مشاهده نسخه کامل این صفحه

راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی

امروزه رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی هایی می باشد که در بین قشر جوان جامعه به وفور قابل مشاهده است. این جراحی نیز ممکن است همانند بسیاری از جراحی های دیگر با یکسری عوارض احتمالی همراه باشد. آشنا بودن با راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی از جمله: مراقبت های دارویی و پزشکی، قرار گرفتن سر در وضعیت مناسب، کنترل فعالیت های روزانه و... برای افردی قصد جراحی بینی دارند بسیار مفید خواهد بود.

قرار دادن تمامی سوابق پزشکی در اختیار پزشک معالج

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راهکارهای کاهش عوارض جراحی بینی، آگاه بودن پزشک معالج از وضعیت کامل بیمار و داروهای مصرفی وی می‌باشد. این امر موجب خواهد شد تا در صورت نیاز از مصرف برخی از داروها قبل و یا بعد از عمل جلوگیری شود و یا سطح مصرف برخی از آن‌ها تغییر کند.

کاهش عوارض جراحی بینی با مراقبت‌های دارویی

به طور معمول برای کاهش درد و تورم، پزشکان ممکن است داروهایی را تجویز ‌کنند که بیمار حتما باید آن‌ها را در زمان مناسب و به موقع مورد استفاده قرار دهد تا اثرات لازم را نمایان کرده و در تسریع روند بهبودی درمان موثر واقع شوند.

اهمیت قرار گرفتن سر در وضعیت مناسب برای کاهش عوارض جراحی بینی

ورم و کبودی بینی و زیر چشم از جمله شایع‌ترین عارضه‌هایی است که در جراحی بینی به چشم می‌خورد. حالت قرارگیری یا وضعیت سر در زاویه مناسب کمک شایانی به رفع این عارضه خواهد کرد و از مهم‌ترین راهکارهای کاهش عوارض جراحی بینی است. اکثر پزشکان زاویه 30 تا 45 درجه را برای قرار گرفتن سر بعد از جراحی بینی پیشنهاد می‌کنند که نقش مثبتی در گردش خون نیز خواهد داشت.

با داشتن رژیم غذایی سالم از عوارض جراحی بینی بکاهید

رژیم غذایی سالم و مناسب یکی از مهم‌ترین راه‌کارهای کاهش عوارض جراحی بینی است که به فرد کمک می‌کند تا سریع‌تر به حالت نرمال بازگردد. هر گونه نوشیدنی الکلی و مصرف دخانیات باید به صورت کامل از زندگی روزانه بیمار حذف شود. مصرف غذاهای ارگانیک و طبیعی و همچنین نوشیدن مایعات و آب فراوان نقش موثری در افزایش سرعت بهبودی فرد دارد و بدن در دوره بهبودی باید از آب کافی برخوردار باشد.

مصرف کالری، پروتئین، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی

بدن بیمار نیاز به انرژی زیادی برای ترمیم زخم و بازسازی بافت‌ها دارد. از طرفی کمبود پروتئین باعث دیرتر التیام یافتن و کاهش سرعت بهبودی خواهد شد. مصرف سدیم نیز باید کنترل شده باشد تا مانع ایجاد تورم شود.

ترکیبات مغذی مهم برای درمان شامل ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B، روی و آهن می‌باشد. همچنین مواد غذایی نظیر مرکبات، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، سبزیجات با برگ سبز تیره، سبزیجات نارنجی یا زرد و غلات غنی شده بهتر است در رژیم غذایی بیمار مورد استفاده قرار گیرد.

آیا می‌دانید یکی از راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی نداشتن استرس است؟

دوستان، خانواده و همکاران بیمار می‌توانند در کاهش عوارض جراحی بینی نقش موثری داشته باشند. آن‌ها باید اهمیت زیادی به استراحت و آرامش فرد بدهند. بهتر است هشدار تلفن همراه نیز تنظیم شود تا بیمار فقط مواردی را که لازم است، دریافت نماید و تا جای ممکن دچار استرس و تنش نشود.

کاهش عوارض جراحی بینی با استفاده از کمپرس آب سرد

به‌کارگیری کمپرس آب سرد یکی دیگر از راهکار های کاهش عوارض جراحی بینی است. این شیوه میزان درد را به کمترین حد می‌رساند. تنها یک بار به‌کارگیری این روش سبب التیام درد نخواهد شد و در طول روز باید چندین بار این کار را به مدت 20 دقیقه انجام داد. توجه کنید که این روش حتما باید با نظر جراح انجام شود.

کنترل فعالیت‌های روزانه راه‌کاری ساده برای کاهش عوارض جراحی بینی

فعالیت‌های روزانه فرد و کارهایی که انجام می‌دهد به‌خصوص حالتی که سر در آن قرار خواهد گرفت، بسیار مهم است. یکی از اثربخش‌ترین راه‌کارهای کاهش عوارض جراحی بینی حداقل تا یک هفته اجتناب از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های سخت است. میزان استراحت باید به اندازه کافی باشد. در واقع ضروری است که تا جایی که ممکن است فعالیت‌های فرد به منظور جلوگیری از خونریزی محدود شود.

پیاده‌روی آرام و دیدار با دوستان برای تحرک مورد نیاز بدن، بهتر شدن حالات روحی و بهبودی سریع‌تر بسیار خوب است، اما از همه فعالیت‌های شدید باید اجتناب نمود. بدن شما از انرژی قابل توجهی برای جراحی استفاده می‌کند؛ پس اگر استراحت نکنید، ممکن است زمان بهبودی خود را افزایش دهید.

 
مشاوره تلفنی