سن مناسب عمل بینی

سن مناسب برای عمل بینی

امروزه عمل بینی در میان اقشار مختلف جامعه رواج بسیاری پیدا کرده است. بسیاری از افرادی که تمایل به انجام عمل بینی دارند، سوال می‌پرسند که سن مناسب جراحی بینی چه موقع است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به این که عمل بینی یکی از کم خطرترین جراحی‌های زیبایی است در هر سنی می‌تواند انجام شود. اما لازم به ذکر است که برای این عمل محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

سن مناسب عمل بینی در نوجوانان

نوجوانی سنی است که در آن فرد توجه بسیاری به ظاهر خود دارد و مشکلات ظاهری می‌تواند سبب ایجاد ناراحتی برای وی شود. برای انجام عمل بینی در نوجوانان، رشد استخوان بینی باید کامل شود. در صورتی که رشد استخوان کامل نشده باشد و عمل بینی انجام شود، تغییرات ایجاد شده با گذشت زمان تغییر می‌کند و شکل بینی دوباره عوض خواهد شد. علاوه بر آن رشد غضروف‌های بینی بر رشد سایر اعضای چهره نیز تاثیرگذار است. در صورتی که غضروف بینی قبل از رشد کامل دست‌کاری شود ممکن است در رشد سایر اجزای صورت اختلال ایجاد شود و چهره حالتی غیر طبیعی به خود بگیرد.

معمولا رشد استخوان بینی در دوران بلوغ به اوج خود می‌رسد و سپس در دختران بعد از 16 سالگی و در پسران بعد از 18 سالگی پایان می‌یابد. در صورتی که فرد نوجوان در سنین گفته شده به جراح بینی مراجعه کند و جراح با معاینه بینی نتواند مطمئن شود که رشد استخوان بینی کامل شده، برای او آزمایش بررسی رشد استخوان تجویز می‌کند. بر اساس نتایج این آزمایش پزشک تصمیم می‌گیرد که فرد به سن مناسب عمل بینی رسیده است یا خیر.

عمل بینی در نوجوانان

مزایای عمل بینی در نوجوانان

عمل بینی در نوجوانان می‌تواند سبب افزایش اعتماد به نفس آن‌ها شده که در نتیجه آن عملکرد آن‌ها نیز بهبود پیدا می‌کند و می‌توانند لذت بیشتری از زندگی خود ببرند.

علاوه بر آن در صورتی که فرد مشکلات تنفسی مانند انحراف بینی داشته باشد، می‌تواند آن را همراه با عمل زیبایی بینی برطرف کند. انحراف بینی در فرایند تنفس اختلال ایجاد می‌کند و ممکن است منجر شود که فرد تنفس دهانی داشته باشد که در نتیجه آن هوای تصفیه نشده وارد ریه شده و گلو آزرده و خشک می‌شود.

از دیگر مزایای عمل بینی در سن نوجوانی این است که با توجه به این که بدن در این سن در اوج سلامتی و طراوت می‌باشد، بعد از انجام جراحی، بینی با سرعت بیشتری ترمیم شده و دوره نقاهت بعد از عمل راحت‌تر و کوتاه‌تر خواهد بود.

معایب عمل بینی در نوجوانان

در سن نوجوانی فرد به دلیل تجربه کم و هورمون‌های دوران بلوغ عقایدش به سرعت تغییر می‌کند و ممکن است تصمیمات لحظه‌ای بگیرد. معمولا افراد در این سن تحت تاثیر دیگران هستند و مثلا اگر یکی از دوستان آن‌ها عمل بینی انجام دهد، آن‌ها نیز به این کار تمایل پیدا می‌کنند. اما بعد از مدتی به دلیل کسب تجربه از کاری که انجام داده‌اند ممکن است پشیمان شوند، به خصوص اگر مدل‌های فانتزی برای بینی خود انتخاب کنند زیرا این مدل‌ها دوره‌ای هستند و بعد از مدتی محبوبیت خود را از دست می‌دهند. پس نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که در صورت وجود مشکلات عمده، فرد برای عمل بینی اقدام کند و ترجیحا از مدل‌های فانتزی پرهیز شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که بر سر راه نوجوانان برای عمل بینی وجود دارد عدم رضایت والدین است. فرد نوجوان برای عمل بینی نیاز به رضایت والدین دارد و باید بتواند آن‌ها را متقاعد کند. هر چند که این موضوع به عنوان یک مشکل تلقی می‌شود اما در واقع ممکن است به نفع فرد نوجوان باشد و او را از تصمیمات آنی و بدون دلایل منطقی بازدارد.

عمل بینی در افراد مسن

سن مناسب عمل بینی در افراد مسن

هر چند عمل بینی محدودیت سنی ندارد اما برای انجام آن فرد باید در سلامت طبیعی باشد. معمولا سن مناسب عمل بینی برای افراد مسن زیر 60 سال است زیرا بعد از آن غالبا با چالش‌هایی روبرو می‌شود؛ به طور مثال ترمیم بینی برای افراد بالای 60 سال با تاخیر بیشتری انجام می‌شود و ممکن است عوارض عمل بینی برای آن‌ها بیشتر باشد.

چه کسانی نباید عمل بینی انجام دهند؟

• افرادی که مبتلا به بیماری‌های خونی نظیر هموفیلی هستند.
• افرادی که اضافه وزن زیاد دارند زیرا عوارض بیهوشی برای آن‌ها بیشتر خواهد بود.
• کسانی که زخم‌های پوستی دارند زیرا بعد از عمل بینی بیشتر در معرض عفونت قرار می‌گیرند.
• افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص نظیر سرطان هستند.
• افرادی که به سیگار و قلیون اعتیاد دارند برای عمل بینی لازم است که عادت خود را ترک کنند زیرا تا دو هفته قبل و چند هفته بعد از عمل نمی‌توانند سیگار یا قلیون بکشند.
• افرادی که ورزشکار هستند و ورزش‌های سنگین نظیر کشتی، تکواندو و ... انجام می‌دهند.
• افرادی که برای بچه دار شدن اقدام کرده‌ و یا تازه زایمان خود را انجام داده‌اند.

مشاوره عمل بینی

به طور کلی افراد حتی اگر به سن مناسب عمل بینی رسیده باشند، لازم است که قبل از انجام عمل بینی در خصوص روند این جراحی و مراقبت‌های قبل و بعد از آن اطلاعات کافی به دست آورند و با آگاهی برای این جراحی اقدام کنند. در جلسه مشاوره با پزشک قبل از جراحی، تمامی مواردی را که برای شما ابهام برانگیز است از جراح خود بپرسید و از او بخواهید که توضیحات لازم را به شما بدهد.

علاوه بر آن در جلسه مشاوره، جراح پیشینه پزشکی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و در مواردی نیز ممکن است آزمایش‌های بیشتری درخواست کند تا قبل از عمل از سلامت جسمانی شما مطمئن شود.

پیشنهاد مطلب : مشاوره عمل بینی

همچنین شما باید نیازها و تغییراتی مد نظر خود را در جلسه مشاوره به پزشک خود بگویید تا پزشک بعد از انجام معاینه بالینی و امکان سنجی به شما بگوید که چه میزان از خواسته‌های شما را می‌تواند در حین عمل پیاده سازی کند. لازم است که در این مرحله دو طرف شفافیت لازم را با یکدیگر داشته باشند تا بعد از عمل نارضایتی ایجاد نشود.

استفاده از تکنولوژی اسکن سه بعدی در جلسه مشاوره و همچنین به‌کارگیری قالب‌های کنترلی در حین عمل بینی سبب می‌شود که پزشک و متقاضی به درک بهتری از صحبت‌های هم برسند و وعده‌های جلسه مشاوره در حین جراحی به طور کامل پیاده‌سازی شود.


نکات مرتبط با سن مناسب عمل بینی

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

اسکن سه بعدی بینی

اسکن سه بعدی صورت از تمامی زوایای چهره بدون استفاده از هیچگونه اشعه ای، انجام می شود. تصویر برداری سه بعدی موجب می شود، جراح و متقاضی جراحی بینی بتوانند تمامی تغییرات مورد نظر را به صورت مجازی بر روی چهره، اعمال نمایند.

اسکن سه بعدی بینی - جراحی مجازی

قالب کنترلی

مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و آنالیز تغییرات بینی، ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی، به عنوان قالب کنترلی، طراحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی آن را می‌سازند.

این ابزار به جراح این امکان را می‌دهد تا در حین جراحی، فرم بینی را با آن چک کند. اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود، جراح باید تغییراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده، دست یابد. به عبارت دیگر، پایان زمان جراحی، زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل بر روی بینی قرار بگیرد.

بنابراین با استفاده از این ابزار (قالب‌های کنترلی)، نگرانی متقاضی جراحی بینی بر طرف خواهد شد که جراح چگونه می‌تواند به فرم ایده آل و طراحی شده برسد.

قالب کنترلی در حین جراحی

قالب‌های کنترلی برای انواع بینی‌ها (گوشتی، استخوانی، ترمیم بینی، انحراف بینی و ...) کاربرد دارد و هر قالب مختص به فرم طراحی شده همان فرد می‌باشد و برای فرد دیگری کاربرد ندارد.

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراحی شده متقاضی ساخته می‌شود، در روز جراحی به همراه اطلاعات جراحی و عکس‌های دو بعدی فرد، به کلینیک جراحی ارسال می‌گردد؛ از آن رو عکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همراه آنالیز دقیق تغییرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می‌‌گردد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی، جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و سلیقه متقاضی ساخته شده است، جراحی خود را انجام می دهد. این امر توانسته است خطای جراحی را به حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین با افزایش دقت جراحی، رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

قالب کنترلی؛ طراحی مهندسی

زمانی که طراحی سه بعدی توسط جراح و متقاضی جراحی بینی انجام می‌شود، فایل طراحی توسط واحد طراحی و مهندسی طراح طب مورد بررسی دقیق مهندسی قرار می‌گیرد. مهندسان خبره طراح طب با استفاده از دقیق‌ترین نرم افزارهای طراحی مهندسی با دقت بسیار بالایی در حد صدم میلی‌متر، قالب‌های بینی را طراحی می‌کنند.

مرکز طراح طب

برای کنترل فرم بینی سه نوع قالب بینی طراحی و ساخته می‌شود که در ادامه کاربرد هر یک از آن‌ها ذکر شده است. اما قالب‌های کنترلی یا ماکت‌های پیش ساخته بینی چگونه و با چه دقتی ساخته می‌شوند؟

قالب بینی یا همان قالب کنترلی بعد از طراحی توسط تیم فنی، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی پرینترهای سه بعدی با بالاترین دقت ممکن ساخته می‌شوند. بنابراین طراحی و ساخت قالب‌های کنترلی به صورت منحصر به فرد برای هر مراجعه کننده انجام می‌شود.

مشاوره جراحی بینی

سامانه پشتیبانی

سامانه پاسخویی

تلگرام و ایمیل
[24 ساعته]
0937 204 7031
[email protected]
سامانه نوبت دهی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 72051

ارسال RFP

با ما در تماس باشید

در شبکه های اجتماعی
[24 ساعته]
Instagram
Telegram
Facebook
Aparat
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر