سن مناسب برای عمل بینی

عمل بینی در سن مناسب

در حال حاضر عمل زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی بین افراد است. افراد در هر سنی به دلایل مختلفی می‌توانند برای انجام جراحی زیبایی بینی تصمیم‌گیری کنند. افراد در سنین نوجوانی دوست دارند ظاهری بدون نقص داشته باشند و موردتوجه باشند همچنین افراد در سنین بالاتر نیز ممکن است برای برطرف کردن عیوب ظاهری بینی که درگذر زمان ایجاد شده است، تصمیم به جراحی زیبایی بینی بگیرند. سؤالی که ممکن است برای متقاضیان عمل بینی ایجاد شود این است که سن مناسب عمل زیبایی بینی چه زمانی است؟

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

سن مناسب عمل بینی برای نوجوانان

بااینکه عمل بینی، جراحی پیچیده‌ای نیست و در صورت انتخاب جراح مناسب عوارض کمی دارد، اما برای انجام آن باید شرایط متقاضی را در نظر گرفت. یکی از این شرایط مهم، سن متقاضی است. نوجوانی که به دنبال جراحی زیبایی بینی است حتماً باید سن بلوغ را پشت سر گذاشته باشد و بینی او به‌صورت کامل رشد کرده و شکل‌گرفته باشد. این سن برای دختران بعد از ۱۶ سالگی و برای پسران بعد از ۱۸ سالگی است. تا قبل از این سن معمولاً رشد صورت و بینی ادامه دارد و درصورتی‌که عمل بینی در سن مناسب انجام نشود ممکن است چند سال بعد ظاهر بینی دچار ناهنجاری‌هایی شده که در پی آن فرد به دلیل عدم رضایت از نتیجه‌ی عمل بینی با صرف وقت و هزینه‌ی بسیار مجبور به انجام جراحی ترمیمی بینی شود؛ بنابراین صبر کردن برای پشت سر گذاشتن دوره‌ی بلوغ بسیار مهم است. برای تشخیص اینکه آیا بینی شما برای عمل زیبایی آماده است یا خیر باید به یک جراح مجرب مراجعه کرده و از او مشاوره بگیرید.

افزایش اعتمادبه‌نفس با عمل بینی در سن مناسب

ازآنجایی‌که بینی عضو مرکزی صورت است و توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، متناسب بودن و هماهنگی آن با صورت می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره داشته باشد. درعین‌حال ممکن است نقص‌هایی مانند قوز بینی، انحراف ظاهری بینی، عدم تقارن و ... سبب شود چهره‌ی فرد نامتناسب به نظر برسد. هر فردی نسبت به خودش یک دید دارد که به آن خود پنداره می‌گویند. درصورتی‌که فرد از ظاهر خود راضی نباشد دچار خود پنداره‌ی منفی خواهد بود و این باعث می‌شود عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس کمی داشته باشد. این موضوع برای افراد در هر سنی رخ می‌دهد، اما در سنین نوجوانی فرد نسبت به ظاهر خود حساسیت بیشتری دارد به‌خصوص اگر به‌واسطه‌ی نقصی در صورتش مورد تمسخر همسالان خود قرار بگیرد ممکن است آسیب‌های روحی زیادی به او وارد شود. با یک عمل زیبایی موفق در هر سنی فرد می‌تواند رضایت کافی از چهره‌ی خود را به دست آورد و همین موضوع باعث شود انگیزه‌های وی برای حضور در اجتماع و کسب موفقیت نیز بیشتر شود. در افرادی که نسبت به ظاهر خد احساس خوبی ندارند، افزایش اعتمادبه‌نفس با عمل بینی می‌تواند رخ دهد.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580
مشکلات عمل بینی در سن نوجوانی

مشکلات عمل بینی در سن نوجوانی

نوجوانان معمولاً بسیار تحت تأثیر همسالان خود قرار دارند. درصورتی‌که یک نوجوان تحت تأثیر دوستان و همسالان خود تصمیم به جراحی زیبایی بینی در این سن بگیرد، ممکن است بعدها از انجام آن پشیمان شود؛ بنابراین نقش پزشک در این مورد علاوه بر ارزیابی جسمی نوجوان، در نظر گرفتن شرایط روحی وی نیز می‌باشد. درصورتی‌که پزشک مطمئن نباشد که نوجوان ازنظر روحی آمادگی این تصمیم را دارد، ممکن است از او بخواهد قبل از تصمیم‌گیری نهایی با یک روانشناس صحبت کند. ازآنجایی‌که نتیجه‌ی عمل بینی دائمی است و تا آخر عمر با فرد خواهد بود بسیار مهم است که عمل بینی در سن مناسب انجام شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

