ژل هیالورونیک اسید

با توجه به هزینه کم و غیردائمی بودن تزریق ژل، استفاده از آن برای اصلاح فرم چهره و جوانسازی صورت استفاده بسیاری دارد. فرم دهی چانه، زاویه سازی فک، برجسته سازی لب و گونه، رفع خط اخم اطراف چشم و رفع خط لبخند از جمله مواردی است که به کمترین هزینه و بهترین نتیجه با تزریق ژل اصلاح می شود.

محل تزریق ژل

شادابی در پوست به کمک ژل های هیالورونیک اسید

امروزه برای بهبود نتیجه و اثر تزریق ژل از مکانیزم شبیه سازی بافت طبیعی پوست استفاده شده است. به همین دلیل تزریق ژل با رعایت موارد استاندارد، عوارضی ندارد. در بافت پوستی بدن انسان، فضای بین الیاف کلاژن و الاستین با اسید هیالورونیک پر شده است. هیالورونیک اسید نگه دارنده حجم آب در زیر پوست است که رفته رفته با افزایش سن و کاهش هیالورونیک اسید در زیر پوست، طراوت و شادابی پوست کاهش می یابد. بنابراین با کاهش حجم بافت آبدار پوستی، چین وچروک پوست و گودی در برخی نواحی صورت مانند زیر چشم افزایش می یابد.

پیری و چروک پوست

بنابراین با تزریق ژل هیالورونیک اسید می توان تا حدودی چین و چروک پوستی را از بین برد و شادابی و طراوت پوست را بهبود بخشید. با این کار شبیه سازی مکانیزم طبیعی بافت پوست انجام می شود و عوارضی به همراه نخواهد داشت.

پوست شاداب در تزریق ژل و بوتاکس

انواع ژل های هیالورونیک اسید

هرچند که عموماً تمامی ژل های موجود در بازار از نوع هیالورونیک اسید می باشند، اما انواع گوناگونی از آن ها وجود دارند که به ساختار مولکولی آن ها باز می گردد. به همین علت باید تزریق ژل توسط پزشکان با تجربه انجام گردد. زیرا برخی از ژل ها مناسب برای مناطقی با عمق کم مانند زیر چشم می باشند که استفاده از آن به عنوان ژل لب یا ژل حجم دهنده گونه کارآمد نمی باشد.

علاوه بر نوع ژل، محل و نحوه تزریق نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور مثال برخی از ژل ها باید در نواحی سطحی پوست تزریق شوند و برخی دیگر نیز باید در عمق بافت پوستی و روی استخوان تزریق شود.

محل های تزریق ژل و بوتاکس به تفکیک

ژل های ریزمولکول هیالورونیک اسید به منظور تزریق در مناطق سطحی پوست مانند زیر چشم مناسب می باشند. اما برای حجم دهی و فرم دهی لب از ژل های هیالورونیک اسید با ابعاد مولکولی متوسط استفاده می شود. هرچند که این مورد نیز خود انواع گوناگونی دارد. به طور مثال برای فرم دهی لب به صورت طبیعی یا حجم دهی لب و برجسته سازی آن، محل تزریق و نوع ژل متفاوت می باشد. ژل های درشت مولکول نیز که در عمق بافت پوست تزریق می شوند، بیشتر در مواردی که باید خط پوستی پر شود مانند پرکردن خط اخم یا لبخند؛ یا حجم دهی زیاد باشد، مانند زاویه سازی فک یا فرم دهی گونه و چانه استفاده می شوند.


نکات مرتبط با ژل هیالورونیک اسید

عوارض و خطرات تزریق ژل

بعد از گذشت دو سال از تزریق ژل های دائمی یا همان ژل پاژ، بدن افراد نسبت به ژل واکنش نشان می داد و موجب می شد ژل به صورت کپسوله مانند به عنوان جسمی خارجی در بدن تشخیص داده شود. این امر موجب تغییر شکل یا جا به جایی ژل و در نتیجه نارضایتی افراد شده بود. در برخی موارد نیز ممکن بود به علت تحریک ناحیه تزریق شده، محل تزریق آبسه کند و جای آن خالی و گود شود. بعد از گذشت مدت زمانی به دلیل عوارض جانبی بسیاری که تزریق ژل داشت، استفاده از آن ممنوع و تولید آن متوقف شد.

بعد از ممنوعیت استفاده از ژل های دائمی، نسل جدیدی از ژل های زیبایی با قابلیت ماندگاری موقت تولید شد که عوارض چندانی نداشتند. ژل های کلاژنی مدت زمان کوتاهی در بازار موجود بودند اما با آمدن ژل های هیالورونیک اسید، تقریباً عوارض تزریق ژل کاملاً از بین رفت. این نوع ژل بر اساس بافت آبرسان پوست و اسید هیالورونیک موجود در بدن ساخته شده است که قابلیت ماندگاری آن از 6 ماه تا 4 سال می باشد.

بزرگترین ویژگی ژل های هیالورونیک اسید ضمن نداشتن عوارض، وجود حلال آن با اسم هیالورونیداز می باشد که هر زمان متقاضی از نتیجه راضی نباشد، می تواند با استفاده از حلال آن به راحتی و بعد از گذشت چند ساعت اثر تزریق ژل تماماً از بین برود.

بنابراین پیش از تزریق ژل برای دریافت نتیجه ای مطلوب و مطمئن، با متخصص پوست مشاوره انجام دهید و در انتخاب نوع ژل دقت نمایید.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ساعات پذیرش حضوری
شنبه
15 الی 19
یکشنبه
15 الی 19
دوشنبه
15 الی 19
سه شنبه
15 الی 19
چهارشنبه
15 الی 19
پنج شنبه
تعطیل
جمعه
تعطیل
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر