مراحل تغییر شکل بینی بعد از عمل

مراحل تغییر شکل بینی بعد از عمل

چه زمانی می‌توانم شکل نهایی بینی خود را ببینم؟ مراحل تغییر شکل بینی بعد از عمل چگونه است؟ بیشتر افرادی که عمل زیبایی بینی انجام می‌دهند این سؤال‌ها را از پزشک خود می‌پرسند. بعد از چند روز، چند هفته یا چند ماه ممکن است فرد احساس کند تغییر شکل بینی بعد از عمل به پایان رسیده و چیزی که در آینه می‌بیند شکل نهایی بینی است. با اینکه بیشتر متقاضیان اطلاعات کافی دارند و می‌دانند که برای دیدن نتیجه‌ی نهایی باید ۱-۲ سال صبر کنند تا تورم به صورت کامل فروکش کند، اما بعد از عمل با مراحلی از تغییرات بینی مواجه می‌شوند که ممکن است برای آن‌ها نگران‌کننده باشد. در این مقاله مراحل تغییر شکل بینی بعد از عمل، به صورت کامل بررسی می‌شود.

بینیت از چه نوعی هست؟
استخوانی
گوشتی
گوشتی - استخوانی
نمیدانم

تغییرات بینی بلافاصله بعد از عمل بینی

بلافاصله پس از اتمام عمل بینی در اتاق عمل شکل نهایی بینی تقریباً مشخص است. به دلیل اینکه هنوز تورم و کبودی ایجاد نشده است، می‌توان گفت در نهایت بینی به همین شکل درمی‌آید. برخی جراحان در این مرحله از بینی بیمار عکس تهیه کرده و بعداً به متقاضی می‌دهند.

تغییر شکل بینی در طول یک هفته بعد از عمل

در روزهای ابتدایی بعد از عمل، تورم و کبودی به بیشترین حد خود می‌رسد. به دلیل برش‌های ایجاد شده در بینی و شکستگی‌های استخوان، در روزهای اول کبودی و تورم زیاد خواهد بود و شکل بینی اصلاً مشخص نیست. کبودی در اطراف بینی و زیر چشم وجود خواهد داشت. تورم ممکن است حتی در گونه‌ها و لب‌ها نیز وجود داشته باشد. میزان ورم و کبودی در هر فرد متفاوت است و به واکنش بدن و فرایند جراحی بستگی دارد. این میزان ممکن است به مقدار بسیار کم تا متوسط وجود داشته باشد و در هفته‌ی اول کاملاً طبیعی است و لازم نیست درمورد آن نگرانی داشته باشید. پس از یک هفته با مراجعه به پزشک اسپلینت از روی بینی برداشته می‌شود، همچنین تامپون از بینی خارج شده و اگر لازم باشد بخیه‌ها کشیده می‌شوند. فرد ممکن است انتظار داشته باشد اولین‌بار بینی را به شکل دلخواه خود ببیند و با دیدن بینی در حالت متورم احساس نارضایتی داشته باشد. اما درصورتی‌که در انتخاب جراح خود دقت کرده باشید و به او اطمینان داشته باشید این نگرانی بی‌مورد است و برای تغییر شکل بینی باید منتظر بمانید. درصورتی‌که بینی دارای قوز بزرگی باشد تغییر شکل بینی بعد از عمل در همین هفته‌ای اول قابل‌مشاهده است.

مشاوره آنلاین روی واتساپ
0999 - 11 46 580

تغییر شکل بینی دوهفته بعد از عمل

در طول دوهفته کبودی‌های اطراف بینی و زیر چشم بسیار کاهش می‌یابند و ورم بینی نیز به مقدار کمی فروکش می‌کند. در این مرحله ممکن است برای فرد سؤال ایجاد شود که چرا کبودی‌ها کم شده اما اندازه بینی تغییری نکرده است؟ و به همین دلیل ممکن است این برداشت اشتباه برای فرد به وجود بیاید که اندازه نهایی بینی همین مقدار است. اما باید بدانید که ورم بینی به نسبت کبودی‌ها مدت‌زمان بسیار بیشتری باقی خواهد ماند.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی شماره خود را وارد نمایید
ارسال

