ده مورد که بعد از عمل بینی باید اجتناب شود

بعد از عمل بینی

رینوپلاستی می‌تواند نتایج بسیار خوبی به ارمغان بیاورد. اما با اتمام جراحی تنها نصف راه طی شده است. زمانی که شما اتاق جراحی را ترک می‌کنید، نگهداری از تغییرات و نهایی کردن آن‌ها به شما بستگی دارد. اگرچه مدت زمان بهبود هر شخص از شخص دیگر متفاوت است، اما شما می‌توانید با انجام یکسری مراقبت‌ها و اجتناب از مواردی که در ادامه گفته می‌شود، سرعت بهبود خود را بعد از جراحی تسریع کرده و از ایجاد عوارض جانبی جلوگیری کنید.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

در این مقاله در خصوص ده مورد که بعد از عمل بینی باید اجتناب شود، صحبت شده تا کسانی که متقاضی جراحی بینی هستند بتوانند بدون هیچ مشکل و به سرعت دوره بهبود را پشت سر گذارند.

فعالیت‌های شدید

در دوره بهبود بعد از عمل، شما باید از فعالیت‌های شدید مانند ورزش سخت، بلند کردن وزنه و تحرک زیاد اجتناب کنید. دلایل بسیاری برای این موضوع وجود دارد. اول این که افزایش گردش خون در صورت می‌تواند باعث افزایش کبودی و در بعضی موارد خون‌ریزی شود. دیگر این که عرق کردن فراید ترمیم پوست شما را آهسته می‌کند. در آخر، فعالیت شدید و تحرک زیاد می‌تواند بینی شما را در معرض آسیب یا ضربه قرار دهد. در دوره بهبود بعد از عمل، استخوان بینی به طور کامل جوش نخورده و آسیب پذیر است.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580

فین کردن

آلرژی و سرماخوردگی می‌تواند بعد از عمل بینی مشکل ساز شود. چند هفته قبل از عمل بینی از کسانی که بیمار هستند فاصله بگیرید، دست‌هایتان را مرتب شست و شو دهید و از ضدعفونی کننده برای دست‌ یا محیط اطرافتان به منظور از بین بردن میکروب استفاده کنید. سرماخوردگی قبل از عمل می‌تواند زمان جراحی شما را به عقب بندازد. اگر علائم سرماخوردگی بعد از جراحی ظاهر شود، فین کردن یا عطسه، فرایند بهبود شما را مختل می‌کند.

قرار گرفتن در معرض آفتاب بعد از عمل بینی

قرار گرفتن در معرض آفتاب

ممکن است مسافرت یا استخر ایده خوبی به نظر برسد، اما مواظب باشید. قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند پوست بینی شما را بسوزاند یا سبب تغییر رنگ پوست شما در محل حضور بافت زخم شود و احتمال ایجاد عوارض جانبی را افزایش دهد. در هفته‌های اول بهتر است در صورت بیرون رفتن از کلاه یا ضد آفتاب قوی استفاده شود.

عینک زدن

اگر به طور معمول عینک می‌زنید، در دوره بهبود بعد از عمل بهتر است از لنز استفاده کنید. قرار گرفتن عینک بر پل بینی، می‌تواند سبب تو رفتن غضروف و بافت‌های نرم‌تر شود. در زمانی که بینی شما در حال ترمیم است بهترین کار این است که عینک خود را برای مدتی کنار بگذارید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

ضربه زدن یا لمس کردن بینی

بعد از انجام عمل بینی شما ممکن است کنجکاو شوید که بینی جدیدتان چگونه است اما ایده خوبی نیست که بینی‌تان را لمس کنید یا فشار دهید. نه تنها این موضوع می‌تواند درد زیادی ایجاد کند، بلکه ممکن است در نتیجه فشار شما استخوان بینی تکان بخورد، شکل غضروف تغییر کند یا به هر نحوی نتایج جراحی شما دست کاری شود. برای این که به بینی ضربه وارد نشود، بهتر است از انجام فعالیت‌های زیر اجتناب شود:

• هر فعالیت یا ورزشی که در آن تعامل فیزیکی زیاد باشد
• هر بازی که شامل پرتاب یا گرفتن چیزی باشد که ممکن است با صورتتان اصابت کند
• فشار وارد شدن به بینی هنگام تعویض لباس
• بلند کردن و حمل اجسام سنگین
• بازی کردن با بچه‌ها یا حیوانات

به صورت کلی از بینی خود مراقبت کنید و مواظب باشید که آسیب یا جراحتی به آن وارد نشود. گاهی اوقات ممکن است حوادث در کنترل شما نباشند. در صورتی که ضربه‌ای به بینی‌تان وارد شد، حتما جراح خود را در جریان قرار دهید تا در صورت نیاز اقدامات لازم انجام شود.

آرایش بعد از عمل بینی

آرایش کردن

اگرچه استفاده از مواد آرایشی ممکن است راه خوبی برای پوشاندن کبودی در اطراف بینی و چشم‌ها به نظر برسد اما بهتر است که این کار را نکنید. استفاده از مواد آرایشی برای پوستی که در دوره بهبود و ترمیم است احتمال ایجاد عفونت و عارضه‌های دیگر را بالا می‌برد. از کانسیلرها، کرم پودر و سایر مواد آرایشی تا زمانی که به اندازه کافی بهبود نیافته‌اید، استفاده نکنید.

سیگار و مشروبات الکلی

سیگار کشیدن یا مصرف هر نوشیدنی الکلی برای بیماری که در دوره بهبود بعد از جراحی از جمله جراحی بینی است، مضر است. نیکوتین موجود در سیگار باعث محدود کردن رگ‌های خونی و کاهش جریان خون می‌شود. برای بهبود هر چه سریع‌تر نیازمند برقراری تعادل گردش خون می‌باشد و این کاهش جریان خون می‌تواند روند بهبود را مختل کند. از طرفی دیگر الکل ممکن است با داروهای شما تداخل داشته و یا خون شما را رقیق کند که در نتیجه آن احتمال خون‌ریزی افزایش پیدا می‌کند. لازم است که به مدت 3 هفته از مصرف این مواد جلوگیری عمل آید.

خوردن مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد

به ویژه در چند روز اول بعد از جراحی لازم است که حرکات صورت به حداقل برسد. مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد دارد، استفاده نکنید. از گاز زدن میوه‌هایی نظیر سیب یا سبزیجات خام نظیر هویج اجتناب کنید. آدامس و استیک نیز از آن جایی که به فک فشار می‌آورد، می‌تواند مضر باشد.

یبوست

حرکات شکم ممکن است بعد از جراحی نامنظم باشد. این شرایط می‌تواند سبب ایجاد مشکل و ناراحتی برای فرد شود. به همین منظور برای جلوگیری از ایجاد یبوست بهتر است از مواد غذایی غنی از فیبر استفاده شود. در صورتی که مشکل شما برطرف نشد، می‌توانید با مشورت با جراح از داروهای ملین ملایم استفاده نمایید.

فرایند بهبود بعد از عمل بینی

در روز اول بعد از جراحی بینی به یک دوست یا عضوی از خانواده نیاز دارید که از شما مراقبت کند. در این زمان ممکن است شما به علت عوارض داروی بیهوشی سرگیجه یا حالت تهوع داشته باشید. در دوره بهبود داروهای تجویز شده را مطابق دستورالعمل پزشکتان مصرف نمایید.

در چند روز اول استراحت کنید و زیاد بخوابید. این موضوع سبب می‌شود که بدنتان به درستی بهبود پیدا کند. شما ممکن است تورم، کبودی، قرمزی و درد داشته باشید. اگر علائم شما به طور ناگهانی شدت پیدا کرد حتما جراح خود را در جریان قرار دهید.


نکات مرتبط با ده مورد که بعد از عمل بینی باید اجتناب شود

عوارض عمل بینی

عوارض عمومی عمل جراحی بینی

عوارض عمومی معمولا در همه افراد بعد از عمل بینی ایجاد می‌شود اما شدت آن‌ها بسته به مهارت جراح، شرایط فرد و میزان رعایت دستورالعمل‌های پزشک توسط بیمار، می‌تواند متفاوت باشد.

درد

بعد از جراحی بینی با توجه به این که بافت غضروفی و استخوانی بینی اصلاح می‌شود، بیمار ممکن است احساس درد داشته باشد که بسیار خفیف است و با داروهای مسکن ضعیف که نیاز به نسخه نیز ندارند، برطرف می‌شود.

ورم

معمولا در روزهای اول بعد از جراحی اطراف چشم و بینی متورم می‌شود که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. این ورم بعد از 2 هفته به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. البته لازم به ذکر است که استفاده از کمپرس آب سرد در تسریع روند بهبودی می‌تواند بسیار موثر باشد.

کبودی

کبودی اطراف چشم بعد از جراحی غالبا دیده می‌شود که طبیعی است و جای نگرانی ندارد. رژیم غذایی مناسب و مصرف آب میوه‌های طبیعی در کاهش آن نقش موثری دارد. کبودی بعد از عمل معمولا بعد از چند روز برطرف خواهد شد.

ترشحات خونی

معمولا در چند روز اول بعد از جراحی ممکن است ترشحات خونی و خون‌ریزی اندکی از ناحیه بینی داشته باشید که جای نگرانی ندارد، اما در صورتی که خونریزی شدید شود، به پزشک خود اطلاع دهید.

گرفتگی بینی

ممکن است بعد از عمل بیمار احساس گرفتگی در بینی خود داشته باشد که نباید برای برطرف شدن آن تلاش کند، چراکه ممکن است به بینی خود آسیب وارد کند. شست و شو بینی و استفاده از سرم در برطرف شدن این احساس می‌تواند کمک کننده باشد.

مشکلات تنفسی

در گذشته به دلیل حذف بافت‌های بینی و آسیب‌های مخاطی، ایجاد مشکلات تنفسی در بیماران بعد از عمل شایع بود. اما امروزه با استفاده از تکنیک‌های جدید و اصلاح و تقویت بافت‌ها به جای حذف، بروز این گونه مشکلات به حداقل رسیده است.

عوارض خاص عمل جراحی بینی

عوارض خاص عمل بینی در شرایط نادر و اغلب در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند بروز می‌کند و شامل موارد زیر است:

سینوزیت

این عارضه در نتیجه التهاب سینوس‌ها ایجاد می‌شود که سبب تغییر صدا، افزایش ترشح مخاط و کاهش حس بویایی به میزان اندک می‌شود.

خونریزی

این عارضه معمولا در اشخاصی ایجاد می‌شود که دچار مشکلات انعقادی هستند و داروهای خاصی مصرف می‌کنند.

عفونت

در صورتی که بیمار پس از جراحی بینی، داروهای تجویز شده را به درستی مصرف نکند، ممکن است دچار عفونت شود و در صورتی که عفونت با شست و شو و مصرف دارو برطرف نشود، سبب ایجاد چسبندگی در بینی خواهد شد.

واکنش به بیهوشی

در صورتی که بیمار دچار بیماری زمینه‌ای خاص باشد یا قبل از جراحی مصرف دخانیات را قطع نکند و یا از مواد بیهوشی مرغوب برای بیهوشی استفاده نشود، فرد ممکن است دچار عوارض زیر شود:

- حالت تهوع
- واکنش آلرژیک
- افزایش فشار و ضربان قلب

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی