تماس با ما درباره ما
طراح طب

چه کسانی نباید عمل زیبایی بینی انجام دهند؟

عمل جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی در کشور ایران است که غالبا به منظور تغییر شکل ظاهری بینی و زیباسازی آن انجام می‌شود. کجی، بزرگی، قوز و انحراف بینی از جمله مواردی است که معمولا در عمل زیبایی بینی اصلاح می‌شود. در حالی که این عمل برای بسیاری از افراد بی خطر است و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، اما بعضی از افراد نباید این جراحی را انجام دهند چرا که ممکن است برای آن‌ها مشکلاتی ایجاد شود. هدف از نگارش این مقاله آشنایی با مواردی است که سبب ممنوعیت افراد در عمل جراحی زیبایی بینی می‌شود.

ممنوعیت افراد در عمل زیبایی بینی

کسانی که نباید عمل زیبایی بینی انجام دهند شامل موارد زیر هستند:
1- افراد مبتلا به مشکلات تنفسی مانند پولیپ یا آلرژی شدید بهتر است که قبل از انجام جراحی، ابتدا مشکلات تنفسی خود را برطرف سازند.
2- افرادی که مبتلا به بیمار‌های خونی نظیر هموفیلی و مشکلات انعقادی هستند.
3- کسانی که اضافه وزن شدید دارند و اصطلاحا "فرا فربه" نامیده می‌شوند زیرا بیهوشی بر آ‌ن‌ها ممکن است تاثیرات بدی داشته باشد.
4- افراد مسن
5- ورزشکارانی که ورزش‌های سنگین مانند فوتبال، کشتی و ... انجام می‌دهند، ممکن است بر اثر ضربه بافت غضروفی بینی‌شان جابه‌جا شود که قابل ترمیم نیست.
6- افرادی که زخم‌های پوستی دارند.

7- افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص نظیر سرطان هستند.
8- کسانی که مبتلا به بیماری‌های روحی نظیر اختلال بدریخت انگاری هستند. این افراد در صورت انجام جراحی بینی باز هم به نتیجه مطلوب نخواهند رسید و تمایل به جراحی مجدد خواهند داشت.
9- افراد سیگاری که به تعداد زیاد در روز سیگار می‌کشند، نمی‌توانند جراحی بینی انجام دهند و به این منظور لازم است که دو هفته قبل از جراحی، کشیدن سیگار را ترک کنند.
10- سن مناسب برای جراحی بینی برای خانم‌ها بالای 16 و برای آقایان بالای 18 سال است و کسانی که در این محدوده قرار نمی‌گیرند، نمی‌توانند عمل زیبایی بینی انجام دهند.
11- خانم‌ها دو ماه بعد از زایمان می‌توانند برای عمل زیبایی بینی و یک ماه بعد از جراحی بینی می‌توانند برای بارداری اقدام کنند و در خارج از این محدوده مجاز به انجام عمل بینی نیستند.
12- افرادی که کمتر از یک سال از عمل زیبایی بینی آن‌ها گذشته باشد.