پاسخ به چند سؤال مهم در مورد عمل بینی

سؤال مهم در مورد عمل بینی

عمل بینی می‌تواند اندازه، شکل و یا نسبت بینی شما را تغییر دهد. ممکن است برای ترمیم ناهنجاری‌های ناشی از آسیب، اصلاح نقص مادرزادی یا بهبود برخی از مشکلات تنفسی انجام شود. شما به هر دلیلی تصمیم به انجام عمل بینی گرفته‌اید، ممکن است سؤالات بسیاری در این مورد برایتان پیش بیاید. در این مقاله برخی نکات مهم و سؤالات متداولی را که برای متقاضیان عمل بینی پیش می‌آید بررسی می‌کنیم.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) چه تفاوتی با سپتوپلاستی دارد؟

رینوپلاستی عمل زیبایی بینی است و در آن با تغییر اندازه و شکل بینی ایرادات ظاهری رفع می‌شود و تناسب بیشتری در چهره ایجاد می‌شود. در برخی افراد ممکن است تیغه‌ی میانی بینی (سپتوم) انحراف داشته باشد و باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود. وجود انحراف در تیغه‌ی بینی عوارضی مانند عفونت سینوس‌ها، سردرد، خشکی بینی و مشکل در تنفس را به همراه دارد. انحراف تیغه‌ی بینی با معاینه قابل تشخیص است و اگر این عارضه شدید باشد، بهترین راه درمان آن جراحی است. به این جراحی سپتوپلاستی گفته می‌شود. در سپتوپلاستی ظاهر بینی هیچ تغییری نمی‌کند و تنها انحراف تیغه‌ی داخلی بینی رفع می‌شود. این امکان وجود دارد که عمل زیبایی بینی و سپتوپلاستی هم‌زمان انجام شود که به این نوع جراحی، سپتورینوپلاستی می‌گویند.

آیا عمل بینی یک عمل ساده است؟

عمل بینی یک جراحی چالش برانگیز است. این امر ناشی از چندین عامل است. بینی یک شکل سه بعدی پیچیده است که در وسط صورت قرار دارد. تغییرات ایجاد شده در حین عمل بینی اغلب ناچیز است؛ اما همین تغییرات اندک می‌تواند تفاوت عمده‌ای در نحوه‌ی عملکرد و ظاهر بینی داشته باشد. از آنجا که این تغییرات کم است، بنابراین حاشیه خطا نیز کم است و جراح باید در نهایت دقت و ظرافت عمل کند. ایجاد شده را پنهان می‌کند. همچنین عمل بینی یک برنامه ثابت یا ترتیب مراحل مشخصی ندارد و پزشکان هر عمل زیبایی بینی را متناسب با نیاز بیمار تنظیم می‌کنند.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580
ماندن در بیمارستان بعد از عمل بینی

آیا بعد از عمل بینی لازم است در بیمارستان بمانم؟

تقریباً همه‌ی کسانی که عمل زیبایی بینی انجام می‌دهند می‌توانند با خیال راحت همان روز پس از عمل بینی بیمارستان را ترک کنند. در موارد نادر، ممکن است لازم باشد متقاضی یک شب در بیمارستان بماند. مثلاً زمانی که با حالت تهوع شدید روبرو می‌شود یا سایر مشکلاتی که باید کنترل شود.

دوره‌ی نقاهت بعد از عمل بینی چه مدت است؟

برنامه‌ریزی کنید که یک هفته بعد از عمل زیبایی بینی از کار، دانشگاه، مدرسه یا سایر تعهدات خود مرخصی بگیرید. در هفته اول هر روز به‌تدریج احساس بهتری خواهید داشت. یک هفته پس از جراحی بینی، افراد معمولاً احساس بهبود می‌کنند. بعد از عمل بینی، تورم و کبودی ایجاد می‌شود. رفع ورم ممکن است ماه‌ها طول بکشد، اگرچه بیشتر افراد پس از گذشت دو ماه دیگر متوجه آن نمی‌شوند. افراد معمولاً پس از یک هفته به انجام بیشتر فعالیت‌ها برمی‌گردند و پس از دو تا چهار هفته همه فعالیت‌ها را از سر می‌گیرند؛ اما برای رسیدن به نتیجه و فرم نهایی بینی باید حداقل یک سال از عمل بینی بگذرد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

آیا عمل زیبایی بینی خطرات و عوارضی دارد؟

همه جراحی‌ها خطرات و عوارضی دارند. خوشبختانه خطرات جراحی زیبایی بینی اندک است و عوارض آن نادر است. عوارضی مانند کبودی، ورم و گرفتگی بینی مواردی هستند که با گذشت زمان کاملاً رفع می‌شوند و عوارضی مانند عفونت، خون‌ریزی و مشکلات تنفسی عوارض نادری هستند که احتمال بروز آن‌ها بسیار اندک‌اندک است. مهارت، تجربه و تخصص جراح در این موارد بسیار مهم است.

