از وضوح عکس، مشکلات بینی فرد را به طور مستقیم مشاهده کند.

هزینه عکس آتلیه برای عیب یابی بینی بیمار به صورت مشخصی تعریف نشده است و بستگی به پزشک معالج دارد که چه تعرفه ای برای عکس آتلیه بیمار در نظر دارد؛ مبلغ در نظر گرفته شده حدوداً مابین 1.000.000 ریال تا 5.000.000 ریال می باشد.

الف.4) قالب کنترلی

مشاوره قبل از جراحی بینی به روش قالب کنترلی

برخی از افراد نگران فرم بینی خود بعد از عمل بینی هستند، بیماران محترم می توانند با جراح خود به صورت مجازی طراحی سه بعدی چهره بعد از عمل خود را مشاهده کنند و به عبارتی دیگر، هر آنچه که در ذهن و تصورات خود دارند را به صورت مجازی و سه بعدی بررسی کنند تا بتوانند بهترین و ایده آل ترین فرم بینی و چهره خود را با اطمینان انتخاب کنند. پس از این مرحله از اسکن سه بعدی تایید شده توسط مراجعه کننده و پزشک قالب کنترلی به منظور افزایش موفقیت در جراحی نولید می شود.

ب) هزینه دستمزد جراح

هزینه های متخصصین محترم گوش و حلق و بینی برای عمل بینی بسیار متغییر می باشد؛

1. مهارت و تجربه و سوابق جراح بینی: هر چه تجربه دکتر در عمل بینی بیشتر باشد، درصد خطا کمتر می شود و پزشک آشنایی بیشتری با چالش های حین عمل بینی خواهد داشت.

2. نوع بینی فرد: افرادی که بینی گوشتی و غضروفی دارند معمولاً هزینه بیشتری در مقابل افرادی که بینی استخوانی دارند پرداخت می کنند. و اما کسانی که برای ترمیم مجدد بینی خود می خواهند عمل زیبایی انجام دهند، اگر جراحی توسط متخصص دیگری انجام شود امکان پرداخت هزینه بیشتری نسبت به عمل اول برای متقاضی وجود دارد.

3. محل زندگی: به طور مثال هزینه عمل بینی در تهران با شهرستان های کوچک قابل مقایسه نیست. البته این نکته حائز اهمیت است که جراحان بینی به علت برخورداری از امکانات بهتر و بیشتر در شهرهای بزرگ در این شهرها اسکان دارند.

ب.1) هزینه جراحی زیبایی بینی استخوانی

این نوع عمل بینی بستگی به بر آمدگی استخوان پشت بینی دارد؛ البته مشروط بر این مسئله که پولیپ بینی و یا انحراف بینی شامل آن نشود در صورت وجود پولیپ و انحراف هزینه افزایش خواهد یافت. قابل ذکر است که هزینه جراحی بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی گوشتی کمتر می باشد.

ب.2) هزینه جراحی زیبایی بینی گوشتی

در این نوع عمل به این دلیل که ضخامت پوست و ضخامت غضروف نوک بینی گوشتی بیشتر از بینی استخوانی است ، جراحی بسیار حساس می باشد. همچنین بینی گوشتی از فرم پذیری کمتری نسبت به بینی استخوانی برخوردار است. در نتیجه هزینه دریافتی دکتر متخصص محترم بیشتر می باشد.

ب.3) هزینه جراحی زیبایی بینی ترمیمی

برخی از افراد که بعد از اولین عمل زیبایی بینی خود از مشکلات تنفسی رنج می برند و یا از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، تصمیم به جراحی مجدد بینی یا عمل ترمیمی می گیرند. فرد کاندید جراحی بینی باید در سلامت کامل روانی باشد زیرا برخی افراد به دلیل وسواس های فکری تصمیم به جراحی مجدد می گیرند. روند ترمیم بینی از جراحی اولیه سخت تر است و به همین دلیل به هزینه ی بالاتری نیز دارد.

عمل ترمیمی انواع مختلفی دارد که می تواند از یک جراحی ساده برای حذف استخوان اضافه تا تغییرات اساسی در ظاهر بینی فرد باشد. در بینی هایی که فوق العاده کوچک شده اند و یا دفورمیتی شدید دارند نیاز به پیوند غضروف گوش یا دنده وجود دارد که قطعا هزینه های بالاتری نسبت به دیگر جراحی ها درپی خواهد داشت.

ب.4) پرداخت هزینه عمل بینی توسط بیمه

بیمه های درمانی معمولاً فقط هزینه انجام جراحی بینی را به خاطر اصلاح عملکرد بینی پوشش می دهند. برخی بیماران می توانند با پرداخت هزینه ماهانه بیمه از این خدمات استفاده کنند. معمولاً عمل جراحی بینی تحت پوشش بیمه برای بهبود عملکرد تنفسی بیمار انجام می شود. شرایطی که در این نوع عمل جراحی اصلاح می شوند شامل موارد زیر هستند:

ب.5) تنگ شدن دهلیز بینی

که در آن دیواره های جانبی بینی شروع به حرکت به سمت داخل می کنند و به این ترتیب راه تنفس فرد مسدود می شود. در این حالت جراحی اصلاح عملکرد بینی می تواند موقعیت این دیواره های جانبی را در محل مناسب آنها تثبیت کند و به این ترتیب امکان تنفس راحت را در اختیار بیمار قرار دهد.

ب.6) مخروط داخلی بزرگ در بینی

که نیازمند حذف بخشی از بافت داخلی این مخروط است و می تواند در هر یک از دو طرف سوراخ های بینی قرار داشته باشد. این مخروط ها وظیفه تمیز کردن هوا در زمان عبور آن از بینی را بر عهده دارند. زمانی که این مخروط ها بسیار بزرگ باشند، می توانند از عبور هوا جلوگیری و ممانعت کنند. به این ترتیب جراح می تواند اندازه این مخروط ها را کوچک کند تا به این ترتیب امکان تنفس مناسب برای فرد بیمار ایجاد شود.

ب.7) شکسته شدن استخوان بینی

انحراف جداره جدا کننده منافذ بینی که در این وضعیت جداره بینی به یک طرف متمایل می شود و به این ترتیب جلوی تنفس صحیح فرد را می گیرد؛ برای استفاده از خدمات بیمه به منظور عمل جراحی اصلاحی بینی، جراح شما می تواند مدارک مورد نیاز را با استفاده از چند روش خاص در اختیار شما قرار دهد.

ب.8) هزینه متخصص بیهوشی برای عمل بینی

برخی از افراد تصور می کنند که بی حسی موضعی برای عمل بینی مناسب تر باشد. اما بیشتر متخصصین گوش و حلق و بینی روش بیهوشی کامل را تجویز می کنند؛ به دلیل اینکه بی حسی موضعی بار روانی زیادی برای بیمار دارد و به احتمال زیاد بعد از بین رفتن بی حسی موضعی درد زیادی در بینی خود احساس می کند ولی در بیهوشی کامل بیمار هیچگونه دردی در هنگام عمل احساس نمی کند و با بی حرکت بودن بیمار، جراح تسلط بیشتری بر روی بینی فرد دارد.

هزینه متخصص بیهوشی برای عمل بینی تعرفه تعریفی متخصص شما برای عمل بینی می باشد.

د) هزینه مواد غذایی های موثر در بهبود بعد از عمل بینی

راهکار های کاهش ورم بینی بعد از جراحی بینی

متخصصین محترم قبل از عمل جراحی بینی نکاتی که حتماً بعد از عمل بینی جهت بهبودی در روند جراحی فرد باید رعایت شود را در اختیار بیمار قرار خواهند داد و بعد از عمل بینی نسخه ای شامل قرص های ضد التهاب و کبودی پوست صورت و ... در اختیار بیمار قرار خواهند داد، اما برای بهتر شدن روند بهبود تورم و کبودی صورت و جوش خوردن بخیه های اطراف بینی و جلوگیری از جوش های احتمالی ناشی از عوارض بیهوشی ، بهتر است از مخلوط آناناس و کرفس و یا کرفس و آب هویج استفاده شود.

از خوردن نمک که باعث کند شدن روند التیام ورم و کبودی پوست می شود خودداری فرمایید.

هـ) هزینه های ویزیت بعد از عمل بینی

 • ویزیت ماه اول ( چکاپ هر هفته )
 • ویزیت ماه اول ( چکاپ هر هفته )
 • ویزیت سال دوم ( چکاپ هر 6 ماه )

نکات مرتبط با هزینه جراحی بینی

متدهای جراحی بینی

برای انجام عمل زیبایی بینی دو تکنیک یا روش وجود دارد:

رینوپلاستی بسته

در این متد از جراحی زیبایی عملیات جراحی از داخل سوراخ های بینی انجام می شود و روی سطح پوست برشی اتفاق نمی افتد و همچنین دیواره ی بین دو سوراخ بینی که به آن کلوملا گفته می شود دست نمی خورد ونیازی به برش آن نمی باشد این متد از جراحی زیبایی بیشتر مناسب بینی هایی است که گوشتی هستند و یا بینی هایی که تغییرات زیادی برایشان پیش بینی نمی شود.

رینوپلاستی باز

در این روش بر روی پوست کلوملا یک برش ایجاد می شود، در صورت لزوم این برش در قسمت پایین پره های بینی یعنی زیر بینی نیز انجام می شود و پوست بینی بالا داده می شود و جراح می تواند تغییرات لازم را بر روی اسکلت بینی اعمال کند سپس پوست روی بینی سر جای خود برگردانده و بخیه می شود.


کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب تراست. بعضی پزشک ها در روش رینو پلاستی بسته تبهر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس، از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه ای باشد که یک روش برای شما مناسب تر از روش دیگر باشد اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبهر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد اما می توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.


چه بینی هایی شامل بیمه می شوند؟

بیمه های درمانی معمولاً فقط هزینه انجام عمل جراحی بینی به خاطر اصلاح عملکرد بینی را پوشش می دهند. برخی بیماران می توانند با پرداخت هزینه ماهانه بیمه از این خدمات استفاده کنند. معولاً عمل جراحی بینی تحت پوشش بیمه برای بهبود عملکرد تنفسی بیمار انجام می شود. شرایطی که در این نوع عمل جراحی اصلاح می شوند شامل موارد زیر هستند:

تنگ شدن دهلیز بینی

که در آن دیواره های جانبی بینی شروع به حرکت به سمت داخل می کنند و به این ترتیب راه تنفس فرد مسدود می شود. در این حالت جراحی اصلاح عملکرد بینی می تواند موقعیت این دیواره های جانبی را در محل مناسب آنها تثبیت کند و به این ترتیب امکان تنفس راحت را در اختیار بیمار قرار دهد.

مخروط داخلی بزرگ در بینی

که نیازمند حذف بخشی از بافت داخلی این مخروط است و می تواند در هر یک از دو طرف سوراخ های بینی قرار داشته باشد. این مخروط ها وظیفه تمیز کردن هوا در زمان عبور آن از بینی را بر عهده دارند. زمانی که این مخروط ها بسیار بزرگ باشند، می توانند از عبور هوا جلوگیری و ممانعت کنند. به این ترتیب جراح می تواند اندازه این مخروط ها را کوچک کند تا به این ترتیب امکان تنفس مناسب برای فرد بیمار ایجاد شود.

شکسته شدن استخوان بینی

انحراف جداره جدا کننده منافذ بینی که در این وضعیت جداره بینی به یک طرف متمایل می شود و به این ترتیب جلوی تنفس صحیح فرد را می گیرد.

برای استفاده از خدمات بیمه به منظور عمل جراحی اصلاحی بینی، جراح شما می تواند مدارک مورد نیاز را با استفاده از چند روش خاص در اختیار شما قرار دهد. برای مثال سی تی اسکن ناهنجاری های موجود در بینی شما که برای دیگران قابل مشاهده نیست را نشان می دهد. با استفاده از روش آکوستیک رینومتری می توان از وضعیت داخل بینی بیمار یک تصویر تهیه کرد. از روش رینومانومتری می توان برای تعیین سطح و میزان عبور هوا از سوراخ های بینی استفاده کرد. در برخی موارد، شرکت های ارائه دهنده بیمه خدمات درمانی، بیماران را ملزم می کنند که نشان دهند سعی در بهبود مشکلات عملکرد بینی خود با استفاده از سایر روش های درمانی داشته اند. این روش ها می توانند شامل استفاده از آنتی هیستامین ها، تزریق ضد آلرژی ها، و نیز استفاده از اسپری استروئید باشند.


قالب کنترلی

در گام بعدی مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و آنالیز تغییرات بینی، ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی، به عنوان قالب کنترلی را طراحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی آن را می سازند.

این ابزار به جراح این امکان را می دهد تا در حین جراحی، فرم بینی را با آن چک کند. اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود، جراح باید تغییراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده، دست یابد. به عبارت دیگر، پایان زمان جراحی، زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل بر روی بینی قرار بگیرد.

بنابراین با استفاده از این ابزار (قالب های کنترلی)، نگرانی متقاضی جراحی بینی بر طرف خواهد شد که جراح چگونه می تواند به فرم ایده آل و طراحی شده برسد.

قالب کنترلی در حین جراحی

قالب های کنترلی برای انواع بینی ها (گوشتی، استخوانی، ترمیم بینی، انحراف بینی و ...) کاربرد دارد و هر قالب مختص به فرم طراحی شده همان فرد می باشد و برای فرد دیگری کاربرد ندارد.

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراحی شده متقاضی ساخته می شود، در روز جراحی به همراه اطلاعات جراحی و عکس های دو بعدی فرد، به کلینیک جراحی ارسال می گردد؛ از آن رو عکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همراه آنالیز دقیق تغییرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می گردد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی، جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و سلیقه متقاضی ساخته شده است، جراحی خود را انجام می دهد. این امر توانسته است خطای جراحی را به حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین با افزایش دقت جراحی، رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر