مشاهده نسخه کامل این صفحه

مشاوره عمل بینی

سامانه پاسخویی

تلگرام و ایمیل
[24 ساعته]
info@tarahteb.com
سامانه نوبت دهی

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 09:30 الی 20:30]
021 7365 7500

جلسه مشاوره عمل بینی قبل از جراحی، بسیار حائز اهمیت است و در نتیجه عمل تاثیر به‌سزایی می‌تواند داشته باشد. در این جلسه پزشک نوع بینی و ساختار صورت متقاضی را بررسی کرده و متقاضی نیز سوالات خود را با پزشک در میان می‌گذارد. مراجعه کننده قبل از جلسه باید بداند که از پزشک چه درخواست‌هایی دارد و چه سوالاتی می‌تواند بپرسد. در ادامه در خصوص موضوعات مورد بحث در جلسه مشاوره، صحبت شده است.

موضوعات جلسه مشاوره عمل بینی

سن

برای انجام جراحی بینی، فرد باید به بلوغ کامل رسیده و دوره اوج رشد بینی‌اش تمام شده باشد. این اتفاق به صورت غالب در خانم‌ها بالای 16 سال و در آقایان بالای 18 سال، رقم می‌خورد؛ البته در برخی موارد که پزشک از کامل شدن رشد استخوان فرد مطمئن نباشد، آزمایش رشد استخوان تجویز کرده و بعد از مشاهده نتیجه، برای انجام عمل جراحی تصمیم‌گیری می‌کند.

برای عمل بینی در افراد بالای 40 سال محدودیت خاصی وجود ندارد، اما بهتر است که در افراد مسن این عمل انجام نشود، زیرا دوره بهبودی و ترمیم ممکن است زمان‌بر شده و مشکلاتی برای متقاضی ایجاد نماید.

سوابق پزشکی

در جلسه مشاوره عمل بینی، متقاضی باید سابقه بیماری خود را در اختیار پزشک قرار دهد و در خصوص داروهایی که مصرف می‌کند با پزشک صحبت کند. بسیاری از مشکلات نظیر دیابت، مشکلات قلبی، سرطان و مشکلات کبد و ریه می‌تواند در جراحی تاثیرگذار باشد و پزشک باید در مورد آن‌ها اطلاع داشته باشد. همچنین برخی داروها ممکن است سبب افزایش خون‌ریزی شوند و مصرف آن‌ها قبل از عمل باید متوقف شود.

علاوه بر آن، متقاضی باید در خصوص جراحی‌هایی که در گذشته انجام داده، با پزشک خود صحبت کند. به طور مثال اگر در گذشته جراحی بینی انجام داده، باید مدت زمان کافی از جراحی وی گذشته باشد، تا بتواند ترمیم بینی انجام دهد.

نوع بینی

یکی از موارد بسیار مهمی که در جلسه مشاوره عمل بینی مورد بررسی قرار می‌گیرد، نوع بینی فرد و نتیجه بعد از عمل است. در این جلسه متقاضی باید تغییراتی را که مد نظر دارد، با پزشک خود درمیان گذارد. همچنین در خصوص مشکلات تنفسی که انتظار دارد بعد از جراحی بینی برطرف شود، صحبت کند. پزشک نیز باید نوع پوست بینی و ساختار صورت فرد را بررسی کند. بینی‌هایی که پوستشان بسیار نازک یا ضخیم است برای جراحی بینی خیلی مناسب نیستند و اعمال تغییرات زیاد بر آن‌ها امکان پذیر نیست. پزشک بعد از بررسی به بیمار می‌گوید که چه مقدار از خواسته‌های وی قابل اجراست و چه اصلاحاتی می‌تواند بر بینی‌اش انجام دهد.

اکثر موارد نارضایتی بعد از جراحی بینی مربوط به این قسمت است، زیرا پزشک نتوانسته به خوبی خواسته بیمار را متوجه شود و یا اگر متوجه شده، در روز جراحی درخواست‌های بیمار را فراموش کرده است. تیم طراح طب با ارائه خدمات اسکن سه بعدی و قالب کنترلی تا حد بسیاری این مشکلات را برطرف نموده است.

هزینه جراحی بینی

یکی دیگر از مواردی که در جلسه مشاوره عمل بینی سوال می‌شود، هزینه عمل بینی است. بعد از معاینه بینی و بررسی خواسته‌های بیمار، پزشک هزینه عمل بینی را مشخص می‌کند. هر جراح با توجه به سابقه و مهارت خود هزینه عمل بینی را تعیین می‌کند.

لازم به ذکر است که بالا بودن هزینه عمل بینی یک پزشک نشان دهنده مهارت بالای او نیست و همینطور اگر پزشکی هزینه پایین بگیرد نشانه بد بودن کار او نیست. سایر عواملی که در هزینه عمل بینی تاثیرگذار است شامل دستمزد پزشک بیهوشی و همچنین هزینه کلینیک و بیمارستانی است که جراحی در آن انجام می‌شود.

پیشنهاد مطلب : سن مناسب عمل بینی

آمادگی روحی

بهتر است کسانی که می‌خواهند عمل بینی انجام دهند، در وضعیت روحی مناسبی باشند زیرا در صورتی که فرد دچار ناراحتی و یا استرس باشد، سیستم ایمنی بدن او تضعیف شده و طول دوره بهبودی وی ممکن است افزایش پیدا کند. یکی از مواردی که می‌تواند قبل از عمل برای فرد استرس ایجاد کند، ترس از جراحی است. به منظور برطرف کردن این مشکل متقاضی باید اطلاعات کافی در خصوص جراحی بینی پیدا کند و تمام سوالات خود را در جلسه مشاوره جراحی بینی از جراح مربوطه بپرسد. همچنین متقاضی باید توصیه‌های قبل و بعد از عمل را به طور کامل مطالعه کرده و آن‌ها را اجرا کند تا دیگر هیچ جای نگرانی باقی نماند.

نمونه‌ای از سوالات جلسه مشاوره در مورد جراحی بینی شامل موارد زیر است:

• عمل بینی به چه روشی انجام می‌شود؟ باز یا بسته؟
• آیا برای جراحی بینی از قالب‌های کنترلی استفاده می‌شود؟
• آیا پزشک در حین جراحی بینی اصول زیبایی شناسی و نسبت‌های طلایی را در نظر می‌گیرد؟
• دوره نقاهت بعد از عمل بینی چه مدت است؟
• تا چه زمانی بعد از عمل بینی باید از چسب برای بینی استفاده شود؟


نکات مرتبط با مشاوره عمل بینی

انواع روش عمل بینی

1. روش جراحی باز بینی

2. روش جراحی بسته بینی

روش جراحی باز بینی

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و ... می باشد استفاده می‌گردد؛ این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می شود؛ در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند. در این روش می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

روش جراحی بسته بینی

روش جراحی بسته بینی از طریق سوراخ‌های بینی در داخل بینی انجام می‌شود؛ جراح در زیر پوست و روی برآمدگی بینی سوراخی ایجاد می‌کند. اصطلاحاً به این روش جراحی سرپایی می گویند.

کدام متد جراحی بینی بهتر است

این که کدام روش بهتر است کاملا بستگی به شرایط بیمار و مهارت پزشک دارد و اساسا بهتر است به جای اینکه بپرسیم کدام روش بهتر است بپرسیم کدام روش مناسب‌تر است. بعضی پزشک‌ها در روش رینوپلاستی بسته تبحر بیشتری دارند تا روش باز و بعضی دیگر بلعکس. از طرفی ممکن است شرایط بینی شما به گونه‌ای باشد که یک روش برای شما مناسب‌تر از روش دیگر باشد، اما به هر حال دست بیمار برای انتخاب روش باز است و مطلوب بودن جراحی زیبایی شما بیش از هر چیزی به تبحر و تسلط جراح در آن روش جراحی بستگی دارد. می‌توان گفت که هم در میان جراحان و هم مراجعین روش باز بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و استفاده از این روش رو به گسترش است.

اسکن سه بعدی بینی

اسکن سه بعدی صورت از تمامی زوایای چهره بدون استفاده از هیچگونه اشعه ای، انجام می شود. تصویر برداری سه بعدی موجب می شود، جراح و متقاضی جراحی بینی بتوانند تمامی تغییرات مورد نظر را به صورت مجازی بر روی چهره، اعمال نمایند.

قالب کنترلی

مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و آنالیز تغییرات بینی، ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی، به عنوان قالب کنترلی، طراحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی آن را می‌سازند.

این ابزار به جراح این امکان را می‌دهد تا در حین جراحی، فرم بینی را با آن چک کند. اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود، جراح باید تغییراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده، دست یابد. به عبارت دیگر، پایان زمان جراحی، زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل بر روی بینی قرار بگیرد.

بنابراین با استفاده از این ابزار (قالب‌های کنترلی)، نگرانی متقاضی جراحی بینی بر طرف خواهد شد که جراح چگونه می‌تواند به فرم ایده آل و طراحی شده برسد.

قالب‌های کنترلی برای انواع بینی‌ها (گوشتی، استخوانی، ترمیم بینی، انحراف بینی و ...) کاربرد دارد و هر قالب مختص به فرم طراحی شده همان فرد می‌باشد و برای فرد دیگری کاربرد ندارد.

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراحی شده متقاضی ساخته می‌شود، در روز جراحی به همراه اطلاعات جراحی و عکس‌های دو بعدی فرد، به کلینیک جراحی ارسال می‌گردد؛ از آن رو عکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همراه آنالیز دقیق تغییرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می‌‌گردد. بنابراین با استفاده از این تکنولوژی، جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و سلیقه متقاضی ساخته شده است، جراحی خود را انجام می دهد. این امر توانسته است خطای جراحی را به حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنابراین با افزایش دقت جراحی، رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

قالب کنترلی؛ طراحی مهندسی

زمانی که طراحی سه بعدی توسط جراح و متقاضی جراحی بینی انجام می‌شود، فایل طراحی توسط واحد طراحی و مهندسی طراح طب مورد بررسی دقیق مهندسی قرار می‌گیرد. مهندسان خبره طراح طب با استفاده از دقیق‌ترین نرم افزارهای طراحی مهندسی با دقت بسیار بالایی در حد صدم میلی‌متر، قالب‌های بینی را طراحی می‌کنند.

برای کنترل فرم بینی سه نوع قالب بینی طراحی و ساخته می‌شود که در ادامه کاربرد هر یک از آن‌ها ذکر شده است. اما قالب‌های کنترلی یا ماکت‌های پیش ساخته بینی چگونه و با چه دقتی ساخته می‌شوند؟

قالب بینی یا همان قالب کنترلی بعد از طراحی توسط تیم فنی، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی پرینترهای سه بعدی با بالاترین دقت ممکن ساخته می‌شوند. بنابراین طراحی و ساخت قالب‌های کنترلی به صورت منحصر به فرد برای هر مراجعه کننده انجام می‌شود.

 
مشاوره تلفنی