آیا بیمه هزینه‌ی عمل بینی را پرداخت می‌کند؟

بعضی‌اوقات بیمه هزینه‌ی بخشی از عمل بینی را پرداخت می‌کند، اما قسمت‌های دیگر آن را پرداخت نمی‌کند. اگر عمل بینی برای اصلاح عملکرد بینی باشد و به سلامتی فرد ارتباط داشته باشد بیمه هزینه‌ی آن را پرداخت می‌کند؛ اما عمل زیبایی بینی تحت پوشش بیمه نیست و هزینه‌ای بابت آن پرداخت نمی‌شود. مواردی که تنفس فرد به دلیل انحراف بینی و یا شکستگی دچار اختلال شده باشد بیمه بخشی از هزینه‌ی عمل بینی را پرداخت می‌کند.

هزینه‌ی عمل بینی چقدر است؟

هزینه‌ی عمل بینی به عوامل مختلفی از جمله پیچیدگی جراحی، شهرت و تجربه‌ی جراح و شهر و محلی که در آن جراحی بینی انجام می‌دهید، بستگی دارد.

تغییرات بینی بعد از عمل بینی

آیا می‌توانم ببینم بینی من، بعد از جراحی زیبایی چه شکلی خواهد بود؟

همه‌ی ما افرادی را دیده‌ایم که از نتیجه‌ی عمل زیبایی بینی خود راضی نیستند و به دنبال فرم و شکل دیگری برای بینی خود بوده‌اند که به آن نرسیدند. در طراح طب، با استفاده از دستگاه اسکن سه‌بعدی می‌توانید تغییرات موردنظر خود را روی بینی اعمال کنید و در همان لحظه نتیجه‌ی آن را مشاهده کنید. دستگاه اسکن سه‌بعدی، اشعه‌ی مضری ساتع نمی‌کند و یک تصویر سه‌بعدی از چهره‌ی شما ایجاد می‌کند. در جلسه‌ی مشاوره با در دست داشتن این تصویر می‌توانید خواسته‌ها و انتظارات خود از عمل بینی را بر روی این تصویر اعمال کرده و نتیجه‌ی نهایی را ببینید. در مجموعه‌ی طراح طب شما در جلسه‌ی مشاوره با جراح موردنظر خود می‌توانید از تمام زوایا فرم بعد از عمل بینی خود را ببینید و در مورد آن تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهید.

آیا عمل زیبایی بینی دردناک است؟

برای بیشتر افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند این یک عمل دردناک نیست. یک روز پس از عمل بینی، اکثر افراد میزان درد خود را بین ۰ تا ۴ از ۱۰ ارزیابی می‌کنند.

چگونه یک جراح خوب برای عمل بینی انتخاب کنم؟

جراحان پلاستیک و متخصصان گوش و حلق و بینی بیشترین جراحی‌های زیبایی بینی را انجام می‌دهند. پیدا کردن جراحی که در این زمینه‌ها تحصیلات داشته باشد و آموزش دیده باشد اولین اقدام در راه انتخاب یک جراح مناسب برای عمل زیبایی بینی است. مورد بعدی که برای شناختن یک جراح خوب مهم است، بررسی نمونه‌ها و نتایج جراحی‌های وی است. این کار را با بررسی صفحات اجتماعی جراح و یا مراجعه‌ی حضوری به مطب او می‌توانید انجام دهید. این موضوع بسیار مهم است که جراحی را انتخاب کنید که سلامت تنفس و بویایی شما برایش در اولویت باشد و بیمارانش در این مورد رضایت داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که جراحی شما در یک مرکز جراحی معتبر یا بیمارستان انجام خواهد شد. همچنین باید با جراح خود نیز احساس راحتی کنید. به دنبال جراحی بگردید که بتواند آنچه را که قرار است در حین جراحی زیبایی بینی شما اتفاق بیفتد را برای شما کاملاً توضیح دهد تا احساس آرامش و اطمینان خاطر داشته باشید.


نکات مرتبط با پاسخ به چند سؤال مهم در مورد عمل بینی

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی