مشاهده نسخه کامل این صفحه

عمل بینی پهن

آیا بینی پهنتان شما را آزار می‌دهد؟ بینی ممکن است به دلایل مختلفی پهن به نظر برسد. برای بسیاری از افراد ارتفاع کم پل بینی سبب می‌شود که بینی پهن به نظر برسد. این ویژگی ارثی بوده و در بعضی قومیت‌ها بیشتر دیده می‌شود. در بعضی شرایط نیز یک جراحی بینی ناموفق سبب می‌شود که بینی پهن شود. چه مشکل شما ژنتیکی باشد و چه بر اثر جراحی بینی ایجاد شده باشد، تنها با عمل زیبایی بینی می‌توان بینی را باریک‌تر کرد.

در این مقاله در خصوص عمل بینی پهن و سایر موارد مرتبط با آن صحبت شده است.

چگونه می‌شود یک بینی پهن را اصلاح کرد؟

استخوان بینی در قسمت نوک بینی یا Tip یک ساختار هرمی شکل را می‌سازد. این هرم استخوانی، شکل کلی بینی شما را به وجود می‌آورد. به منظور این که شکل بینی تغییر داده شده و باریک‌تر شود لازم است که این قسمت استخوانی شکسته شده و به قسمت‌های کوچک‌تری تبدیل شود. در جراحی بینی‌های پهن جراح غالبا استئوتومی انجام می‌دهد که به این منظور در استخوان یک سوم بالای بینی برش‌هایی ایجاد کرده و بینی را از دو طرف به سمت داخل فشار می‌دهد تا ظاهر باریک‌تری ایجاد شود.

دو روش معمول برای استئوتومی استخوان بینی وجود دارد: روش مدیال و روش جانبی. در عمل بینی پهن معمولا از هر دو روش برای باریک کردن ظاهر بینی استفاده می‌شود. در روش مدیال شکستگی‌های کوچکی در بخش میانی بالای بینی ایجاد می‌شود، در حالی که روش جانبی بر بخش کشیده‌تر قسمت‌های بیرونی استخوان تمرکز دارد.

جراح بعد از ایجاد شکستگی‌های کوچک در استخوان بینی این امکان را پیدا می‌کند که با نزدیک کردن قطعات به یکدیگر، ساختار باریک‌تری ایجاد نماید. شاید شما تصور کنید که شکستن استخوان بینی روشی بسیار خشن است اما در نظر داشته باشید که این شکستگی‌ها و برش‌ها بسیار ظریف و کوچک هستند. اگر شما یک جراح خوب برای عمل بینی پهن خود انتخاب کنید دیگر جای نگرانی برای فرایند استئتومی وجود ندارد.

برای کم کردن عرض بینی معمولا در صورت انحراف تیغه، یکسری محدودیت‌ها ایجاد می‌شود. به این منظور لازم است که برای جراحی بینی پهن به صورت همزمان اصلاح انحراف تیغه بینی یا سپتوپلاستی نیز انجام شود.

پیشنهاد مطلب : عمل بینی گوشتی

معمولا تصور می‌شود که اگر ساختمان خارجی بینی پهن باشد، ساختمان داخلی بینی نیز پهن است. اما باید گفت که این تصور درست نیست. ساختمان داخل بینی با ساختمان خارج آن متفاوت است و شکل بینی نمی‌تواند ساختار داخلی بینی را مشخص کند. بنابراین باید به این موضوع دقت شود که مسیر هوایی بینی با کم کردن عرض بینی کوچک نشود زیرا کوچک شدن این مسیر می‌تواند سبب گرفتگی بینی و سایر مشکلات تنفسی شود.

گاهی اوقات ممکن است بینی در قسمت نوک پهن باشد که اصطلاحا به آن balbous nose گفته می‌شود و به راحتی با رینوپلاستی قابل اصلاح است. باریک کردن نوک بینی پهن می‌تواند شکل کلی بینی را بهبود دهد. گاهی نیز بزرگ بودن پره‌های بینی سبب ایجاد ظاهر پهن بینی می‌شود. در این حالت کوچک کردن پره‌های بینی به تنهایی بدون نیاز به یک جراحی کامل می‌تواند سبب زیباتر شدن بینی شود.