سن مناسب عمل بینی در بزرگ‌سالان

عمل زیبایی بینی برای بزرگ‌سالان محدودیت سنی ندارد، اما با توجه به اینکه فرد برای اینکه تحت بیهوشی و جراحی قرار بگیرد باید از سلامت کامل برخوردار باشد، توصیه می‌شود جراحی زیبایی بینی برای افراد بالای ۶۰ سال انجام نشود. علاوه بر اینکه عوارض ناشی از بیهوشی ممکن است بر سلامت این افراد تأثیرگذار باشد، فرآیند ترمیم زخم نیز در آن‌ها کندتر است و این می‌تواند بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی را با چالش‌هایی همراه کند. در افراد بالای ۶۰ سال به دلیل شل شدن بافت پوست احتمال اینکه نتیجه‌ی عمل بینی مطابق انتظار نباشد، بیشتر است.

سن مناسب عمل بینی و بارداری

بسیاری از پزشکان معتقدند باردارشدن بعد از عمل زیبایی بینی، در نتیجه‌ی عمل بینی تأثیری ندارد و فرد می‌تواند بعد از اتمام دوره‌ی بهبودی، اقدام به بارداری کند. انجام هرگونه عمل جراحی غیرضروری در دوران بارداری ممنوع است؛ بنابراین در این دوران نمی‌توان عمل زیبایی بینی انجام داد. در دوران بارداری به علت افزایش جریان خون و تغییرات هورمونی ممکن است در صورت و بینی ورم ایجاد شود که این موضوع بعد از بارداری خودبه‌خود از بین می‌رود.

سن مناسب عمل بینی و کاهش عوارض

همان‌طور که اشاره کردیم اگر سن مناسب عمل بینی را در نظر نگیریم ممکن است عوارض ناخوشایندی بعدازآن وجود داشته باشد. درون بینی غضروف‌های رشد وجود دارند که هم بر رشد بینی و هم رشد صورت تأثیر می‌گذارند. اگر قبل از تکمیل رشد صورت این غضروف‌ها در عمل بینی دست‌کاری شوند، علاوه بر اینکه ممکن است فرم بینی دچار اشکال شود، رشد صورت نیز مختل می‌شود. در این حالت پیشانی و چانه رشد کرده اما رشد قسمت میانی صورت متوقف می‌شود. این باعث ایجاد حالت فرورفته یا پهن در چهره می‌شود؛ بنابراین رعایت سن مناسب برای عمل بینی در نوجوانان موضوعی بسیار مهم است و درصورتی‌که به آن توجه نشود می‌تواند زندگی فرد را تا آخر عمر تحت تأثیر قرار دهد.

سن مناسب عمل بینی در بزرگ‌سالان نیز باید موردتوجه قرار بگیرد. در سنین بالای ۶۰ سال، ممکن است سلامت قلبی و تنفسی فرد برای انجام عمل جراحی مناسب نباشد و زندگی وی به خطر بیفتد. همچنین در این سنین ترمیم به‌کندی صورت می‌گیرد که این موضوع شانس بروز عوارض ناخوشایند را افزایش می‌دهد.

مشاوره برای تشخیص سن مناسب عمل بینی

مشاوره برای تشخیص سن مناسب عمل بینی

علاوه بر بررسی بلوغ جسمی، بسیار مهم است که یک جراح، متقاضی نوجوان را کاملاً ارزیابی کند تا اطمینان حاصل کند که هم ازنظر جسمی و هم ازنظر روحی برای جراحی زیبایی بینی آماده است. یک جراح باید ارزیابی کند که آیا بیمار وی ازنظر روحی و جسمی توانایی تحمل بهبودی پس از جراحی را دارد یا خیر. بهبود بیماران مسن ممکن است بیشتر طول بکشد، ممکن است کبودی‌های بیشتری داشته باشند و به دلیل بافت شل پوست ورم بینی تا مدت‌ها باقی بماند؛ اما ازنظر روحی یک متقاضی بزرگ‌سال احتمالاً ثبات بیشتری دارد و از تصمیم خود پشیمان نمی‌شود. در افراد نوجوان حتی اگر بلوغ جسمی کامل شده باشد ممکن است بلوغ عاطفی اتفاق نیفتاده باشد؛ بنابراین یک جراح باتجربه برای اینکه مطمئن شود نوجوان متقاضی آمادگی کامل برای عمل زیبایی بینی را دارد از یک روانشناس کمک می‌گیرد.


نکات مرتبط با سن مناسب برای عمل بینی

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

هزینه های جراحی بینی

هزینه قبل از عمل:

هزینه ویزیت جراح
هزینه عکس آتلیه یا عکس سه بعدی
هزینه آزمایش‌های لازم

هزینه جراحی:

هزینه دستمزد جراح
هزینه کلینیک و بیمارستان

هزینه‌ بعد از عمل:

هزینه مواد غذایی مفید بعد از جراحی
هزینه دارو‌های تجویز شده

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی