سن مناسب عمل بینی

سن مناسب برای عمل بینی

امروزه عمل بینی در میان اقشار مختلف جامعه رواج بسیاری پیدا کرده است. بسیاری از افرادی که تمایل به انجام عمل بینی دارند، سوال می‌پرسند که سن مناسب جراحی بینی چه موقع است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به این که عمل بینی یکی از کم خطرترین جراحی‌های زیبایی است در هر سنی می‌تواند انجام شود. اما لازم به ذکر است که برای این عمل محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

سن مناسب عمل بینی در نوجوانان

نوجوانی سنی است که در آن فرد توجه بسیاری به ظاهر خود دارد و مشکلات ظاهری می‌تواند سبب ایجاد ناراحتی برای وی شود. برای انجام عمل بینی در نوجوانان، رشد استخوان بینی باید کامل شود. در صورتی که رشد استخوان کامل نشده باشد و عمل بینی انجام شود، تغییرات ایجاد شده با گذشت زمان تغییر می‌کند و شکل بینی دوباره عوض خواهد شد. علاوه بر آن رشد غضروف‌های بینی بر رشد سایر اعضای چهره نیز تاثیرگذار است. در صورتی که غضروف بینی قبل از رشد کامل دست‌کاری شود ممکن است در رشد سایر اجزای صورت اختلال ایجاد شود و چهره حالتی غیر طبیعی به خود بگیرد.

معمولا رشد استخوان بینی در دوران بلوغ به اوج خود می‌رسد و سپس در دختران بعد از 16 سالگی و در پسران بعد از 18 سالگی پایان می‌یابد. در صورتی که فرد نوجوان در سنین گفته شده به جراح بینی مراجعه کند و جراح با معاینه بینی نتواند مطمئن شود که رشد استخوان بینی کامل شده، برای او آزمایش بررسی رشد استخوان تجویز می‌کند. بر اساس نتایج این آزمایش پزشک تصمیم می‌گیرد که فرد به سن مناسب عمل بینی رسیده است یا خیر.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580
عمل بینی در نوجوانان

مزایای عمل بینی در نوجوانان

عمل بینی در نوجوانان می‌تواند سبب افزایش اعتماد به نفس آن‌ها شده که در نتیجه آن عملکرد آن‌ها نیز بهبود پیدا می‌کند و می‌توانند لذت بیشتری از زندگی خود ببرند.

علاوه بر آن در صورتی که فرد مشکلات تنفسی مانند انحراف بینی داشته باشد، می‌تواند آن را همراه با عمل زیبایی بینی برطرف کند. انحراف بینی در فرایند تنفس اختلال ایجاد می‌کند و ممکن است منجر شود که فرد تنفس دهانی داشته باشد که در نتیجه آن هوای تصفیه نشده وارد ریه شده و گلو آزرده و خشک می‌شود.

از دیگر مزایای عمل بینی در سن نوجوانی این است که با توجه به این که بدن در این سن در اوج سلامتی و طراوت می‌باشد، بعد از انجام جراحی، بینی با سرعت بیشتری ترمیم شده و دوره نقاهت بعد از عمل راحت‌تر و کوتاه‌تر خواهد بود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

معایب عمل بینی در نوجوانان

در سن نوجوانی فرد به دلیل تجربه کم و هورمون‌های دوران بلوغ عقایدش به سرعت تغییر می‌کند و ممکن است تصمیمات لحظه‌ای بگیرد. معمولا افراد در این سن تحت تاثیر دیگران هستند و مثلا اگر یکی از دوستان آن‌ها عمل بینی انجام دهد، آن‌ها نیز به این کار تمایل پیدا می‌کنند. اما بعد از مدتی به دلیل کسب تجربه از کاری که انجام داده‌اند ممکن است پشیمان شوند، به خصوص اگر مدل‌های فانتزی برای بینی خود انتخاب کنند زیرا این مدل‌ها دوره‌ای هستند و بعد از مدتی محبوبیت خود را از دست می‌دهند. پس نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که در صورت وجود مشکلات عمده، فرد برای عمل بینی اقدام کند و ترجیحا از مدل‌های فانتزی پرهیز شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که بر سر راه نوجوانان برای عمل بینی وجود دارد عدم رضایت والدین است. فرد نوجوان برای عمل بینی نیاز به رضایت والدین دارد و باید بتواند آن‌ها را متقاعد کند. هر چند که این موضوع به عنوان یک مشکل تلقی می‌شود اما در واقع ممکن است به نفع فرد نوجوان باشد و او را از تصمیمات آنی و بدون دلایل منطقی بازدارد.