بهتر است که قبل از جراحی، برنامه ریزی دقیقی برای تغییرات مورد نظر خود با جراح انتخابی داشته باشید تا میزان رضایت شما از جراحی بیشتر شود.

زیبایی شناسی در عمل بینی پهن

برای جراحی بینی پهن باید به این نکته توجه داشت که بینی به چه اندازه باریک شود؟ یک بینی کوچک و باریک شاید برای همه چهره‌ها مناسب نباشد. برای این که جراحی علاوه بر زیباتر کردن بینی، زیبایی چهره را نیز افزایش دهد لازم است که بینی در تناسب با سایر اجزای چهره تغییر پیدا کند. به این منظور جراح باید علاوه بر مهارت پزشکی، با زیبایی شناسی و هنر نیز آشنا باشد.

برای این که بینی در تناسب با سایر اجزای چهره باشد، بهتر است که در صورت امکان عرض بینی به اندازه یک پنجم عرض صورت و برابر با فاصله چشم‌ها از یکدیگر باشد. این موضوع در خصوص ارتفاع بینی نیز صدق می‌کند؛ به این ترتیب که در یک صورت کشیده ارتفاع بینی باید متناسب با چهره باشد و نباید به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

دوره نقاهت بعد از عمل بینی پهن

بعد از عمل، بر بینی شما اسپلینت قرار داده می‌شود تا از حرکت استخوان بینی جلوگیری شده و استخوان در محل مناسب جوش بخورد. اسپلینت بینی بعد از یک هفته درآورده می‌شود اما این به این معنی نیست که استخوان ترمیم شده است. برای بهبود کامل استخوان لازم به گذشت حداقل 2 ماه می‌باشد. در این مدت بسیار مهم است که مراقبت‌های بعد از عمل بینی جدی گرفته شود.

در دوره بهبود بعد از عمل با جراح خود ارتباط داشته تا عوارض جانبی جراحی کنترل شود. استراتژی بهبود پس از جراحی یکی دیگر از فاکتورهایی است که برای انتخاب جراح می‌توانید در نظر بگیرید. به طور مثال اگر جراح شما جلسات ویزیت هفتگی مشخص بعد از جراحی داشته باشد، نشانه خوبی است ولی اگر جراح برنامه خاصی برای بعد از عمل نداشته باشد، بهتر است که به دنبال یک پزشک دیگر برای عمل خود باشید.

عکس‌های قبل و بعد عمل بینی پهن

قبل از انتخاب جراح مطمئن شوید که جراح مورد نظر نمونه کارهای موفق در زمینه جراحی بینی پهن داشته باشد. بهترین روش برای اطمینان از این موضوع بررسی عکس‌های قبل و بعد است که به صورت معمول در وب سایت شخصی پزشکان وجود دارد. شما می‌توانید عکس‌های قبل و بعد طراح طب را در قسمت گالری عکس‌ها مشاهده نمایید. در میان عکس‌های قبل و بعد به دنبال بینی‌های مشابه بینی خودتان باشید تا از مهارت توانایی جراح مورد نظر مطمئن شوید.


نکات مرتبط با عمل بینی پهن

عمل بینی گوشتی

در گذشته گاها پیش می‌آمد که افرادی که بینی گوشتی داشتند بعد از عمل تغییرات بینی‌شان بعد از مدتی به حالت اولیه باز می‌گشت و به همین دلیل بسیاری از کسانی که بینی گوشتی داشتند از جراحی بینی خود منصرف می‌شدند. اما امروزه با استفاده از تکنیک‌های جدید، امکان بازگشت فرم بینی به حداقل رسیده است.

در اغلب بینی‌های گوشتی، بینی دارای افتادگی است زیرا بافت غضروفی ضعیف است و توانایی حمایت بافت‌ها را به میزان کافی ندارد. برای عمل این نوع بینی جراح باید بافت غضروفی فرد را تقویت کند تا بعد از جراحی بینی دوباره دچار افتادگی نشود. خوشبختانه با استفاده از تکنیک‌های جدید امکان این کار برای جراحان فراهم شده است و جراحی بینی گوشتی بدون هیچ مشکلی قابل انجام است.

 
مشاوره تلفنی