تزریق کورتون بعد از عمل بینی

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

ورم بینی پس از جراحی زیبایی بینی، بسیاری از افراد را نگران می‌کند و آن‌ها را به فکر راهی برای رهایی از آن می‌اندازد. این ورم تا مدتی پس از جراحی طبیعی است و نشان دهنده‌ی روند بهبودی است. در برخی موارد تزریق کورتون (کورتیکواستروئید) بعد از عمل بینی در کنترل جای زخم و پیشرفت ورم کمک‌کننده است.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

کورتون چیست؟

کورتون‌ها یا کورتیکواستروئیدها داروهای پرکاربردی در پزشکی هستند که در بیماری‌های مختلفی مثل حساسیت‌ها و بیماری‌های خودایمنی به کار می‌روند. کورتون‌ها در دو مورد استفاده می‌شوند، برای مهار و ازبین‌بردن التهاب در بافت‌ها و دیگری تضعیف سیستم ایمنی بدن در مواقع ضروری. تزریق کورتون بعد از عمل بینی می‌تواند در کاهش تورم، درد و جلوگیری از ایجاد جای زخم کمک‌کننده باشد.

هدف تزریق کورتون بعد از عمل بینی

هدف اصلی تزریق کورتون بعد از جراحی بینی کاهش ورم بینی است. هر فردی که تحت جراحی زیبایی بینی و یا عمل ترمیمی قرار می‌گیرد درجاتی از ورم بینی پس از عمل را تجربه می‌کند. میزان این ورم به نوع پوست و آنچه که جراح در حین جراحی برای رسیدن به فرم دلخواه انجام داده است، بستگی دارد. ورم اولیه تا حدود دوهفته طول می‌کشد و بر اساس نوع پوست، معمولاً این ورم در شش ماه اول بعد از جراحی تا ۹۰% کاهش پیدا می‌کند. فاز ثانویه ورم بعد از عمل بینی و یا عمل ترمیمی، ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها باقی بماند. ورم بینی موقتی است و معمولاً خودبه‌خود از بین می‌رود، اما گاهی افراد ترجیح می‌دهند برای رفع این ورم ۶ تا ۲۴ ماه صبر نکنند، در این صورت تزریق کورتون بعد از عمل بینی مفید خواهد بود.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580

افرادی که بافت نرم بینی آن‌ها ضخیم‌تر است و نوک بینی پوست ضخیمی دارد، مستعد ایجاد اسکار یا اثرهایی از جراحی به خصوص در ناحیه بالای نوک بینی (supratip) هستند. اگر این روند شدید باشد، فرایند جای‌گیری درست پوست روی استخوان و غضروف انجام نمی‌شود و این باعث می‌شود بینی به شکل دلخواه تبدیل نشود. خوشبختانه در این موارد با تزریق کورتون بعد از عمل بینی، نتایج خوبی به دست می‌آید.

انواع کورتون برای تزریق به بینی

کورتون‌های مورداستفاده برای تزریق به بینی

کورتیکواستروئیدهای بسیاری وجود دارند که در زمینه پزشکی کمک‌کننده هستند، مانند کورتیزول. اما این مورد برای تزریق به بینی مناسب نیست. برای این منظور دوزهای مشخصی از تریامسینولون یا متیل‌پردنیسولون‌استات استفاده می‌شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

زمان تزریق کورتون بعد از عمل بینی

زمان‌بندی برای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی مسئله‌ای است که پزشکان نظرات متفاوتی درمورد آن دارند. برخی متخصصان عقیده دارند که تزریق کورتون باید ۱-۲ ماه پس از جراحی بینی صورت بگیرد. زیرا در این زمان بدن بیشترین مقدار کلاژن را تولید می‌کند و این کلاژن در نهایت تبدیل به بافت اسکار می‌شود. بعضی دیگر از متخصصان معتقدند که برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی بهتر است حداقل ۳-۴ ماه صبر کنید، زیرا با طی شدن فرایند بهبودی، ورم کمتر شده و فرد می‌تواند کم‌کم نتایج عمل را مشاهده کند و در این مرحله تزریق کورتون می‌تواند اثر بهتری بر شکل‌دهی بینی داشته باشد.

در بسیاری از متقاضیان تزریق کورتون بعد از جراحی زیبایی بینی با فواصل منظمی انجام می‌شود. هرچند گاهی با یک تزریق هم نتیجه موردنظر به دست می‌آید ولی معمولاً چند تزریق بافاصله ۶-۸ هفته‌ای می‌تواند مؤثرتر واقع شود.

زمان شروع اثر تزریق کورتون بعد از عمل بینی

بلافاصله پس از تزریق، کورتون عملکردش را در بدن آغاز می‌کند، اما حدوداً دوهفته طول می‌کشد تا فرد اولین تغییرات ظاهری را احساس کند. در موارد کمی گاهی حتی تا ۶ هفته طول می‌کشد تا اثرات نهایی قابل‌مشاهده شود.

عوارض و خطرات تزریق کورتیکواستروئید بعد از عمل بینی

یکی از عوارض تزریق کورتون در بینی، ایجاد فرورفتگی در محل تزریق است. همان‌طور که کورتون می‌تواند بافت اسکار را از بین ببرد ممکن است همین اثر را بر روی بافت طبیعی بینی نیز داشته باشد. به فرایند تحلیل بافت آتروفی می‌گویند. تزریق نامناسب کورتون باعث ورود آن به بافت پوست و چربی زیر آن می‌شود که نتیجه آن آتروفی بافت طبیعی بینی است. معمولاً این عارضه بعد از گذشت چند هفته، خودبه‌خود بهبود می‌یابد. در غیر این صورت پزشک اقدامات درمانی را بر روی فرد آغاز می‌کند. تزریق بیش از حد یا با غلظت زیاد در لایه‌های سطحی پوست موجب نازک شدن پوست و کم‌رنگ شدن موضع تزریق می‌شود. محل تزریق ممکن است کبود و متورم شود. درمان زیاد با کورتون، امکان بروز عوارض یادشده و همچنین مشخص‌شدن غضروف زیرپوست به علت نازک شدن پوست را افزایش می‌دهد.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی کار حساسی است که حتماً باید توسط پزشک شما انجام گیرد تا با تزریق عمقی و مناسب از ایجاد عوارض آن جلوگیری شود.

درد تزریق کورتون به بینی

آیا تزریق کورتون در بینی دردناک است؟

افراد نسبت به این تزریق واکنش‌های مختلفی دارند. اکثر افراد درد بسیار کمی را تجربه می‌کنند. به صورت کلی کورتون باید با لیدوکائین مخلوط شود که این موضوع باعث کاهش احساس درد خواهد بود.

آیا تزریق کورتون بعد از عمل بینی ضروری است؟

هر فرد پس از جراحی بینی روند بهبودی متفاوتی را طی می‌کند و بر اساس مقدار ورم و تصمیم پزشک امکان دارد نیاز به تزریق کورتون داشته باشد. هر میزانی که جراح در حین عمل و فرد بعد از عمل مراقب باشند، بازهم مقداری ورم در بینی وجود خواهد داشت. بینی شما ممکن است آن‌گونه نباشد که شما تصور می‌کردید چون برای اینکه پوست بینی جمع شود و کاملاً بر روی ساختار بازسازی شده زیرین بنشیند نیاز به گذشت زمان است. اصولاً هدف پزشک شما این است که شما در کمترین زمان ممکن، حس مثبتی نسبت به ظاهر بینی خود داشته باشید. به همین منظور، برای متقاضیان با پوست ضخیم معمولاً تزریق کورتون در دوماهه اول پیشنهاد می‌شود که برای کاهش ورم و کبودی سودمند خواهد بود.

فواید تزریق کورتون بعد از عمل بینی

در جراحی زیبایی بینی، استخوان و غضروف تغییر شکل پیدا می‌کنند و نیاز است که پوست این ساختار جدید را بپوشاند. این فرایند در افراد با پوست نازک به سرعت پیش می‌رود درحالی‌که برای افراد با پوست ضخیم‌تر این روند بیشتر طول می‌کشد. برخی اوقات ممکن است بافت اسکار بین پوست و غضروف ایجاد شود. معمولاً این اتفاق در نوک بینی یا کمی بالاتر از نوک بینی رخ می‌دهد. افرادی که دچار این عارضه شده‌اند و تورم بینی آن‌ها در حال پیشروی است کاندید مناسبی برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی هستند و خوشبختانه این تزریق بسیار تأثیرگذار است.


نکات مرتبط با تزریق کورتون بعد از عمل بینی

نگرانی از نتیجه عمل بینی

یکی از عامل‌هایی که باعث نارضایتی فرد کاندید جراحی بینی می‌شود، عدم فهم مشترک بین بیمار و پزشک نسبت به نتیجه کار است. گاهاً پزشک از نتیجه جراحی انجام شده رضایت کامل دارد، اما مراجع کننده به شدت ناراضی و سرخورده است.

راه حل مجموعه طراح طب برای این موضوع استفاده از روش مکمل اسکن سه بعدی است که برای جراحی بینی بسیار کمک کننده است. در این روش قبل از جراحی، چهره بیمار اسکن سه بعدی می‌شود و در جلسه مشاوره در حضور پزشک، بیمار و متخصصین طراحی، چهره بعد از عمل بیمار برای وی ترسیم می‌شود. همچنین بیمار به راحتی می‌تواند نظرات خود را به پزشک منتقل کند و بعد از امکان سنجی توسط پزشک، به کمک متخصص طراحی، تغییرات دلخواه را بر طراحی چهره خود اعمال نماید.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی