تماس با ما درباره ما
طراح طب

راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی

امروزه رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی هایی می باشد که در بین قشر جوان جامعه به وفور قابل مشاهده است. این جراحی نیز ممکن است همانند بسیاری از جراحی های دیگر با یکسری عوارض احتمالی همراه باشد. آشنا بودن با راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی از جمله: مراقبت های دارویی و پزشکی، قرار گرفتن سر در وضعیت مناسب، کنترل فعالیت های روزانه و... برای افردی قصد جراحی بینی دارند بسیار مفید خواهد بود.

قرار دادن تمامی سوابق پزشکی در اختیار پزشک معالج

یکی از مهم ترین و اصلی ترین راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی آگاه بودن پزشک معالج از وضعیت کامل بیمار و دارو های مصرفی وی می باشد. این امر موجب خواهد شد تا در صورت نیاز از مصرف برخی از دارو ها پیش یا بعد از عمل جلوگیری شود و یا سطح مصرف برخی از آن ها تغییر کند.

کاهش عوارض جراحی بینی با مراقبت های دارویی

به طور معمول برای کاهش درد و تورم پزشکان برخی از داروهایی را تجویز می کنند که بیمار حتما باید آن ها را در زمان مناسب و به موقع مورد استفاده قرار دهد تا اثرات لازم را نمایان کرده و در تسریع روند بهبودی درمان موثر واقع شود.

اهمیت به قرار گرفتن سر در وضعیت متناسب، راهکار اصلی کاهش عوارض جراحی بینی

ورم و کبودی بینی و زیر چشم از جمله شایع ترین عارضه هایی است که در جراحی بینی به چشم می خورد. پوزیشن یا وضعیت سر در زاویه مناسب کمک شایانی به رفع این عارضه خواهد کرد و از مهم ترین راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی است. اکثر پزشکان زاویه 30 تا 45 درجه را برای قرار گرفتن سر بعد از جراحی بینی پیشنهاد می کنند که نقش مثبتی در گردش خون نیز خواهد داشت.

با داشتن رژیم غذایی سالم از عوارض جراحی بینی بکاهید

رژیم غذایی سالم و مناسب یکی از قابل اهمیت ترین راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی می باشد که به فرد کمک می کند تا سریع تر به حالت نرمال بازگردد. هر گونه نوشیدنی های الکلی و مصرف دخانیات باید به صورت کامل از زندگی روزانه بیماران حذف شود. مصرف غذا های ارگانیک و طبیعی و همچنین نوشیدن مایعات و آب فراوان نقش موثری در افزایش سرعت بهبودی فرد دارد چرا که مهم است بدن در طی بهبودی هیدراته بماند.

مصرف کالری، پروتئین، انواع ویتامین ها و مواد معدنی

بدن بیمار نیاز به انرژی بیشتری برای ترمیم زخم و بازسازی بافت ها دارد. از طرفی کمبود پروتئین باعث دیرتر التیام یافتن و کاهش سرعت بهبودی خواهد شد. مصرف سدیم نیز باید کنترل شده باشد تا مانع ایجاد تورم شود.

مواد مغذی مهم برای درمان عبارتند از: ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B، روی و آهن. مرکبات، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، سبزیجات با برگ سبز تیره، سبزیجات نارنجی یا زرد و غلات غنی شده در ردیف مواد مغذی ضروری قرار می گیرند.

آیا می دانید یکی از راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی نداشتن استرس است؟

دوستان، خانواده و همکاران بیمار نیز نقش مهمی در اجرای راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی دارند. آن ها باید اهمیت زیادی به استراحت و آرامش فرد بدهند. بهتر است هشدار تلفن همراه تنظیم شود تا فقط مواردی را که لازم است دریافت نماید. هدف این است که استرس و تنش تا جای ممکن کاهش یابد.

کاهش عوارض جراحی بینی با استفاده از کمپرس آب سرد

بکارگیری کمپرس آب سرد یکی دیگر از راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی است. این شیوه میزان درد را به کمترین حد می رساند. تنها یکبار به کارگیری این روش پاسخگوی درد حاصله نیست و در طول روز باید چندین بار این کار را به مدت زمان 20 دقیقه انجام داد. توجه کنید که این روش حتما باید با نظر جراح انجام شود.

کنترل فعالیت های روزانه راهکاری ساده برای کاهش عوارض جراحی بینی

فعالیت های روزانه فرد و کار هایی که انجام می دهد بخصوص حالتی که سر در آن قرار خواهد گرفت بسیار مهم می باشد. یکی از اثربخش ترین راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی حداقل تا یک هفته اجتناب از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سخت است. میزان استراحت باید به اندازه کافی باشد. در واقع ضروریست که فعالیت ها برای جلوگیری از خونریزی محدود شود.

پیاده روی آرام و دیدار با دوستان برای تحرک مورد نیاز بدن، بهتر شدن حالات روحی و بهبودی سریع تر بسیار عالیست، اما از همه فعالیت های شدید باید اجتناب نمود. بدن شما از انرژی قابل توجهی برای جراحی استفاده می کند. اگر استراحت نکنید، ممکن است زمان بازیابی خود را افزایش دهید!