عمل بینی در افراد مسن

سن مناسب عمل بینی در افراد مسن

هر چند عمل بینی محدودیت سنی ندارد اما برای انجام آن فرد باید در سلامت طبیعی باشد. معمولا سن مناسب عمل بینی برای افراد مسن زیر 60 سال است زیرا بعد از آن غالبا با چالش‌هایی روبرو می‌شود؛ به طور مثال ترمیم بینی برای افراد بالای 60 سال با تاخیر بیشتری انجام می‌شود و ممکن است عوارض عمل بینی برای آن‌ها بیشتر باشد.

چه کسانی نباید عمل بینی انجام دهند؟

• افرادی که مبتلا به بیماری‌های خونی نظیر هموفیلی هستند.
• افرادی که اضافه وزن زیاد دارند زیرا عوارض بیهوشی برای آن‌ها بیشتر خواهد بود.
• کسانی که زخم‌های پوستی دارند زیرا بعد از عمل بینی بیشتر در معرض عفونت قرار می‌گیرند.
• افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص نظیر سرطان هستند.
• افرادی که به سیگار و قلیون اعتیاد دارند برای عمل بینی لازم است که عادت خود را ترک کنند زیرا تا دو هفته قبل و چند هفته بعد از عمل نمی‌توانند سیگار یا قلیون بکشند.
• افرادی که ورزشکار هستند و ورزش‌های سنگین نظیر کشتی، تکواندو و ... انجام می‌دهند.
• افرادی که برای بچه دار شدن اقدام کرده‌ و یا تازه زایمان خود را انجام داده‌اند.

مشاوره عمل بینی

به طور کلی افراد حتی اگر به سن مناسب عمل بینی رسیده باشند، لازم است که قبل از انجام عمل بینی در خصوص روند این جراحی و مراقبت‌های قبل و بعد از آن اطلاعات کافی به دست آورند و با آگاهی برای این جراحی اقدام کنند. در جلسه مشاوره با پزشک قبل از جراحی، تمامی مواردی را که برای شما ابهام برانگیز است از جراح خود بپرسید و از او بخواهید که توضیحات لازم را به شما بدهد.

علاوه بر آن در جلسه مشاوره، جراح پیشینه پزشکی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و در مواردی نیز ممکن است آزمایش‌های بیشتری درخواست کند تا قبل از عمل از سلامت جسمانی شما مطمئن شود.

پیشنهاد مطلب : مشاوره عمل بینی

همچنین شما باید نیازها و تغییراتی مد نظر خود را در جلسه مشاوره به پزشک خود بگویید تا پزشک بعد از انجام معاینه بالینی و امکان سنجی به شما بگوید که چه میزان از خواسته‌های شما را می‌تواند در حین عمل پیاده سازی کند. لازم است که در این مرحله دو طرف شفافیت لازم را با یکدیگر داشته باشند تا بعد از عمل نارضایتی ایجاد نشود.

استفاده از تکنولوژی اسکن سه بعدی در جلسه مشاوره و همچنین به‌کارگیری قالب‌های کنترلی در حین عمل بینی سبب می‌شود که پزشک و متقاضی به درک بهتری از صحبت‌های هم برسند و وعده‌های جلسه مشاوره در حین جراحی به طور کامل پیاده‌سازی شود.


نکات مرتبط با سن مناسب عمل بینی

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی