مشاهده نسخه کامل این صفحه

هزینه جراحی بینی

معمولاً بیشترین دغدغه ذهنی هر فردی که قصد عمل بینی دارد، هزینه‌های مرتبط با عمل بینی می‌باشد. به عنوان مثال فردی که دچار افسردگی شده است و می‌خواهد تغییری در صورت خود ایجاد کند، یا فردی که با عمل بینی خود می‌خواهد اعتماد به نفس از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورد و یا فردی که از خر و پف شبانه و یا گرفتگی بینی رنج می‌برد، قطعاً در گام اول، ترس از نتیجه عمل و بدتر شدن اوضاع کنونی خود دارد و در گام بعدی به هزینه‌های عمل بینی فکر می‌کند. شایان ذکر است که در حال حاضر با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روز دنیا می‌توان نتیجه عمل بینی خود را قبل از عمل بینی به طور سه بعدی مشاهده کرد. در خصوص هزینه‌های عمل بینی این نکته صادق می‌باشد که هزینه‌های مرتبط با عمل بستگی به نوع مشکل فرد و دکتر منتخب دارد، اما به صورت کلی در سال 99 هزینه عمل بینی بین 5 الی 35 میلیون گزارش شده است. در مجموعه طراح طب هزینه جراحی بینی در سال 1400 بین 12 الی 18 میلیون در نظر گرفته شده است.

هدف از نگارش این مقاله آشنایی با بخش‌های مختلف هزینه‌های عمل بینی است.

هزینه جراحی بینی

هزینه‌های عمل بینی به بخش‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • هزینه‌های قبل از عمل
 • هزینه دستمزد جراح
 • هزینه متخصص بیهوشی
 • هزینه بیمارستان و یا کلینیک
 • هزینه مواد غذایی موثر در بهبودی بعد از عمل بینی


هزینه های قبل از عمل

سی تی اسکن

سی ‌تی‌اسکن سینوس‌ها با استفاده از تجهیزات ویژه اشعه ایکس برای ارزیابی حفره‌های سینوسی پارانازال، فضاهای خالی و پر از هوا درون استخوان چهره اطراف حفره بینی می‌باشد. سی‌تی‌اسکن بدون درد، غیر تهاجمی و دقیق می‌باشد؛ همچنین مطمئن‌ترین روش تصویربرداری برای بررسی سینوس‌های تحریک پذیر و بهترین روش تصویربرداری برای سینوزیت است.

طبق تعرفه های سال 1400 هزینه سی تی اسکن صورت و سینوس بدون تزریق بین 4000000 الی 5000000 ریال می‌باشد.

لیست تعدادی از مراکز سی تی اسکن تهران به شرح زیر می باشد:

 • مرکز پزشکی تهران: تهران، میدان فاطمی، خیابان جویبار، کوچه میرهادی غربی، پلاک 33
 • مرکز گامانایف: تهران، خیابان ظفر، جنب بیمارستان حضرت علی اصغر
 • مرکز بابک: تهران، بلوار کشورز، خیابان دهکده، خیابان رستاک، پلاک 19
 • بنیاد خیریه کامرانی: تهران، میدان انقلاب، جنب شهر تماشا
 • بیمارستان دی: تهران، خیابان ولیعصر، نبش شهید عباسپور
 • مرکز توسکا: تهران، خیابان دولت، چهار راه دلبخواه، پلاک 490
 • مرکز جام جهانی: تهران، خیابان ولیعصر،بالاتر از ظفر، نبش خیابان ناصری
 • سایه ( نور سابق ): تهران، خیابان آیت اله کاشانی، خیابان نور
 • مرکز کوثر: تهران، خیابان پاسداران، نبش گلستان چهارم
 • مرکز تصویر برداری پزشکی ملاصدرا: تهران، خیابان ملاصدرا، رسیده به چهارراه شیخ بهائی، جنب اتش نشانی، پلاک 154
 • مرکز نصرنبوی: تهران، اسلامشهر

آزمایش خون

آزمایش خون به منظور کنترل کمبود آهن، قند خون، کم خونی، HIV و ... انجام می‌گردد. طبق تعرفه سال 1399 آزمایش‌های PTT، PT، CBT، HIV و هپاتیت بین 2.000.000 ریال الی 3.000.000 ریال می‌باشد.

عکس آتلیه

عکس آتلیه‌ای با عکس سی تی اسکن صورت و سینوس متفاوت می‌باشد؛ به هیچ عنوان روتوش روی آن انجام نمی‌گردد تا دکتر معالج بتواند با استفاده از وضوح عکس، مشکلات بینی فرد را به طور مستقیم مشاهده کند. هزینه عکس آتلیه برای عیب‌یابی بینی بیمار به صورت مشخصی تعریف نشده است و بستگی به پزشک معالج دارد که چه تعرفه‌ای برای عکس آتلیه بیمار در نظر دارد؛ مبلغ در نظر گرفته شده حدوداً مابین 1.000.000 ریال تا 5.000.000 ریال می‌باشد.

قالب کنترلی

برخی از افراد نگران فرم بینی خود بعد از عمل بینی هستند، بیماران محترم می‌توانند با جراح خود به صورت مجازی فرم سه بعدی چهره بعد از عمل خود را مشاهده کنند و به عبارتی دیگر، هر آنچه را که در ذهن و تصورات خود دارند، به صورت مجازی و سه بعدی بررسی کنند تا بتوانند بهترین و زیباترین فرم بینی و چهره خود را با اطمینان انتخاب کنند.

هزینه دستمزد جراح

هزینه‌های متخصصین محترم گوش و حلق و بینی برای عمل بینی بسیار متغیر می‌باشد و بستگی به فاکتورهای زیر دارد:

1. مهارت و تجربه و سوابق جراح بینی: هر چه تجربه دکتر در عمل بینی بیشتر باشد، درصد خطا کمتر می‌شود و پزشک آشنایی بیشتری با چالش‌های حین عمل بینی خواهد داشت.

2. نوع بینی فرد: افرادی که بینی گوشتی و غضروفی دارند معمولاً هزینه بیشتری در مقابل افرادی که بینی استخوانی دارند پرداخت می‌کنند. کسانی که برای ترمیم مجدد بینی خود می‌خواهند عمل زیبایی انجام دهند، اگر جراحی توسط متخصص دیگری انجام شود، امکان پرداخت هزینه بیشتری نسبت به عمل اول برای متقاضی وجود دارد.

3. محل زندگی: به طور مثال هزینه عمل بینی در تهران با شهرستان‌های کوچک قابل مقایسه نیست. البته این نکته حائز اهمیت است که جراحان بینی به علت برخورداری از امکانات بهتر و بیشتر در شهرهای بزرگ در این شهرها اسکان دارند.

پیشنهاد مطلب : عمل بینی ارزان

هزینه جراحی زیبایی بینی استخوانی

این نوع عمل بینی بستگی به برآمدگی استخوان پشت بینی دارد؛ البته مشروط بر این مسئله که پولیپ بینی و یا انحراف بینی شامل آن نشود، در صورت وجود پولیپ و انحراف هزینه افزایش خواهد یافت. قابل ذکر است که هزینه جراحی بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی گوشتی کمتر می‌باشد.

هزینه جراحی زیبایی بینی گوشتی

در این نوع عمل به این دلیل که ضخامت پوست و ضخامت غضروف نوک بینی گوشتی بیشتر از بینی استخوانی است، جراحی بسیار حساس است. همچنین بینی گوشتی از فرم پذیری کمتری نسبت به بینی استخوانی برخوردار است. در نتیجه هزینه دریافتی دکتر متخصص محترم بیشتر می‌باشد.

هزینه جراحی زیبایی بینی ترمیمی

برخی از افراد که بعد از اولین عمل زیبایی بینی خود از مشکلات تنفسی رنج می‌برند و یا از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، تصمیم به جراحی مجدد بینی یا عمل ترمیمی می‌گیرند. فرد کاندید جراحی بینی باید در سلامت کامل روانی باشد زیرا برخی افراد به دلیل وسواس‌های فکری تصمیم به جراحی مجدد می‌گیرند. روند ترمیم بینی از جراحی اولیه سخت‌تر است و به همین دلیل به هزینه‌ی بالاتری نیز دارد.

عمل ترمیمی انواع مختلفی دارد که می تواند از یک جراحی ساده برای حذف استخوان اضافه تا تغییرات اساسی در ظاهر بینی فرد باشد. در بینی‌هایی که فوق‌العاده کوچک شده‌اند و یا دفورمیتی شدید دارند نیاز به پیوند غضروف گوش یا دنده وجود دارد که قطعا هزینه‌های بالاتری نسبت به دیگر جراحی‌ها در پی خواهد داشت.

پرداخت هزینه عمل بینی توسط بیمه

بیمه‌های درمانی معمولاً فقط هزینه انجام جراحی بینی را به خاطر اصلاح عملکرد بینی پوشش می‌دهند. برخی بیماران می‌توانند با پرداخت هزینه ماهانه بیمه از این خدمات استفاده کنند. معمولاً عمل جراحی بینی تحت پوشش بیمه برای بهبود عملکرد تنفسی بیمار انجام می‌شود. مواردی که در این نوع عمل جراحی اصلاح می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

الف) تنگ شدن دهلیز بینی

در این مورد دیواره‌های جانبی بینی شروع به حرکت به سمت داخل می‌کنند و به این ترتیب راه تنفس فرد مسدود می‌شود. در این حالت جراحی اصلاح عملکرد بینی می‌تواند موقعیت این دیواره‌های جانبی را در محل مناسب آن‌ها تثبیت کند و به این ترتیب امکان تنفس راحت را در اختیار بیمار قرار دهد.

ب) مخروط داخلی بزرگ در بینی

این مورد نیازمند حذف بخشی از بافت داخلی این مخروط است و می‌تواند در هر یک از دو طرف سوراخ‌های بینی قرار داشته باشد. این مخروط‌ها وظیفه تمیز کردن هوا را در زمان عبور آن از بینی بر عهده دارند. زمانی که این مخروط‌ها بسیار بزرگ باشند، می توانند از عبور هوا جلوگیری کنند. به این ترتیب جراح می‌تواند اندازه این مخروط‌ها را کوچک کند تا امکان تنفس مناسب برای فرد بیمار ایجاد شود.

ج) شکسته شدن استخوان بینی

در این نوع جداره جدا کننده منافذ بینی منحرف شده و به یک طرف متمایل می‌شود که به این ترتیب جلوی تنفس صحیح فرد را می‌گیرد. برای استفاده از خدمات بیمه به منظور عمل جراحی اصلاحی بینی، جراح شما می‌تواند مدارک مورد نیاز را با استفاده از چند روش خاص در اختیار شما قرار دهد.

پیشنهاد مطلب : عمل بینی ارزان

هزینه متخصص بیهوشی برای عمل بینی

برخی از افراد تصور می‌کنند که بی‌حسی موضعی برای عمل بینی مناسب‌‌تر باشد، اما بیشتر متخصصین گوش و حلق و بینی روش بیهوشی کامل را تجویز می‌کنند؛ به دلیل این‌که بی‌حسی موضعی بار روانی زیادی برای بیمار دارد و به احتمال زیاد بعد از بین رفتن بی‌حسی موضعی، فرد درد زیادی در بینی خود احساس کند، ولی در بیهوشی کامل بیمار هیچ‌گونه دردی در هنگام عمل احساس نمی‌کند و با بی‌حرکت بودن بیمار، جراح تسلط بیشتری بر روی بینی فرد دارد.

هزینه متخصص بیهوشی برای عمل بینی تعرفه تعریفی متخصص شما برای عمل بینی می‌باشد.

هزینه بیمارستان و یا کلینیک برای جراحی زیبایی بینی

هزینه بیمارستان برای جراحی زیبایی بینی با هزینه کلینیک جراحی زیبایی بینی بسیار متفاوت است و همچنین با توجه به مکان انتخابی می‌تواند متغیر باشد.

هزینه مواد غذایی موثر در بهبود بعد از عمل بینی

متخصصین محترم قبل از عمل جراحی بینی نکاتی را که حتماً بعد از عمل بینی جهت بهبودی در روند جراحی فرد باید رعایت شود، در اختیار بیمار قرار خواهند داد و بعد از عمل بینی نسخه‌ای شامل قرص‌‌های ضد التهاب و کبودی پوست صورت و ... برای بیمار خواهند نوشت، اما برای بهتر شدن روند بهبود تورم و کبودی صورت و جوش خوردن بخیه‌های اطراف بینی و جلوگیری از جوش‌‌های احتمالی ناشی از عوارض بیهوشی، بهتر است از مخلوط آناناس و کرفس و یا کرفس و آب هویج استفاده شود. از خوردن نمک که باعث کند شدن روند التیام ورم و کبودی پوست می‌شود خودداری فرمایید.


نکات مرتبط با هزینه جراحی بینی

چه بینی هایی شامل بیمه می شوند؟

بیمه‌های درمانی معمولاً فقط هزینه انجام عمل جراحی بینی به خاطر اصلاح عملکرد بینی را پوشش می‌دهند. برخی بیماران می‌توانند با پرداخت هزینه ماهانه بیمه از این خدمات استفاده کنند. معمولاً عمل جراحی بینی تحت پوشش بیمه، برای بهبود عملکرد تنفسی بیمار انجام می‌شود. شرایطی که در این نوع عمل جراحی اصلاح می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

تنگ شدن دهلیز بینی

در این مورد دیواره‌های جانبی بینی شروع به حرکت به سمت داخل می‌کنند و به این ترتیب راه تنفس فرد مسدود می‌شود. در این حالت جراحی اصلاح عملکرد بینی می‌تواند موقعیت این دیواره‌‌های جانبی را در محل مناسب آن‌ها تثبیت کند و به این ترتیب امکان تنفس راحت را در اختیار بیمار قرار دهد.

مخروط داخلی بزرگ در بینی

این مورد نیازمند حذف بخشی از بافت داخلی این مخروط است و می‌تواند در هر یک از دو طرف سوراخ‌های بینی قرار داشته باشد. این مخروط‌ها وظیفه تمیز کردن هوا را در زمان عبور آن از بینی بر عهده دارند. زمانی که این مخروط‌ها بسیار بزرگ باشند، می توانند از عبور هوا جلوگیری کنند. به این ترتیب جراح می‌تواند اندازه این مخروط‌ها را کوچک کند تا امکان تنفس مناسب برای فرد بیمار ایجاد شود.

شکسته شدن استخوان بینی

در این نوع، جداره جدا کننده منافذ بینی منحرف شده و به یک طرف متمایل می‌شود که به این ترتیب جلوی تنفس صحیح فرد را می‌گیرد.

برای استفاده از خدمات بیمه به منظور عمل جراحی اصلاحی بینی، جراح شما می‌تواند مدارک مورد نیاز را با استفاده از چند روش خاص در اختیار شما قرار دهد. برای مثال سی‌تی‌اسکن، ناهنجاری‌های موجود در بینی شما را که برای دیگران قابل مشاهده نیست، نشان می‌دهد. با استفاده از روش آکوستیک رینومتری می توان از وضعیت داخل بینی بیمار یک تصویر تهیه کرد. همچنین از روش رینومانومتری برای تعیین سطح و میزان عبور هوا از سوراخ‌های بینی استفاده می‌شود. در برخی موارد، شرکت‌های ارائه دهنده بیمه خدمات درمانی، بیماران را ترغیب می‌کنند که از سایر روش‌های درمانی نظیر استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها، تزریق ضد آلرژی‌ها و نیز استفاده از اسپری استروئید برای بهبود مشکلات خود استفاده کنند.

 
مشاوره تلفنی