تماس با ما درباره ما
طراح طب

ژل هیالورونیک اسید

با توجه به هزینه کم و غیردائمی بودن تزریق ژل، استفاده از آن برای اصلاح فرم چهره و جوانسازی صورت استفاده بسیاری دارد. فرم دهی چانه، زاویه سازی فک، برجسته سازی لب و گونه، رفع خط اخم اطراف چشم و رفع خط لبخند از جمله مواردی است که به کمترین هزینه و بهترین نتیجه با تزریق ژل اصلاح می شود.

شادابی در پوست به کمک ژل های هیالورونیک اسید

امروزه برای بهبود نتیجه و اثر تزریق ژل از مکانیزم شبیه سازی بافت طبیعی پوست استفاده شده است. به همین دلیل تزریق ژل با رعایت موارد استاندارد، عوارضی ندارد. در بافت پوستی بدن انسان، فضای بین الیاف کلاژن و الاستین با اسید هیالورونیک پر شده است. هیالورونیک اسید نگه دارنده حجم آب در زیر پوست است که رفته رفته با افزایش سن و کاهش هیالورونیک اسید در زیر پوست، طراوت و شادابی پوست کاهش می یابد. بنابراین با کاهش حجم بافت آبدار پوستی، چین وچروک پوست و گودی در برخی نواحی صورت مانند زیر چشم افزایش می یابد.

بنابراین با تزریق ژل هیالورونیک اسید می توان تا حدودی چین و چروک پوستی را از بین برد و شادابی و طراوت پوست را بهبود بخشید. با این کار شبیه سازی مکانیزم طبیعی بافت پوست انجام می شود و عوارضی به همراه نخواهد داشت.

انواع ژل های هیالورونیک اسید

هرچند که عموماً تمامی ژل های موجود در بازار از نوع هیالورونیک اسید می باشند، اما انواع گوناگونی از آن ها وجود دارند که به ساختار مولکولی آن ها باز می گردد. به همین علت باید تزریق ژل توسط پزشکان با تجربه انجام گردد. زیرا برخی از ژل ها مناسب برای مناطقی با عمق کم مانند زیر چشم می باشند که استفاده از آن به عنوان ژل لب یا ژل حجم دهنده گونه کارآمد نمی باشد.

علاوه بر نوع ژل، محل و نحوه تزریق نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور مثال برخی از ژل ها باید در نواحی سطحی پوست تزریق شوند و برخی دیگر نیز باید در عمق بافت پوستی و روی استخوان تزریق شود.

ژل های ریزمولکول هیالورونیک اسید به منظور تزریق در مناطق سطحی پوست مانند زیر چشم مناسب می باشند. اما برای حجم دهی و فرم دهی لب از ژل های هیالورونیک اسید با ابعاد مولکولی متوسط استفاده می شود. هرچند که این مورد نیز خود انواع گوناگونی دارد. به طور مثال برای فرم دهی لب به صورت طبیعی یا حجم دهی لب و برجسته سازی آن، محل تزریق و نوع ژل متفاوت می باشد. ژل های درشت مولکول نیز که در عمق بافت پوست تزریق می شوند، بیشتر در مواردی که باید خط پوستی پر شود مانند پرکردن خط اخم یا لبخند؛ یا حجم دهی زیاد باشد، مانند زاویه سازی فک یا فرم دهی گونه و چانه استفاده می شوند.