تغییرات بینی یک ماه پس از عمل بینی

پس از برداشتن اسپلینت یا گچ بینی توسط پزشک، فرد باید به مدت ۱-۲ ماه از چسب استفاده کند. در حین عمل بینی، جراح در غضروف و استخوان‌های بینی تغییراتی اعمال می‌کند برای دسترسی به این قسمت‌ها جراح پوست بینی را جدا کرده و پس از اتمام مراحل آن را برگردانده و بخیه می‌زند. در نتیجه بین پوست و اسکلت استخوانی و غضروفی بینی فضایی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد تورم بعد از عمل می‌شود. با استفاده از چسب زدن پوست کم‌کم به استخوان و غضروف می‌چسبد و ورم از بین می‌رود. چسب زدن بر بروی شکل ظاهری بینی تغییری ایجاد نمی‌کند بلکه فقط کمک می‌کند پوست زودتر به غضروف و استخوان بچسبد و ورم بینی کاهش پیدا کند. در مدت یک ماه اول روند بهبودی به صورتی است که ورم بینی کاهش پیدا می‌کند. این کم شدن ورم ممکن است در تمام نقاط بینی یکسان نباشد و باعث عدم تقارن یا فرورفتگی و برآمدگی روی بینی شود. ممکن است فرد فکر کند که بینی کج عمل شده است و این موضوع باعث نگرانی فرد شود. این نگرانی در اکثر موارد بی‌مورد است و با گذشت زمان، بینی به شکل واقعی خود نزدیک می‌شود و با ازبین‌رفتن ورم در تمام قسمت‌های بینی، این ایرادات نیز رفع می‌شوند.

تغییر بینی بعد از عمل

تغییر شکل بینی ۳-۴ ماه بعد از عمل

پس از این مدت تغییراتی که در بینی اعمال شده است قابل‌مشاهده‌تر می‌شوند. ازآنجایی‌که ورم بینی باعث می‌شود نوک بینی سر بالاتر و پهن‌تر به نظر برسد، پس از گذشت ۳-۴ ماه که ورم کاهش پیدا می‌کند تغییرات نوک بینی، اندازه و موقعیت آن مشخص‌تر می‌شود. در خیلی از موارد آخرین ویزیتی که نیاز است ویزیت ماه سوم توسط پزشک می‌باشد و عموماً پس از آن دیگر نیازی به چسب زدن، ماساژ و یا تزریق وجود ندارد.

تغییرات بینی پس از گذشت ۶ ماه از عمل

در این زمان ظرافت نوک بینی و دو طرف بینی قابل‌مشاهده می‌شود. هیچ‌گونه کبودی وجود نخواهد داشت و ورم بینی نیز تا حد بسیار زیادی از بین رفته است. روند کاهش تورم بینی نامحسوس می‌شود اما همچنان ادامه خواهد داشت و برای دیدن نتیجه‌ی نهایی عمل بینی همچنان باید صبر کرد. ۶ ماه پس از عمل بینی دیگر نیازی به ملاقات پزشک، به جز در موارد خاص و ضروری نخواهید داشت.

تغییر بینی یک سال بعد از عمل

تغییر بینی یک سال بعد از عمل

پس از این مدت ورم بینی کاملاً از بین می‌رود و نتیجه‌ی نهایی بینی قابل‌مشاهده است. شکلی که بینی شما پس از یک سال خواهد داشت، شکل نهایی بینی است. باتوجه‌به توضیح مراحل تغییر شکل بینی بعد از عمل، بهتر است تا قبل از یک سال از قضاوت شکل بینی و ناامیدی دوری کنید و با صبوری اجازه دهید بینی به شکل نهایی خود برسد.

در چه مواردی مراحل تغییر شکل بینی بعد از عمل بیشتر طول می‌کشد؟

عواملی که باعث طولانی شدن فرایند کاهش ورم هستند شامل:

• داشتن پوست ضخیم و چرب
• حساس بودن بدن فرد و سابقه‌ی ایجاد شدن سریع کبودی و تورم
• در جراحی ترمیمی یا ثانویه ممکن است روند بهبودی تا دوبرابر بیشتر از اولین جراحی طول بکشد.
• اگر در جراحی اندازه‌ی بینی خیلی کوچک شود ممکن است تورم بیشتری بعد از عمل ایجاد شود.


نکات مرتبط با مراحل تغییر شکل بینی بعد از عمل

عوارض عمل بینی

عوارض عمومی عمل جراحی بینی

عوارض عمومی معمولا در همه افراد بعد از عمل بینی ایجاد می‌شود اما شدت آن‌ها بسته به مهارت جراح، شرایط فرد و میزان رعایت دستورالعمل‌های پزشک توسط بیمار، می‌تواند متفاوت باشد.

درد

بعد از جراحی بینی با توجه به این که بافت غضروفی و استخوانی بینی اصلاح می‌شود، بیمار ممکن است احساس درد داشته باشد که بسیار خفیف است و با داروهای مسکن ضعیف که نیاز به نسخه نیز ندارند، برطرف می‌شود.

ورم

معمولا در روزهای اول بعد از جراحی اطراف چشم و بینی متورم می‌شود که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. این ورم بعد از 2 هفته به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. البته لازم به ذکر است که استفاده از کمپرس آب سرد در تسریع روند بهبودی می‌تواند بسیار موثر باشد.

کبودی

کبودی اطراف چشم بعد از جراحی غالبا دیده می‌شود که طبیعی است و جای نگرانی ندارد. رژیم غذایی مناسب و مصرف آب میوه‌های طبیعی در کاهش آن نقش موثری دارد. کبودی بعد از عمل معمولا بعد از چند روز برطرف خواهد شد.

ترشحات خونی

معمولا در چند روز اول بعد از جراحی ممکن است ترشحات خونی و خون‌ریزی اندکی از ناحیه بینی داشته باشید که جای نگرانی ندارد، اما در صورتی که خونریزی شدید شود، به پزشک خود اطلاع دهید.

گرفتگی بینی

ممکن است بعد از عمل بیمار احساس گرفتگی در بینی خود داشته باشد که نباید برای برطرف شدن آن تلاش کند، چراکه ممکن است به بینی خود آسیب وارد کند. شست و شو بینی و استفاده از سرم در برطرف شدن این احساس می‌تواند کمک کننده باشد.

مشکلات تنفسی

در گذشته به دلیل حذف بافت‌های بینی و آسیب‌های مخاطی، ایجاد مشکلات تنفسی در بیماران بعد از عمل شایع بود. اما امروزه با استفاده از تکنیک‌های جدید و اصلاح و تقویت بافت‌ها به جای حذف، بروز این گونه مشکلات به حداقل رسیده است.

عوارض خاص عمل جراحی بینی

عوارض خاص عمل بینی در شرایط نادر و اغلب در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند بروز می‌کند و شامل موارد زیر است:

سینوزیت

این عارضه در نتیجه التهاب سینوس‌ها ایجاد می‌شود که سبب تغییر صدا، افزایش ترشح مخاط و کاهش حس بویایی به میزان اندک می‌شود.

خونریزی

این عارضه معمولا در اشخاصی ایجاد می‌شود که دچار مشکلات انعقادی هستند و داروهای خاصی مصرف می‌کنند.

عفونت

در صورتی که بیمار پس از جراحی بینی، داروهای تجویز شده را به درستی مصرف نکند، ممکن است دچار عفونت شود و در صورتی که عفونت با شست و شو و مصرف دارو برطرف نشود، سبب ایجاد چسبندگی در بینی خواهد شد.

واکنش به بیهوشی

در صورتی که بیمار دچار بیماری زمینه‌ای خاص باشد یا قبل از جراحی مصرف دخانیات را قطع نکند و یا از مواد بیهوشی مرغوب برای بیهوشی استفاده نشود، فرد ممکن است دچار عوارض زیر شود:

- حالت تهوع
- واکنش آلرژیک
- افزایش فشار و ضربان قلب

مشاوره جراحی بینی

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

مشاوره و نوبت دهی
[از 10:30 الی 20:30]
021 73657500
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان طراح طب پاسخ داده خواهد شد.
ارسال نظر
مشاوره آنلاین
راه‌های ارتباطی