رابطه جنسی بعد از عمل بینی

رابطه جنسی بعد از عمل جراحی بینی

عمل بینی جزء آن دسته از جراحی‌هایی است که نتیجه آن علاوه بر مهارت دکتر و خوب پیش رفتن عمل، به مراقبت‌های بعد از آن نیز بستگی دارد و اگر توصیه‌های بعد از جراحی جدی گرفته نشود، ممکن است نتیجه دلخواه حاصل نشود. یکی از سوالاتی که برای متقاضیان عمل بینی پیش می‌آید این است که چه مدت بعد از عمل بینی می‌توانند رابطه جنسی داشته باشند؟

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

رابطه جنسی در سلامت و کیفیت رابطه میان زن و شوهر بسیار تاثیر گذار است، اما بهتر است که در زمان مناسب انجام شود تا برای هر دو نفر لذت بخش باشد. بسیاری از افراد راحت نیستند که از جراح خود در این خصوص سوال کنند، از این رو در این مقاله درباره رابطه جنسی بعد از جراحی بینی صحبت شده است.

زمان مناسب رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

در حین عمل بافت نرم بینی که شامل پوست، مخاط و رگ‌های خونی است دست‌کاری می‌شود که در نتیجه آن اندکی خون به زیر بافت نشت کرده و کبودی ایجاد می‌شود. بعضی از جراحان به منظور جلوگیری از خون‌ریزی بعد از اتمام جراحی، درون سوراخ‌های بینی گاز استریل آغشته به آنتی بیوتیک (تامپون) قرار می‌دهند. بعضی دیگر از جراحان از بخیه‌های داخلی برای جلوگیری از خون ریزی استفاده می‌کنند. با این حال در چند روز اول اندکی خونابه از بینی ترشح می‌شود که به همین منظور زیر بینی پانسمان قرار داده شده تا خون ترشح شده را جذب کند.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580

همچنین در حین عمل بینی به روش باز پوست بینی بالا برده شده تا جراح بتواند فریم کار را ببیند و تغییرات مورد نظر خود را اعمال کند. در آخر پوست بینی پایین آورده شده و در محل مناسب بخیه می‌شود. در این مرحله مایعات بافتی زیر پوست جمع شده و سبب ایجاد تورم می‌شود که برای از بین رفتن آن لازم است که زمان زیادی سپری شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

تا سه هفته بعد از جراحی لازم است که از انجام فعالیت‌هایی نظیر بلند کردن وزنه، ورزش‌های سنگین و همچنین رابطه جنسی اجتناب شود زیرا این فعالیت‌ها سبب افزایش ضربان قلب و فشار خون شده که در نتیجه آن خون‌ریزی و تورم بینی بیشتر خواهد شد. این موضوع به این معنی نیست که فرد باید استراحت مطلق داشته باشد. بعد از سه الی چهار روز می‌توان پیاده‌روی را شروع کرد. انجام این کار سبب برقراری گردش خون متعادل در بدن می‌شود و روند بهبودی بعد از عمل را سرعت می‌بخشد.

خون ریزی بعد از عمل جراحی بینی

ممکن است به علت تغییر ظاهر هر دو نفر برای برقراری رابطه جنسی هیجان داشته باشند اما باید گفت که فعالیت‌های هیجانی مانند رابطه جنسی می‌تواند سبب فعال شدن اعصاب پاراسمپاتیک شده که در نتیجه آن فشار خون نیز افزایش پیدا می‌کند. در این مورد بعد از سه هفته می‌توانید با احتیاط‌های لازم رابطه جنسی را شروع کنید. البته به این موضوع توجه داشته باشید که خودتان بر اساس حسی که دارید بهتر می‌توانید تصمیم‌گیری کنید. به طور مثال اگر احساس خستگی یا درد دارید بهتر است این موضوع را به زمان دیگری موکول کنید. سعی کنید پوزیشنی را انتخاب کنید که برایتان راحت باشد و از پوزیشن‌هایی که لازم است سرتان خم شود، اجتناب کنید. علاوه بر آن مواظب باشید که به بینی‌تان ضربه‌ای وارد نشود زیرا بینی در این مرحله هنوز استحکام کافی را نداشته و ممکن است آسیب جدی ببیند.

در صورت وارد شدن ضربه به بینی عمل شده چه کار کنیم؟

لازم است که بعد از جراحی بینی مراقب باشید که به بینی شما ضربه‌ای وارد نشود. به طور مثال حتی اگر همسرتان بخواهد شما را ببوسد باید با احتیاط لازم این کار را انجام دهد. گاهی برخورد ضربه به صورت اتفاقی و اجتناب ناپذیر است که در این صورت اگر ضربه وارد شده خفیف باشد و درد شما در مدت زمان کوتاهی برطرف شود، جای نگرانی نیست. اما اگر ضربه وارد شده شدید باشد و ظاهر بینی تغییر کند، به طور مثال کج شود یا قوز پیدا کند، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر ضربه وارد شده سبب ایجاد خون‌ریزی یا مشکلات تنفسی شود، نیاز به پیگیری فوری می‌باشد.

در صورتی که مطمئن نیستید که علائم گفته شده را دارید، به پزشک مراجعه کنید تا از سلامت بینی شما اطمینان حاصل شود. بسیاری از مشکلاتی که بر اثر ضربه ایجاد می‌شود، در صورتی که در زمان مناسب پیگیری شود، قابل حل است. در مواردی که ضربه وارد شده شدید باشد و برای بینی مشکلات جدی ایجاد شود، ممکن است نیاز به عمل دوباره بینی یا عمل ترمیمی باشد. معمولا برای انجام عمل ترمیمی نیاز به گذشت یک سال می‌باشد تا زخم‌های جراحی به طور کامل بهبود پیدا کند.

آیا عمل بینی گوشتی نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارد؟

بینی افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است و هر بینی امکانات خاص خود را دارد. در اصطلاح عامه بینی به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم بندی می‌شود. در بینی استخوانی پوست بینی نازک بوده و بافت غضروف و استخوان قوی است که معمولا به شکل برآمدگی و قوز نمود پیدا می‌کند. به طور عکس در بینی گوشتی بافت پوست ضخیم بوده و بافت غضروفی ضعیف است. ضخیم بودن بافت پوست می‌تواند به علت ازدیاد بافت چربی نیز باشد. ضعیف بودن بافت غضروفی سبب می‌شود که غضروف‌های نوک بینی تحمل وزن بینی را نداشته و بینی دچار افتادگی شود. پس در تعریفی دیگر می‌توان گفت در بینی استخوانی مشکل بینی بیشتر در ناحیه بالای آن و در بینی گوشتی مشکل بیشتر در پایین و نوک بینی می‌باشد.

با توجه به این که پوست بینی گوشتی ضخیم‌تر است، این نوع بینی دچار تورم بیش‌تری می‌شود و لازم است مدت زمان بیشتری برای کاهش تورم آن از چسب بینی استفاده شود. همچنین بهتر است که برای انجام رابطه جنسی حداقل 4 هفته زمان بگذرد زیرا همان‌طور که گفته شد میزان تورم در این نوع بینی بیشتر بوده و بر اثر فعالیت‌های سنگین ممکن است تشدید شود.


نکات مرتبط با رابطه جنسی بعد از عمل بینی

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

• در روزهای اول بعد از جراحی از مصرف غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد، پرهیز کنید. سعی کنید که غذاهای پخته شده مصرف کنید. مصرف آبمیوه‌های طبیعی و میوه‌هایی نظیر آناناس و پاپایا به کاهش ورم بینی و تسریع بهبود زخم‌ها کمک می‌کند.
• استفاده از کمپرس‌های یخ در اطراف بینی برای کاهش ورم بسیار کمک کننده است. کمپرس یخ را نباید به صورت مستقیم روی بینی قرار داد چرا که ممکن است سبب جابه‌جایی بافت‌های بینی شود.
• استفاده از چسب تا سه هفته بعد از عمل در کاهش ورم بینی نقش به سزایی دارد و بعد از آن تنها به منظور هشدار به دیگران استفاده می‌شود.
• تا یک ماه بعد از عمل بینی از انجام فعالیت‌هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، ورزش‌های سخت و خم شدن زیاد اجتناب کنید، زیرا این فعالیت‌ها موجب هجوم خون به بافت‌های بدن شما می‌شود. بر خلاف موارد ذکر شده پیاده روی بعد از جراحی می‌تواند مفید باشد و سبب افزایش گردش خون در بدن شما شود که این موضوع نیز روند بهبودی بعد از عمل را سرعت می‌بخشد.
• سعی کنید طاق باز بخوابید و سر خود را اندکی بالاتر از بدن خود قرار دهید؛ اغلب زاویه 30 درجه به این منظور توصیه می‌شود.
• داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشکتان مصرف کنید.
• تا زمانی که اسپیلنت بر بینی شما قرار دارد نباید به آن آب بخورد و خیس شود. بعد از برداشتن اسپیلنت می‌توانید با مشورت پزشکتان حمام کنید.
• تا دو ماه بعد از عمل از عینک طبی و یا آفتابی استفاده نکنید.
• ماساژ بینی می‌تواند در کاهش ورم بینی موثر باشد. تا دو ماه بعد از جراحی پیشنهاد می‌شود که این کار مطابق دستورالعمل پزشک انجام شود.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی